تاریخ درج خبر : 1393/09/26
کد خبر : ۴۲۳۴۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -

سونامی بیکاری در کهگیلویه و بویر احمد در راه است

بیکاری در بین جوانان که هم اکنون نرخ ۲۵ درصدی را به خود اختصاص داده کرامت انسانی را مورد هدف قرار می دهد. با نگاهی خوشبینانه به این موضوع می توان انتظار داشت جوان ما را بسوی افسردگی و نا امیدی بکشاند و واقعبینانه این است که این معضل آسیب های جدی اجتماعی را با خود بهمراه دارد.
نگاهی به خانواده های اطراف خود بدون شک فارغ التحصیلان بیکاری را خواهیم دید که بعد از اتمام درس و دانشگاه به آغوش گرم خانواده بازگشتند و سرخورده از عمری که رفته و بیکاری که دامان این افراد را گرفته است.

بیکاری

کار برای از ما بهتران است/ بند پ را ندارم!

به میدان هفت تیر یاسوج رفته ام و جوانان بیکاری را مشاهده می کنم که متر کردن خیابان های شهر شده تنها کار برای گذران شب و روزشان. به سراغ عباس جوان ۲۸ ساله شهرمان می روم. می گوید فارغ التحصیل رشته تاریخ است و جویای کار! ولی کاری نیست چون ما از داشتن بند (پ) محرومیم کار برای از ما بهتران است! متوجه نگاه تعجب انگیز من می شود و ادامه می دهد من نه پارتی دارم نه پولی دارم که کاری برای خودم دست و پا کنم. عباس می گوید بیشتر از ۱ سال است که بیکارم و به هر کسی که فکرش را بکنید رو انداختم ولی همه دست رد به سینه ام زدند و گفتند این چه رشته اییه که رفتید حداقل برو یه فن و مهارتی یاد بگیر تاریخ می خوایم چیکار!
مریم یکی دیگر از جوانان بیکار است که با دوستانش تازه از کلاس کامپیوتر برمیگردد. می گوید فارغ التحصیل رشته پرستاری هستم و مدتی در کلینیک خصوصی کار می کردم که به خاطر رکود اقتصادی مسئولین کلینیک مجبور به تعدیل نیرو کردند. مریم نیز جز چند نفر تعدیل نیرو بودند. بیش از ۲ سال است که بیکار شدم و دچار افسرگی شدید شدم نه حوصله بیرون امدن از خانه را داشتم و نه حوصله دید و بازدید های فامیلی. الانم به بهانه پیدا کردن کار جدید کلاس کامپیوتر می روم شاید بتوانم از این طریق کاری دست و پا کنم!
به پدر و مادر های این جوانان فکر می کنم. سال‌ها زحمت می‌کشند تا فرزندانشان تحصیل کنند. آن وقت درست زمانی که جوان فارغ‌التحصیل می‌شود و شاید پدر و مادر انتظار داشته باشند که کمک خرج آنها باشد، می‌بینید که جوان خرج خودش را هم در نمی‌آورد چون نمی‌تواند شغل پیدا کند.

بیکار۱
استاندار کهگیلویه و بویر احمد:
نیروی انسانی این استان به هر کجا وارد شدند با خود پویایی و نشاط را بهمراه داشتند
البته استاندار کهگیلویه و بویراحمد دیدگاه خود در رابطه با بیکاری در استان را اینگونه بیان می کند:در کهگیلویه و بویراحمد منابع طبیعی و خدادادی زیادی وجود دارد که برای کسب کار و امرار معاش می‌توان از این نعمت‌های الهی بهره‌مند شد. در سطح استان جنگل فراوان، آب، کوه و زمین وجود دارد و می‌توان از ظرفیت‌های این نعمت‌های خدادادی استفاده کرد، باید برنامه و فرآیندی برای اجرایی کردن استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان صورت گیرد.
سید موسی خادمی سهم اشتغال این استان در بخش های کشاورزی، خدمات شهری و صنعت به ترتیب ۲۰، ۴۷ و ۲۲ درصد عنوان می کند و ادامه می دهد:.این استان دارای بیش از هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی و ۳۰۰ جاذبه طبیعی است که در صورت برنامه ریزی مدون و تامین زیرساخت ها به یکی از قطب های گردشگری تبدیل می شود. در زمینه نیروی انسانی این استان دارای افراد متعهد و متخصصی است که در هر مجموعه ای وارد شده اند پویایی و نشاط را با خود به همراه داشته اند.
به گفته استاندار ایجاد سرمایه گذاری های مختلف از جمله برنامه های مدیریت استان برای کاهش بیکاری است.
نماینده مردم بویر احمد و دنا در خانه ملت:
با وجود اقداماتی که برای کاهش نرخ بیکاری انجام شده اما این اقدامات بنا بدلایلی نتوانسته جوابگوی درخواست متقاضیان به کار باشد.
“وضعیت بیکاری و افزایش نرخ آن در کهگیلویه و بویراحمد بویژه در شهرستان های بویراحمد و دنا نگران کننده است”.این را غلام رضا زارعی نماینده مردم بویر احمد و دنا در خانه ملت می گوید. زارعی ادامه می دهد: متاسفانه هر روز برتعداد درخواست کنندگان برای استخدام به هر طریقی در شرکت های خصوصی یا دستگاههای اجرایی استان افزوده می شود. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: با وجود اقداماتی که در قبل برای کاهش نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد بویژه شهرستان های بویراحمد و دنا انجام شده اما این اقدامات بنا بدلایل متعددی نتوانسته جوابگوی درخواست متقاضیان به کار باشد.
زارعی ، رکود در صنعت ، کشاورزی و پایین بودن وضعیت اقتصادی جویندگان به کار را از مهمترین دلایل فراهم نبودن بسترهای لازم برای کاهش نرخ بیکاری در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا برشمرد.
به گفته زارعی اغلب متقاضیان کار در استان را جوانان تحصیلکرده ، فعال و علاقمند به فعالیت در حوزه های مختلف تشکیل می دهند که می طلبد تدابیر ویژه ای برای کاهش نرخ بیکاری اندیشیده شود.
تاجگردون نماینده مردم گچساران:
فرهنگ سازی برای آموزش مهارت های حرفه ای در مراکز علمی، تغییر نگرش ها از جستجوی مشاغل دولتی در این استان ضروری است.
غلام رضا تاجگردون نماینده مردم گچساران نیز در اینباره می گوید: استان ما پنجمین استان افراد جویای کار در ایران است, بنا بر این فرهنگ سازی برای آموزش مهارت های حرفه ای در مراکز علمی، تغییر نگرش ها از جستجوی مشاغل دولتی در این استان ضروری است.
به گفته این نماینده مجلس, هدایت نیروهای انسانی و کارآفرینان کشور و این استان به سوی برنامه ریزی مدون زنجیره تولید تا فروش و مصرف با هدف افزایش درآمد حاصل تولید الزامی است.
تخصصی کردن، تقسیم کار و ترسیم چشم انداز بلند مدت برای آموزش مهارت های شغلی بر اساس نیاز طرح های عمرانی، بازار مصرف و همچنین مشخص بودن نحوه فروش محصولات تولیدی از راهکارهای اصلی موفقیت در سرمایه گذاری و توسعه اشتغال در کشور است.
این راهکاری ایست که تاجگردون برای فرار از معضل بیکاری پیشنهاد میدهد.
گفتنی است وقتی که به نرخ بیکاری، توجه می کنیم متوجه خواهیم شد که با چه مشکلات و معضلات پیچیده ای بازار کار کشور مواجه است و اگر برنامه ریزی کوتاه، میان و بلندمدت برای رفع بیکاری جوانان، فارغ التحصیلان دانشگاهی صورت نگیرد باید در صدد باشیم که داروهای ضد افسردگی، پلیس، زندانها و موضوع های دیگر که می تواند از بروز آسیب های اجتماعی پرهیز کند را افزایش دهیم زیرا جامعه بزودی با سونامی بیکاری مواجه خواهد شد.

سعیده محقق

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد گفت:

    باسلام خدمت شما.چرانوشته اید در راه است؟سالهاست به خاطرالطاف دولت پاکدستان این شرایط به وجوداومده.من بخاطربیکاری وشرایط بدمنطقه بامدرک فوق لیسانس مجبورشدم به خاطر محتاج نبودن به نان شب کوچ اجباری کنم به دورترین نقطه ازدیارم.دردمادوا نداره تازمانی که سیستم هالو خرزایی وجودداشته بو.من ۸مقاله ملی دارم.سوابق اجرایی زیاد دارم چه کشوری چه استانی.امادریغ از وجودچشم بینا.الان راضیم خداروشکر همینکه دربند منت و پارتی بازی نیستم.

پربازديد