تاریخ درج خبر : 1393/10/10
کد خبر : ۴۲۹۰۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

ثبت دو اختراع کاربردی توسط یکی از مهندسان آبفای شهری استان

معاون برنامه ریزی ومنابع انسانی آبفای شهری استان از دو اختراع کاربردی توسط مهندسان این شرکت خبر داد.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی آبفای شهری کهگیلویه و بویراحمد، علی‌رضا جنتی در جمع خبرنگاران ابا اشاره به اینکه آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد در صدد ساماندهی مخترعین و پژوهشگران این شرکت است اظهار کرد: با توجه به تجارب ارزنده‌ای که نیروهای این شرکت در حوزه‌های فنی و مهندسی دارند پژوهش‌ها و اختراعات کارکنان آنان نیز می تواند موثر و کاربردی باشد.

IMG_4120
معاون برنامه ریزی و منابع انسانی آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد افزود: یکی از امتیازات ویژه‌ای که در شرکت آبفای شهری وجود دارد انگیزه کارکنان و مهندسان این شرکت برای ورود به حوزه های پژوهشی و ابتکارات جدید است.
جنتی در ادامه با اشاره به دو اختراع ثبت شده توسط یکی از مهندسان آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد افزود: این دو اختراع علاوه بر آنکه کاربردی هستند نقش موثری نیز در کاهش زیان های وارده بر حوزه آب و فاضلاب دارند.
معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد افزود: بابک قبادی از مهندسان آبفای شهری استان تاکنون کارهای شاخصی در زمینه برطرف کردن مشکلات حوزه مهندسی این شرکت انجام داده است که از مهم‌ترین اختراعات وی می‌توان به اختراع “شیر سوئیچی” و”دریچه ضد سرقت فاضلاب” اشاره کرد.
در ادامه این نشست بابک قبادی از مهندسان مخترع شاغل در حوزه فنی آبفای شهری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به علاقه شخصی خود نسبت به اختراع و طرح ایده‌های تازه بیان کرد: تاکنون اختراعات متعددی داشته‌ام که از مهم‌ترن آنها دریچه ضد سرقت فاضلاب و شیر سوئیچی هستند.
این مخترع در ادامه با اشاره هدف خود از طراحی دریچه ضد سرقت فاضلاب عنوان کرد: یک از مشکلاتی که همواره در زمینه دریچه‌های منهول فاضلاب وجود دارد سرقت و بازکردن آسان این دریچه ها است که به نوبه خود باعث وارد آمدن خسارت‌های زیادی به آب و فاضلاب می‌شود.
قبادی افزود: علاوه بر اینکه عده‌ای سودجو معمولا درصدد سرقت این دریچه‌های چدنی برمی‌ایند برخی از از ماشین‌های تخلیه فاضلاب نیز به خاطر آسانی کار خود و برای اینکه مجبور نباشند فاضلاب های خود را به بیرون از شهر برند با بازکردن درچه فاضلاب ها اقدام به تخلبیه فاضلاب های مانده به داخل شبکه فاضلاب می‌کردند.
وی افزود: با توجه به اینکه مکانیزیم تصفیه‌خانه‌ها به صورتی است که نمی‌تواند فاضلاب‌های مانده را تصفیه کند ورود اینگونه فاضلاب‌ها باعث اخلال در سیستم تصفیه‌خانه می‌شود.
این مخترع بیان کرد: همه این مشکلات باعث شد تا به فکر طراحی نوعی سوئیچ برای قفل کردن دریچه های فاضلاب بیفتم و بعد از آزمایشات مختلف در نهایت موفق به اختراع سوئیچی شدم که از داخل و به صورت مخفی دریچه های فاضلاب را به دهنه شبکه قفل می‌کرد.
وی با اشاره به اینکه با این اختراع دریچه‌های فاضلاب ضد سرقت شده است بیان کرد: یکی از مزیت های ویژه این دریچه ضد سرقت این است که امکان مشابه‌سازی سوئیچ انها وجود ندارد.
قبادی خاطرنشان کرد: این قفل قابلیت نصب بر روی تمامی دریچه‌های موجود فاضلاب را دارد و به همین علت از ایجاد هزینه مضاعف برای تعویض دریچه‌ها نیز جلوگیری خواهد شد.
وی هزینه ساخت این قفلل را بین بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: با نصب این قفل ضد سرقت از ایجاد هزینه‌ها مضاعفی که در اثر سرقت و برداشتن آسان دریچه ها برای آبفا بوجود می‌امد جلوگیری می شود.
قبادی وی با بیان اینکه این اختراع تائیدیه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی کشور را کسب کرده است یادآور شد: در حال حاضر نیز با ثبت این اختراع و تشکیل تعاونی در صدد تجاری‌سازی این اختراع هستیم و امیدوارم تا در آینده نزدیک و با راه‌اندازی شرکتی برای ساخت دریچه ضد سرقت هرچه زودتر وارد بازار شود.
وی همچنین با توضیح پیرامون اختراع دیگر خود که باعث ایجاد ضریب امنیت در شیرهای کنترل قبر از کنتور می‌شود گفت: این شیر سوئیچی مغناطیسی درای پکیج کاملی است که امکان دسترسی آسان و باز و بسته کردن آن توسط افراد عادی وجود ندار و همین موضوع باعث افزایش ضریب ایمنی بالای این شیر شده است.
این مخترع افزود: در این شیر سوئیچی مغناطیسی دیگر نیاز ه نصب پلمپ نیست و تنه با تجهیزات مشخص و ویژه باز و بسته خواهد شد.
قبادی با بیان اینکه این شیر سوئیچی علاوه بر دریافت گواهینامه ثبت اختراع از شرکت آب و فاضلاب تهران نیز تاییده دریافت کرده است بیان کرد: هزینه ساخت این شیر تقریبا با هزینه شیر آبی برابر است ولی شیر سوئیچی از ضریب امنیت بسیار بالایی برخوردا است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد گفت:

    سلام بهتر نبود عکس خود مهندس مخترع رو میزدید با ارزوی موفقیت بیشتر برای این مهندس

پربازديد