تاریخ درج خبر : 1393/09/26
کد خبر : ۴۲۳۳۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -

عملکرد روحانی را مثبت می دانم/ اصلاح سیاست های کشور شاخص ترین اقدام دولت تدبیر و امید بود

سخنگو و عضو عالی رتبه حزب کارگزاران سازندگی با مثبت ارزیابی کردن خدمات و اقدامات دولت تدبیر و امید در طول بیش از یک سال فعالیت آن،گفت: اصلاح سیاست های کشور در ابعاد مختلف راهبردی ترین اقدام حسن روحانی و دولت یازدهم در این مدت بود.

حسین مرعشی در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ، افزود: روحانی ملایم، با درک لازم ، عالمانه و با تکیه بر قدرت کارشناسی موجود در کشور بسیاری از از سیاست های غلط گذشته بویژه در حوزه سیاست خارجی را اصلاح و سامان داد.

IMG_3123

وی در تبیین نقش سیاست ها و تغییر دکترین سیاسی در یک کشور، افزود: دکتر روحانی با شناخت و تجربه کافی از شرایط موجود در جهان در وهله نخست و با تدبیری هوشمندانه و عالمانه موضوع تعامل با دنیا را در سیاست خارجی دولت خود مطرح و عملیاتی کرد.

مرعشی در تشریح این اقدام مثبت دولت یازدهم و شخص رییس جمهور گفت: روحانی با درکی هوشمندانه و خردمندانه کلید حل بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی را که در نتیجه مراودات و مبادلات سیاسی و اقتصادی تحقق می یابد، در اجرای سیاست تعاملی خود با دنیا پیدا کرد.

وی با ذکر نمونه هایی از برخی کشورهای با اقتصاد بسته و ایزوله ای همچون کره شمالی و کوبا در مقایسه با کشور توسعه یافته همچون چین با اعمال سیاست های جدید خود، افزود: روزگاری و تا قبل از سال 1987 و یک سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی چین در حصار یک سیستم اقتصادی و سیاسی بسته بود.

مرعشی تصریح کرد: اما همین کشور فقیر و توسعه نیافته چین از حدود سه دهه پیش با اعمال سیاست های جدید و رویکرد تعاملی با دنیا توانست به یکی از موفق ترین کشورهای پیشرفته دنیا در حوزه اقتصاد دست یابد.

وی افزود: این در حالی است که تا آن زمان کشور چین اقتدار و شکوه خود را در داشتن قدرت نظامی و حتی سیاسی جستجو می کرد و به دنبال افزایش نیروی نظامی ، کلاهک های هسته ای و سیستم لجستیکی و یا تکیه بر استفاده کردن از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل بود.

وی تصریح کرد: کشوری که تا این زمان اساس قدرت نمایی خود را در مسیرقدرت نظامی و تسلیحاتی جستجو کرده بود، با تغییر سیاست و یک استراتژی راهبردی راه حل برون از بحران موجود خود را در مبادلات تجاری و تکیه بر اقتصاد بنا گذاشت.

مرعشی با بیان اینکه کشور چین که در دهه 80 و 90 میلادی یکی از بزرگترین وارد کننده ماشین آلات و تکنولوژی از غرب قرار داشت، در دو دهه اخیر وارد عرصه صادرات تکنولوژی شد و امروزه به لحاظ مالی و دانش اقتصادی به دنبال فتح بازارهای جهانی در این حوزه است.

این عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی و سیاست های ابلاغی آن از سوی مقام معظم رهبری، افزود: مهمترین و اصولی ترین تعریف این نوع اقتصاد پویا نیز اقتصادی که درون زا و برون گرا باشد یعنی با تکیه بر تولید و توان داخل باید از قطار پرشتاب اقتصادی و بازارهای جهانی نیز نباید عقب افتاد.

وی ابراز داشت: به نظر می رسد اولویت قراردادن تجدید نظر در سیاست خارجی کشور مهمترین راهبرد هوشمندانه از سوی روحانی و دولت تدبیر و امید بود.

IMG_3108

مرعشی تصریح کرد: تغییر سیاست خارجی در شرایطی که از یک طرف با سیاست های دوگانه و خصمانه غرب و اعمال تحریم های ظالمانه مواجه بودیم و از سوی دیگر سیاست های غلط دولت نیزدامنه این دشمنی ها را همچنان وسیع تر می کرد، بهترین و هوشمندانه ترین تصمیم و اقدام محسوب می شد.

مرعشی تاکید کرد: روحانی در همان شعارهای انتخاباتی قبل از دوران ریاست جمهوری خود نیز معتقد بود که اگر سانتریفیوژها باید بچرخد چرخ اقتصاد کشور نیز باید چرخید و آسایش و رفاه اقتصادی مردم را یک اصل می دانست.

وی گفت: روحانی معتقد بود که نباید همه سیاست ها و مشکلات جامعه را تنها به پای یک موضوع به نام دانش هسته ای گذاشت زیر ا این یک رشته و نیاز از چندین نیاز اساسی کشور است.

مرعشی تصریح کرد: رییس دولت یازدهم همچنان که به حق هسته ای ملت احترام می گذاشت و به آن اعتقاد داشت از سایر نیازها و ضرورت های کشور نیز غافل نبود.

وی در تبیین و تکمیل این بخش از سخنان خود در مورد اعمال و اصلاح سیاست خارجی دولت یازدهم، افزود: دولت با این اقدام خردمندانه خود به دنبال سه موضوع اساسی برای رفع بحران های موجود در راه پیشرفت این کشور بود.

وی تکنولوژی، منابع سرمایه ای و حضور در بازارهای بین المللی را سه اصل اساسی و هدف دولت روحانی در اعمال سیاست تعاملی با دنیا دانست و افزود: بسیاری از کشورهای درحال توسعه حتی در بدترین حالت ممکن بیش از 35درصد پس انداز در منابع ملی خود دارند.

وی با بیان اینکه در 9سال گذشته ایران کمترین بهره لازم را از خط اعتباری خارجی ارزان قیمت (فاینانس) داشته است، افزود: اما در دولت خاتمی بانک مرکزی ایران بیش از 400میلیارد دلار خط اعتباری جهت استفاده از منابع ارزان قیمت برای پروژه های اقتصادی اختصاص داد.

وی در تشریح هدف سوم یعنی ورود به عرصه بازرهای جهانی، گفت: امروزه کشور عربستان به عنوان یک رقیب اقتصادی ایران در منطقه بیش از 10 میلیون بشکه نفت تولید می کند و حدود هفت میلیون بشکه نیز می فروشد.

مرعشی افزود: این در حالی است که کشور جمهوری اسلامی ایران با آن همه سابقه درخشان و پر نفوذ خود تنها حدود سه و نیم میلیون بشکه تولید و حدود یک و نیم میلیون بشکه نفت نیز می فروشد.

وی ابراز داشت: کشور عراق امروزه پیش بینی تولید نفت خود را به بیش از 11 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است.

IMG_3126

این فعال سیاسی عضو حزب کارگزاران تصریح کرد: رییس جمهور با شایستگی و با اعمال یک سیاست تعاملی با دنیا توانست از دامنه وسیع و توسعه روزافزون تحریم ها بکاهد و بستر را برای فعالیت و پی ریزی یک روابط مثبت با تکنولوژی های گسترده فراهم کند.

وی اصلاح و بهبود وضعیت نابسامان و بی نظمی های اقتصادی را از سایر مولفه ها و شاخص مثبت دولت یازدهم و شخص رییس جمهور دانست و در تشریح آن ،گفت: دولت تدبیر و امید با توجه به توان کارشناسی موجود در کشور تورم بالای 42درصد را به زیر 20 درصد کاهش داد.

وی با ذکر آماری از میزان درآمدهای نفتی ایران در قبل و بعد از انقلاب، گفت: کل میزان درآمدهای نفتی تا قبل از پیروزی انقلاب و در سال 57 حدود 120میلیارد دلار بود.

وی تاکید کرد: در دهه اول انقلاب نیز میزان درآمدهای ناشی از فروش نفت در ایران 110 میلیارد دلار بود.

مرعشی با بیان اینکه کل میزان درآمدهای نفتی در هشت سال دوران سازندگی نیز 110 میلیارد دلار بود، افزود: در هشت سال دولت های نهم و دهم میزان درآمدهای نفتی در ایران به بیش از 650 میلیارد دلار رسید.

سخنگوی حزب کارگزاران گفت: این در حالی است که با سیاست های غلط اقتصادی در این دولت میزان نرخ رشد اقتصادی به منفی شش درصد و تورم نیز به بالای 40درصد رسید.

وی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم با اعمال سیاست های هوشمندانه و عالمانه ثبات و آرامش را به کشور بازگرداند، موفقیت و فعالیت های دلسوزانه مذاکره کنندگان هسته ای را یاداور شد و افزود: تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم کشور دچار بحران های شدید مالی و افزایش تحریم های شدید و فلج کننده بود.

این فعال سیاسی و سخنگوی حزب کارگزاران یادآور شد: اکنون تیم قوی و با تدبیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با حفظ همه ارزش ها و آرمان های ملت و انقلاب در حال ایجاد یک روحیه تعامل دوسویه و برقراری ارتباط منطقی با جهان هستند.

مرعشی با بیان اینکه حیرت آور است که عده ای در داخل کشور نگران به ثمر نشستن تلاش ها و اقدامات تیم مذاکره کننده هسته ای هستند، افزود: از هر زاویه و ابعادی که به موضوع هسته ای کشور نگاه کنیم موفقیت تیم هسته ای و پشتیبانی از آنها امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

وی اظهار کرد: به نظر می رسد هر کس که ایرانی باشد، دلسوز واقعی ولایت و این نظام و دغدغه آرمان ها و چالش های موجود در کشور را داشته باشد نباید به خود اجازه ناکامی تیم هسته ای کشورمان را در سر بپروراند.

وی با بیان اینکه اصل نظام و این کشور یک سرمایه مشترک محسوب می شود، افزود: نمی دانم هدف و منظور اصلی این افراد و برخی افراطیون از خوشحالی در ناکامی تیم مذاکره کننده هسته ای چیست.

مرعشی یاداور شد: شایسته نیست در گوشه ای نظاره گر پیشرفت و شکوفایی کشورهایی همچون عراق و یا عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس باشیم تا تمامی بازهارای جهانی را تسخیر و وارد عرصه مبادلات تجاری شوند.

وی تاکیدکرد: با نگاهی به عظمت و شکوه ایران در منطقه و جهان و با در نظر داشتن زوایای مختلف مذهبی ، ملی و نگاه هوشمندانه به تعبیرها و خواسته های اساسی رهبری تلاش های تنگ نظرانه این افراد در ناکامی و ساقط کردن اهداف تیم هسته ای امری مطرود و بدور از هرگونه نگاه عالمانه و خردورزانه در اندیشه و مشی سیاسی است.

وی تصریح کرد: روحانی با درک و تجربه شرایط موجود ، پایداری نظام جمهوری اسلامی، عزت رهبری و آسایش مردم با یک سیاست راهبردی اقدام به اصلاح ساختار سیاست خارجی به ویژه در راستای مذاکرات هسته ای و شکستن تابوی تحریم های ظالمانه کرد.

مرعشی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به پشتوانه عظیم مردمی و شکل گیری یک جبهه جدید در خرداد سال 92، یادآور شد: رییس جمهور باید قدرشناس این جبهه عظیم که هوشمندانه اقدام به انتخاب وی کردند ، باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از مخالفان و افراطیون علیه دولت روحانی پایه های محکم حکومتی دارند، افزود: اساس قدرت و امید برای پیشرفت دولت روحانی تنها مردم هستند.

وی مردم و ملت بزرگ ایران را به پشتیبانی و حمایت از سیاست ها و راهبردهای اصولی دولت تدبیر و امید دعوت کرد و افزود: حمایت از دولت ، حمایت از رهبری ، ارزش ها و ارمان های این انقلاب و نظام است.

IMG_3107

مرعشی اظهار کرد: این دولت سرمایه اصلی و ملی ملت است.

وی با اشاره به ساماندهی اوضاع سیاسی در کشور و ایجاد حاشیه امن برای مردم به عنوان تصمیم گیران اصلی نظام، یاداور شد: باید میدان و عرصه را بر افراطیون در هر دو جبهه اصولگرایی و اصلاح طلبان تنگ کرد و خردورزان این دو جبهه اجازه جولان دادن های پوچ و بی معنای سیاسی را از این گونه نگاه های افراطی بگیرند و مردم را بیش از این زیر فشار قرار ندهند.

وی با تاکید بر اینکه مردم و ملت ایران حق دارند همپای سایر کشورهای منطقه حرکت کنند و آسایش و آرامش حق این ملت است، افزود: باید جلوی افراد و افراطیونی که بدون مسوولیت و تنها از روی کینه، عقده و حسادت فریاد می زنند، گرفته شود.

مرعشی همچنین پس از سخنرانی خود با موضوع ارزیابی عملکرد دولت تدبیر و امید در بیش از یک سال گذشته به سوالات دانشجویان و حاضران نیز پاسخ گفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • عزیزی امیرحسین گفت:

    جناب حق شناس بی خیال برادرمن .ما یادگرفته ایم که بگویم (زنده بادمخالف من )وآنگهی ضمن مشخص بودن کاسبان فتنه برای ملت ازاین مرگ بر هادلخورنشو کی شنیدی به دعاونفرین گربه سیاه باران وسیل بیاید

  • حق شناس گفت:

    مرگ بر کاسبین قتنه.مرگ بر هرکسی که می گرید مرگ بر اصلاح طلبان.مرگ بر هرچه آدم بی بته وبی اصالته.مرگ بر تندروها. مرگ بر ناشناس

  • ناشناس گفت:

    مرگ بر فتنه گر وسران فتنه

پربازديد