تاریخ درج خبر : 1392/05/01
کد خبر : ۴۲۰۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

تاریخچه کاراته در استان کهگیلویه و بویراحمد

سایت استان: سیدمصطفی عبدالهی*

کاراته در استان کهگیلویه و بویراحمد و در مرکز استان ، شهر یاسوج در سال 1361 با مربیگری آقای ایوب پور رفایی (سرباز از تبریز) و سپس آقایان سن سی*  غلامرضا شیخ چوپان و سن سی خسروانی ابتدا با سبک کان ذن ریو و سپس توسط سن سی خسروانی و همکاری سن سی علیرضا احسانی با سبک شیتوریو (کن شین کان)بنیان گذاری گردید.

859

نسل اول شاگردان ارشد باشگاه عبارات بودنداز: آقایان سید فاخر عوض زاده-سید شجاعت عوض زاده-یوسف طباطبائی -سعید منصوریان-سن سی خسروانی که یک سال پس از شروع و رفتن سن سی پور رفایی سن سی خسروانی مدیریت باشگاه را بعهده گرفت و کلیه کاراته کاران و مربیان فعلی استان شاگردان ایشان یا شاگرد شاگردان سن سی خسروانی هستند.

در شهرستان کهگیلویه در شهر دهدشت کاراته در سال1371 به عنوان اولین رشته رزمی با مربیگری سن سی محمد رشید چتروز با درجه کمربند مشکی دان1 با سبک شوتوکان شروع به کار نمود.

شایان ذکر است که سن سی محمد رشید چتروز که رده های زیر کمربند قهوه ای را در سبک شیتوریو گذرانده بود به جهت تحصیل در زاهدان و شرکت در باشگاههای برادران ریگی به سبک شوتوکانjka پیوسته بود.در سال1372سن سی داریوش استحمامی فر اهل شیراز و از پرسنل نیروی انتظامی و دارای درجه کمربند مشکی دان 3 در همان باشگاه مرکزی به همکاری با سن سی چتروز شروع به کار نمود. که از این تاریخ با توجه به همکاری و تجارب هر دو مربی شاهد رشد سریع و فوق العاده هنرجویان این رشته شد. نمود این سطح فنی در اولین دوره مسابقات به وضوح مشخص گردید.

860

استقبال جوانان و حتی افراد میانسال از این رشته فوق العاده بود. و گاهاً سالن و یا در فصل تابستان استادیوم آزادی دهدشت مملو از هنرجویان کاراته بود.که شاگردهای ارشد این رشته در قالب چندین تیم به مبتدیان آموزش میدادند.نسل اول شاگردان ارشد(بزرگسالان) باشگاه عبارت بودند از: قدرت الله عادل پور(اسپرغم)- علی محمد پرندین- سید مصطفی عبدالهی نیا(مربیان کاراته)- ابراهیم دستنبوی- منصور همایون فر- سپهر آریان پور -طاهر اسد روز- محمد فرخان-غضبان فاطمی- یعقوب پیوسته گر-عباس رخ افروز-محمد آدیش-هادی خواجوی و…

در سال 1380 با دعوت از شیهان* آشوری دبیر وقت و فعلی فدراسیون کاراته و رئیس سبک کیوکوشین ماتسوشیما سبک کیوکوشین توسط شیهان سید مصطفی عبدالهی بعنوان نماینده و مسئول سبک در استان و شهر دهدشت راه اندازی گردید.

تا قبل از این تاریخ دو باشگاه کیوکوشین یکی در یاسوج به مربیگری آقای کرمی و دیگری در لیکک بهمئی به مربیگری شیهان اکبری به شکل غیر رسمی(خارج از سیستم هئیت کاراته استان) فعالیت داشتند.که در ابتدا شیهان اکبری به همکاری با آقای عبدالهی پرداخت و ۱سال بعد با تغییر سبک نماینده سبک کیوکوشین ماتسوئی استان گردید و هم اکنون فعالیت می نماید.

سیدمصطفی عبدالهی

سیدمصطفی عبدالهی

با دعوت آقای عبدالهی از شیهان آشوری دبیر فدراسیون کاراته و پس از آن شیهان خوشی و شیهان ضیایی( مسئولین فعلی سبک های کیوکوشین ایران و اویاما) در سال81 به شهر دهدشت و رایزنی های انجام شده و حضور و نمایش توان کاراته استان ، آقایان صمد وحدتی و برادران چراغ چشم به اردوی تیم ملی دعوت شدند و تحولی نو در کاراته استان پدید آمد و موج راهیابی کاراته کاهای استانی به تیم های لیگ کاراته کشور و اردوی تیم ملی شروع شد.(تیم کاراته دهدشت –یاسوج-بهمئی-لنده و… مقام های زیادی در سطح آسیا و جهان کسب نمودند).

در دهه اخیر کاراته استان بعنوان اولین سبک رزمی استان شاهد تحولات و پیشرفت های زیادی در سطح کشوری و جهانی شد ولی متاسفانه وحدت و صمیمیت مربیان که رکن و اساس اصلی این رشته رزمی بود دچار تحولات منفی گردید. که انشاالله مربیان و مسئولین دلسوز هئیت کاراته بتوانند بار دیگر جو همدلی سابق را ایجاد نمایند.

*سید مصطفی عبدالهی مربی و داور ملی کارته می باشد.
* سن سی : در سبک های کنترلی کاراته به معنای استاد که از کمربند سیاه دان2 به بعد اطلاق میگردد.

* شیهان: در سبک های غیرکنترلی کاراته به کمربندسیاه دان5 به بعد اطلاق میگردد

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ahmad1396 گفت:

  اقای کارگر نه خیر

 • امیرحسین کارگر گفت:

  سلام من درباشگاه سن سی عادل پور در دهدشت هستم خواستم بدونم دیروزپنجشنبه ازمیزبانی ماراضی بودید

 • منصور همايون فر گفت:

  سلام بر دوست قدیمی !
  بهتر می شد از سختیها ، نا ملایمات و تنگ نظری ها که ما در راه کاراته ، سبکهای آزاد و خصوصا کیوکوشین کاراته در سطح استان کشیدیم اشاره ای می فرمودی !
  موفق باشی

  • میر مصطفی عبدالهی گفت:

   منصور خان ما مخلصیم. قطعاً شما اولین کسی بودید که سبک کیوکوشین را به ما معرفی کردید.

   • ناشناس گفت:

    سلام
    نه مصطفی جان , منطور این نبود که شما بفرمایین که من اولین بودم
    خدا رو شکر بچه های قدیمی کار خیلی چیزا رو میدونند
    ولی وقتی شما یه سری اطلاعات خوب رو اینجا ارایه دادین ( به نطر من ) خوب می شد تلویحا اشاره ای می فرمودین !
    موفق باشین

 • یکی از بچه های کاراته گفت:

  من باتوجه به شناخت و سابقه ی که از شما دارم این بحث عنوان کردم و دوس داشتم کسی که این اواخر یکم از هیت استان به دور بوده این نکته رو عنوان کنن و یکم شفاف سازی بشه حداقل برای نسل های بعد که می خوان تو این ورزش و این شهر , استان ادامه بدن حداقل راه دوباره رفته نسل قبلو نرن که به بن بست برسن من ازتون تقاضا دارم که حتما این بررسی و تحلیل بدون جانب داری از فرد خاصی در یک فرصت مناسب انجام بدین ممنون از اینکه به فکر هستین

 • یکی از بچه های کاراته گفت:

  من دوس داشتم تاریخچه و مشکلات الان کاراته رو هم سن سی می فرمودن چون هر فعالیتی که ایشون و مربیان دیگه قبلان کشیدن الان باید نتیجه داده باشه و حداقل کاراته رشد قابل توجه ی میکرد نه اینکه از 5 باشگاه تو شهر دهدشت الان برسه به دو باشگاه و باشگاه های توی شهر های اطراف و روستا ها الان حذف شده باشن واقعا الان بیاید در این باره حرف بزنید و بگید چرا مربیان سازش نداشتن چرا این موضوع رو سن سی در این مطلب باز نکردن من از سن سی خواهش دارم که در این مورد هم مطلبی در سایت استان و بدون جانب داری از شخص خاصی بنگارند

  • سید مصطفی عبدالهی گفت:

   با تشکر از نکته بینی جنابعالی
   قطعاً مسائل زیادی در این زمینه وجود دارد که باعث کم شدن هنرجویان و باشگهای این رشته شده که انشالله شاید شاید در فرصتی تحلیل و بررسی گردند. و قطعاً اگر راه بودو و سفیدی و تمیزی لباس کاراته که هدف اصلی تمرینات کاراته است رعایت گردد هیچ مسله حاشیه ای در این رشته ورزشی بوجود نخواهد امد.

 • نوشته وتصاویری از بروز خلاقیت استاد عبدالهی را دیدم وبرخود بالیدم و با خود گفتم ای کاش با زمینه سازی جهت شکوفائی استعدادهای جوانان در تمام زمینه ها به خصوص در زمینه ورزش های رزمی در حقیقت مراکز پیشگیری از اعتیاد دایر می کردیم تا مراکز ترک اعتیاد وبرای تحقق ایرانی آباد وتوانمند جوانان را توانمند و با اعتماد به نفس می ساختیم .
  عبدالهی وعبدالهی ها شاد باشند

 • سیدمحمد گفت:

  اوس استاد
  من در باشگاه قهرمان دارم کار میکنم

پربازديد