تاریخ درج خبر : 1393/10/08
کد خبر : ۴۲۸۶۳۰
+ تغییر اندازه نوشته -

گزارش تصویری حسن غفاری از روستاهای وحدت و ده‌سخته لوداب

مگر می خواهی بروی لوداب. قدیم تر٬لوداب سرزمین ندیده وناشناخته ای بود که برای خودش ضرب المثلی شده بود از دوردستی .امروزه لوداب در همین نزدیکی است آسفالت روستاهایش چسبیده به یاسوج است وتهران وشهرهای دیگر. جاده ها ما رابه هم نزدیک می کنند وتصمیم سفر آن را عملی می کند.

گزارش تصویری پیوست حاصل سفر یک روزه عکاسی به آبادی های٬ده سخته و وحدت بخش لوداب ٬شهرستان بویراحمد ٬استان کهگیلویه و بویراحمد در روزهای آغازین فصل زمستان سال جاری است. اهالی این دو روستا همچون سایر روستاهای دیگر استان در انتظار وعدهایی مانده اند که از دولت مردان و شبه سیاسیون در این سالهای پیاپی شنیده اند . زندگی این مردمان وابسته به بلوط است٬از میوه درخت بلوط نان می پزند و از تنه اش گرما و پخت و پز می آفرینند٬گاهی مفهوم محرومیت را می توان در نابرابری های عدالت اجتماعی و خدمات اجتماعی یافت.

HGH_0543

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  سلام برادر گرامی
  پیشرفت هر منطقه به دست مردم همان منطقه است و این پیشرفت بستگی به وجود نیروی کارامد در همان منطقه دارد وقتی که یک نفر رانند تاکسی که سواد هم ندارد و حاضر است که سختی بکشد ولی در آنجا نماند پس وای به حال آنهایی که کوره سوادی دارند و خود را اغا بالاسر می دانند و حاضر نیستند که خانه کاه گلی پدر را که روزی مهرم و نگهدار او بوده ترمیم کند و اصلا خجالت می کشد که متعلق به ان خاک بوده پس کی می خواهی ان منطقه پیشرفت کند …. به اصل و نصب برگردید و در منطقه خود عمران وابادانی کنید تا پیشرفت کنید ما بای پیشرفت را از روستاها و جایگاه اجداد ی خود شروع کنیم ….

 • باقر مجیدی گفت:

  با تشکر ویژه از آقای غفاری عکاس برجسته استان و کشورمون که همیشه عکسای هنرمندانه شون بیانگر صحنه محرومیت از بیشتر نقاط کشورمون بوده و این بار با تشریف فرماییشون به منطقه لوداب محرمیت این بخش رو به زبان گویای تصاویر کشاندند اما یک نکته اینجا باید یادآور شوم به آقای ادمین که فک میکنم برداشتشون از مثل بالا کاملا برعکس باشه و یا شاید شناختشون از این منطقه به همین مثل محدود شده باشه چرا که سابقه تاریخی لوداب از مرکز استانمون خیلی بیشتر می باشد و وقتی که هنوز یاسوجی وجود نداشت لوداب به همراه چند شهر دیگر استانمون بیشتر مطرح بودن ولی گویا از بعد سال چهل دو سرکنگبین صفرا فزود و با مطرح شدن یاسوج به عنوان مرکز ایالتی کوچک در جنوب کشور دیگر لوداب نقش ارتباطیش کمرنگتر میشود.
  مگر میشود که لوداب و کوه نیرش از نظر مردم استان ناشناخته باشد؟
  و در پایان باید بگم که اگر امروز بویراحمد و دنا یک نماینده در مجلس دارند اسلاف ما در لوداب مستقیما با دربار و پایتخت در ارتباط بوده اند و آبروی منطقه بشمار میرفتند.
  میدونم نمیچاپی ولی بیشتر محض اطلاع خودتون بوده.
  ادمین جااااااااااااااااان

 • پاتاوه گفت:

  استان متیعنی زجرودردوفلاکت وسختی استانی که هنوززیرساخت اولیه ندارد وامکاناتش بسیارضعیفه وازاستانهای محذوم هم محرومتره به خداسیستان ازماجلوتره به خدالرستان وبختیاری هم ازما جلوترند به خداخیلی عقبیم

 • پاتاوه گفت:

  دست مریزادبه اقای غفاری که محرومیت این حوزه رابه تصویرکشید بلکه مسولان راحیایی پیش ایدواندکی تامل کنند

 • پاتاوه گفت:

  خداوندظالمان رانابودکند این مردم چه گناهی کرده اند خادمی وزارعی کجایند چرامحرومیت ممطقه راکاهش نمی دهندمگراینهاخارجیندویابیگانه اند ویاافغانی وعربدند یاشناسنامه وکارت ملی ندارند.درقرن ۲۱ که بشربه کرات دیگرپاگذاشته.حنی استانهای همجواروهمسایه هم ۳۰۰ سال ازماجلوترند استان مازاخراوله

 • پاتاوه گفت:

  این بودعدالت اسلامی وعلوی.تاکی فقرومحرومیت وبدبختی ووضعف ونداری

 • پاتاوه گفت:

  بی عدالتی به حداعلی دربویراحمددرهزاره سوم وجودارد استان ما ۲۰۰ سال ازکشورعقبه اوج محرومیت ونبودامکانات اولیه دراینجامشهوداست مجریان ومتولیان کشورواستان واقعاخجالت بکشند استاندارونمایمده مجلس وفرماندار چراخجالت نمی کشند!؟……….

 • مرتضی صادقی گفت:

  اولین دروغ پایان آخرین دروغه فقط تمام زندگی شده دروغ از ……….. تا ……… ودیگر مسئولان مملکتی فقط بفکر منافع و ….. و …………….. هستند اینست مملکت اسلامی .

 • علی محمدی مقدم گفت:

  …!
  دم تموم سیاست مدارا گرم که موقع انتخابات . فقط حرفای گنده گنده بلغور میکنند
  لطفا حرفای منو بدون سانسور بزارید
  خوشحالم که هیچ وقت مهر انتخابات تو شناسنامم ندارم.
  و تو ای همشهری عزیز که تو خونه گرمو نرمت نشستی و داری واسه خودت راحت زندگی میکنی و ۲۴ ساعته هی میگی حکومت بده . و وظعیت مملکت داغونه. یه نگاه عمیقی هر چند کوتاه هم به این مردم کن و بعد برو رای بده.
  تا وقتی وضعیت مردمم اینه شرمم باد اگر شناسنامم را جز مهر فوت رنگی کنم

پربازديد