تاریخ درج خبر : 1393/09/22
کد خبر : ۴۱۹۹۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -

مردم از افراطی گری خسته شدند و به اعتدال رأی دادند/ حرف آخرمان را اول نزنیم

در پایان هفته دانشجو، تعدادی از دانشجویان دانشگاه پیام نور یاسوج ، با معاون سیاسی و امنیتی استاندار دیدار کرده و به بیان برخی از دغدغه های خود در خصوص فضای سیاسی و همچنین مشکلات دانشگاه پرداختند.

انجمن

حمزه بنام یکی از دانشجویان حاضر در این دیدار ضمن اشاره به فلسفه ۱۶ آذر و تاریخ تحول تشکل های دانشجویی از روزهای آغازین تا امروز، به فراز و نشیب های این جنبش اشاره کرد و گفت: جنبش دانشجویی در مقاطع مهم تاریخ ایران از جمله استبداد و استعمار ستیزی پیش از انقلاب، پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ و سازندگی، ظهور تحول گرایی در دوم خرداد ۷۶ و پیروزی دکتر روحانی در خرداد ۹۲ نقش به سزایی ایفا کرده است.

وی، با بیان اینکه، در برخی از مقاطع نیز این جنبش به محاق رفته است، افزود: به خصوص در هشت ساله اخیر از دانشجویان انتقام گرفته شد و دانشجو را که چشم بیدار و گوش شنوای جامعه است، ساکت کردند و جنبش دانشجویی در این دوران هزینه های سنگینی متحمل شد.

وی،به نقش آفرینی دانشجویان در خرداد ۹۲ و پیروزی دولت اعتدال اشاره کرد و با بیان اینکه دولت تدبیر و امید و ایجاد تحول در فضای دانشگاه ها، ثمره ایستادگی چند ساله دانشجویان است، افزود: وضعیت دانشگاه پیام نور استان با بیش از ۱۷ هزار دانشجو با مدیریت جدید در حال تغییر و رو به بهبود است اما در این مسیر نیاز به حمایت مسئولین استانی وجود دارد.

بنام، از معاون سیاسی و امنیتی خواست در مورد برخی از دغدغه های دانشجویان نظیر لزوم توجه به دانشگاه ها، استفاده از ظرفیت های قانون اساسی، لزوم واکنش در برابر اقتدارگرایان، توجه به آزادی و آزادی پس از بیان در دانشگاه ها، نحوه نهادینه شدن تشکل ها در دانشگاه ها و … توضیحاتی ارایه دهد.

وجه تمایز تشکل های دانشجویی از احزاب، عدم توجه آنان به قدرت طلبی است

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری در این نشست دانشجو را طالب علم دانست و گفت: دانشجو سرمایه انسانی است و تلاش می کند آینده را در ید اقتدار خود داشته باشد.

فتاح محمدی، ویژگی های متعددی برای دانشجو ذکر کرد و گفت: علم همراه با تهذب و اخلاق مداری،استقلال فکری در راستای مطالبه گری، ظلم ستیزی و آزادی خواهی و تعهد به حاکمیت تولیدی به عنون عنصر اصلی ظلم ستیزی برخی از ویژگی های دانشجوی آگاه و متعهد است.

وی، علم همراه با تعقل و استقلال فکری را مشخصه دانشجو و متمایز کننده او از دیگر گروههای اجتماعی، دانست و گفت: تشکل انجمن اسلامی با همین مشخصه ها پس از کودتای ۲۸ مرداد زمانی در دانشگاههای کشور شکل گرفت که دانشجویان از فضای سیاسی دور بودند و فضای بی دینی بر دانشگاه حاکم بود.

محمدی،با بیان اینکه عملکرد تشکل دانشجویی متفاوت از عملکرد احزاب است، گفت: احزاب به دنبال قدرت هستند، با دولتها شکل گرفته و محو می شوند اما تشکل دانشجویی به دنبال قدرت نیست.

دانشجویان باید با رعایت قانون و منطق در راستای اصلاح جامعه گام بردارند و در این مسیر حتی متحمل سختی ها و رنج ها شوند/ برخی از افراد بدون منطق و فقط با هدف ستاره دار شدن و بعد رفتن از کشور،حرف می زنند و عمل می کنند

وقتی قانون تضمین می کندنیازی به قول مسئول سیاسی نیست

معاون سیاسی و امنیتی،اظهار داشت: احزاب کشور فاقد ساختار سیستماتیک و شبکه ای هستند و نهادینه نشده اند در حالیکه مشخصه اصلی حزب شبکه سازی است.

وی، با بیان اینکه معیار فعالیت احزاب و تشکل های دانشجویی، قانون اساسی است، افزود: در صورتی که فرایند قانونی و مقررات داخلی در شکل گیری و عملکرد احزاب و تشکلها رعایت شود، قانون عملکرد آن حزب و تشکل را تضمین می کند و درجایی که قانون وجود دارد نیازی به قول مسئول سیاسی وجود ندارد.

محمدی، با تأکید بر اینکه دانشجویان بهتر است مرحله به مرحله و با حفظ تعادل پیش بروند، گفت: در شرایطی که منطق گفتگو و تضارب در استان وجود ندارد و نگاه ها صفر تا صد است لازم است که دانشجویان نیز ضمن فرهنگ سازی، قد همگام با وضعیت سیاسی استان و کشور، گام بردارند.

وی، با بیان اینکه نظر شورای تأمین حمایت جدی از فعالیت قانونی دانشجویان است، تأکید کرد: مدیریت سیاسی استان هیچ مشکلی را در فعال شدن و فعالیت تشکل های دانشجویی که با رعایت فرآیند قانونی شکل می گیرد ندارد و در مرحله نظارت نیز خود دانشگاه وارد عمل می شود.

معاون سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، وظیفه دانشجو را علاوه بر علم آموزی و ایفای نقش در توسعه کشور، انجام اقدامات قانونی در راه منافع ملت دانست و گفت: در این مسیر دانشجو باید نسبت به وظایف خود احساس مسئولیت داشته باشد.

گاهی وقتها به دلیل حساسیت جامعه به برخی از کلمات بهتر است واژگان و گفتمان را عوض کنیم، مثلا می توان به جای اصلاح طلبی، لفظ بهبود مستمر را به کار برد.

مردمی که از افراطی گری خسته بودند به اعتدال رأی دادند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار، شعار اعتدال را در پیروزی دکتر روحانی در انتخابات مؤثر، عنوان کرد و گفت: مردمی که از افراطی گری خسته شده بودند به اعتدال رأی دادند.

وی،با بیان اینکه فلسفه اصلی اعتدال دوری از افراط و تفریط است، گفت: اعتدال طلبی برگرفته از اصلاح طلبی است .

شورای تأمین استان حمایت از کرسی های آزاد اندیشی را دستورکار دارد

معاون سیاسی و امنیتی، به تصمیم شورای تأمین مبنی بر حمایت از برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه با رعایت اصول نظام و قانون اساسی، اشاره کرد وافزود: تلاش بر این است که در تصمیم گیری های امنیتی، فضای علمی استان و حمایت از دانشگاه، اساتید و دانشجویان مد نظر قرار گیرد.

انجمن3

دکتر محمدی، با بیان اینکه کسانی هستند که نمی خواهند دانشگاه فعال باشد، تأکید کرد: باید با ظرافت ودقت تلاش شود که دغدغه های مقام معظم رهبری و اهداف دولت مبنی بر تحقق فضای نشاط و شادی و همچنین فضای علمی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاه عملی شوند.

رعایت انصاف در سیاست اصل مهمی است/ صحبت های آقای منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی را پیاده کردیم و دیدیم اثری از صحبت های نسبت داده شده به او وجود ندارد، چرا برخی بدون انصاف و دین ، افراد را متهم می کنند.

نیاز به ظرفیت سازی و افزایش آستانه تحمل در کشور احساس می شود.

مقام معظم رهبری بر لزوم وجود فضای شادی و نشاط در دانشگاهها تأکید دارند باید دید ابزار ایجاد نشاط در دانشگاه ها چیست

راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی نیاز به فرهنگ سازی دارد/حرف آخرمان را اول نزنیم

معاون سیاسی و امنیتی، با بیان اینکه می بایست فرهنگ و رفتار حرف زدن و مناظره را یاد بگیریم، گفت: راه اندازی کرسی های آزاد اندیشی نیاز به فرهنگ سازی دارد و در این مسیر باید با ظرافت و آهستگی حرکت کنیم و از اول حرف آخر را نزنیم.

محمدی، رعایت امنیت را مهمترین معیار در برگزاری کرسی های آزاد اندیشی دانست و گفت: در این زمینه بهتر است ابتدا از افرادی که جامعه و گروههای سیاسی حساسیت کمتری نسبت به آنها دارد دعوت شود.

تأکید دکتر روحانی مبنی بر اینکه طوری رفتار شود که همه احزاب و گروهها راضی باشند، سیاست دولت در راستای رعایت اعتدال در جامعه است.

وی، با بیان اینکه دولت گفتمان جدیدی دارد و مسئولین در استانها مجری سیاستهای کلان هستند، اظهار داشت: دولت اجازه حمایت از یک حزب یا جریان را ندارد بلکه توانش را باید در دفاع از علمکرد دولت مصروف دارد.

فعالیت دانشجویان در حوزه های علمی،سیاسی و فرهنگی کم است

فتاح محمدی بر ضرورت توجه دانشجویان به علم و دانش به عنوان رسالت اصلی شان، تأکید کرد و گفت: متأسفانه دانشجویان در حوزه های علمی ،سیاسی، فرهنگی و مذهبی فعالیت کمی دارند.

وی، فضای جامعه و همچنین مشکلات دانشگاه را در فعال نبودن دانشجویان، دخیل دانست و افزود: در عین حال و با وجود مشکلات متعدد وظیفه اصلی دانشجو کسب علم است و می بایست در این راستا گام بردارد.

معاون سیاسی و امنیتی با تأکید بر ضرورت فعالیت عملی تر دانشجویان مجموعه علوم انسانی به ویژه در حوزه فرهنگ، اظهار داشت: یکی از مشکلات دانشگاه حق التدریسی بودن اساتید به ویژه در شاخه های علوم انسانی است که تلاش می شود در نشست های آتی کمیسیون های دانشجویی برخی از مشکلات دانشگاه ها در این خصوص مطرح و در راستای رفع آنان اقدام شود.

دکتر شریعتی گفتنی ها را سه دسته می کند: گفتنی های گفتنی، گفتنی های نگفتنی و نگفتنی های گفتنی

منبع:خبرنما

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد