تاریخ درج خبر : 1393/10/11
کد خبر : ۴۲۹۰۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

اجرای طرح‌های بادام‌کاری در سطح ۱۰۵۰ هکتار از اراضی چرام

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان های کهگیلویه، چرام و لنده از شناسایی و اجرای طرح بادام کاری از نوع اسکوپاریا در مناطق بخش مرکزی شهرستان چرام خبر داد.

avizesh

به گزارش سایت استان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، آویزش  مساحت زیر کشت این گونه گیاهی را ۱۰۵۰ هکتار ذکر کرد که در مناطق القچین علیا، تمبی، بردیان، اسکندری، شیرازی، موگر، امامزاده امیر شهریار با انعقاد قرارداد و سیر مراحل قانونی در حال انجام کارمی باشند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه، لنده و چرام در همین رابطه افزود: به همین منظور جهت اجرا و کاشت هر هکتار بادام کاری مبلغ دو میلیون ریال و مبلغ یک میلیون ریال نیز جهت حفاظت در هر هکتار از عرصه طرح به بهره برداران این گونه طرح ها داده خواهد شد.
آقای آویزش همچنین افزود: این طرح ها به دو صورت امانی و پیمانکاری اجرا خواهد شد. طرح هایی که به صورت پیمانکاری اجرا می شوند، با انعقاد قرارداد ۳۰ ساله و طرح های امانی با انعقاد قراداد ۲۰ ساله توسط بهره برداران بومی در اراضی منابع ملی که در اختیارشان قرار داده شده اجرا خواهند شد.

ثمردهی گونه بادم تلخ کشت شده در شهرستان کهگیلویه

لازم به ذکر است گونه بادام تلخ ( آمیگدالوس اسکوپاریا) یکی از گونه هایی مهم گیاهی است که علاوه بر حفاظت آب و خاک در بهبود وضعیت معیشتی بهره برداران نقشی موثر و بسزا دارد.
آقای آویزش با بیان اثرات کاشت این گونه افزود: با کاشت این گونه در قالب طرح های جنگلکاری، ضمن ایجاد و توسعه فضای سبز، می توان به نقش آن در ایجاد جایگاهی برای تفرج مردم و گردشگران و ایجاد منظره و چشم اندازی طبیعی اشاره نمود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد