تاریخ درج خبر : 1393/10/03
کد خبر : ۴۲۶۴۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

«اندر باب فیلترینگ»

سایت استان: ضیاءالدین ستارزاده

از آنجا که تکنولوژی و دانش تکنولوژی در دنیای مدرنیته امروز روز به روز در حال گسترش است و کشورهای صاحب تکنولوژی ثانیه به ثانیه در همه ابعاد توسعه از همتایان خود پیشی می گیرند. یکی از از این ابزارها اینترنت پرسرعت است و از آن جایی که یکی از مقوله های پیشرفت استفاده از زمان است پس شایسته است که پژوهشگران، محققان، روزنامه نگاران، خبرگزاری ها، اساتید و دانشجویان این مرزوبوم از اینترنت پرسرعت محروم نشوند و بستر افزایش پهنای باند در دستور کار قوه قضاییه و وزارت ارتباطات قرار گیرد تا این عزیزان کمتر وقت خود را پای این اینترنت لاک پشتی از دست بدهند و سریع تر به تحقیقات خود برسند. امروزه اینترنت جز جدای ناپذیر زندگی در همه دنیا شده است. چالش های که برای اینترنت پاک در ایران وجود دارد درهمه دنیا به اشکال مختلف وجود دارد ولی این دلیلی برپاک کردن صورت مسئله و پایین آوردن پهنای باند نمی باشد همان طور که در هیچ کجای دنیا این کار را نمی کنند. با فیلترینگ و کاهش پهنای باند اینترنت نه تنها صورت مسئله پاک نمی شود بلکه باعث کند شدن روند توسعه کشور می شود.

شبکه های اجتماعی( social media ) یک فرصت یا تهدید؟!

شبکه های اجتماعی مبتنی بر وب مانند فیس بوک، تویتر، یوتیوپ و.. در کشور ما فیلتر هستند و اخیراً هم مسوولین در پی فیلتر کردن شبکه های اجتماعی موبایلی هستند. این دقیقاً همان راهبردی است که در خصوص سایر مصادیق فن آوری ارتباطات یعنی تجهیزات دریافت امواج ماهواره اعمال می شود. حال این سؤال مطرح است ما تا کی می خواهیم با محدود کردن این تجهیزات ارتباطی مردم خود را از دستیابی به اطلاعات روز دنیا وآگاه شدن از جهان پیرامون محروم کنیم؟.به منظور، مبارزه با شیئی به نام بشقاب یا همان دیش ماهواره که هر از گاهی در قالب طرح یا تشدید طرح یا هر عنوان دیگری به درب منازل و مجتمع های مسکونی مراجعه می شود و اگر کسی از ساکنین درب ورودی اصلی را باز کند، مأموران مربوطه به پشت بام رفته و با انبوهی از سازه های فلزی مچاله شده (دیش های سابق) به یگان مربوطه مراجعه می کنند و متعاقب آن ساکنین منزل یا مجتمع مسکونی مربوطه با نصابان بشقاب ماهواره برای نصب مجدد بشقاب ماهواره تماس حاصل می کنند. حال آنکه به نظر می رسد با فن آوری نباید از طریق حذف آن ( و در سطحی خُردتر با تجهیزات فن آوری) مبارزه کرد که مصداق تمثیل آب در هاون کوبیدن است گذری در کوچه و پس کوچه های شهر بیانگر شکست راهبردهای پلیسی مقطعی و غیرفرهنگی در این زمینه بوده است و تنها بازار شغلی نصابان و توزیع کنندگان تجهیزات ماهواره را بیش از پیش مطلوب نموده است. فراموش نشود اگر نسل های جدید تجهیزات دریافت امواج شبکه های ماهواره نیاز به وجود وسیله ای به نام بشقاب (دیش) نداشته یا داشته اما لزوماً نیازی به نصب روی پشت بام یا جلوی پنجره خانه ها نداشته باشد، در این صورت برای ورود به منزل آن بخش از شهروندان که گمان برده می شود از تجهیزات ماهواره استفاده می کنند باید هزاران هزار حکم ورود به منزل توسط مقام قضایی صادر گردد که حتی تصور آن نیز به مزاح بیشتر شبیه است تا چه رسد به اینکه طبق قاعده معروف آزمایش و خطا ، ریسک امتحان آن نیز پذیرفته شود.با فیلترینگ هم کاربران مجبور به استفاده از فیلتر شکن می شوند که دست یابی به آن از خرید آدامس از بقالی سر کوچه راحت تراست.گذشته از اینکه از IP کشور دیگری استفاده می شود و دسترسی به اطلاعات شخصی شهروندان و مشکلات عدیده ای دیگری برای آنها به دنبال دارد پس به جای پاک کردن صورت مسئله باید آسیب های اجتماعی و اخلاقی این شبکه ها را آموزش بدهیم نه اینکه از عضویت در این شبکه ها هراس داشته باشیم که مبادا کاربری حرف سیاسی بزند یا تصویری غیره اخلاقی ببیند! و به جای فیلتر آنها ، از آنها جهت مقاصد خود استفاد کرد و فرهنگ ایرانی – اسلامی خود را ترویج کنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رحمت گفت:

  آقای ستار زاده مطمئنی این مقاله رو خودت نوشتی ؟ :))))) کپی نیست ؟

 • محمود گفت:

  امان از دست دوستان کپی پیست کن ، این مقاله رو آقای دکتر بهروز جوانمرد – وکیل دادگستری ۲ سال پیش توی چند سایت خبری منتشر کرده بود … الان این دوستمون اومده و به نام خودش نوشته این مقاله رو … آقای مدیر لطفا بیشتر دقت کنید توی انتشار مقالات ، جلوگیری کنید از دزدی ادبی و فرهنگی . یه سطر از مقاله رو توی گوگل سرچ بزنید تا ببینید از کجا کپی شده .

 • محمد گفت:

  ااحق که به اندازه خان اوباما هم دغذغه فرهنگ ناری
  اقای ستاری

 • همشهری گفت:

  ناشناس خداکمکت کنه…..بجای اندیشه فقط یادگرفتیم جببه گیری کنیم.

 • زاینده رود گفت:

  احسنت بر جناب همشهری……

 • همشهری گفت:

  جناب ستارزاده نمیدونم ازروی نادانی این مطلب رانوشتی یا تفکرت این هست.؟شبکه های اجتماعی ومجازی اعم از فیس بوک وماهواره و……تاجایی خوب هستند که به شیرازه خانواده ها آسیب نزنند.شمااگرکمی دقت کنید متوجه می شوید که دراین شبکه ها یاترویج روابط غیراخلاقی است که فرهنگ ایرانی واسلامی سنخیت ندارد یاترویج دروغ پراکنی ویا ترویج فرهنگ تجمل گرایی است که این به نفع جامعه مانیست خود شماهم این رامی دانید.جناب ستارزاده همه ما حتی برای خوردن یک لیوان آب از چشمه های پاک وبی آلایش سرازیر شده ازدنا سعی می کنیم ّی بدون گل ولای باشد ،آیا خانواده ،جوانان وناموس وفرهنگ ما آنقدر ارزش ندارد که اجازه ندهیم هرفرهنگ غیرایرانی وغیراسلامی وارد آن نشود؟واقعا درشان یک ایرانی نیست..درفرهنگ ضد انسانی شبکه های مجازی واجتماعی قبح همه ناهنجاری ها شکسته است چیزی بنام خوب وبد وجود ندارد.یعنی شما به اندازه همسر رئیس جمهور آمریکا هم دغدغه فرهنگ ندارید؟ایشان درسایت شخصی خودش می گوید من اجازه نمیدم دختر۱۵ ساله ام وارد فیس بوک شود اما ما باتمام ادعای تمدن پای شبکه هایی می نشینیم که اتاق فرمان ومدیریتش صهیونیست ها هستند که لابه لای شکلات به مازهر می خورانند.جناب ستاری فیلترینگ لازمه همه فرهنگ ها وهمه تغذیه ها اعم از خوراک ،پوشاک ،کتاب ، رسانه و…..می باشد چون انسان موجودی ظریف ،لطیف وشکننده است.شمااگردقت کنیدشبکه های اجتماعی فقط منبع درآمد برای بیگانگان نیست بلکه استفاده های سیاسی فراوان دارد.یکی ازسران سیاسی آمریکا درروزنامه ای نوشته بود منافع آمریکا از سینمای هالیبود بیشتر از فروش جنگ افزار است خواهش می کنم اندکی تامل کن اگر نگران جامعه هستید…وگرنه همه ما والبته مسئولین امر هم خواهان رشد وپیشرفت علمی و..هستندآما آیا درشبکه های اجتماعی چیزی بنام ترقی هست؟فقط سرگرمی ،شبهه افکنی ،شکستن حصارهای ارزشی یک کشور……غربی ها وآمریکا درراس آنان چرا شبکه های فارسی زبان مدیریت شده ایران راقطع می کنند؟چطور غرب از نفوذ اسلام که هدفش اخلاق وانسانیت وکرامت است می ترسد؟اما من وشما از ترویج فرهنگ پاگانیستس(کافرکیشی) وسکولارومارکسیسم وفمنیسم ضد انسانی نهراسیم؟بله باید آموزش بدهیم اما پیشگیری بهتر ازدرمان است.ماباید ازسم پاشی روح جوانان وخانواده ها پیشگیری کنیم اگر چنین نکردیم آنوقت دچار یک آفت خانمانسوز خواهیم شدکه من وشماهم دراین آتش خواهیم سوخت.من یک مسئله حقوقی مطرح می کنم تاروشن تر شود که گاهی واجب است بانیروی قهری جامعه رااداره کرد.تامین حقوق یک جامعه یاازطریق عقل است واخلاق یاازطریق دیانت است وحکومت.یعنی اگردرجامعه ای نه منطق درست زندگی کردن پیاده شد نه اخلاق انسانی باتکیه برآموزه های دینی ویا دیانت درافرادکم رنگ شود باید حکومت یعنی قانون وارد عمل شود وجامعه راازبی بند وباری وتجاوز به حقوق دیگران بازدارد.

  • ناشناس گفت:

   احسنت آقای ستارزاده عالی نوشتین. جناب هم شهری شما اول یاد بگیرین که به دیگران توهین نکنید بعد نقد کنید شما از خط اول شروع کردین به توهین مطلب اقای ستارزاده اینقد شایسته بود که شما ان را به قول خودتان نقد کنید ولی مطلب شما ارزش نقد نداره و از اندیشه پوپولیستی مغرضانه نشأت گرفته است و نمیتوانید اندیشه مخالف خود را تحمل کنید.

پربازديد