تاریخ درج خبر : 1393/09/20
کد خبر : ۴۱۸۱۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -

تفاوت‌های یک جلسه مهم در گچساران از نگاه کشاورزان

سفر معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به استان کهگیلویه و بویراحمد با مدیریت جعفر گوهرگانی، متولی اصلی بخش کشاورزی در این استان تفاوت‌های ارزشمندی داشت.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، محمدعلی طهماسبی، برای بازدید از باغات و گلخانه‌ها یک روز میهمان جامعه کشاورزی این استان بود تا همانند سایر بازدیدهای مقامات کشوری در جلسات و دیدارهای رنگارنگ و تشریفاتی به راه و رسم مسادل اداری، چند کلامی را بشنود و چند کلامی را بگوید.

معاون باغبانی در گچساران 2

اما این‌گونه نشد و این بازدید تفاوت‌های خاصی داشت که از نگاه و زبان کشاورزان در این دیدارها بیان شد.

برای نخستین‌بار همه مدیران و کشاورزان نمونه مناطق گرمسیری و سردسیری این استان دور هم جمع شدند و هم‌زبان دردهای خود را بیان کردند؛ در این نشست متفاوت آنچه بیش از هر چیز مشهود بود، وحدت و همبستگی یکپارچه نقاط مختلف استان حول محور کشاورزی بود که می‌توان از آن به عنوان تمرینی جدی برای تمرین همبستگی در این استان یاد کرد.

در این نشست که در شهرستان گچساران برگزار شد، حتی فرماندار این شهرستان نیز از استان سخن گفت و مسائل عمومی مردم را به استحضار نماینده وزیر جهاد کشاورزی رساند؛ نگاه‌های حاکم بر این جلسه استانی بود و از تعصبات مخرب و واپس‌گرای گرمسیری و سردسیری خبری نبود.

برای نخستین‌بار در این سطح از همه باغداران مناطق مختلف این استان به صورت رسمی دعوت شد و صحبت‌ها و درددل‌های کشاورزان بدون هماهنگی قبلی، تشریفات و مقدمات ظاهری، و بدون دلهره و سرپوش‌گذاشتن بر واقعیت‌ها با شخص اول مسئول در حوزه باغبانی کشور از مشکلات خود سخن گفتند.

از دیگر تفاوت‌های بارز این نشست واقعیت‌های تلخی بود که از زبان متولی کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد باز هم برای نخستین‌بار بیان شد؛ جعفر گوهرگانی درحالی که می‌توانست مثل گذشته بر این واقعیت سرپوش بگذارد، در حضور معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به اشتباه این سازمان در ترویج و توصیه نهال‌های غیرمتناسب با اقلیم این استان به برخی باغداران گفت: در گذشته به توصیه کارشناسان همین سازمان نهال‌های خریداری و دراختیار کشاورزان قرار گرفت که اکنون باردهی لازم را ندارند و موجب ضرر و زیان‌های زیادی به کشاورزان شدند؛ وی گفت: اگر چه این اشتباه را گذشتگان مرتکب شدند ولی اکنون ما باید پاسخگوی اشتباهی باشیم که این سازمان در قبال برخی باغداران زحمت‌کش انجام داده است.

وی با درمیان گذاشتن صادقانه این مشکل واقعی از محمدعلی طهماسبی خواست تا این سازمان را در اصلاح این باغات یاری کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، تک تک کشاورزان باغدار وقتی پشت تریبون قرار گرفتند بر متفاوت بودن رویکرد تیم جدید متولیان کشاورزی این استان صحه گذاشتند و گفتند از تدارک چنین برنامه‌ای برای بیان دردهای خود فارغ از دلهره و لکنت زبان شگفت‌زده شدیم.

یکی از این باغداران تأکید کرد: برای اولین بار است که در حضور یک مقام ارشد وزارت معایب و ضعف‌های سازمان جهاد کشاورزی هم بیان می‌شود؛ این کشاورز ادامه داد: اگر چه این ضعف بزرگ (کاشت نهال‌های معیوب انار) مربوط به آقای گوهرگانی نیست اما وی برای رفع مشکلات باغداران مسئولیت آن را به عهده گرفته و پاسخگوی دردهای کشاورزان بوده است.

این باغدار، چنین رویکردی را از سوی یک مسئول، امیدبخش دانست.

یکی دیگر از کشاورزان وقتی پشت تریبون قرار گرفت گفت: برای نخستین‌بار است که چنین جلسه‌ای تشکیل و در حضور یک مقام ارشد وزارت از کشاورزان و باغداران دعوت شده و اجازه صحبت به همه آن‌ها با صبر و حوصله داده شد.

در این نشست، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی قول‌های مساعدی برای اختصاص اعتبارات و آموزش‌هایی به منظور خرید دستگاه‌های روغن‌کشی زیتون، احداث باغات دیم، اصلاح مشکلات فنی باغات، مبارزه با سرمازدگی و افزایش انبارداری و بازارپسندی محصولات تولیدی ارائه دادند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد