تاریخ درج خبر : 1393/09/29
کد خبر : ۴۲۵۴۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -

آبشار تنگ تامرادی

تنگ تامرادی در ۵۰ کیلومتری غرب شهر یاسوج “پایتخت طبیعت ایران زمین” در مسیر جاده سپیدار واقع شده و دارای آبشاری زیبا و حوضچه‌های فراوان است.

در خم هر پیچ و فراز هر شیب از این تنگه، تابلوی نقاشی بی‌نظیری از شاهکارهای طبیعت را در مقابل دیدگان گردشگران به تماشا گذاشته شده است.

 

تامرادی۴

تنگ تامرادی با چشم‌انداز طبیعی و زیبا، ارتفاعات بلند، پوشش گیاهی سرسبز، هوای مطبوع و خوب و با طراوت که در دل خود آبشاری زیبا به ارتفاع ۵۰ متر را جای داده است که صدای دل‌انگیز ریزش آبشار و طبیعت زیبای اطراف آن برای گردشگران خاطره‌ای فراموش ناشدنی را به همراه نشاط برگرفته از دیدن زیبایی‌های آن به سوغات می‌آورد.

آبشار-تامرادی

این منطقه از اطراف به کوه‌های “زرآور” و “ساورز” محدود می‌شود. روستای «تنگ تامرادی» از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و تحت تأثیر اقلیم معتدل و مرطوب، آب‌وهوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است.

در ورودی «تنگ تامرادی» و در مجاورت روستای “حسین‌آباد”، “دخمه” و “مقبره‌ای از دوران هخامنشی” به جا مانده که به یکی از سرداران یا نجبای هخامنشی مربوط است.

تامرادی

«تنگ تامرادی» محل وقوع یکی از جنگ‌های تاریخ معاصر(جنگ “کی‌لهراس” با ارتش رضاشاه) و دو جنگ مهم دیگر یکی جنگ “آریوبرزن” با اسکندر مقدونی و دیگری جنگ دلاوران بویراحمدی با تیمورلنگ است. با توجه به این موارد، می‌توان قدمتی طولانی برای این روستا در نظر گرفت.

آبشار «تنگ تامرادی» یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است که از قدیم‌الایام شناخته شده است.

سالانه شمار فراوانی مسافر، گردشگر و توریست از این آبشار دیدن می‌کنند.

تامردای

وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متری و حوضچه‌های آب در مسیر آب زلال و بسیار خنک این آبشار و وجود غارهایی که آب از دل آن می‌گذرد و آب مداوم از سقف آنان چکه می‌کند باعث شده که هر چه بیشتر بر جذابیت و خاص بودن آن بیفزاید. طبیعت زیبا و جنگل بلوط اطراف این آبشار زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.

تامردای۳

 

چشمه بلوط عسلی که در حوالی آبشار تنگ واقع شده، یکی از معروف‌ترین ییلاقات و تفرجگاه‌های منطقه به شمار می‌رود. این چشمه، در پایین دست خود، حوضچه‌های طبیعی زیبایی را به وجود آورده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • علی گفت:

    این آبشار صدتا درکه و دربند وتوچال تهران را می ارزه ولی چه حیف که مسیولین گردشگری استان ما آنچنان که باید به آن توجه نمیکنند تا حداقل مردم استان از زیباییهاش لذت ببرند

پربازديد