تاریخ درج خبر : 1393/09/29
کد خبر : ۴۲۵۱۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -

رویکرد جدید فرهنگی در دانشگاه آزاد قابل تقدیر است

حجت الاسلام تقوی روز ۲۶ آذرماه۹۳ در جمع اعضای تشکل های سیاسی دانشگاه های کشور در دیدار با آیت الله هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حاضر شده و طی سخنانی به تشریح برخی از فعالیت های فرهنگی دانشگاه آزاداسلامی در مسیر تحکیم وحدت حوزه و دانشگاه پرداخت.

resized_829891_871

 به گزارش سایت استان به نقل از وب سایت رسمی حجت الاسلام تقوی، این استاد حوزه و دانشگاه در سخنانی خطاب به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی را در مسیر تحکیم وحدت حوزه و دانشگاه مطلوب دانست و گفت: تأسیس دانشگاهی اسلامی که بر مبنای وحدت علمی و فکری ودرک متقابل از حوزه علمیه و دانشگاه هاست در کارنامه نظام مقدس جمهوری اسلامی در مسیر تحقق این آرمان امام راحل (ره)وانقلاب اسلامی نقطه درخشانی است، که در گذر از فراز و نشیب هایی که بر این دست آورد انقلاب اسلامی رفت ، از زیاده خواهی ها و توسعه طلبی های تمامیت خواهان نیز در امان نبود، دانشگاه آزاد اسلامی هم اکنون برپایه مبانی دینی و عقلی عرصه تولید علم و رشد و فن آوری است، اقدامات فرهنگی در دوره جدید در این دانشگاه نشان از مبانی فکری ونظری بر پایه عقلانیت و وحدانیت و درک مشترک از دو ثقل گرانبها یعنی حوزه علمیه و دانشگاه، دارد.

resized_829881_818

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: ایجاد رویه های فرهنگی و نظام نامه ها وآئین نامه های فرهنگی منطبق بر دو نظام عقل وشرع برای ساخت یک نظام فرهنگی متعادل در دانشگاه حکایت از درک، هوش و درایت کارگزاران فرهنگی دارد که در یک پروسه علمی راه تکامل فرهنگی جامعه دانشگاهی را برای ساخت یک نظام متعادل می پیماید.

حجت الاسلام تقوی در ادامه سخنان افزود: این همه تلاش در مسیر گسترش و نفوذ فرهنگ اسلامی در شئون جامعه، تزکیه محیط های علمی وفرهنگی،تحول دانشگاه ها ومدارس،تعمیم سواد آموزی ودانش اندوزی، حفظ واحیاء آثار اسلامی ونشر افکار وآثار فرهنگی واسلامی در مسیر وحدت حوزه و دانشگاه بود.

resized_829880_469

سید علی اصغر تقوی یکی از مهمترین راهبردهای تهاجمی دیپلماسی امنیتی آمریکا وصهیونیسم جهانی، ایجاد و گسترش اختلاف افکنی میان امت اسلامی وتخریب بنیان های حقوق بشر اسلامی با هدف تسریع براندازی نرم از طریق گسترش ناامنی اجتماعی به ویژه تنش های دانشجوئی دانست واضافه کرد: به نظر حقیر باید بخاطر تلاش های مدیریت جدید در دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر تقویت روشنفکری دینی،رفع خلأ های ایدئولوژیک دانشجویی وتغییر رویکرد دانشجوئی دانشگاه آزاد اسلامی از امنیت ملی به ظرفیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، از ایشان نیز تقدیر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: وجود شخصیتی با تفکرات جهانی، کلان نگری، آگاه به بنیان های مدیریت استراتژیک،آشنا به تهدیدات نرم ومشرف به چالش های حوزه و دانشگاه همچون حضرتعالی در رأس سیاست گذاری این نظام جامع دانشگاهی ، همواره دانشگاه آزاد اسلامی را به نهادی پویا برای تأکید بر تحول گرائی و نوآوری فکری سوق داده است.

تقوی با اشاره به وضعیت فرهنگی کشور ومسائل و مشکلات این حوزه خطاب به آیت الله هاشمی گفت: امروزه حوزه برنامه ریزی فرهنگی از پیچیده ترین نظام های برنامه ریزی است که دارای پیچیدگی های فراوان است، رفتارهای فرهنگی در سر صحنه شکل میگیرد.نظم ها آشفته و پیچیده است ، حوزه، حوزه ی تبادل معناست ومدیریت معنا به مراتب سخت و دشوار است. اما آنچه سختی ها و نامهربانی ها و افتراها را آسان میکند عشق به خدمتگذاری و درک صحیح عالمان و عاملان فرهنگی دانشگاه از نظام، اهداف و آرمان های آن بوده و در طرف دیگر منویات مقام معظم رهبری وحضرتعالی که در این مسیر نگاه تیزبین ودرایت ودرک صحیح از حوادث و تحلیل دقیق وجامعه شناسانه تان همواره رهنما بوده است.

resized_829879_828

حجت الاسلام تقوی افزود: به عنوان یک طلبه و یک دانشجو پس از ۳۰ سال تحصیل ،تدریس وتحقیق در دو سنگر حوزه و دانشگاه بر خود لازم میدانم از این همه تلاش و مساعی حضرتعالی برای تحکیم مبانی وحدت حوزه و دانشگاه تقدیر وتشکر نمایم.

این استاد دانشگاه ضمن انتقاد از برخی روش ها در مسیر اسلامی شدن دانشگاه ها گفت: بطورکلی درموضوع وحدت حوزه و دانشگاه در کشورتا به امروز شاید توانسته باشیم” داربست ” ونمای ظاهری وحدت حوزه ودانشگاه را به خوبی حفظ کنیم اما؛در مدیریت “کاربست” آن با مشکلاتی روبرو بوده ایم که فقدان آسیب شناسی مؤلفه های واگرایانه می تواند چشم انداز روشنفکری دینی را با چالش های جدی مواجه کند.
حجت الاسلام تقوی در پایان خواستار حضور فعال تر حوزه های علمیه در دانشگاه شده و گفت: ایجاد دانشگاه اسلامی بیش از آنکه به مفهوم جدائی جنسیتی باشد، به مفهوم تربیت روشنفکران دینی در میان جنبش های دانشجوئی است.

منبع: www.alitaghavi.ir

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد