تاریخ درج خبر : 1393/10/03
کد خبر : ۴۲۶۶۵۵
+ تغییر اندازه نوشته -

۳۰۰ هزار هکتار جنگل‌ شهرستان بویراحمد تنها توسط ۲۵ جنگلبان حفاظت می‌شود

جنگل های بلوط شهر ستان بویر احمد بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی را به خود اختصاص دادهاند که بدلیل نبود زیر ساخت های لازم و بی توجهی مسئولین در شرایط حفاظتی مناسبی قرار ندارند. در کنار مشکلاتی از قبیل آتش سوزی قاچاق زغال، قطع درختان بلوط بدلیل لوله گذاری های اخیر گاز در این مناطق بی توجهی به بلوطجنگلبانان این مناطق بر مشکلات افزوده است.
طبق نرم جهانی جهت حفاظت از هر ۴ هزار هکتار باید یک جنگلبان فعالیت داشته باشد ولی متاسفانه تنها ۲۵ جنگلبان از ۳۰۰ هزار هکتار جنگل این استان محافظت می کنند.
البته این در حالی است که امروزه دیگر در سایر نقاط دنیا برای حفاظت از جنگل ها از برنامه های نوین حفاظتی و چشم های الکترونیکی استفاده می شود.
سعید نظری مدیر منابع طبیعی شهرستان بویر احمد در همین باره هم معتقد است که؛ برای حفاظت از جنگل های زیبای بویر احمد این تعداد جنگلبان پاسخگو نیست و کار حفاظت از این جنگل ها بسیار دشوار است.
نظری می گوید: طبق نرم جهانی برای حفاظت از هر ۴ هزار هکتار جنگل باید یک جنگلبان باشد ولی متاسفانه به دلیل کمبود نیروی انسانی در این شهرستان هر جنگلبان از بیش از ۵۰ هزار هکتار جنگل حفاظت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه برای حفاظت از جنگل‌های زیبای شهرستان بویراحمد حتی وسیله نقلیه نداریم، عنوان کرد: حداقل برای حفاظت از جنگل‌های این شهرستان در مواقع ضروری از جمله آتش سوزی‌ها ۵ دستگاه خودروی پیکاب نیاز داریم در حالی هم اکنون با یک دستگاه خودروی فرسوده مدارا می‌کنیم.
نظری ابراز کرد: در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا هم اکنون با برنامه‌های نوین حفاظتی و چشم‌های الکترونیکی از جنگل‌هایشان حفاظت می‌کنند منابع طبیعی شهرستان بویراحمد از نبود جنگلبان و خودروی پیکاب رنج می‌برد.
مدیر منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که امسال چه میزان از عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان دچار حریق شد، افزود: در برخی از عرصه‌های مناطق مختلف این شهرستان از جمله دلی اولاد‌علی مومن شاهد آتش سوزی بودیم که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده احیا شدند.
نظری خاطرنشان کرد: به طور مثال بعد از آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی منطقه دلی اولاد‌ علی مومن ۲۵۰ هکتار از این منطقه با گونه‌های بادام و ارژن احیا شد.
وی از احیا ۲ هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی شهرستان بویراحمد در آینده‌ای نزدیک با گونه‌های بادام، بلوط و ارژن خبر داد و گفت: در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای ۷ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی شهرستان بویراحمد از جمله مله‌شوره، کاکان، چال‌شوره، تول‌گهی، لوداب، تنگ سرخ و سرداب زیرکشت گیاهان داروئی رفت.

منبع: تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد