تاریخ درج خبر : 1393/09/25
کد خبر : ۴۲۲۴۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

هیچ تنشی بین نمایندگان نیست/ یاسوج به قوم خاصی تعلق ندارد

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس گفت: اکنون هنگام کار در استان کهگیلویه و بویراحمد است نه موقع ساز و دهل زدن سیاسی، چرا که وقت این کار هنوز فرا نرسیده است.
غلامرضا تاجگردون در برنامه زنده تلویزیونی شبکه دنا و در پاسخ به سؤالات متعددی که در خصوص مسائل مختلف از وی شد، در پاسخ به چگونگی بودجه سال ۹۴ گفت:

TajgardounDena
امسال دو قانون را برای بحث بودجه تصویب می کنیم، یکی قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که قوانین ۱۰-۱۲ سال اخیر را جمع و تلفیق کردیم و دیگری یک قانون دایمی را در رابطه با بودجه تصویب کردیم و به شورای محترم نگهبان نیز تقدیم شد. و در رابطه با بودجه تقدیمی دولت در سال ۹۴ کلیات کار را شروع کرده ایم و از هفته آینده نیز به ریز موضوعات بودجه خواهیم پرداخت و با توجه به اینکه قیمت نفت به شدت کاهش پیدا کرده است قاعدتاً بستن بودجه ۹۴ کار بسیار سختی خواهد بود.

در این سه سال، هیچگونه تنشی بین نمایندگان استان نبوده است

تاجگردون در ادامه و در رابطه با بررسی وضعیت بودجه در استان و توزیع جغرافیایی آن بیان داشت: در رابطه با وسعت استان و سهم آن می توان گفت که بودجه استان بودجه ای متعادل است ولی اگر بخواهیم به نسبت محرومیت و پتانسیل های آن بخواهیم نظر بدهیم باید گفت خیر، متعادل نیست چرا که عمق محرومیتها به گونه ای است که باید به استان توجه ویژه ای شود و اگر بخواهد به استان توجه ویژه ای شود، یکسری فاکتورهایی چون همگرایی، همدلی، پیگیری، دقت، سیاست، کیاست و… را می بایست در کنار هم لحاظ کرد تا بتوان استان را از گردنه بودجه به سلامت عبور داد.
وی در ادامه اظهار داشت: واقعیت این است که بودجه ها دو بخش هستند، یکی بودجه های ملی و دیگری بودجه های استانی است. که به نظرم بطور کلی و با توجه به شاخصه هایی که برای بودجه وجود دارد، سهم بودجه استانی بد نبوده است و همه در این زمینه تلاش کرده اند و در بودجه های ملی نیز مدیریت استان نیز تلاش گر ظاهر شده اند.
رییس فراکسیون زاگرس مجلس در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه همگرایی بین نمایندگان استان وجود دارد، اظهار داشت: در این مدت سه سال خدا را شاهد می‌گیرم که هیچ گونه تنشی بین ما نبوده و همه به هم برای توسعه استان کمک کرده‌ایم.
وی با بیان مصادیقی از این نوع همگرایی میان نمایندگان مجلس در استان گفت: برای مثال من به همراه آقای بزرگواری در وزارت نفت حاضر می‌شوم و موضوع گازرسانی به دیشموک و قلعه‌رئیسی را پی‌گیری می‌کنم و یا این که من و آقای بزرگواری برای این که راه‌آهن اقلید به یاسوج راه‌اندازی شود هر یک از اعتبارات شهرستانی خود یک میلیارد تومان را به این پروژه می‌بخشیم که نشان دهنده یکی از چندین مورد تعامل میان نمایندگان استان است.

کسی نمی‌تواند بگوید که یاسوج به قوم و گروه خاصی تعلق دارد

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهارات خود با ابراز رضایت از عملکرد استاندار و تیم ارشد اجرایی استان گفت: تاکنون استان را به خوبی اداره کرده‌اند و همین که حاشیه و تنشی در استان وجود ندارد نشان دهنده موفقیت استاندار و تیم همراه وی است.
رئیس کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به برخی ابهامات که تاجگردون بودجه استان را به سمت شهرستان‌های گچساران و باشت سوق می‌دهد، اظهار کرد: درست است که من رئیس کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی هستم اما نمی‌توان به دلیل این مسئولیت در قبال مردم حوزه انتخابیه خودم بی‌مسئولیت باشم لذا برای راه‌اندازی پروژه‌ها پی‌گیری می‌کنم اما این نافی توجه به سایر نقاط استان نمی‌شود.
وی در ادامه با بیان این مطلب که یاسوج مرکز استان من است و کسی نمی‌تواند بگوید که یاسوج به قوم و گروه خاصی تعلق دارد، افزود: همچنان که کسی نمی‌تواند ادعا کند تهران به گروه و قومی خاص تعلق دارد قضیه یاسوج نیز همینگونه ست.
تاجگردون در ادامه گفت: به همین خاطر باید مرزهای جغرافیایی را در استان در هم نوردیم و همه جای استان را یکی تلقی کنیم در عین این که هر کسی باید برای حوزه انتخابیه خودش هم تلاش کند.

مگر می شود به راه آهن یاسوج به اقلید توجه نکنم؟

این نماینده مجلس در ادامه و با اشاره ای دیگر به توزیع بودجه اظهار داشت: اول اینکه من نماینده مردم گچساران و باشت هستم و در کلان من نماینده کمیسیونی هستم که باید کل ایران را در نظر بگیرد و کسی که کلیات کشور را می بیند مگر این امکان وجود دارد که به استان خودش بی توجه باشد؟ وقتی در بودجه به راه آهن دوغارون به فریمان توجه میکنم، مگر می شود به راه آهن یاسوج به اقلید توجه نکنم؟
یا یک نگاه خاصی بنده به مناطق زاگرس نشین دارم، چون خود فرزند مناطق محروم هستم و باید به شاخصه هایی در این رابطه توجه کنم و گاهی در کمیسیون پیشنهاداتی مطرح می شود که یک خطه بزرگی چون زاگرس را در بر می گیرد که وقتی اینگونه باشد مردم استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از آن بهره مند می شوند. بوطر مثال می گویم اعتبارات دو درصد نفت و گاز افزایش پیدا کند، یا می گوییم اعتبارات ماده ۱۸۰ از دو درصد به سه درصد افزایش پیدا کند که این موضوع باعث می شود کل استان از آن سود ببرد. و بطور کلی وقتی به همه استان توجه میکنم، مگر می شود که به حوزه انتخابیه خودم توجه نکنم؟
رییس فراکسیون زاگرس مجلس در ادامه گفت: من نماینده گچساران و باشت هستم و باید مطالبات و حق آنها را پیگیری کنم که این وظیفه من است، چرا که مردم به من رای داده اند تا به آنجا توجه شود و با دعای مردم، خداوند جایگاهی به من در مجلس داده است که مردم باید از این جایگاه بهره مند شوند و این نکته باید توجه شود که یک عقب ماندگی ذاتی در حوزه انتخابیه بنده وجود دارد که البته در کل استان نیز وجود دارد و بنده خیلی برای این محرومیت وقت میگذارم و روی مدیریت منابع نیز وقت گذاشته و تاکید بسیاری روی این موضوع دارم و تا انتها یک طرح و پروژه را پیگیری میکنم تا پولی در استان و شهرستان تلف نشود.

دیگر کسی در گچساران ساز جدایی از استان را نمی زند

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی به ارتباط خود با مردم حوزه انتخابیه‌اش گفت و افزود: شما اگر سه سال پیش را به یاد آورید و دوران قبل از آن را خواهید دید که همواره مردم گچساران دم از جدایی از استان می‌زدند اما امروز با وحدتی که در منطقه ایجاد شده کسی در گچساران ساز جدایی از استان را سر نمی‌دهد.
وی نیاز اکنون استان را کار و خدمت دانست و گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد و در یک مدت قابل توجهی مسائل سیاسی بر سایر مسایل اجرای غالب شد و ما اگر زرنگ باشیم نباید اجازه دهیم که اینگونه مسائل باعث شود که مردم استان ضرر کنند و تنها راه برای جلوگیری از این ضرر همگرایی و کار کردن برای استان است.

TajgardonDena-5
در همین مجلس که حدود ۲۹۰ نماینده حضور دارند، زمانی که آقای روحانی رئیس جمهور شد شاید به طور مشهود ۲۰ نفر به ایشان رأی داده باشند و آیا این به آن معناست که بقیه نمایندگان باید چوب لای چرخ نمایندگان بگذارند؟ اینگونه نیست و همه آنها می دانند که مملکت به هماهنگی آنها نیاز دارد.
من شهادت می دهم که حداقل بین ما ۳ تا نماینده هیچگاه تنش و بحثی وجود نداشته . همه مردم می دانند که خط و ربط سیاسی ما سه نماینده چیست و این کاملاً مشهود است ، اما در بحث استان و مدیریت و کار استان این بحث هایی سیاسی را دخالت نمی دهیم چون خیانت به مردم است و خدا نکند ما به این فکر باشیم که با توجه به متامع سیاسی خود سرنوشت مردم را رقم بزنیم.
مردم برخی مناطق محروم ما چه گناهی کردند؟ بنده شاید چندین بار به اتفاق آقای بزرگواری به شرکت گاز و نفت برای گازرسانی به مناطق قلعه رئیسی و دیشموک همراه بودم تا این مردم از موهبت های موجود استفاده کنند. جریان سیاسی جای خودش را دارد و کار مردم نیز جای خودش.
در بحث راه آهن یاسوج، ۱میلیارد از بودجه گچساران را کم کردم
من و آقای بزرگواری در بحث راه آهن یاسوج گفتیم که از هرکدام ما ۱ میلیارد کم کنید و بزارید بروی اعتبار بویراحمد و بگذارید وزارت راه امسال این پروژه را شروع کند.که این همگرایی ما را می رساند.
در بحث های اجرایی که استاندار پیگیر هستن، اما ممکن است من جایی با یک مدیری درگیر شوم اما همه اینها بخاطر کار و پروژهای ماست، و پولی را که ما با زحمت به استان می آوریم در برخی موارد با تعلل در اجرا و تعلل در مدیریت برخی پروژها هنوز شروع نشده و طی کشاکش کارهای اداری جزء گیر می کند و نمااینده حق دارد ناراحت شود یا اعتراض کند . اینها چیزهایی است که در تمام کشور وجود دارد و در استان ما نیز هست و اینجا بحث نظارتی ما دخیل می باشد.
رئیس کمیسیون بودجه و برنامه‌ریزی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت اعتبارات استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: در سال ۹۳ اعتبارات استان کهگیلویه و بویراحمد از ماده ۱۸۰ از ۸۵ میلیارد به ۱۸۵ میلیارد تومان و اعتبارات ملی استان در سال ۹۴ از ۱۰۰ میلیارد به ۲۴۰ میلیارد تومان رسید.
تاجگردون افزود: در بودجه سال ۹۳ اعتبار بیمارستان یاسوج سه میلیارد که علیرغم اینکه سطح افزایش اعتبارات عمرانی کشور ۱۵ درصد بود، اعتبارات این بیمارستان را از سه میلیارد به ۱۵ میلیارد تومان رساندیم.
وی گفت: اعتبارات جاده سمیرم یاسوج، بابامیدان در سال ۹۳ یک میلیارد بود که آن را در بودجه سال ۹۴ به ۱۵ میلیارد رساندیم.
نماینده گچساران و باشت در مجلس در ادامه بیان کرد: اعتبارات جاده پاتاوه-دهدشت از ۲۸ میلیارد به ۵۰ میلیارد در سال ۹۴ افزایش یافت که البته این کار با همراهی نمایندگان محترم بویراحمد و دنا، کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده و پیگیری‌های استاندار استان محقق شد.
مگر می‌توان در اعتبارات استانی بین گچساران، یاسوج و قلعه‌رئیسی تفاوت قائل شد
رئیس کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی از اعتبارات چندین میلیاردی شهرستان‌های بویراحمد و کهگیلویه در بودجه سال ۹۴ یاد کرد و گفت: مگر می‌توان در اعتبارات استانی بین گچساران و یاسوج و قلعه‌رئیسی تفاوت قائل شد.
غلامرضا تاجگردون با بیان اینکه برخی حرف‌های کنایه‌دار در زمینه اعتبارات استانی شنیده‌ایم و برای آن‌ها پاسخ داریم، اظهار کرد: برای مثال شما در حوزه بویراحمد به چند پروژه بزرگ از جمله سد تنگ سرخ و یا راه‌آهن یاسوج به اقلید و یا بیمارستان بزرگ این شهر که نگاه کنید اعتبارات آن‌ها در سال ۹۴ چندین برابر سال ۹۳ است که برای نمونه اعتبار سال آینده بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی یاسوج چیزی حدود ۱۵ میلیارد تومان یعنی بیش از ۵ برابر اعتبار سال ۹۳ است.
وی گفت: برای نمونه سد تنگ سرخ امسال ۲ میلیارد تومان اعتبار داشت که در سال آینده این سد در حدود ۱۱ تا ۱۲ میلیارد تومان اعتبار دارد و اگر به حوزه کهگیلویه نظری بیفکنید، جاده‌های آن از جمله جاده پاتاوه به دهدشت سال ۹۳ مبلغ ۲۸ میلیارد تومان اعتبار دارد که این رقم در سال ۹۴ به ۵۰ میلیارد تومان می‌رسد که اعداد بزرگی است و آب لیکک ۳ میلیارد در سال ۹۳ و در سال ۹۴ حدود ۱۱ میلیارد تومان اعتبار دارد.
رئیس کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: جاده باغچه سادات امسال ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار دارد که در سال آینده به ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.
عده‌ای توقع دارند که به پروژه‌های شهر خودم توجهی نداشته باشم
وی گفت: وقتی به این پروژه‌ها در شهرستان‌های کهگیلویه و همچنین بویراحمد توجه می‌کنم، چطور عده‌ای توقع دارند که به پروژه‌های شهر خودم توجهی نداشته باشم.
تاجگردون تصریح کرد: همه این استان خاک ما بوده و یاسوج و بهمئی و گچساران همه به هم پیوسته است و مگر می‌توان بین آن‌ها تفاوتی قائل شد و مگر می‌شود دهدشت و چرام و قلعه‌رئیسی را فراموش کرد.
نماینده مردم گچساران و باشدت در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون بودجه مجلس در همین زمینه با بیان اینکه نفت در بودجه سال آینده ۶۰ دلار بسته شده، افزود: شک نکنید که اگر بودجه با نفت ۱۰۰ دلار بسته می‌شد اعتبارات بیشتری به استان سرازیر می‌شد.
وی گفت: اجازه دهیم که در فضای آرام بتوانیم برای مردم کار بیشتری انجام دهیم، چرا که هماهنگی کاملی بین نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی وجود دارد و خدا را شاهد می‌گیریم که ما سه نفر تاکنون تنشی با یکدیگر نداشته‌ایم.
هیچ کس عهد اخوتی با مدیران نبسته است
تاجگردون در پاسخ به این سؤال که در چینش مدیران استانی باید گفت که غالب مدیران تغییر کرده اند، مدیران منصوب تا چه حد انتظارات شما رو برآورده کرده؟ من از مدیریت کلان استان راضی هستم به دلیل آرامش مطلوبی که ایشان متوجه استان کرده، یک مدیر بومی است و مطلوب و خوب کار می کند.
در بحث تغییرات مدیریتی باید بگویم اینگونه نیست که همه مطلوب من باشند. هیچ عهد اخوتی کسی با کس دیگر در این زمینه نبسته و اگر مدیری خوب کار کرد که جای تقدیر دارد اما اگر مدیری بد کار کرد تعارفی نداریم ولو اینکه منصوب خود ما باشد ، ما با اینگونه مدیران کلنجار میرویم و توقع ما فقط توقع کاری است.
به اعتقاد من با یکسری اصلاحات کوچک دولت محترم در برخی مدیریت های مهم اجرایی اگر کارهایی شود آینده استان را خیلی موفق می دانم.
رویکرد اصلی ما توجه به نیروهای بومی است و تا الان نیز همینگونه بوده. به چند دلیل در این مسیر قدم گذاشتیم تا اعتماد مردم را نسبت به مدیریت کلان و نمایندگان جلب کنیم که مدیریت بومی است. ولی باید فراموش نکنیم که این حلقه بومی اگر قرار باشد همینگونه باشد رشد را کم می کند، اگر قرار است که یک جایی این حلقه پاره شود و یک مدیر غیر بومی و قوی بیاید وسط اشکالی ندارد.
اعتقاد دارم که اگر یکی دو دستگاه مهم که منابع قابل توجهی را نیز در اختیار دارند تا حدودی خود را از این گیر و دار اداری خارج کنند آینده استان را خوب تصور میکنم و اگر نه که تغییراتی را حتما آقای استاندار ارزیابی می کنند و وزارت خانه ها نیز نیروهایشان را بررسی می کنند و اگر ضرورت دیدند اصلاح می کنند.

باتوجه به حضور اقوام مختلف، مدیریت در گچساران آسان نیست

تاجگردون در پایان افزود: من در حوزه انتخابی خودم متوجه تعدد اقوام هستم یعنی ترک، لر، بویراحمدی، باشتی، باوی،بندری، بهبهانی و …و این به آن معناست که مدیریت در آنجا خیلی ساده نیست.
من یک استراتژی داشتم که به استاندار وقت نیز گفتم و دوس ندارم سخان متعصبانه بگویم ولی اعتقاد به همگرایی در استان برای همه اقوام و طوایف را دارم و نباید شرایط به گونه ای شود که شخصی یه طایفه ای احساس گمنامی و غریبی بکند و احساس کند در استان جایگاهی ندارد.
خیلی راحت بگویم که ۳ سال پیش هر مسئولی که در گچساران حضور پیدا می کرد مردم شعار جدایی از استان را سر می دادند و می گفتند که گچساران باید جدا شود اما در این ۳ سال چنین چیزی را نشنیدید چراکه من به عنوان نماینده آنها به آنها همیشه گفتم که ما باید یکی باشیم. مردم ما هم این شعار بد را فراموش کردند و من این موضوع را نقطه اوج کارم می دانم که این همگرایی را ایجاد کردم که همه مشارکت و احساس تعلق خاطر کنند به یاسوج. یاسوج مال من و مال همه هست و اینگونه نیست که یاسوج متعلق به شخص یا گروه خاصی باشد چون مرکز استان ماست.هرچقدر ما بتوانیم این تعلق خاطر را در استان بیشتر کنیم مردم بهره مند می شوند و استان ارتقاء پیدا میکند. اگر هرکدام از شهرستان ها رشد کند افتخارش برای سایر شهرستان ها می باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعیدبخشوده گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت دکتر تاجگردون عزیز که مایه افتخار استان است.دکتر جان بخاطر قرابت شما با دولت محترم امیدواریم این قضیه به نفع مردم باشد و از حداکثر انرژیتان برای رفع محرومیت استان استفاده کنید

 • مردی ازلیشترگچساران گفت:

  باسلام

  واقعا خسته نباشید ولی جناب دکتر دراین چندسال گچساران خیلی درحقش اجحاف شده ونیاز به توجه ویژه ای داره انشااله دعای خیرمردم نگهدارتان باشد.

 • ناشناس گفت:

  سلام آقای تاجگردون.

  سالهاست که یاسوج مربوط به قوم خاصی است به نام بویراحمد. اساسا معیار انتخابات مجلس در یاسوج بر مدار یاسوج مربوط به به بویراحمداست برگزار میشود. معیار طرد نیروهای غیریاسوجی از ازیاسوج بوده وهست اگر طرد نمی کنند زورشان نمی رسد فضای جامعه بیشتر به انها اجازه نمی دهد. فرمودید ما نمایندگان آنقدر تفاهم داریم که از سهم بودجه دو شهرستان گچساران و دهدشت کم کردیم و اختصاص دادیم به راه آهن یاسوج. به به دست مریزاد.
  کجای عدالت ودین و وجدان گغته از سهم ضعیف ترها بردارید وبه قوی ترها اضافه کنید. معلوم است که این حرفها بوی چه می دهد.

پربازديد