تاریخ درج خبر : 1393/09/20
کد خبر : ۴۱۸۲۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

متن کامل سخنرانی دکتر وکیلی در دانشگاه نورآباد ممسنی

این مراسم که به دعوت کانون اندیشه و دفتر فرهنگ اسلامی برگزار گردید از دکتر محمد علی وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار جهت سخنرانی و پرسش و پاسخ دعوت بعمل آمد. مراسم از ساعت 15 با قرائت قرآن و سرود جمهوری اسلامی و پخش کلیپ شروع شد. پس از آن حاج آقا شمس الدینی و انصاری با خیر مقدم، مقدمه ای را بیان کرد.

11162_162

آنگاه دکتر وکیلی با اظهار تأسف از اینکه چرا برنامه با حضور ایشان به تنهایی شروع شده و اینکه مایل بود به عوض سخنرانی، برنامه به صورت مناظره و با حضور یک نفر از اردوگاه اصولگرایان باشد، وی به آسیب شناسی فعالیت جنبش دانشجوی پرداخت و گفت: گفتمان جنبش دانشجویی در دهه 60 منطبق بر گفتمان ملت ایران همان گفتمان دفاع مقدس بود. این جنبش با آن گفتمان بسیار نقش آفرین بود و از رهگذر آن دوران شهدای بسیاری را تقدیم نظام نمود و در عین حال بنیانگذار جهاد دانشگاهی، جهاد سازندگی و مهندسی جنگ بود و قدمهای اساسی در استقلال کشور برداشت، ولی پس از جنگ گرفتار تغییر گفتمان شد و برخی از عناصر ارزشی را از گفتمان خود حذف نمود. همزمان با آتش فشان ملت ایران در خرداد 76 این جنبش مجدداً سر بر آورد و آزادی را عنصر اصلی گفتمان خود قرار داد و دستش در کاسه دولتمردان رفت و متأسفانه هزینه رفتار دولتمردان را او پرداخت و برخی از اعضای جنبش از دایره جمهوری اسلامی خارج شدند و جنبش به محاق رفت. اکنون هم که مردم به گفتمان اعتدال امید بسته اند روزنه برای مطالبه گری جنبش فرآهم آمده است اما دانشجویان باید از گذشته عبرت بگیرند و در دام شعارهای ساختار شکنانه گرفتار نشوند و قانون را مبنای فعالیت خود قرار دهند. قانون آئینه ولایت پذیری و عنصر اصلی گفتمان اصلاح طلبی می باشد. هر حرکتی که به تضعیف قانون و یا دور زدن قانون منجر شود غیر اصلاح طلبانه می باشد. در هشت سال حاکمیت اصولگرایانه بیشترین بی اعتنایی به قانون و ساختارهای قانونی انجام شد. مجلس شورای اسلامی و قوانین آن توسط دولت آقای احمدی نژاد به سخره گرفته شد. بلایی که دولت وقت بر سر مجلس آورد با به توپ بستن مجلس قابل مقایسه است. مجلس را بی اهمیت کردند و با بی اعتنایی نمایندگان مجلس را بی اثر ساختند. حالا آن روش را مقایسه کنید با رفتار آقای روحانی که برغم اینکه مجلس رأی منفی به پنج نامزد وزارت علوم داد، هیچگاه از کوره در نرفت و کلامی خلاف قانون بر زبان نیاورد و حرمت مجلس را حفظ کرد. اخیراً آقای سحرخیز ادعای گزافی را به اصلاح طلبان نسبت داد و بنده در یک مقاله به او جواب دادم و نوشتم شما می توانی گفتمانت را تغییر بدهی اما حق نداری عقایدت را زیر تابلوی اصلاح طلبی عرضه کنی.

وی افزود: امام همچنان عنصر اصلی گفتمان اصلاح طلبی است و هرکس از امام روی برگرداند در حقیقیت از گفتمان اصلاح طلبی خارج شده است. چنانچه در گذشته عده ای از این گفتمان خارج شدند و به جمهوری اسلامی وفادار نماندند.

مدیر مسئول روزنامه ابتکار اضافه کرد: امروز صبح آقای بادامچیان ادعا کردند که اصلاح طلبان در جنگ حضور نداشتند و شهید ندادند اما بنده عرض می کنم که اجازه نمی دهیم که جنگ را همچون دیگر ارزشها به نفع خود مصادره نمایند. جنگ متعلق به مردم ایران بود و رنگ چپ و راست در آن دخالت نداشت. ملت ایران با رنگ ایران اسلامی توانستند برگ زرینی در تاریخ ایران بر جای بگذارند، آن روز که آقایان در پستوها مشغول اختلاف افکنی بودند رزمندگان و بسیجیان مخلصانه در میادین جنگ نقش آفرینی می کردند.

وی با مقایسه عملکرد دولتهای احمدی نژاد و روحانی در پرونده هسته ای گفت: در هشت سال دوره آقای احمدی نژاد به دلیل سوء تدبیر تیم هسته ای، ایران منزوی شد و پروسه ایران هراسی با موفقیت به انجام رسید. اما در یکساله اخیر با تدبیر تیم هسته ای خوشبختانه پروژه ایران هراسی به ایران دوستی تغییر یافته است و ان شاءالله در ظرف مدت معین شده برای اولین بار در تاریخ ایران منافع ملت در مقابل قدرت های بزرگ تأمین خواهد شد و قدرتهایی جهانی راهی به غیر از تمکین در برابر حقوق ایران ندارند.

وی در پاسخ سؤال دانشجویی که پرسیدند: نظرتان در خصوص نظارت غیر قانونی استصوابی چیست ؟ گفت: این سؤال تناقض دارد. نظارت استصوابی جزو قانون است و باید به آن احترام گذاشت، اگر چه ممکن است کسی آن را قبول نداشته باشد ولی تا موقعی که قانون است بایست کارها از مسیر های قانونی صورت پذیرد.

وکیلی در پاسخ به سؤال دانشجویی که پرسید چرا حصر برداشته نمی شود گفت: در کشور دستگاه قضایی مرجع رسیدگی دعاوی می باشد و طبیعتاً هر کسی ادعایی داشته باشد بایست در این مرجع مطرح و مورد رسیدگی قرار گیرد.

مدیر مسئول روزنامه ابتکار با اشاره به وقایع 88 گفت: در آن زمان فتنه ای به پا شد و خسارتی را وارد آورد ولی پس از آن فتنه ها به نام آن فتنه ساختند و به بهانه فتنه هر سلیقه ای را متهم ساختند و هر کسی کوچکترین تفاوت نظر داشت با مُهر فتنه از گردونه خارج شد. اصل فتنه در جای خود باید مورد رسیدگی واقع شود. اما اینکه عده ای کاسب کار آن را ابزارحذف نیروهای انقلاب از زیر چتر انقلاب کرده اند پذیرفته نیست، وی در پایان ضمن دعوت دانشجویان به تحرک بیشتر و مطالبه گری گفت: در چارچوب قوانین مطالبات خود را طرح نمائید و یقه آقای روحانی را بگیرید که چرا روز 16 آذر عده ای از مخالفین دولت اجازه سخنرانی در دانشگاه را نیافتند.این اقدام محکوم است و نبایست تکرار شود. باید کاری کرد که هر کسی که به فراگفتمان جمهوری اسلامی معتقد است باید بتواند دیدگاه خود را طرح نماید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • الي گفت:

  برادر یا خواهر عزیز کار اصلاح طلب پادرمیانی به زبان خودمانی هست..منسجم کننده ی دولت هستند و فریب دهنده ی مردم …هم جانب مردمن و هم جانب دولت و اصلا در کشور ما با معنای اصلی خودش وفاق نداره..مشتی پول شو هستند که طبق قرارد چه از مردم و چه از دولت کمال استفاده رو می برند …نیروی اصلاح طلب مانع رشد زیر بنای تفکر تغییر در این کشورند حکومت وقتی می بیند وضعیت قرمز به وجود امده و مردم خطر افرین شده اند اصلاح طلبان را سر کار می اورد تا گریه ی کودکانه ی مردم را شیر دهند…افسوس و صد افسوس که مردم مشتی بی تفاوتند نسبت به اقلیتی که بد سبک و سنگین می کنند…

 • ناشناس گفت:

  به شرفت اصلاح طلبه اخی تا بریم و ابوذر

 • الی گفت:

  وکیلی اصلاح طلب نیست اما مصلحت امیز تخریب می کند…

 • علیزاده گفت:

  ولی دلیل این همه تخریب در استان را نمی فهمم. اگر عده ای ترس از کاندیداتوری ایشان در استان را دارد خوب ایشون به کرار اعلام کردند که قصد کاندیداتوری ندارند ازون طرف عده ای دائماً در حال اصرار و درخواست از ایشون هستند که وارد میدان شوند وقتی اینجور تخریب ها را میبینند کاملاً پشیمان می شوند. گویا خیلی ها نمی دانند که دکتر وکیلی درحال حاضر از نفوذی بیشتر از یک وزیر دارا هستند. و در لیست تهران معرفی خواهند شد. کمی به فکر خودتون باشید به فکر شهرتون باشید.متأسفم.

 • محمد گفت:

  درود وصد درود بر شجاعت وجسارت ستاره درخشان قوم لر

 • شهروند گفت:

  سلام . کاش دکتر هدایت خواه اینجا بود و مثل دفعه قبل صفا میداد به برادر خوبم . کر هدایت خواه .

 • ناصر گفت:

  این صحبتها که خیلی ارزشی است پس نورابادیهای کفن پوش به کجای صحبتها اعتراض کردند

 • عباس گفت:

  سوابق فتنه و جریان فتنه در تاریخ خواهد ماند و این جریانات از تاریخ اسلام نیز مسبوق به سابقه است لذا کسانیکه در جریان فتنه موضع داشته اند مطمئن باش برای ملت شناخته شده اند و اگر الان ÷شیمان هستند بگویند جای خرسندی است که به اشتباه خود پی ببرند

 • حمید گفت:

  رحمت به شیر مادرت که حداقل از انصاف فاصله نگرفتی .

 • آشنا گفت:

  آقا خبرهای سایت کلا شده در مورد وکیلی
  خبر داغ تر از اخراج رئیس شورای شهر دهدشت؟ چرا اونو انعکاس نمیدین؟ تازه این وسط تخلف استانداری در مورد عدم اعلام این رای قطعی بعد از چند هفته هم جالبه

پربازديد