تاریخ درج خبر : 1393/09/28
کد خبر : ۴۲۴۶۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

باشت

شهرستان باشت یکی از شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب ایران است. مرکز این شهرستان شهر باشت است .

میدان ورودی باشت

میدان ورودی باشت

شهرستان باشت دارای دو بخش ، یک شهر ، چهار دهستان ، ۱۲۲ روستا و جمعیت این شهرستان بر اساس سرشمارس سال ۱۳۹۰ برابر۰۶۹,۲۰ نفر می باشد که ۱۴ هزار و ۸۸ نفر نیز در روستاهای این شهرستان زندگی می کنند.
این شهرستان از دو بخش مرکزی و باشت که بخش مرکزی شامل ” دهستان های سرآب بیز و کوه مره خامی ” و بخش باشت شامل” دهستان های بابویی و تلخاب ” می باشد .
شهرستان باشت با مساحتی بالغ بر۲۹۸۱ کیلومتر مربع در قسمت جنوب شرقی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. و در حدود ۱۹درصد وسعت استان را شامل می شود.چرام‌ در شمال‌ ، بویر احمد گرمسیری‌ در شمال‌ غربى‌ و غرب ‌، رستم‌ ممسنی در شمال‌ شرق‌ و شرق‌، و سرانجام‌ رودخانه زهره‌ در جنوب‌ ، شهرستان باشت را احاطه‌ کرده‌ است ‌. شهرستان باشت را کوه‌ خامى‌ به‌ دو منطقه پشتکوه‌ و زیرکوه‌ تقسیم‌ مى‌کند که‌ پشتکوه‌ شامل‌ باشت‌ و کوهمره‌ و زیرکوه‌ شامل‌ پشت‌ بند و زیربند است‌ . پشتکوه‌ از مناطق‌ سردسیر و معتدل‌ و زیر کوه‌ از مناطق‌ گرمسیری‌ است .تعداد روستاهای این شهرستان ۱۲۲ روستا و آبادی می باشد که ۱۴ هزار نفر از جمعیت شهرستان باشت در مناطق روستایی سکونت دارند .پوشش مردمان همان شیوه سنتی و محلی و امروزی است اما پوشش سنتی بیشتر به چشم می خورد.

باشت از شهرهای تاریخی و باستانی ایران بوده که پیشینه آن به دوره هخامنشی می‌رسد . قلعه تاریخی بانو گشنسب از شاهزادگان یکی از پادشاهان هخامنش که وصف آن در شاهنامه آمده است روی کوهی کم ارتفاع به نام دو گوشی مشرف بر این شهر واقع است . وجود پایه ستون های سنگی و تخته سنگهای منقوش به دست آمده که شباهت زیادی به آثار تخت جمشید دارد و همچنین جاده شوش به تخته جمشید در مسیر این شهر و آثار دو گور دو پا که از زمان ساسانی بر پا است قدمت این منطقه را بیشتر نمایان می کند . در سفرنامه ناصر خسرو از این شهر به اسم بست یا بشت یاد شده است . البته در مورد اینکه ساکنان اولیه باشت چه کسانی بودند تردیدهایی وجود دارد . در دوره اخیر باشت دارای اولین مرکز اداری در آن ناحیه بوده است . قبل از تشکیل استان کهگلویه و بویر احمد باشت دارای مرکزیت اداری و انتظامی بوده است. بخشداری باشت در سال ۱۳۰۴ یعنی قبل از انعقاد نطفه شهرستانهای استان: یاسوج مرکز استان، گچساران و دهدشت تشکیل شده است. این شهر برخلاف دیگر مناطق استان از آب و هوای معتدل و کشاورزی و باغداری و دامداری برخوردار است. به نحوی که در دشت‌های آن برنج نیز به وفور کشت می‌شود .
شهرستان باشت در مسیر جاده اصلی خوزستان به شیراز قرار دارد که این مسیر از روی رودخانه همیشه جاری بریم می گذرد و پل قدیمی بریم بر روی این رودخانه به عنوان اثری دیدنی برای توریست ها و گردشگرهای داخلی و خارجی است . آب رودخانه بریم همانند شریان حیاتی جان تازه ای به این روستا می بخشد و همواره باغات و مرکبات را سیر آب می کند .

 

 آثار تاریخی

آثار تاریخی به جای مانده همچون: دوگور دوپا، پل بریم (پرین)، اشکفت شاه پیچاب، سنگفرش گردنه الله الکبر که در واقع میراث ماندگاری طیف وسیعی از داشته های مادی و معنوی را در بر می گیرد. مناطق زیبای گردشگری شلال دون، رود رونه، کلگه امیرشیخی، کوه خامی، رود شاه بهرام و وجود امام زادگان جلیل القدر همچون نگین زرینی به عنوان گهواره کهن تمدن در استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد می باشد.

طبیعت باشت

منطقه باشت و باوی همانند بهشتی سر نهاده بر دامان کوه بزرگ خامی (خامین) و سایر کوههای سرسبز و سر به فلک کشیده اسطوره ای و شاهنامه ای الورز که هر صاحب ذوقی را به وجد می آورد. خاک مساعد، منابع آب کافی، قنات ها، چشمه سارها و رودها در منطقه باشت حدود مناطق گردشگری زیادی را از جمله رود رونه، شلال دون، کلگه امیرشیخی، برابر، شاه بهرام، چهار تنگ عنا و طبیعت بکر و زیبای آن از دیرباز مورد توجه بوده و هست. در کناره شهر باستانی و گردشگرپذیر باشت طبیعت وحش و بکر و زیبایی های بی نظیرش همراه با چشم اندازهای طبیعی و تاریخی، تاکنون خاطرات شیرین و به یاد ماندنی به جا گذاشته است..

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد