تاریخ درج خبر : 1393/09/18
کد خبر : ۴۱۶۰۳۸
+ تغییر اندازه نوشته -

بحران هزینه‌های کهکشانی در فوتبال و رسالت آقای وزیر

سایت استان: عظیم بنام

شروع به کار دولت حسن روحانی، بارقه‌های امید را در بین تمامی اقشار جامعه، شعله ور کرد؛ از جمله‌ی این اقشار، اهالی دنیای ورزش بودند که از همان ابتدا، مواضع وزیر ورزش بر دل آنان نشست؛ علاقمندانِ ورزش از اینکه وزیرشان با شعار مقابله با هزینه‌های هنگفت در فوتبال، آنها را امیدوار کرد که کابینه‌ی جدید عدالت را نه‌تنها در بین تمام رشته‌های ورزشی بلکه بین تمام کارمندان و ملت ایران برقرار کند. جناب وزیر از همان ابتدا نشان داد که عزمش برای کاهش دستمزدهای نجومی در فوتبال جزم شده است.
اما این شعله خیلی زود خاموش یا دستِ‌کم، کم‌رنگ شد. شعار وزیر -که حالا دیگر به یک «مطالبه» هم تبدیل شده بود-، رفته‌رفته با فشارهای جریان‌های ذی‌نفع و پرنفوذ، به سایر آرزوهای ناکام دلسوزان ورزش پیوست و از عزمِ خود وزیر هم کاسته شد. حالا دکتر گودرزی، خود هم خوب می‌داند آنطور که انتظار داشت برنامه‌هایش عملی نشده است. هرچند نباید از حق گذشت که تلاش‌های او به مراتب وضع را نسبت به گذشته بهبود بخشیده از جمله همین که دستمزدها نسبت به قبل تا حدودی کاهش یافته است. ضمن آنکه صرفِ مطرح‌کردن ایده‌ی کاهش دستمزدها از جانب وزیر، خود جای تحسین دارد.
اینک به نظر می‌رسد نه از این بابت که اصلاح میزان دستمزدهای گروه معدودی از جامعه، معجزه‌ای در وضعیت اقتصادی کشور ایجاد کند بلکه به لحاظ تأثیری که در فرهنگ و فضای کلی مسائل مشابه دارد، مسئولین محترم کشور باید به شکل ویژه به مسائلی از این دست، توجه کنند. حتی به عقیده‌ی نگارنده، مجلس نیز باید به شکل جدی به این مسئله ورود کند. به‌هرحال آنگونه که روانشناسان می‌گویند این‌چنین مسائل ناعادلانه‌ای می‌تواند در تمام ابعاد زندگی دیگران تاثیر منفی بگذارد. به‌ویژه آنکه خواه یا ناخواه، فوتبال و فوتبالی‌ها به اعماق حافظه‌ی بسیاری از افراد جامعه وارد شده‌اند. به عنوان مثال در حوزه‌ی آموزش و پرورش، اگر این تأثیر به شکل مستقیم نباشد اما یقیناً به‌طورغیرمستقیم در انگیزه‌ی دانش‌آموزان و افت تحصیلی آنان، به‌صورت درازمدت و پنهان تأثیر خود را می‌گذارد. ادله‌ی ما در این زمینه، جملاتی است که گاهاً از زبان دانش‌آموزان می‌شنویم و غالباً به‌سادگی از کنار آنها عبور می‌کنیم؛ جملاتی مانند «درس بخوانیم که چه بشود؟ مگر قرار است لیسانس بگیریم تا مثل فوتبالی‌ها به ما پول بدهند؟».
البته می‌دانیم که مسئله‌ی حقوق‌های کهکشانی در فوتبال، بیشترین تأثیر منفی و سلب انگیزه را در بین ورزشکاران دیگر رشته‌ها به‌وجود می‌آورد. همه‌ی ما واقف هستیم که دیگررشته‌ها، باکمترین ادعا و کمترین درآمد، چندین برابر فوتبالی‌ها، پرچم کشورمان را به اهتزاز درآورده‌اند. آن اندازه که شاید تمام افتخارات تاریخ فوتبال، از افتخاراتِ تنها یک رشته‌ی ورزشی دیگر هم کمتر باشد.
حال با این وضعیت و آن هم در شرایطی که بسیاری از جوانان ما ازدواج خود را به پرداخت وام گره می‌زنند یا سال‌ها منتظر حادثه‌ی ویژه‌ای مثل تغییر در دولت‌هامی‌مانند تا شاید در دادن تسهیلاتی مشابه، فرجی حاصل شود و در وضعیتی که بسیاری از مردم توان پرداخت هزینه‌های دارو و درمان خود را ندارند و گاهاً به‌دلیل نداشتن پول، عزیزترین‌های خود را از دست می‌دهند، آیا دادنِ این پول‌های هنگفت به فوتبالی‌ها که اکثراً در زمین مسابقه راه می‌روند و فقط منتظرند تا مسابقه تمام بشود و مقابل دوربین‌ها، لب به انتقاد از زمین و زمان بگشایند، می‌تواند به حق باشد؟!
به‌هرحال نباید فراموش کنیم که وزارتخانه‌ای که ما آن را به‌نام «وزارت ورزش» می‌شناسیم، نام «جوانان» را نیز در ادامه‌ی عنوان خود به دنبال دارد و شایسته است وزیر محترم ورزش و جوانان، هدف اصلی خود را بر روی این موضوع متمرکز کند. گرچه ممکن است این کار به مذاق برخی -از جمله خود فوتبالیست‌ها- خوش نیاید اما یقیناً آحاد مختلف مردم، حتی به قیمت تعطیل شدن فوتبال، حاضرند این اقدام تاریخی صورت گیرد. به امید روزی که اهالی فوتبال، این ورزش محبوب را صرفاً به منزله‌ی بنگاهی برای کسب درآمد نگاه نکنند.

*کارشناس تربیت بدنی وسلامت اداره آموزش و پرورش چاروسا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • م.ن گفت:

  سلام بر بنام.عجب تحلیلی واقعا مرسی اقا

 • ایمان گفت:

  سلام بر دوست عزیزم عظیم خان بنام.خوشحالم بعد از چندسال عکستو میبینم اون هم با این مقاله بسبار جالب و عالی..انشاله همچنان متفکر و روشنفکر باشی..ایمان نخودساز

 • دوست گفت:

  جناب عظیم خان بنام بحث بسیار جالبی را پیش کشیدین ولی ﺗﺎﺯﻣﺎﻧﻲ که ما درکنارمون کشورهای عربی را داریم که تا تقی به توقی مخوره فوتبالیستای نخبه ﻣﺎ هم برا اینکه به نون و نوایی برسن هم به فوتبالشون برسن سریع به این کشورها میرن بنابراین به نظر این حقیر کشور ما اینقدر ثروتمند هست که بجای کاهش دستمزد اونا بیان دستمزد بقیه را به اونا که نمیگیم برسونن ولی مبشه نزیک به همشون کرد تازه اینکار یعنی کاهش دستمزدها باعث فرار نخبه ها به کشورهای عربی که خودشما بهترمیدونید لیگهای درجه دویی دارند میشه و دیدیم که چه جوری فوتبالشوم نابود شد ولی به طور کلی احترام خاصی برا نظریاتت ﻗﺎﺋﻠﻢ

 • ورزشکار گفت:

  واقعا مطلب جذابی نوشتی اقای بنام.ممنون..بقران بخدا به امام حسین این پولها حقشان نیست.ما گسنه ایم

 • بهزاد کاظمی گفت:

  این تعطیل شدن فوتبالش خیلی عالی بود جناب بنام.
  بعضی بیماری ها درمان ندارند باید برید و دور ریختشان.
  اما کو مرد میدان و کو عمل اثرگذار…

 • علی گفت:

  دمت گرم بنام

 • صمدی گفت:

  مقاله عالی بود. اما همه حرفهای روزهای اول وزیر باید از شعار به عمل تبدیل شوند

پربازديد