تاریخ درج خبر : 1393/09/29
کد خبر : ۴۲۵۳۹۶
+ تغییر اندازه نوشته -

در جبهه شمال خبری نیست؛ نمایشی که تماشاگر را با تئاتر آشتی داد

سالن حسین پناهی اداره کل ارشاد این روزها میزبان تماشاگران نمایش کلاسیک “در جبهه شمال خبری نیست” به کارگردانی اکبر آئین است.ایین
این نمایش که با حضور بازیگران بومی اجرا می شود تلفیقی از یک اثر کلاسیک است. در این نمایش مولفه های مدرن همراه با فرهنگ لباس بومی و و اشعار محلی کهگیلویه و بویر احمد توانسته موفق عمل کند و توجه تماشاگران و علاقمندان به هنر نمایش استان را به خود جلب کند.
اکبر آئین کارگردان این نمایش در گفتگوی اختصاصی با سایت استان در باره این اثر می گوید: نمایش اقتباسی از یک اثر کلاسیک است که تلاش شده تمام مولفه های مدرن تئاتر وارد آن شود و با توجه به این مولفه ها اقتباس امروز شکل گرفت و تلاش کرده ایم که اجرا را بر تکیه بر فرهنگ لباس بومی به سمتی ببریم که مخاطب پسند باشد.

آئین معتقد است که ؛ در این اجرا بیشتر از همه کارها به مخاطب نزدیک شدیم و سعی کردیم تماشاگر را با تئاتر آشتی دهیم.
به گفته این کارگردان تئاتر هنر موسیقی زنده در تئاتر امروزی جایگاه خود را از دست داده که در این نمایش سعی شده از موسیقی زنده استفاده شود.و موسیقی زنده در این نمایش و تکیه بر فرهنگ و آداب بومی و محلی باعث شده تا تئاتر ما پیچیدگی برای مخاطب نداشته باشد و در این نمایش مخاطب با اجرای رو طرف است و به راحتی میتواند نشانه ها و سمبل ها را متوجه شود. ن۲
آئین در رابطه با انتخاب بازیگران این نمایش می گوید: کسانی که در این نمایش نقش ایفا می کنند همگی از بازیگران مطرح استان هستند . هر کدام به جای خود حرفی برای گفتن در هنر نمایشی استان دارند. در این نمایش بازیگرانی همچون اردلان فنی، مینا عبدی، مصطفی لاهوتی نژادو پوریا نیک اقبال هنر نمایی کردند.
این کارگردان در ادامه وضعیت تئاتر استان را رو به رشد ارزیابی می کند و می گوید: تئاتر استان را با نادیده گرفتن کلیشه های همیشگی همانند نبود زیر ساخت های لازم برای پرورش استعداد های این هنر نمایشی می توان مثبت ارزیابی کرد و در چند سال اخیر شاهد رشد و پرورش از لحاظ فکری و فرم هستیم کارهایی که انجام می شود هم برای بازیگران و هم مخاطب تقریبا کارهای نو و تازه ای هستند.
هنر یک کارگردان جایی خود را به نمایش می گذارد که بتواند در حین نمایش به بازیگران خود اصالت در تئاتر را یاد دهد و بازیگران بدانند که فرمان صحنه در دستان آنها می چرخد. در واقع می توان گفت: جهان صحنه را بازیگران تزریق می کنند.
مینا عبدی یکی از بازیگران اصلی این نمایش نیز در این رابطه می گوید: بازی در این نمایش حس خوبی به من القا می کرد این اجرا با توجه به فرم باستانی و بومی بودن تجربه ای نو و تازه بود. همچنین استفاده از موسیقی زنده نیز توانست این کار را متفاوت کند .
مینا عبدی در پایان از طرف تمامی بازیگران این نمایش از اکبر آئین کارگردان این نمایش و رضا گشتاسب نویسنده این هنر تشکر کرد.

 

 

ن۱ن۴

 

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد