تاریخ درج خبر : 1393/10/08
کد خبر : ۴۲۸۷۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

گوهرگانی: حفاظت از منابع طبیعی وظیفه همگانی است

جعفر گوهرگانی بعد از ظهر امروز در نخستین جلسه هم‌اندیشی ستاد برگزاری هفته منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد که با محوریت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان برگزار شد، با قدردانی از اقدامات این اداره‌کل در عرصه‌های منابع ملی اظهار کرد: اهمیت منابع طبیعی به حدی است که حفاظت از آن وظیفه همگانی است.

وی عدم توجه جدی به منابع طبیعی کشور را در قیاس با سایر کشورها محسوس دانست و گفت: ‌باید قدر داشته‌های خود در حوزه منابع ملی را بدانیم چرا که داشته‌های استان کهگیلویه و بویراحمد در حوزه جنگل و مرتع حتی در دنیا وضعیت منحصر به فردی دارد.

گوهرگانی با اشاره به فعالیت‌های خوب اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان بیان کرد:‌ با وجود این زحمات ولی در سرجمع جنگل‌های این استان به علت تخریب‌های زیاد، توسعه پیدا نکردند.

اقدامات منابع طبیعی محدود به یک هفته خاص نشود

وی تأکید کرد:‌ با توجه به شیب‌ها و پستی و بلندی‌های زیاد این استان، انجام عملیات مکانیکی و آبخیزداری نقش بسزایی در نفوذ آب به عرصه‌ها و تقویت سفره‌های زیرزمینی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اقدامات اداره‌کل منابع طبیعی نباید محدود به یک هفته خاص شود بلکه باید با محور قرار دادن رسانه‌ها و فراگیر کردن فعالیت‌های این حوزه در همه شهرستان‌ها، حفاظت از منابع ملی و جنگل‌ها را به یک فرهنگ پایدار تبدیل کنیم.

وی گفت: مشارکت مردم در حفاظت از منابع ملی ضرورتی است که غفلت از آن همه ما را به بیراهه می‌برد.

گوهرگانی استفاده از تجارب و اندوخته‌های گذشتگان و رفع نواقص را بسیار مهم خواند و بیان کرد:‌ باید در عمل نشان دهیم که چه کارهایی را برای پیوند دادن منابع طبیعی با زندگی مردم انجام داده‌ایم.

وی تعامل با شهرداری‌ها را در توسعه فضای سبز و استفاده از گونه‌های سازگار و مقاوم را ضروری خواند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در هر عرصه‌ای که منابع طبیعی فعالیت‌های متناسب با وظایفش را به ویژه با مشارکت مردم انجام داده است، آثار مثبت آن قابل لمس است.

جنگل‌کاری‌ها به ۴ هزار هکتار محدود نمی‌شوند

عزت‌الله بهشتی نیز در این نشست با اشاره به اهمیت منابع طبیعی گفت: منابع طبیعی و انفال، ارثیه نسل کنونی نیستند بلکه نسل آینده نیز از این منابع خدادادی سهم دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: منابع ملی امانتی هستند که باید آن‌ها را صحیح و سالم به دست آیندگان بسپاریم.

وی گفت:‌ هفته منابع طبیعی امسال باید با برنامه‌های مدون و متنوع‌تری به نسبت سال‌های قبل برگزار شود که در این زمینه تلاش همگانی و فراگیر مجموعه درون استانی ضروری است.

بهشتی با اشاره به آمار جنگل‌کاری در عرصه‌های منابع ملی این استان ابراز داشت: بیش از چهار هزار هکتار جنگل‌کاری شده که برنامه ما توسعه جنگل‌کاری در عرصه‌های این استان است.

وی کاشت گیاهان دارویی در اراضی منابع ملی را یکی از جهت‌گیری‌های موفق این سازمان دانست و بیان کرد: در کاشت گیاهان دارویی فعالیت دوچندانی خواهیم داشت.

باید زمینه مشارکت مردم را فراهم کنیم

حجت‌الاسلام حبیب‌الله زمانی، مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در این سازمان، نیز در سخنانی اظهار کرد: حفاظت از منابع طبیعی و انفال جایگاه ارزشمندی در آموزه‌های دینی دارند که توجه به این موضوع وظیفه همگانی است.

وی گفت:‌ باید به شیوه‌های مختلف مشارکت مردم را در حفظ، احیا و اصلاح منابع طبیعی افزایش دهیم.

مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بر شکرگزاری از این همه نعمت الهی در این استان تأکید کرد.

در این نشست مقرر شد تا احکام مختلف اعضای ستاد هفته منابع طبیعی صادر شود و برای ترویج برنامه‌ها و اهداف کلان موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های مختلف صورت گیرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد