تاریخ درج خبر : 1393/09/29
کد خبر : ۴۲۵۳۸۳
+ تغییر اندازه نوشته -

سوق

شهرسوق مرکز دهستان طیبی گرمسیری جنوبی از بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه در۳۰  درجه ، ۵۱ دقیقه و ۴۴ ثانیه عرض شمالی و۵۰ درجه ، ۲۷ دقیقه و۲۰ ثانیه طول شرقی ازنصف النهار گرینویچ واقع گردیده است . سوق از طرف شرق به شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه، از شمال به شهر لنده، از جنوب به روستاهای بلوط بنگان و چنگلوا منتهی می شود.سوق

فاصله شهر سوق تا شهرهای دیگر استان  به شرح زیر می باشد:

 

تا شهر دهدشت——————- ۱۳ کیلومتر

تا شهرگچساران——————- ۹۰ کیلومتر

تا شهر یاسوج——————— ۲۴۰ کیلومتر

 

میزان جمعیت شهر سوق  بر اساس آخرین آمار ۱۳۸۳ بالغ بر ۷۹۰۰ نفر می باشد، از تعداد ۷۹۰۰ نفر بالغ بر ۳۱۸۸ نفر زن و ۳۲۹۲ نفر مرد هستند.

ارتفاع خود شهرازسطح دریا۸۵۰ مترمی باشدکه درگوشه دشت بزرگ سوق قرارگرفته است .

سوق از نقطه نظر طبیعی از طرف شمال محدود به کوه کم ارتفاعی که ارتفاع متوسط آن ۹۷۷ متر از سطح دریا می باشد و از طرف دیگر جهت جغرافیایی به نواحی تپه ماهوری و نیمه صحرایی محدودمی شود. این شهر دارای آب و هوای گرم و نیمه خشک می باشد.

متوسط بارندگی در این شهر در سال حدوداً ۴۵۰ تا ۶۰۰ میلیمتر می باشد و مقدار ریزش باران در فصل زمستان بیش ازسایرفصول است . این شهر پوشش گیاهی ضعیفی دارد که یکی ازدلایل این امر چرای بیش از حد دام می باشد . گذشته از اینکه منطقه سوق استعداد خوبی برای کاشت درختان گرمسیری داراست اما با مشکل کمبود آب مواجه است . آب و هوای شهر سوق در تابستانها گرم و خشک و در زمستان سرد خشک است، درای چهار فصل بهار،تابستان، پائیز و زمستان است. حداقل دما در زمستان در این شهر تا ۵ در جه بالای صفر می رسد و در تابستان دمای هوا تا ۴۵ درجه بالای صفر می رسد.میزان بارندگی در سال به ۵۰۰ میلیمتر می رسد.

 

چون این شهر از قدیم در مسیرکاروان ها قرار داشت و به نوعی محل  داد و ستد بود به نام سوق یعنی بازار معروف گردید .

  این شهر با ۸۰۰۰ نفر جمعیت از نظر تعداد درصد تحصیل کرده و سطح سواد و فرهنگ دراستان دارای مقام بسیار والا و شامخی  می باشد.

سوق شهر جوانی است که از قدمت آن تقریباً بیش از یک دهه می گذرد و در گذشته نه چندان دور روستایی بوده که سادات رضا توفیق آن در کومه هایی قدیمی و با نهایت نداری و قناعت زندگی می کردند و در طول ۴۰-۳۰ سال گذشته مهاجرتهای زیادی از سطح روستاهای اطراف به شهر سوق صورت گرفته و با سکونت ایل بزرگ طیبی کم کم بافت شهری به خود گرفت.

شغل بیشتر مردم شهر سوق دامداری و کشاورزی می باشد و تعداد زیادی از مردم این شهر هم از راه خدمات اداری ( کارمندی ) امرار و معاش می کنند.

از جمله مکانهای گردشگری شهر سوق می توان به آبشار طوف خیمه در ۱۰ کیلومتری شهر سوق اشاره کرد که ارتفاع این آبشار نزدیک به ۵۰ متر است که اطراف آن را درختان بلوط کنار و گل و سبزه زار احاطه کرده است که هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می نماید . ازجمله دیگر مکانهای دیدنی و توریستی شهر سوق حوالی سد مارون واقع در ۱۰ کیلومتری شهر سوق می باشد که در فصل بهار دارای جاذبه های خاصی است. کوه دژکوه زادگاه مرحوم استاد حسین پناهی نیز یکی دیگر از مکانهای گردشگری شهر سوق است که فاصله آن تا شهر سوق ۱۵ کیلومتر میباشد. این کوه از نماهای مختلف شکلهای مختلفی داشته و پوشیده از درختان زیادی از جمله بلوط، کنار و غیره میباشد. این کوه دارای چشمه و آبشارهای همیشه جاری و مناطق سرسبز و بکر می باشد.

از جمله مکانهای زیارتی شهر سوق می توان به امامزاده شاهزاده یوسف در مرکز شهر  و امام زاده ناصرالدین محمد واقع در کوه دژکوه اشاره کرد.

شهر سوق چون از قدیم در مسیر کاروانهایی که از بهبهان به قصد دهدشت و یاسوج در حرکت بودند قرار داشت و از آنجایی که این کاروانها در این مکان برای استراحت اتراق می کردند و به داد و ستد و خرید و فروش اجناس خود می پرداختند این مکان را سوق یا بازار نامیدند و بعدها در این مکان شهری به نام سوق بوجود آمد که دارای قدمت تاریخی نیز می باشد.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • علی زاده گفت:

  با سلام درمورد مکان های زیارتی لطفا اصلاح کنید امام زاده عبدالله پیر شهید در ده کیلومتری شهر سوق قرار دارد که سالانه زائران بسیاری را به خود جلب می کند

 • سوق 000 گفت:

  سلام – مهم نیست جمعیت سوق دقیق چند نفر است دعوا لازم نیست — سوق نماد علم و هنر و ادب فرهنگ و شادی و احترام و گذشت و تعزیه و …. است – سوق مایه افتخار استان در کشور ایران عزیز است — تشکر از آقای آرام که همیشه به سوق نگاه ویژه دارد … سوق ی ها به دلایل متعدد همیشه مظلوم و گمنام مانده اند …به امید رفع فقر و محرومیت از همه شهر ای استان سوق – لنده چرام و…..تا مارگون و…….قوم لر نماد ادب و گذشت و شجاعت و ایثار است

 • suq گفت:

  آمار خانه بهداشت شهر می باشد !!! بعله

 • suq گفت:

  جمعیت شهر سوق در سال ۹۰ : ۶۷۱۱ و در سال ۹۳ : ۶۸۰۰ (البته اون دو رقم اخر یادم رفت از سال ۹۳ به همین دلیل ۰۰ گذاشتم ) می باشد . با آمار از ادارات سوق !!!

 • پوریا پورمحمدی گفت:

  سوق، شهری که علیرغم تمام مشکلاتش دارای بافت فرهنگی بسیار غنی می باشد و به تناسب جمعیتش دارای سطح الف به میزان افراد تحصیلکرده است و متاسفانه عدم وجود رونق کسب و کار و اشتغال زایی مناسب سبب مهاجرت سیل عظیمی از سکنه ان شده است.

پربازديد