تاریخ درج خبر : 1393/09/20
کد خبر : ۴۱۸۱۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

3 قول مهم معاون وزیر جهاد کشاورزی به باغداران هم‌استانی/ خرید دستگاه‌های روغن‌کشی زیتون برای باغداران استان

سفر معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به استان کهگیلویه و بویراحمد، هم به لحاظ یک سفر اداری و هم به لحاظ یک سفر علمی، دستاوردهای قابل توجهی را برای این استان به همراه داشت.

بازدید از باغات پسته

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، سفر معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به این استان تحرک و انگیزه قابل اشاره‌ای را در میان تولیدکنندگان بخش کشاورزی به وجود آورد؛ این سفر متفاوت و مهم، هم در سطح سفرهای اداری مقامات کشوری دستاوردهای مهمی داشت و هم در سطح سفر یک کارشناس بخش کشاورزی برکات ارزشمندی را برای جامعه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به همراه داشت.
اگر بازدید محمدعلی طهماسبی از باغات این استان را به عنوان یک سفر علمی قلمداد کنیم، وی در این سفر یک روز و نیمه به استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور در محل باغات و گلخانه‌های این استان، توصیه‌های علمی و کارشناسانه‌ای ارزشمندی را به کارشناسان حوزه باغبانی سازمان جهاد کشاورزی این استان داشت.

وی همچنین در محل احداث نخستین باغ پسته استان کهگیلویه و بویراحمد که تجربه جدیدی در دوران مدیریت جعفر گوهرگانی در جهاد کشاورزی این استان محسوب می‌شود، شیوه‌های علمی جدیدی را به کارشناسان و پسته‌کاران آموزش داد.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی همچنین در جمع تعدادی از باغداران مناطق دم‌چنار، سرچنار، موگر، گچساران، دهدشت، بهمئی، باشت، چرام و لنده حضور یافت و به سؤالات علمی آن‌ها پاسخ داد.

طهماسبی تجارب ارزشمند خود را در حوزه مبارزه با سرمازدگی باغات مرکبات، شیوه‌های اصلاح باغات مشکل‌دار، عملیات پیوند و نحوه تهیه نهال‌های شناسنامه‌دار و مطمئن با کشاورزان و باغداران این استان درمیان گذاشت.

خرید دستگاه‌های روغن‌کشی زیتون برای باغداران کهگیلویه و بویراحمدی

اما اگر سفر معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی را به استان کهگیلویه و بویراحمد، یک سفر اداری تلقی کنیم، وی قول‌های ارزشمندی را به جامعه کشاورزی این استان دادند که در صورت تحقق شاهد اثرگذاری مثبت این استان در تولید و صادرات محصولات کشاورزی خواهیم بود.

طهماسبی به زیتون‌کاران استان کهگیلویه و بویراحمد قول داد تا اعتباراتی را برای خرید چندین دستگاه روغن‌کشی زیتون اختصاص دهد.
مساعدت وزارت جهاد کشاورزی برای احداث 75 هزار هکتار باغ در کهگیلویه و بویراحمد

وی همچنین به سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد قول داد تا برای توسعه باغات دیم که از سیاست‌های اصلی این سازمان است، از محل اعتبارات توسعه باغات، شبکه آبیاری تحت فشار و سایر اعتبارات ملی، مبالغی را اختصاص دهد تا سیاست احداث 75 هزار هکتار باغ در کهگیلویه و بویراحمد عملیاتی شود.

موضوعی که جعفر گوهرگانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی در همین‌باره گفت: در این استان مقدمات احداث 2 هزار هکتار باغ دیم شروع شده و ما از اسفندماه احداث این باغات را شروع خواهیم کرد؛ ولی برای موفقیت در اجرای این طرح مهم روی کمک معاونت باغبانی حساب وی‍ه‌ای باز کردیم.

طرح کهگیلویه و بویراحمد، اطلس باغبانی ایران، به مجلس می‌رود

قول سوم معاونت باغبانی وزیر جهاد کشاورزی، حمایت قاطع این وزارت از اجرای طرح اطلس باغبانی کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد بود به طوری که این طرح بعد از تهیه با پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی برای اخذ اعتبارات ملی به مجلس برود و با استفاده از ظرفیت مجمع نمایندگان این استان و کمیسیون برنامه و بودجه، اعتباراتی را برای عملی شدن آن بگیرد.

طرحی که در صورت اختصاص اعتباراتی در بودجه به آن با توجه به اقلیم‌های متنوع آب و هوایی استان کهگیلویه و بویراحمد، می‌تواند چراغ راه باغبانی در ایران شود.

وی همچنین در خصوص اعزام رایگان کارشناسان متخصص وزارت برای ارائه آموزش‌های مختلف به وی‍ژه در زمینه اصلاح باغات زیتون و انار، پیوند زدن و مقابله با سرمازدگی در باغات این استان اعلام آمادگی کرد.

به طور کلی می‌توان گفت: سفر معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به استان کهگیلویه و بویراحمد از 2 جنبه علمی و اداری، برکات قابل قبولی برای جامعه کشاورزی این استان داشت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد