تاریخ درج خبر : 1393/09/30
کد خبر : ۴۲۵۷۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

وقف؛حلقه‌ی گمشده توسعه استان/ لزوم نام‌گذاری موقوفات به نام واقف در استان

سایت استان: محمد زرین – محمود آرام

سه تا شهر داریم: علی‌آباد، حسن‌آباد، دولت‌آباد.

علی‌آباد شهری کوچک است. طبیعتی خوش دارد. دامنه‌های زیبا، رودخانه و هوای خوب.

از ادارات دولتی و مراکز عمومی چندان خبری نیست. بجز یکی دو اداره و مرکز درمانی و بانک.

۸۵۸۸۱۳۲۷۲۲۶۱۶۶۶۷۶۳۵

اما مردم آن دیار که «حاج علی» از همه سرشناس تر بود در آنجا عمارات فراوان و باغات چشم نواز ایجاد کرده‌اند. در نتیجه به عنوان شهری توریستی شناخته می‌شود. از خیلی جاها آمده‌اند و املاک خریده‌ و بناها ساخته‌اند.

حسن‌آباد شهری بد آب و هواست. دورافتاده است. خانه‌های قدیمی مخروبه و مغازه‌های کم‌رونق از شاخصه‌های آن است! دولت توجه چندانی به آن نکرده است. و بی همکاری دولت مردم آن ناحیه در مرارت روزگار می‌گذرانند. چندان رونقی ندارد. بخشی از شهر خانه‌های نوساز هم دارد. بخشی فرسوده است. دولت هم حسب وظیفه چند بانک و درمانگاه و مدرسه در آن ساخته است تا عریضه خالی نباشد.

دولت‌آباد اما بخت همراه او بوده است. از این شهر چندین نفر در دولت‌های مختلف به مقامات عالیه حتی تا سطح وزیر رسیده‌اند. دانشگاه معتبر دارد. فرودگاه، بیمارستان بزرگ، مراکز تفریحی مهم و هوای خوب.

خانه‌ها هم زیبا و آباد است. علاوه بر این مردم روح جمع‌گرایانه دارند. هرکس جلو خانه‌اش گل و درخت کاشته است. دهها مسجد به دست مردم احداث شده است و چندین مدرسه و حتی دانشگاه و بیمارستان.

مردم این شهر با رسم نیکوی «وقف» آشنا هستند و با کار عام‌المنفعه نسل‌اندر نسل هم‌خو شده‌اند.

یک مسافر در هر کدام از سه‌ شهر بالا چند شب می‌ماند تا گزارش تهیه کند و تحقیقی بنگارد با عنوان «نقش وقف در توسعه و آبادانی شهرها»

در توصیف شهر قبلی یعنی علی‌آباد، هر کس برای خود و ورثه تلاش کرده است. بناهای آباد و عرصه و اعیان. ویلاهای دنج در دامنه‌های زیبا. اما تنها مراکز عمومی همان است که دولت ساخته است و بس. لذا نمی‌توان جایی یافت که همه از آن خیر ببینند.

در حسن‌آباد، تا حدی عذر مردم موجه است. «نیست» توان مالی نیست. رونق نیست. پول نیست. هرکس لنگ تامین مایحتاج خود و فرزندان است. دولت به هر علت، رغبتی به عمران و ساخت و ساز ندارد. بجز آنچه وظیفه دارد. در نتیجه «سعادت دنیا» را آنان یافته‌اند که «مهاجرت» را برگزیدند. آن اقلیت سرمایه‌دار هم آنقدر دل کوچکی دارند که به مخیله‌شان نمی‌رسد که کاری عام‌المنفعه کنند.

اما دولت‌آباد؛ دو بال قدرتمند برای پرواز و تعالی شهر دارد. «برنامه‌های کلان توسعه‌ی شهری دولت» و «رقابت بین شهروندان متمول برای ساختن مراکز عام‌المنفعه». یکی مسجد می‌سازد به وسعت پانصدمترمربع. آن یکی در خیابان دیگری هفتصدمتر را به ساخت مسجد می‌پردازد.

آن یکی درمانگاه ساخته در برابر دیگری بیمارستان می‌سازد و از بابت پیروی از آیه «فاستبقوالخیرات» مطمئن است اجر معنوی بالاتری نسبت به آن دیگری دارد.

ماجرای توسعه یافتن یا نیافتن استان است. انگار مانند جوجه‌های پرندگان در لانه، همه نشسته‌اند و دهان باز تا دولت چون مادری بر آن جوجه‌ها بیاید و طعامی در دهانشان اندازد.

اراده دولت اگر کافی و مکفی بود تا کنون اثرش را دیده بودیم. بهر حال یا نخواسته و یا نتوانسته بیش از این سامانی ببخشد.

اگر یک بخش از توسعه را خانه‌سازی مردمان در نظر بگیریم، بله توده مردم هرکس به قدر وسع، خانه‌ای بنا کرده یا خریده. زیبا یا نازیبا. بزرگ یا کوچک.(البته عده‌ای هم فقط مستاجر)

دو حلقه را ذکر کردیم. اما انگار حلقه سومی هم هست که گم‌شده و خبری از آن نیست. حلقه «عا اندیشی» وقف یا آنچه از ثمرش همه بخورند.

در اکثر کشورهای جهان، بسیاری از سرمایه‌داران، بخشی از دارایی خود را به «امور خیریه» اختصاص می‌دهند. بیل گیتس مدیر شرکت مایکروسافت که سالها پولدارترین مرد جهان بوده، بیش از همه مردم، موسسات خیریه دایر کرده و مبالغ گزافی هزینه کرده است.

در نمونه وطنی آن علی کریمی بازیکن فوتبال نیز کارهای خیریه فراوانی انجام داده و در عین حال سرپرستی بسیاری از کودکان یتیم را به عهده گرفته است.

در کشور ما هم بسیاری از شهرها را که سفر کنیم می بینیم از قرنها پیش، کاروانسراها، آب‌انبارها و مساجد و مدارس گوناگون توسط افراد متمول احداث و در اختیار عموم قرار گرفته است.

وقف چیست؟

ماده ۵۵ قانون مدنی ایران می‌گوید: « وقف عبارت است از اینکه عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود» به زبان ساده، با حفظ و نگهداری اصل یک ساختمان، باغ یا درمانگاه، اجازه استفاده عمومی از منافع آن مال داده شود.

چرایی نبود یا ضعف فرهنگ وقف در استان

دقت کنیم گاهی لذیذترین غذای یک کشور (مثل چین) در کشوری دیگر چندش‌آور است. چرا؟ چون آن غذا در فرهنگ مقصد تا کنون نبوده یا جا نیفتاده است. به همین منوال بعضی رسوم در برخی نواحی یک‌جور است، جای دیگر جور دیگر یا اصلاً وجود ندارد.

فرهنگ وقف کردن هم در جایی رواج می‌یابد که «لذت استفاده دیگران از مال فرد» در آنجا رایج شود. تا زمانی که این لذت رواج نیابد امیدی به گسترش فرهنگ وقف نباید داشت! و مشخص می‌شود که در آن ناحیه « لذت استفاده از مال» فقط برای خود شخص، فرزندان و خانواده قابل تصور است هرچند آن استفاده سالی سه روز هم نباشد.

علت دیگری که می‌توان اشاره کرد همانا «نبود فضای رقابت در وقف» است. جامعه امروز ما در خیلی از زمینه‌ها رقابت می‌کنند که هیچ کدام از زمینه‌ها «منافع عمومی» را تامین می‌کند. به این چند موضوع و عرصه رقابت دقت کنید:

«میزان و تعداد حاضران در مراسم تشییع  ختم» ، «نوع و مدل خودرو» ، «اندازه و معماری خانه» ، «سفر خارج از کشور و محل آن» ، «میزان حضور قبیله و طایفه در انتخابات» و ….

مطمئن باشیم تا زمانیکه وقف و واقف پایگاه لازم را در عرصه جامعه نیابد این بخش از توسعه را در استان نخواهیم دید.

**********

طبق گفته مسئولین سازمان اوقاف و امورخیریه استان، در حال حاضر بزرگترین موقوفات استان، اراضی مرکز شهر یاسوج است که عمدتاً متلعق به مرحوم «محمدحسین خان طاهری» بوده است.

در باقی شهرهای استان، یا اصلاً موقوفه‌ای نداریم یا خیلی مهم نمی‌باشد.

حجت‌الاسلام قرائتی سالها پیش می‌گفتند ((چه ایرادی دارد نام هر وقف کننده بر موقوفه‌اش بماند)). با این گفتار، همانگونه که در شیراز شاهد «بیمارستان نمازی» موقوفه مرحوم محمد نمازی واقع در میدان نمازی و یا بیمارستان خلیلی و یا کتابخانه  …. می‌باشیم یا در بهبهان موقوفات بزرگ خاندان بهبهانی شامل بیمارستان، زایشگاه، پارک، فرهنگسرا و …. که اکثر نام واقف بر تارک آنها نمایان است، به نظر می‌رسد برای ایجاد فضای رقابتی در استان،  رسماً اعلام شود که ((نام افراد بر املاکی که به استفاده عمومی می‌گذرانند درج خواهد شد)) اگر هم مال غیرمنقول نبود می‌توان خیابان و یا میدانی را به نام واقف نامگذاری کرد تا بدینوسیله هم قدردانی شده باشد و هم فرهنگ وقف شیوع و گسترش یابد. بیایید با خودمان رو راست باشیم اگر در استان ما موقوفات اصلی توسط یکی از خوانین اهدا شده است این موضوع اختصاص به استان ما ندارد و در اکثر نقاط کشور که نظام ملوک الطوایفی و خانی حاکم بوده بالتبع قدرتهای اقتصادی آن مناطق هم همان خوانین بودند. این است که شاهد یادگاران بزرگی از این افراد در گوشه و کنار کشور هستیم مانند پل زمانخان در چهارمحال و بختیاری، مجتمع امیرچخماق یزد شامل مسجد، بازار، تکیه، و موقوفات عظیم و افسانه‌ای وکیل آباد مشهد و خلاصه دهها مورد دیگر.

می‌گویند هنگام مرگ مردم می‌پرسند «او چه برجای گذاشت» و فرشته‌ها می‌پرسند« چه از پیش فرستاد»

رحمت خدا بر هر کسی که خیر اموالش به دیگران می‌رسد.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهیار کاظمی گفت:

  من هم از اینکه واقفین بزرگوار این استان ناشناخته مانده اند ناراحت هستم، آیا انصاف است این بزرگواران که خدمات بزرگی را به این مرزو بوم کرده اند، مردم و بخصوص جوانان آنها را نشناسند، در صورتی که آنها می توانند الگوی جوانان باشند.

 • صابجان گفت:

  مسؤلین در اینباره واقعآ کوتاهی کرده اند ,نامگذاری حداقل یکی از موقوفات مرحوم محمدحسین خان طاهری به نام ایشان,علاوه بر ادای احترام و ابراز قدرشناسی نسبت به این واقف بزرگ تشویقی است برای اشاعه ی این سنت حسنه .

 • من نمی خواهم ازمحمدحسین خان طاهری دفاع کنم ولی اگر یک دهم ازاین اموال توسط کس دیگری وقف شده بود ورثه اوپاشنه درب اوقاف ودیگرادارات مرتبط رااز ریشه در می اوردند.بزرگی فقط به خودشان می برازدکه باوقف این همه اموال تنها درخواستشان نام واقف بر سردرب اماکن موقوفه پدرشان می باشدمن تنها کاری که ازدستم می اید باید بکویم خدارحمتت کند محمدحسین خان بزرگ مردواقف استان

 • ف-س گفت:

  سلام؛
  در زمان صدر اسلام عده ای مهاجرین عده ای هم انصار بودن ایا مجاهدت جز این است که عده ای اموال خود را وقف و اهدا کردن چطور است که امروز نام انها برده میشود فیلم ها ساخته می شود، ایا میراث های ماندگار جز این است من یک فارس هستم یک غریبه بدون هیچ گرایشی از قلبم نوشتم.

 • محمد توكل گفت:

  باسلام
  خدا رحمت کند این واقف بزرگ را، من به عنوان یه شهروند تااین حد از مکانهای وقف شده محمد حسین خان اطلاعی نداشتم چقدر خوب میشد که این مکانها به اسم آن مرحوم بزرگوار می بود تا حداقل کاری که می توانستیم انجام بدهیم درود و رحمت بر آن واقف بود والگویی برای دیگر افراد می شد.

 • سپیده د گفت:

  سالهاست که ما از کنار این مسئله بی تفاوت گذشته ایم ،حتی بسیاری از ما نمی دانستیم،نمی خواهم بگویم مقصر کیست! شاید بتوان گفت همه مقصریم و در این مورد کوتاهی کرده ایم .هر چند با این نام گذاری نمی توان حق مطلب را ادا کرد و مسئله ای به این مهمی را در جایگاه اصلی و واقعی خود قرار داد ولی از مسئولین کشوری و استانی تقاضا داریم حداقل یکی از مکانهای وقف شده به نام محمدحسین خان طاهری نام گذاری شود تا بهانه ای باشد برای آنکه توجه ویژه ای به امور وقف گردد.

 • مهمان گفت:

  از مسولین اوقاف بپرسید پولی که از مغازه های استادیوم که در وسط شهر ما میباشد و وقفی میباشند چه استفاده ای میکنند آیا از آنها کرایه میگیرند یانه.اگر میگیرند پس کجا ها خرج میشوند.تا جایی که من میدانم تمامی این کرایه ها باید خرج ساختمان امامزاده فرج الله میشد چون در قدیم یکی از جا های مذهبی استان بود وقف آنجا شده است ولی هیچ هزینه ای در این امامزاده نشده است وتا الان با کمک های مردمی آن منطقه ساختمانی کوچک احداث شده است.

 • همشهری گفت:

  سلام خدارحمت کند مرحوم محمدحسین خان طاهری را که این همه از اموال خود راوفق نموده است تازه مشخص می شود گه چه خدمات بزرگی به این منطقه محروم شده است مخصوصابیمارستان شهید بهشتی اکثر مردم نمی دانستند بهتر است اداره اوقاف به روز رسانی کند تا مردم تشویق شوند نسبت به وقف اموال خود.چرانامی از اودراین اماکن برده نشده است

  • آريوبرزن طاهري بويراحمدي گفت:

   باسلام
   همه شماهم استانی های عزیز در جریان محرومیت حاکم براستان کهگیلویه و بویراحمد هستید،همچنین مشکلات وعدم امکانات موجود در استان اطلاع دارید،چه بسا انسانهای خیری مه گام بزرگی در راستای رفع این مشکلات برداشته اند نه بخاطر پاداش،بلکه از سره انسان دوستی وخدمت به هم نوع.چه نیکوست این اعمال گرانقدر را ارج نهیم ویاد وخاطر این بزرگوار را در اذهان زنده نگه داریم.اینجانب به عنوان نوه محمد حسین خان طاهری تقاضا دارم که نام ایشان بر سره اموال وقف شده قرار بگیرد.همانگونه که این عمل درجای جای کشور به وفور دیده می شود (از جمله آقای بهبهانی در بهبهان-آقای نمازی واقف بیمارستان نمازی -آقای فربود مسجد فربود و مدرسه محمدعلیخان فربود-آقای رییسی واقف کتابخانه در شیراز آقای ملک واقف تمام موقوفات آستان قدس-آقای قرشی واقف دانشگاه علوم پزشکی مشهد آقای همدانیان و ارحام صدر دراصفهان و…).امید دارم که شما مسیولین محترم اشاعه کننده این فرهنگ نیک نیز باشید.

 • محمد محمدی گفت:

  با سلام و تشکر خدمت نویسنده محترم
  همانطور که دوستان گفته اند نام گذاری یکی از اماکن وقف شده این بزرگوار به نام ایشان می تواند نقش بسزایی در رواج این امر خداپسندانه داشته باشد .لذا امید داریم که به عنایت مسئولین نام محمد حسین خان طاهری را به زودی بر سردر حداقل یکی از آن اماکن دید. با تشکر

 • مرادی گفت:

  با سلام و تشکر خدمت نویسنده محترم
  همانطور که دوستان گفته اند نام گذاری یکی از اماکن وقف شده این بزرگوار به نام ایشان می تواند نقش بسزایی در رواج این امر خداپسندانه داشته باشد .لذا امید داریم که به عنایت مسئولین نام محمد حسین خان طاهری را به زودی بر سردر حداقل یکی از آن اماکن دید. با تشکر

 • ایزدپناه گفت:

  با سلام و تشکر خدمت آقای زرین و آقای آرام
  حضرت آیت اله خامنه ای فرمودند سنت وقف را بیش از پیش باید در جامعه ترویج کرد . پس شایسته است نام افرادی که چنین کارهای خیری انجام داده اند برای اینکه باعث تشویق مردم در انجام چنین کارهای خیری شود را در سر در املاکی که وقف کرده اند نصب نمایند و البته محمد حسین خان طاهری که واقف بزرگ بویراحمد است را از مسئولین محترم تقاضامندیم که نام ایشان را در سر در یکی از املاک وقف شده ایشان نصب نمایند .

 • کاویانی گفت:

  درود بر محمد حسین خان واقف بزرگ بویراحمد
  از مسئولین محترم تقاضامندیم نام این بزرگ را بر یکی از سر در های مکان های وقف شده ایشان نصب کنند.

 • علی سیاهپور گفت:

  با سلام و تشکر خدمت آقایان زرین و آرام
  وقف یکی از سنت های پسندیده و امور خیریه ای است تا مردم با اجازه و اختیار از روی میل و رغبت ، بخشی از زمین یا ساختمانی که خود احداث کرده اند در اختیار دولت و سازمان های مجریان امر قرار می دهند . با این کار بخشی از هزینه خرید زمین یا کمک به ساخت ساختمان اعم از (اداری ، مسکونی ، بیمارستانی ) از دوش دولت برداشته می شود . و اثر اصلی آن که هم ثواب دنیوی و اخروی دارد استفاده عموم مردم از این قبیل کار های انجام گرفته می باشد . شایسته است فرد یا افرادی که چنین کارهای خداپسندانه و عام المنفعه را در گذشته و حال انجام داده اند و مال و ملک زمین خود را صرف امور خیریه کرده اند به عنوان نمونه ، از آن ها و عملکرد این نوع کارهایشان تقدیر و تشکر شود تا بقیه مردم نسبت به انجام چنین کارهایی تشویق و ترغیب شوند با این وجود می بینیم ، در گذشته زمانی که خبری از این سمینار ها و جلسه هایی که امروزه سازمان های ذیربط برای اشاعه فرهنگ وقف با خیرین برگزار می کنند نبوده است و اما فردی به نام محمدحسین خان طاهری چنین امر خیری را انجام داده است به عنوان مثال زمین بیمارستان شهید بهشتی یاسوج و مجموعه اضافه شده اطراف آن و … وقف شده از طرف این فرد می باشد که ایشان به عنوان پیشرو و الگوی این سنت خیر می باشد پس حداقل کاری که می توان انجام داد این است که نام ایشان در تابلویی در کنار این بیمارستان و یا دیگر مکان هایی که وقف کرده اند نصب گردد .

 • ناهید،م گفت:

  با سلام،واقعا تشکر می کنم،من اهل آن دیارم،تهران ازدواج کرده ام،در جنوب شهر دهها موسسه خیریه و بیمارستان هست،بعضی مراکز هیچ هزینه ای از نیازمندها نمی خوان،از سرمایه دارهای استان خواهش می کنم به فکر فقرای اونجا باشید،بفکر آخرتتون باشید

 • بویراحمدی گفت:

  درود بر محمدحسین خان طاهری موقوفه بزرگ

 • بهرامی گفت:

  با سلام و تشکر خدمت جناب آقای زرین و جناب آقای آرام

  روزگاری دست و پا وچشم را
  وقف می کردم به نام کردگار
  عشق بود و رویش ودلدادگی
  از خزان می آمد آوای بهار

  وقف یعنی بگذری از هرچه هست
  یعنی از مال و منال و و جان خویش
  تا خدا خشنود گردد، خلق هم
  بی کمی منت از این احسان خویش

  چشمه وقف است جاری تا ابد
  باغ دلها سبز می گردد از آن
  بوسه بر دست تو خواهم زد که شد
  دست تو مشکل گشای مردمان
  از مسئولین تقاضا داریم یکی از مکان های وقف شده محمد حسین خان را به نام ایشان نامگذاری کنند .

 • من نوه محمدحسین خان هستم وبه این عمل خیر خواهانه اوافتخار می کنم باتوجه به اینکه ثواب عمل خودرا دراخرت می بیند ولی بهتربود که مسعولین کشوری واستانی حداقل قسمتی ازاین اموال را به نام اونامگذاری می کردند تادیگران تشویق می شدند ایا عملکرد محمدحسین خان از نمازی در شیراز کمتر است

 • درودبه نویسنده محترم که عین واقعیت رابیان فرمودندولی کی عمل کندبه قول استاد قدیم که می فرماید کبوتر خودش حلال است ولی تخمش حرام حالاحکایت ما است اجاره گرفتن اموال وقف شده محمدحسین خان خوب است ولی نامی از او بر سردریکی از این اموال حرام است مخصوصا به جااوردن نماز در مساجد صاحب الزمان وترمینال که توسط این مرحوم وقف شده امیدوارم که مسعولین به خود ایند وبه وظیفه خود عمل نمایند

پربازديد