تاریخ درج خبر : 1393/10/11
کد خبر : ۴۲۹۲۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

پلمپ دفتر پدیده در شهرهای بزرگ و ادامه دلال بازی سهام خودساخته در شهرهای کوچک

۵۷۳۷۲_۱۴۸۱نظر : شرکت پدیده اخیرا اقدام به راه اندازی نمایندگی های خود در شهرهای مختلف ایران از جمله شیراز، اهواز، یاسوج و قزوین و… کرده که بدون داشتن مجوز اقدام به فروش سهام خود داشته است البته در این میان برخی از این دفاتر با حکم قانونی پلمپ شدند و در برخی استان های دیگر همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

به گزارش نظر نیوز، برخی دفاتر فروش سهام شرکت پدیده شاندیز بعلت تخلفات مالی در مشهد، قزوین و چند شهر دیگر پلمپ و این شرکت از هرگونه تبلیغات در رسانه ها مکتوب ، مجازی و صدا و سیما منع شده است.

این درحالی است که با تعطیلی دفاتر شهرهای بزرگ مسئولین شرکت پدیده سیاست راه اندازی دفاتر در شهرهای کوچکتر را در پی گرفتند که البته با توجه به نیاز کمتر به تبلیغات رسمی در شهرهای کوچکتر استقبال بیشتری برای خرید سهام خودساخته پدیده در پی داشته است.

گزارشهایی دریافتی از مراجعین به دفتر پدیده در یکی از این شهرستانها نشان از عرضه بالای ۴۰۰ میلیون سهام تنها در یک روز کاری داشته است.

گفتنی است با پلمپ دفتر قزوین توسط دادگستری بسیاری از خریداران برگه های سهام پدیده به سمت دفتر فروش پدیده هجوم برده و با ترس از دست دادن سرمایه ، اوراق سهام خود را به قیمت پایینتری به فروش رسانده اند.

منع تبلیغات شرکتهای پدیده شاندیز، تبرک و پردیسبان

مرتضی بختیاری معاون امنیتی، سیاسی دادستان کل کشور گفت: با توجه به درخواست دادستان عمومی و انقلاب مشهد مقدس از دادستان کل کشور در رابطه با تخلفات مالی صورت گرفته در شرکت های پدیده شاندیز، تبرک و پردیسبان، که پرونده قضایی آنان در شعبه ۹۰۴ بازپرسی دادسرای انقلاب اسلامی مشهد در حال بررسی است، طب57374_520ق دستور دادستان کل کشور؛ صدا و سیما، رسانه های نوشتاری، دیداری و گفتاری، شهرداری ها، فرودگاه ها، راه آهن و تمام معابر از درج و انتشار هر گونه آگهی تبلیغاتی و تجاری در مورد این شرکت ها منع شدند و این دستورالعمل طی نامه کتبی به ریاست سازمان صدا وسیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر مسکن، راه و شهرسازی اعلام شده است.
معاون امنیتی سیاسی دادستان کل کشور ادامه داد: تا اطلاع ثانوی و تعیین تکلیف پرونده قضایی هر گونه تبلیغات و انتشار آگهی تجاری در مورد شرکت های مذکور ممنوع است.
این ممنوعیت شامل رسانه های حوزه فضای مجازی، روزنامه ها، صدا و سیما و غیره می شود بنابراین فعالیت وبسایت این شرکت ها نظیر پدیده شاندیز ممنوع است.
انتظار می رود با توجه به ورود به هنگام مقامات قضایی در این پرونده، تمام وبسایت های این شرکت ها فیلتر شده تا مردمی که از ماجرا بی اطلاع هستند در دام این شرکت ها نیافتند.

پدیده شاندیز را بیشتر بشناسید

شرکت پدیده شاندیز ، با مجموعه‌ای از تخلفات و انتقادات پیرامون سهام خود؛ پیش فروش غیر قانونی املاک و تبلیغات دروغ در رسانه‌ها روبرو شده است و شورایعالی معماری و شهرسازی در مصوبه‌ای به تخلفات آن در تضییع حقوق بیت المال و تخلفات ارضی دهها هکتاری در مشهد رسیدگی کرده و رییس سازمان امور اراضی از توقف موقف ساخت آن در شاندیز خبر داده بود.
بمباران تبلیغاتی ترفند اصلی پدیده شاندیز
محسن پهلوان از چهره‌های اصلی این شرکت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این روش را از شرکت «ارمغان بهزیستی» اقتباس کرده بود. را همچنین با شکایت اداره راه و شهرسازی دستور منبع تبلیغات این شرکت داده شد اما این شرکت با شدت بیشتری به تبلیغات خود ادامه داد. یکی مقام قضایی به وبگاه تابناک گفته است مقامات قضایی مشهد از ترس ۳۰ هزار سهامدار حاضر به رسیدگی دقیق به پرونده این شرکت نیستند.
پس از فعالیت‌های غیرقانونی این شرکت و تخلفات گسترده، شرکت‌های دیگری نیز قصد ادامه دادن این روش را داشتند که با اقدام دولت حسن روحانی جلوی آنان گرفته شد.

 

فعالیت‌های انجام گرفته و پروژه‌های در دست اجرا
افتتاح مجموعه‌های پدیده شاندیز در مشهد با زیربنای ۱۰ هزار متر مربع و تهران با زیر بنای ۲ هزار و پانصد متر مربع، ساخت و افتتاح بزرگترین رستوران سرپوشیده جهان و بازار بزرگ کیش با زیربنایی بالغ بر۲۰ هزار متر مربع و افتتاح یکی از بزرگترین هایپر مارکتهای جهان در زمینی به وسعت ۲۲ هزار متر مربع در مرکز تعطیلات و سرگرمی پدیده شاندیز مشهد، از جمله فعالیت‌های به اتمام رسیده گروه شرکت‌های پدیده می‌باشد؛ احداث یکی از عظیم ترین مراکز تعطیلات، سرگرمی و خرید جهان در شهر شاندیز مشهد با هدف ارائه خدمات ویژه در صنعت گردشگری با کاربری‌هایی همچون هتل ۵ ستاره، مرکز خرید و سرگرمی، شهربازی سرپوشیده، مجتمع اداری، باغ گل ودیگر امکانات رفاهی – تجاری با زیر بنایی بالغ بر ۱/۱۱۰/۰۰۰ متر مربع، و احداث پروژه بزرگ شهر افسانه‌ای کیش در جنوب غربی این جزیره به عنوان یکی از شاخص ترین قطبهای گردش گری جنوب کشور در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع با زیربنایی بیش از ۸۸۸ هزار متر مربع با کاربری‌های منحصر به فرد و بخش‌های متنوعی شامل: هتل ۵ ستاره – مجتمع بزرگ اقامتی – مراکز همایش- مرکز بزرگ خرید – اسکله بزرگ تفریحی – شهربازی سرپوشیده – پارک آبی – باغ گیاهان دریایی و ..
از جمله فعالیت‌های در حال انجام شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز در عرصه فعالیت‌های توریسم و گردشگری با هدف جذب گردشگران داخلی و خارجی و ایجاد فرصت‌های ناب سرمایه‌گذاری می‌باشد.
اقتباس از لاتاری ارمغان بهزیستی و بمباران تبلیغاتی
محسن پهلوان بنیانگذار این شرکت می‌گوید که کار خانوادگی اش ساخت و ساز بوده اما شانس آورده است که یکی از دوستانش او را با شرکت «بنیاد ارمغان بهزیست» آشنا کرد.

این شرکت که در دهه هفتاد با تبلیغات گسترده تلوزیونی چیزی شبیه به بخت آزمایی در ایران برگزار می‌کرد و یک تکه کاغذ را بنام ارمغان بهزیستی به مردم می‌فروخت و سپس به تعدادی به ادعا خودش بر اساس قرعه کشی جایزه می‌داد.
روزنامه جمهوری اسلامی آذر ۱۳۸۲، در گزارشی درباره این موسسه نوشت: «این موسسه توسط مدیران و مشاوران ارشد سازمان بهزیستی و به موازات سازمان بهزیستی، به منظور جمع‌آوری اعانات با این ترفند ایجاد گردیده و خود این موسسه به منظور کسب معافیت از پرداخت مالیات، به سازمان بهزیستی وقف شده است چرا که سازمان بهزیستی به دلیل آنکه خود نهادی دولتی است، حق اجرا و انجام چنین امور مالی را ندارد. در حقیقت معلوم نیست موسسه هدیه ارمغان سبز موسسه‌ای دولتی است یا خصوصی؛ اگر دولتی است چرا در این بازار مکاره تجارت می‌کند و اگر خصوصی است چرا از پرداخت مالیات معاف است. ادعا می‌شود که میزان جوایز در این دوره یک‌میلیارد و ۸۵۰میلیون تومان است اما هیچ مرجعی برای تعیین صدق و کذب این ادعا وجود ندارد.»
ارمغان بهزیستی در سالهای بعد به قاچاق لباس هم متهم شد و بعدها با عدم استقبال مردم منحل شد. بسیاری آنرا ادامه بلیط‌های بخت آزمایی قبل از انقلاب می‌دانستند که با توجیه کمک به معلولین فروخته می‌شد.
برخی از مراجع از جمله آیت الله بهجت خرید آنرا حرام می‌دانستند. بعدها در گزارش مرکز پژهش‌های مجلس پیرامون گرایش جوانان به شرکت‌های هرمی و گلد کوئست آمده بود «جوایز بانک‌ها و ارمغان بهزیستی، زمینه را برای فعالیت شرکت‌های لاتاری در کشور فراهم کرده است.»
اما به گفته محسن پهلوان او از این افراد که یک شرکت فرانسوی هم پشتشان بود «بازی تبلیغات» را یاد گرفته و فعالیتش را با مشاوره این شرکت فرانسوی در زمینه بمباران تبلیغاتی آغاز کرده است.
درواقع کاغذ می‌فروختند به مردم. یک تیم بازرگانی فرانسوی هم پشت ماجرا بود. شانسی که من آوردم، این بود که یکی از دوستان، من را با این تیم آشنا کرد. روزی که من با این تیم بازرگانی دیدار کردم، پیشنهاد کردند برای افتتاح رستوران شاندیز در جردن تبلیغ کنم. من هم قبول کردم. این اتفاق باعث شد، من بازی تبلیغات را آغاز کنم. آن زمان کل هزینه‌ای که برای افتتاح رستوران شاندیز کردم، ۲۲ میلیون تومان بود. اما ۲۸ میلیون تومان برای تبلیغات خرج کردم. اولین کاری که با این تیم فرانسوی کردم، طراحی یک جدول تبلیغاتی بود. جدولی که در آن حتی شماره صفحه و روزی که تبلیغات‌مان در روزنامه‌ها چاپ می‌شد، آمده بود. در این جدول آمده بود که در فلان روز و فلان ساعت، چه اتفاق تبلیغاتی برای رستوران شاندیز می‌افتد. ما کاری کردیم که ۳ روز مانده به افتتاح رستوران، هرکسی از خواب بیدار می‌شد، نام رستوران «شاندیز جردن» را می‌شنید. به این ترتیب که اگرکسی روزنامه را باز می‌کرد، تبلیغ رستوران بود. در رادیو، تبلیغ رستوران را می‌شنید. در تلویزیون، تبلیغ رستوران را می‌دید. حتی اگر درمعرض هیچ‌یک از این تبلیغات هم نبود، وقتی به سمت محل کارش می‌رفت، تراکت‌های رستوران شاندیز را روی شیشه ماشینش می‌دید. یک جور بمباران تبلیغاتی بود. ما حتی یک بیل‌بورد هم در مشهد زدیم که رستوران شاندیز در تهران افتتاح می‌شود. اتفاقاتی افتاد که در بازی تبلیغات جا افتادم و آن را یاد گرفتم.
وی همچنین به گفته خودش طی مذاکراتی با شهردار شاندیز توانسته است که یکی از پارک‌های شاندیز را در ازای ساخت رستوران به مدت حدود ۲۰ سال اجاره کند که شروع ترقی او از طریق پدیده شاندیز بوده است. شهردار شاندیز کنونی شاندیز نیز از حامیان اصلی وی است و حتی در برابر رییس سازمان امور ارضی که به تخلفات این شرکت اعتراض کرده بود موضع گیری کرد.
محسن پهلوان همچنان هم از روش بمباران تبلیغاتی با کمک صداوسیما بهره می برد و گرچه حتی در مقطعی با شکایت وزارت راه و شهرسازی بدلیل تبلیغات غیر واقع و خلاف با حکم قضایی تبلیغاتش ممنوع شده بود ،اما همچنان تبلیغات خود را ادامه می داد.
سهام پدیده شاندیز
شرکت ابنیه پدیده شاندیز، مجری و مالک تمام پروژه‌های ساختمانی مجموعه پدیده، با هدف ساخت بزرگترین مجموعه چند منظوره تفریحی و گردشگری کشور، اقدام به جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری، در قالب فروش سهام نموده است و تعداد کل سهام این شرکت، یک و نیم میلیارد سهم می‌باشد. شاخص رشد سهام پروژه عظیم پدیده شاندیز از آبان ۸۸ تا شهریور ۱۳۹۰، رشد ۵۰ درصدی را تجربه کرد و با آغاز عملیات اجرایی در مهرماه ۹۰، با جهش ۱۳۰درصدی رو به رو شد. در سال ۱۳۹۰ با وجود رکود در بخش ساختمان، قیمت سهام پدیده ۲۷۵ درصد رشد داشته که با توجه به آغاز عملیات اجرایی و جهش ۱۳۰ درصدی آن، دور از انتظار نبود.
در سال ۱۳۹۱، سهام پدیده شاندیز با افزایش ۱۳۴ درصدی، سود مناسبی را به سمت سهامداران خود روانه کرد و در سال ۱۳۹۲ باز هم سهام پدیده، سیر صعودی حدوداً ۱۳۰ درصدی را ادامه داد.
تخلفات
در اختیار گرفتن دهها هکتار زمین
رییس سازمان اراضی کشاورزی اعلام کرد که شرکت پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از اراضی خارج از محدوده را در اختیار گرفته و سپس برای قانونی کردن این تخلف این اراضی را به شهر ملحق کرده است. بررسی‌های وبگاه صبحانه نشان می‌دهد، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در دو جلسه رسمی خود در مورخه ۲۳ دی ماه و ۷ بهمن ماه، زوایای مختلف حقوقی و فنی این پروژه را مورد بررسی قرار داده و تصمیمات مهمی درباره آن اتخاذ کرده است که بخشی از این تصمیمات، در قالب نامه شماره “۶۱۲۲۷/۳۰۰ ” در تاریخ ۲۸ دی ماه، به استاندار خراسان رضوی رسما ابلاغ شده است.
تبلیغات
وبگاه تابناک در شهریور ۱۳۹۲ نوشت که بدلیل دروغگویی در تبلیغات شرکت پدیده از تبلیغ در صداوسیما منع شده است همچنین تبلیغات این شرکت در لیگ برتر نیز با حکم قضایی ممنوع شد این اقدام با شکایت وزارت راه و شهرسازی از این شرکت صورت گرفت. در تبلیغات این طرح بزرگ بزرگ‌ترین پروژه این شرکت به نام «شهر پدیده شاندیز» معرفی می‌شود این در حالی است که طبق ماده چهارم «قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری» شهر محلی است با حدود قانونی که در محدوده جغرافیایی مشخص. از طرف دیگر در همین تبلیغ تلویزیونی فردی نشان داده می‌شود که به عنوان شهردار شهر به توضیح درباره ویژگی‌ها و اقدامات انجام شده برای تاسیس شهر پدیده می‌پردازد، در حالی‌که شهرهای جدید باید زیر نظر مدیرعامل اداره شوند. جدا از موضوع تبلیغات موضوع اقدامات غیرقانونی شرکت پدیده شاندیز و پیش فروش غیرقانونی واحدهای ساختمانی آن هم مطرح است. به نحوی که در تاریخ ۲۱ مردادماه سال جاری وزارت راه و شهرسازی طی نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه اعلام می‌کند: نظر به شکایت اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی از اقدامات شرکت پدیده شاندیز موضوع در دادسرای مشهد مطرح شده است و دادسار معاونت پیشگیری از وقوع جرم تحقق جرم را اعلام کرده و دستور توقف تبلیغات رسانه‌ای در این مورد را به صدا و سیما و وزارت فرهنگ و سازمان ورزش و جوانان ارسال کرده است.
این در حالی است که هنوز صدا و سیما همچنان در حال تبلیغات این پروژه است. این گزارش و نامه در حالی به آیت‌الله صادق آملی لاریجانی ارائه شده که در ذیل نامه آمده است یکی از وکلای پدیده از نزدیکان مسئولان حوزه قضایی شاندیز است برای همین احاله پرونده کیفری پس از ثبت به حوزه قضایی دادگستری مشهد ضروری است؛ لذا درخواست ثبت کیفری این پرونده را داریم.
دادیار حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم مشهد هم طی نامه‌ای به رئیس صدا و سیما، وزیر ارشاد، وزیر ورزش و جوانان، شهردار مشهد و مدیرکل میراث فرهنگی مشهد و وزیر راه و شهرسازی می‌نویسد: پیرو نامه قبلی در مورد ممانعت از پخش تبلیغات شرکت پدیده شاندیز متاسفانه شاهد تبلیغات گسترده‌تر این شرکت بعد از صدور دستور قضایی در صدا و سیما و مطبوعات و میادین ورزشی بودیم؛ لذا علت پخش تبلیغات این شرکت را در اسرع وقت به این حوزه اعلام نمائید.
پیش فروش بدون مجوز
دو ماه قبل وزارت راه و شهرسازی نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه داده بود که در آن آمده است: شرکت توسعه بین‌الملل شاندیز در مغایرت با ماده ۹ قانون منع فروش واگذاری اراضی مسکونی مصوب ۱۳۸۱ و ماده ۲۱ قانون پیش فروش ساختمان اقدام به پیش‌فروش ساختمان کرده است و این اقدام در حالی است که بر اساس قانون درج تبلیغات بدون مجوزهای لازم جرم محسوب می‌شود.
توقیف موقت فعالیت بدلیل تخلفات
شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور طی برگزاری دو جلسه در تاریخ ۲۸ دی ماه ۹۲ و ۱۲ بهمن ۹۲ با اعزام نمایندگان خود دستور توقف بخشهای اجرا نشده پروژه ساخت شهرک چندمنظوره پدیده شاندیز را صادر کرد. همچنین قباد افشار رییس سازمان امور اراضی طی تشکیل پرونده و ارجاع آن به شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال، ادامه ساخت این پروژه را به طور موقت و به دلیل انجام ندادن مراحل اداری و عدم پرداخت حقوق بیت‌المال متوقف اعلام کرد.
در مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری در زمینه گزارش طرح پدیده شاندیز آمده آمده است:
شورای عالی شهرسازی و معماری نمایندگان خود را برای نهایی کردن مدارک طرح جامع و ابلاغ آنها و همچنین انطباق این طرح با طرحهای مصوب به منطقه اعزام نماید. همچنین اگر پیشنهادی برای طرح مذکور هست از جمله انجام ارزیابی زیست محیطی، مراحل قانونی خود را طی نماید و ظرف مدت شش هفته نتیجه گزارش گردد. ضمنا شهرداری شاندیز موظف است هیچ مجوزی خارج از حدود طرحهای مصوب) مراجع تصویبی و شورای عالی شهرسازی و معماری) صادر ننماید و از تدام بخشهای اجرا نشده طرح تا تطبیق با طرحهای مصوب ممانعت بعمل آورد.
به گفته رییس سازمان امور اراضی پروژه شهرک تماشا در تهران نیز بدلیل حق اجازه ساخت‌وساز در منابع ملی و کشاورزی را نداشته‌اند به صورت کامل متوقف و ضمن جریمه مجری طرح، پروژه به صورت کامل تخریب شده است.
در عین حال جواد رجب زاده شهردار شاندیز که مجوزهای خلاف قانون را صادر کرده بود طی مصاحبه‌ای ضمن اعتراف به عدم پرداخت حقوق بیت المال در پروژه پدیده ادعا کرد «بحث پروژه پدیده شاندیز در رابطه با ساخت و ساز یک موضوع داخل استانی است و مدیران استان خراسان رضوی باید اعلام موضع کنند نه جهاد کشاورزی. موضوع پدیده شاندیز به استانداری خراسان رضوی، سازمان مسکن و شهر سازی این استان و شهرداری شاندیز مربوط می‌شود.» به گفته وی پروژه در حال اجراست.
در پاسخ به ادعاهای شهردار شاندیز روابط عمومی سازمان امور اراضی در اطلاعیه پاسخ وی را به شرح ذیل داد:
نکته اصلی و پرسش‌برانگیز در اظهارات آقای شهردار بی‌اطلاعی وی از قوانین مطرح در حوزه مدیریت زمین و حدود اختیارات قانونی دستگاه‌های اجرایی مختلف ازجمله وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور اراضی و کمیسیون‌ها و قوانین مربوطه است. به‌طور خلاصه جهت اطلاع شهردار شاندیز باید گفت که بر اساس قانون، سازمان امور اراضی کشور به‌منظور انتظام بخشیدن به اجرای قوانین و مقررات مربوط به امور زمین در سطح کشور فعالیت می‌کند و وظیفه اجرا و یا نظارت بر اجرای ده‌ها قانون مهم مرتبط با مدیریت اراضی ازجمله مفاد قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها را بر عهده دارد.
از قضا اصلی‌ترین موضوع تخلفات پروژه پدیده شاندیز مسئله تخریب و تغییر کاربری غیرمجاز ۴۰ هکتار اراضی زراعی و باغی خارج از محدوده شهر و تصرف این اراضی و ساخت و ساز غیرقانونی، قبل از تصویب طرح جامع و الحاق اراضی کشاورزی به محدوده شهر است که از سال ۱۳۹۰ تاکنون در این باره علیه متخلفین در مراجع قضایی طرح دعوی شده و موضوع در دست بررسی است. علاوه بر این شورای عالی شهرسازی و معماری و کمیسیون‌های مربوطه نیز به این موضوع ورود کرده است. شهردار شاندیز و مجری پروژه پدیده در حالی به استناد جلسات کمیسیون ماده پنج ساخت و سازهای انجام شده در اراضی زراعی و باغی حاشیه شهر شاندیز را قانونی عنوان می‌کنند که بر اساس قانون، صرف طرح موضوع در کمیسیون مذکور، موجبی برای خروج موضوعی اراضی کشاورزی از شمول قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها نبوده و هرگونه تصمیم در این باره باید منطبق بر تبصره یک ماده یک قانون حفظ کاربری باشد.
بر اساس همین قانون، شورای عالی شهرسازی و معماری در سال ۱۳۹۱ افزایش محدوده شهری برای اجرای این پروژه را به حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌های ملحقه مشروط کرد. کما اینکه در بند چهار مصوبه مورخ چهارم اسفندماه سال ۱۳۹۱شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درباره طرح جامع شهر شاندیز تأکید شده است که: “افزایش محدوده شهر و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغ‌ها و پهنه‌های حفاظتی داخل محدوده، مطابق با نقشه کاربری اراضی پیشنهادی طرح جامع، به هر شکل و به هر میزانی ممنوع خواهد بود.”به‌تازگی و پس از پیگیری‌های انجام‌شده، این موضوع بار دیگر در دستور کار شورای عالی شهرسازی و معماری قرار گرفته و این شورا در مصوبه مورخ هفتم بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ مقرر کرد که نمایندگانی را برای بررسی پرونده و نهایی کردن مدارک طرح جامع و ابلاغ آنها و همچنین انطباق این طرح با طرح‌های مصوب، به منطقه اعزام کند. نکته جالب این که شهردار شاندیز درحالی مدعی بی‌اطلاعی از قوانین مرتبط با این موضوع، طرح دعوا در مراجع قضایی شهرستان و حتی مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری شده و از تداوم فعالیت این پروژه خبر می‌دهد که بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در جلسه مورخ هفتم بهمن‌ماه ۱۳۹۲ پس از بررسی گزارش تخلفات انجام شده در طرح پدیده، شهرداری شاندیز را موظف کرد “هیچ مجوزی خارج از حدود طرح‌های مصوب صادر نکند و از تداوم فعالیت بخش‌های اجراء نشده طرح تا تطابق با طرح‌های مصوب ممانعت به‌عمل آورد.”
چندی بعد برخی رسانه‌ها از ضعف شورایعالی شهرسازی که قادر به متوقف کردن تخلفات کارتل‌های ساخت و ساز همچون شرکت ایرانیان اطلس و … نیست انتقاد کرد.
نقد به دلالی و فروش سهام خود ساخته

وبگاه الف طی یادداشتی انتقادی پیرامون سهام این شرکت نوشت: شنیده‌ها حاکی از آن است قبل از جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده سهامدار عمده هر سهم را به‌قیمت حدود۸۶۰۰ تومان از طریق نمایندگی‌های فروش دادوستد می‌کرد. در حالی که با توجه به افزایش سرمایه ۲۵درصدی قیمت به صورت تئوریک باید ۶۸۸۰ تومان باز می‌شد، اما مدیران قیمت هر سهم را هشت هزار تومان تعیین کردند. چرا که مکانیسم قیمت‌گذاری نه از طریق عرضه و تقاضای بازار محصول، بلکه به‌وسیله مدیران تعیین می‌شود. شاید به همین دلیل است که این شرکت به شکل سهامی خاص ثبت شده تا مشمول ثبت نزد سازمان و قیمت‌گذاری در بورس نشود. از طرفی سیاست این شرکت بر بالا بردن ارزش بازار سهام و افزایش تعداد سهام در دست افراد است. شنیده‌ها حاکی از آن است که در مجمع شرکت ابنیه و ساختمان پدیده نیز بیان شده است که پدیده اولین و آخرین شرکت اقتصادی در دنیاست که در آن قیمت سهام افزایش می‌یابد و هرگز کاهش پیدا نمی‌کند… قیمت اوراق بهادار در بورس بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود در حالی که نرخ سهام پدیده از طرف شرکت مشخص می‌شود. طبیعی است وقتی همیشه نرخ‌ها بالاتر تعیین شوند میل به خرید بیشتر از فروش است. شرکت نیز می‌تواند با اندکی تامین مالی اوراق متقاضی فروش را بازخرید کند. حال سوال اینجاست که اگر روزی خود شرکت پس از فروش بخش عمده‌ای از سهام به مردم، قیمت هر سهم را مثلاً هزار تومان تعیین کند چه اتفاقی می‌افتد. کسی می‌تواند اعتراض کند؟ چه کسی پاسخگوست؟
محسن پهلوان به عنوان مشهورترین فرد در میان مجریان این پروژه بزرگ، در گفتگو با یک مجله، تاکید می‌کند که “بازی تبلیغات را از یک گروه قدرتمند به نام «ارمغان بهزیستی» یاد گرفتم که یک تیم بازرگانی فرانسوی هم پشت ماجرا بود.” وی با اشاره به شیوه تبلیغات خود تاکید می‌کند که در ایام افتتاح یک رستوران کاری کرده است که “هرکسی از خواب بیدار می‌شد، نام رستوران «شاندیز» را می‌شنید. اگر کسی روزنامه را باز می‌کرد، تبلیغ رستوران بود. در رادیو، تبلیغ رستوران را می‌شنید. در تلویزیون، تبلیغ رستوران را می‌دید… یک جور بمباران تبلیغاتی بود.”
منتقدین می‌گویند این شرکت از شیوه بمباران تبلیغاتی و تعیین ارزش سهام توسط مدیریت و سایر روش‌ها برای بالابردن ارزش سهام خود بطور غیر واقعی سود می‌برد.
سایت اقتصاد آنلاین نیز ضمن بررسی چگونگی فروش سهام در این هلدینگ می‌نویسد که قیمت سهام این شرکت ۴ برابر گرانتر از ارزش واقعی آن است.
قیمت هر سهمی که مردم ۸ هزار تومان می‌خرند، در حدود ۱۷۰۰ تومان برآورد شده است. این رقم صرفا در مقام مقایسه و به عنوان خوشبینانه ترین برآورد کارشناسی از قیمت عادلانه سهم ارائه شده است… در ابتدا ۱۰۰٪ سهام این شرکت به «شرکت توسعه بین‌المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز» تعلق داشت ولی در این بازه ۵ ساله در حدود ۱۵٪ آن به مردم واگذار شده است اما رشد جالب این شرکت مردم را ترغیب به خرید درصد بیشتری از این سهام می‌کند. لازم است بدانید با این تفاسیر(۱٫۵ میلیارد برگ سهم ۸۱۳۲ تومانی) ارزش بازاری این شرکت یعنی «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» به رقم جالب ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است. برای اینکه مقیاس مناسبی در ذهنتان از این بزرگی ایجاد شود بد نیست بدانید بانک صادرات به عنوان سومین بانک بزرگ سیستم بانکداری کشور ارزش بازاری معادل ۴۶۰۰ میلیارد تومان در بورس تهران دارد و یا در صنعت مشابه یعنی صنعت ساختمان شرکتهای «سرمایه‌گذاری مسکن» و «بین‌المللی توسعه ساختمان» به عنوان دو هلدینگ بزرگ ساختمان ساز کشور ارزش بازارهایی به ترتیب ۵۱۷ میلیارد و ۴۰۶ میلیارد تومان دارند و در سالهای مالی ماقبلشان در تلفیق به ترتیب سودهای ۱۰۲ و ۹۳ میلیاردی محقق نموده‌اند، این در حالیست «شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز» در سال مالی قبل سودی تنها معادل ۴۶ میلیارد تومان محقق نموده است. در واقع این شرکت نسبت قیمت به درامدی معادل ۲۶۳ مرتبه دارد در حالیکه این نسبت برای شرکتهای مذکور در بورس به ترتیب ۴٫۷ و ۳٫۹ می‌باشد!
همچنین سایت بورس نیوز هم چگونگی فروش سهام این شرکت در وبگاهی به آدرس Shandizstocks.ir را مورد نقد قرار می‌دهد.

Bashora931 2dce5px 2jbpli8 261bzp2

صف طولانی مشهدی ها برای گرفتن شله نذری «پدیده شاندیز» / دیگ های روی جرثقیل و لیفتراک/ شو تبلیغات مذهبی برای پروژه های پدیده شاندیز

برپایی ۱۱۰دیگ شله سنتی مشهد درمجموعه پدیده شاندیز در روز عاشورا تعدادزیادی از مردم شهر مشهد و شاندیز را برای گرفتن نذری به این مکان کشاند. گفتنی است تعداد زیادی از مردم شهر مشهد جزء سهامداران پدیده هستند .
به گزارش بورس نیوز نیوز، قیمت سهام این شرکت از ۲۰۰ تومان در آبان سال ۸۸ به بیش از ۱۱۰۰۰ هزار تومان در آبان امسال رسیده است!!

پرداخت حق‌السکوت به روزنامه نگاران
وبگاه اقتصاد آنلاین در شهریور ۱۳۹۲ نوشت شد که شرکت پدیده به روزنامه تابناک ۱۲۰ میلیون حق‌السکوت داده است. این وبگاه نوشت:
بعد از انتشار گزارش روزنامه تابناک مبنی بر تخلفات پدیده شاندیز و ممنوع التبلیغات شدن این مجموعه در صدا و سیما و رسانه‌ها در روز سه شنبه ۵ شهریور، روزنامه تابناک (چهارشنبه۶ شهریور) با دریافت ۱۲۰ میلیون تومان تبلیغات پدیده شاندیز در صفحه یک اقدام به انتشار تبلیغات این شرکت کرد. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته خود این روزنامه از ممنوع بودن تبلیغات شرکت پدیده شاندیز در رسانه‌ها خبر داده بود.
به نوشته این وبگاه سایت تابناک برخی روزنامه نگاران مسئول این اقدام را بدلیل تبعات منفی آن اخراج کرده است.
همکاری با شرکت بریتانیایی ایتکینز
شرکت پدیده شاندیز در ساخت مجموعه شاندیز مشهد با شرکت ساختمانی اتکینز WS Atkins plc همکاری داشته است. این شرکت بریتانیایی در ساخت و سازهایی که دولت عربستان سعودی در اماکن مقدس مسلمانان در مکه انجام داده است مشارکت داشته است. برخی وبگاه‌های ایرانی این
شرکت را بدلیل طراحی‌هایی که مسجدالحرام صورت داده مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند و همکاری شرکت پدیده با این شرکت را مورد سوال می‌دانند.

 

 

 

منع تبلیغات شرکتهای پردیسبان، تبرک و پدیده

به گزارش نظر نیوز شرکت های پدیده شاندیز، تبرک، پردیسبان بعلت تخلفات مالی از هرگونه تبلیغات در رسانه ها و صدا و سیما منع شدند.
مرتضی بختیاری معاون امنیتی، سیاسی دادستان کل کشور گفت: با توجه به درخواست دادستان عمومی و انقلاب مشهد مقدس از دادستان کل کشور در رابطه با تخلفات مالی صورت گرفته در شرکت های پدیده شاندیز، تبرک و پردیسبان، که پرونده قضایی آنان در شعبه ۹۰۴ بازپرسی دادسرای انقلاب اسلامی مشهد در حال بررسی است، طبق دستور دادستان کل کشور؛ صدا و سیما، رسانه های نوشتاری، دیداری و گفتاری، شهرداری ها، فرودگاه ها، راه آهن و تمام معابر از درج و انتشار هر گونه آگهی تبلیغاتی و تجاری در مورد این شرکت ها منع شدند و این دستورالعمل طی نامه کتبی به ریاست سازمان صدا وسیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر مسکن، راه و شهرسازی اعلام شده است.
معاون امنیتی سیاسی دادستان کل کشور ادامه داد: تا اطلاع ثانوی و تعیین تکلیف پرونده قضایی هر گونه تبلیغات و انتشار آگهی تجاری در مورد شرکت های مذکور ممنوع است.
این ممنوعیت شامل رسانه های حوزه فضای مجازی، روزنامه ها، صدا و سیما و غیره می شود بنابراین فعالیت وبسایت این شرکت ها نظیر پدیده شاندیز ممنوع است.
انتظار می رود با توجه به ورود به هنگام مقامات قضایی در این پرونده، تمام وبسایت های این شرکت ها فیلتر شده تا مردمی که از ماجرا بی اطلاع هستند در دام این شرکت ها نیافتند.

شرکت پدیده که اقدام به راه اندازی نمایندگی های خود در شهرهای مختلف ایران از جمله فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و قزوین و… کرده است.
گفتنی است که این شرکت که به تازگی اقدام به تاسیس این دفاتر نمایندگی خود در استان های کشور کرده بدون بدون داشتن مجوز اقدام به فروش سهام خود کرده است البته در این میان برخی از این دفاتر با حکم قانونی پلمپ شدند و در برخی استان های دیگر همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

دفتر نمایندگی پدیده شاندیز در قزوین پلمپ شد

روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین خبر از پلمپ دفتر نمایندگی این شرکت در استان قزوین داده است .
این روابط عمومی در گزارش خود آورده: به دنبال فعالیت دفتر نمایندگی موسسه پشتیبانی پدیده شاندیز در قزوین و مبادرت این دفتر به ارائه و فروش سهام در قزوین با دستور مستقیم حجت الاسلام و المسلمین صادقی نیارکی تا اطلاع ثانوی از فعالیت موسسه مذکور جلوگیری بعمل آمد.
دادستان عمومی و انقلاب قزوین در این خصوص گفت: نظر به اینکه موسسه پشتیبانی پدیده شاندیز اخیرا بدون اخذ مجوزهای لازم و عدم ارائه مدارکی دال بر قراردادی جهت فعالیت در استان مبادرت به راه اندازی دفتر نمایندگی فروش سهام شرکت ابنیه پدیده شاندیز کرده و شهروندان عزیز نیز بدون بررسی و تحقیق مبادرت به واریز وجوهی با مبالغ بالا به حساب های اعلامی موسسه مذکور جهت خرید سهام کرده اند که بلافاصله دستور جلوگیری از فعالیت آنان در استان صادر گردیده تا موضوع مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.
وی افزود: هرچند شرکت پدیده شاندیز مشهد یک شرکت شناخته شده در کشور می باشد ولی راه اندازی دفتر نمایندگی موسسه مذکور تابع مقررات و طی مراحل قانونی و اداری خاصی می باشد ه به همین منظور اینجانب دستور پلمپ و جلوگیری از ادامه فعالیت شرکت را صادر تا موضوع بررسی و در صورت احراز مجاز بودن فعالیت اقدام لازم بعمل خواهد آمد.
این مسئول قضایی مبالغ واریزی شهروندان به حساب شرکت یادشده را افزون بر ۲ میلیارد تومان ذکر کرد و اظهارداشت: با توجه به مراجعات فراوان شهروندان و خرید قابل توجهی از سهام شرکت مذکور و تردید و تشکیک در عدم ارائه مجوز فعالیت در استان در حال حاضر حساب اعلامی مسدود و دفتر مذکور پلمپ شد.
صادقی نیارکی در پایان تاکید کرد: شهروندان گرامی همواره بایستی برای مشارکت در این گونه طرح ها و پروژه ها به ابعاد گوناگون حقوقی-قضایی و نکات پیشگیرانه توجه داشته باشند و تجربیات گذشته و مشکلات بوجود آمده در پروژه ها و ابهامات و تبعات سوء آینده را در نظر بگیرند و صرف افتتاح دفتر و بکارگیری چندین کارمند و کارشناس دلیلی برای مجوز فعالیت کاری نمی شود.
البته در این میان فعالیت این دفتر در شیراز نیز مورد انتقاد مسئولین قرار گرفته و میگویند این شرکت بدون مجوز اقدام به فروش سهام خود می کند.

شرکت پدیده با کدام مجوز قانونی در شیراز سهام می‌فروشد؟

واسط خیابان قدوسی شرقی، در یک ساختمان شیک، فرشی قرمز برای مردم پهن شده است تا پس‌اندازهایشان را بدهند و کاغذهایی را بگیرند که نه ضمانتی قانونی دارد و نه بهایی در بازارهای رسمی و نیمه‌رسمی اوراق‌بهادار!!
به گزارش نظر نیوز به نقل از جنوب ، اینجا شیراز است، شهری که سال‌هاست مسئولانش به‌دنبال جذب و جلب سرمایه‌گذار، از تمام تریبون‌های در اختیار، فریاد می‌زنند، اگرچه در عمل هنوز موانع سرمایه‌گذاری را نتوانسته‌اند به شکل کامل شناسایی کرده و برچینند، اما می‌گویند دغدغه‌هایشان این است که رونق سرمایه‌گذاری را شاهد باشند.
اینجا شیراز است، شهری که اعضای شورای آن، به‌دنبال ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه‌گذاران کشور و خارج کشور به سمت پروژه‌هایی که زیرساختی است و می‌تواند اقتصاد این شهر را دگرگون کند، نطق پیش از دستور و بین دستور و پس از دستور قرائت می‌کنند، اما طی یک سال و نیم گذشته، دریغ از سرمایه‌گذار که آمده باشد.
حتی آن سرمایه‌گذاری هم که با زحمت و مرارت بعد از سال‌ها به این شهر آمد، با توپی که چند جوان دانشجو در کردند!! رفت تا در جایی امن‌ سرمایه‌اش را سرمایه‌گذاری کرده و چرخی از چرخ‌های اقتصادی دیاری دیگر که برایش خط و نشان که نمی‌کشد هیچ، نازش را هم خریدار خواهد بود، به گردش درآورد.
در شیراز که همه مدعی هستند بیشترین سهم سرمایه‌ را مردمان این شهر و استان فارس در بانک‌ها دارند، حالا شرکتی پدید آمده تا پدیده‌ای جدید را در خواب مسئولان عرضه کند و چقدر هم خریدار دارد، خریدارانی که تا روز آخر آمدند و گام بر روی فرش قرمز پهن شده گذاشتند و ورقه‌ای تحت عنوان سهام گرفتند و پس‌اندازشان را در اختیار عرضه کننده قرار دادند تا از شیراز و فارس ببرد.
چندی است که در سایه بی‌توجهی و بی اطلاعی مسئولان، درست در چند صدمتری سازمان بازرسی منطقه ۳ کشور، تشکیلاتی عریض و طویل به‌نام پدیده، سفره‌ای پهن کرده و به‌اسم آوردن نان به این شهر، ثروت مردم را از آنها می‌ستاند تا در مشهد و کیش، سرمایه‌گذاری کرده و رونقی به آن شهرها ببرد.

شاندیز
این تشکیلات، تحت عنوان فروش سهام، خارج از سیستم رسمی بورس اوراق بهادار و احتمالا بدون داشتن مجوز رسمی از مبادی قانونی کشور، به‌اسم اینکه شرکتی است سهامی عام که ۲۲ درصد سهامش را می‌تواند به غیر واگذار کند، اوراق سهام با نام می‌فروشد.
خانم جوانی که به‌عنوان ارائه دهنده اطلاعات به مراجعین، پشت اولین میز سمت چپ در سالن محل عرضه اوراق یاد شده قرار گرفته بود به خبرنگار ما گفت: ضمانت سهام خریداری شده مردم، سهامداران اصلی شرکت هستند که اراضی و املاک فراوانی را در کشور دارند!!!
وی مدعی بود که در مجمع عمومی این شرکت که قرار بود، هفتم دی‌ماه برگزار شود، به حتم ارزش سهام‌ها افزایش قابل توجهی پیدا می‌کرد و اگر افراد به ازای هر سهم ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان پول پرداخت می‌کردند، می‌توانستند به‌زودی، سود سرشاری را به‌جیب بزنند.
ارائه دهنده این اطلاعات مدعی بود که اگر کسی فروردین امسال ۱۰ میلیون سهام خریده باشد، اکنون ارزش این سهام به ۳۱ میلیون افزایش پیدا کرده است، اما در مقابل این سئوال که پشتوانه این سهام کدام بانک یا مرکز و موسسه قانونی مالی است، می‌گفت که به هیچ عنوان ارزش سهام از بین نمی‌رود و مشکل‌ساز نخواهد بود.
شرکت پدیده به‌راحتی، سرمایه‌های اندک مردم شیراز را که این‌روزها بیش از هر زمانی به وادی سرگردانی رسیده و دیگر از بازار سکه و ارز، فراری شده‌است را به احسن وجه جمع‌کرده و به راحتی ریختن آن به حسابی در خارج از استان فارس، آن را از کف این استان می‌برد!! سرمایه‌هایی که می‌تواند در خدمت آبادانی شیراز و فارس باشند، در بهترین حالت ممکن سر از کیش و مشهد در خواهند آورد یا ……
عرضه کنندگان این اوراق به‌ظاهر بهادار فاقد تضمین، مدعی هستند که شرکت در صورتی که خریدار سهام تقاضای فروش سهم خود را داشته باشد، آن را گرفته و ظرف ۴۵ روز وجه اصلی را به آنان باز می‌گردانند!!!
۴۵ روز در سیستم گردش مالی معانی خاصی دارد، برای آنان که تجارت می‌کنند، این مدت یک دوره بسیار طولانی برای کسب سودهای سرشاری است و تنها ورود این سرمایه به عرصه دلالی، می‌تواند جیب خیلی‌ها را با پول آشنا کند!!
معاون سیاسی امنیتی استاندار فارس در اولین نشست خبری‌اش در این خصوص و در پاسخ به سئوالی ضمن ابراز بی‌اطلاعی از موضوع اعلام کرد: تازه به فارس آمده‌ام و در این خصوص اطلاع دقیقی ندارم.
جوانشیر کدخداپور البته آن روز، یعنی حدود یک ماه قبل، قول داد که موضوع را پیگیری کرده و پاسخ دقیقی به این سئوال بدهد.
فرماندار و رئیس شورای تامین شهرستان شیراز هم از این ماجرا بی‌اطلاع بود.
مصطفی امیری گفت: فروش سهام پروژه‌های خارج از شیراز، قابل اطمینان نیست.
وی تاکید کرد: طبق قانون سهام باید در بورس معامله شود و خریداران در هنگام خرید سهام از چنین پروژه‌هایی دقت کنند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی هم از وقوع چنین اتفاقی ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت که مردم خود باید مراقب عوارض خرید سهام ناشی از فروش پروژه‌هایی باشند که خارج از شهر و استان‌ها آنها در حال اجرا است.
جعفر قادری تاکید کرد خروج سرمایه‌ها هرچند اندک از استان فارس و شیراز، تنها منافع دیگر استان‌ها و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را تامین خواهد کرد.
قادری بر ضروت استفاده از سرمایه‌های مردم در پروژه‌های درون استانی، خاطرنشان کرد: مردم باید سرمایه خود را در استان به کار گیرند تا زمینه سرمایه‌گذاری‌های داخلی بیش از گذشته رونق یابد.
قادری همچنین خواستار فعال شدن شورای پیشگیری قوه قضاییه و امور اقتصاد و دارایی استانداری فارس مبنی بر عرضه اطلاعات خرید چنین سهام‌هایی به مردم استان و برخورد با عاملین اجرای این پروژه‌ها شد.
نماینده مردم شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: هم‌اکنون به دلیل بی‌ اطلاع مردم، پیش فروش‌ها در قالب ساختارهای تعریف نشده انجام می‌شود که نمی‌توان جلو آنها را گرفت.
بر اساس قوانین موجود حتی پیش‌فروش ساختمان باید در چهارچوب و قاعده خاصی انجام شود.
معاون دادگستری استان فارس پیش از این ضمن منع کامل سازندگان واحدهای مسکونی و تجاری، از آنان خواسته بود که در پیش‌فروش واحدهای خود، باید قانون را رعایت کنند.
احمد رحمانیان با استناد به قانون در خصوص پیش‌فروش واحدهای ساختمانی از سوی سازندگان را منوط به تنظیم اسناد در محضرها و دفاتر اسناد رسمی دانسته و تاکید کرده بود که درج آگهی پیش‌فروش در روزنامه‌ها هم اگر بدون دریافت مجوز بوده باشد، منع قانونی دارد.
علی‌رغم وجود قوانین مختلف اما شاهد هستیم که برخی شرکت‌ها احتمالا بدون آنکه مسیر قانونی را طی کرده باشند، از نبود نظارت کافی سوء استفاده کرده و نسبت به فعالیت‌های مالی اقدام می‌کنند.
بی‌تردید انجام فعالیت‌های مالی نظیر تاسیس موسسه‌های مالی و عرضه سهام، باید در قاعده و قالب قانونی و تحت نظارت دستگاه‌های ناظر و بی‌طرف انجام شود و صرف اینکه یک شرکت در اساسنامه خود عنوان سهامی عام را گنجانده باشد، نمی‌تواند به شکل علنی و با انجام فراخوان، سهام منتشر و عرضه کند.
فروش سهام حتی توسط شرکت‌‌های دولتی و تحت عنوان اوراق مشارکت، دارای فرایند بسیار پیچیده قانونی است که باید به تایید بانک مرکزی رسیده و سپس توسط یک موسسه مالی معتبر و دارای مجوز، ضمانت شود.
اینکه یک شرکت فراتر از قانون با اعلام و فعالیت علنی و رسمی اقدام به فروش سهام خود کرده و میزان سود این سهام را هم تنها به شکل شفاهی اعلام کند، جای ابهام دارد.
عرضه کننده سهام پدیده مدعی است که حتی اگر شرکت ورشکست شده و سهام از ارزش بیفتد، دولت اموال را مصادره کرده و حق و حقوق سهام‌داران را خواهد داد.
حال آنکه به گفته کارشناسان، دولت اگر اموال چنین شرکتی را مصادره کند، در قبال بدهی‌های آن شرکت خواهد بود و سهام‌داران به‌عنوان اعضای شرکت محسوب می‌شوند نه طلبکاران شرکت!!
فروش اموال یک شرکت پس از مصادره زمان زیادی را به‌خود اختصاص داده و در این مدت آنچه تحت عنوان سود قرار بوده به مردم پرداخت شود، در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.
از طرفی شرکت پدیده هیچ تعهدی به خریداران این اوراق نمی‌دهد که در آینده در پروژه‌های شرکت سهیم باشند، بلکه مدت سهام تا زمانی است که پروژه‌ها به سرانجام و بهره‌دهی برسد!!!
متاسفانه پیگیری‌های خبرنگار ما برای گفت و گو با مدیر بورس منطقه‌ای فارس، کارشناسان این سیستم و حتی دستگاه‌های ناظر، موفقیتی به‌دنبال نداشت.
در سطح استانی و شهرستانی، هیچ مسئولی از فعالیت این شرکت که کاملا علنی و با تابلو و برند انجام می‌شود، اطلاع دقیق نداشت، یا حداقل اعلام بی‌اطلاعی می‌شد.

امید است مسئولان استان و شهرستان شیراز این موضوع را بررسی نموده و اقدام لازم و آنی را بعمل آورند تا فردا شاهد وقوع مشکلات مالی و اضافه شدن بار پرونده‌های حقوقی دادگستری نباشیم.
اگر تنها کمی دفتر خاطرات استان فارس و شهر شیراز را ورق بزنیم، در گذشته نه‌چندان دور بوده‌اند شرکت‌ها و موسسه‌هایی که تحت عناوین مختلف (مثل بانگ صبا )پول‌های مردم را جمع‌کرده و در نهایت، زیان قابل توحه وسرگردانی مردم را زمینه‌ساز شده‌اند، شرکت‌هایی که سرانجام آنها و بدهی‌هایشان به مردم هنوز هم در ابهام قرار دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • لیلا گفت:

  ای بابا دلم برای خودم و مردم کشورم میسوزه ……عوض اینکه از سرمایه گزارها حمایت بشه فقط برای مردم تشویش و اضطراب بوجود میارند خواهش میکنم دیگه بس کنید . خیلی دولت دلش میسوزه بره معتادها و کلاهبردارهایی که این همه پول مردم رو خوردند یک قرون تو جیبب مردم نذاشتند رو بگیرید ……………آقای پهلوان این همه خدمت داره میکنه…..واقعا خجالت آوره

 • امید گفت:

  دم همه شما مردم گرم
  وقتی نظرات شما رو می خونم می فهمم که مدیران مملکت خود را بالاخره بعد از ۳۰ سال خوب شناختین
  همین کافیه

 • زارا گفت:

  این نیز بوگزرد.. دادستانی که هیچی هیچکس نمیتونه در پدیدرو ببنده چون با مردم طرف.. خودشون میدونن نباید ریسک کنند..

 • مهرنوش گفت:

  اگه بررسی نشه یعنی؟………………!!! شرکت پدیده در سال ۹۲ سودی معادل ۶۸۰ میلیارد تومان داشته، یکی از روزنامه ها در گزارشی درباره ابعاد فعالیت‌های این شرکت، نوشته: “بیش از ۶۴ درصد سود خالص سال مالی ۹۲ شرکت پدیده، ناشی از معاملات درون گروهی و سود فروش سهام شرکت بین المللی پدیده شاندیز کیش به شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز به مبلغ ۴۳۵۳ میلیارد ریال بوده؛ به عبارتی حدود ۸۳۵ تومان از سود ۱۳۰۵ تومانی “پدیده” از بابت انجام معاملات درون گروهی است که طی آن تنها سهام از یک شرکت به یک شرکت دیگر زیرمجموعه آن منتقل شده، یعنی شرکتی با سرمایه ۱۴ میلیارد تومانی به قیمتی بیش از ۴۳۵ میلیارد تومان فروخته شده.” این شرکت در مشهد با تغییر کاربری ۴۱٫۵ هکتار خارج از محدود شهری، مساحت اجرای پروژه پدیده شاندیز را به ۵۰ هکتار رسانده، آن را جزو محدوده شهری تعریف کرده!

 • علیرضا گفت:

  کار پدیده حاصلش برابر بوده با کلاشی ,دلالی,پولشویی,رانت ,ودزدی از عوام ,مالباختگان متاسفم ,خودشون تفمال میکنن ,نظارتم میکنن,متاسفم ایران

 • یه سهامدار پدیده گفت:

  من نمیدونم چرا چوب لای چرخ پدیده میگذارید
  سهامدارها که همه راضی هستند شما چکاره اید چرا با دروغ و دغل میخواهید سهامدارها رو بترسونید که پولشون رو بردارن ببرن باز کنج دل خونشون یا تو بانکهایی که سودش از تورم هم کمتره بگذارند
  حالا یه سرمایه گذار خوب و با فکر پیدا شده داره سرمایه های مردم رو تبدیل به یه پروزه ی صد در صد سودآور میکنه و مردم بهش اعتماد دارن شما دارید خرابش میکنید
  بترسید از خدا ای حسودان کور دل
  آقا مردم دلشون میخواد پولشون رو هر جایی که دلشون میخواد سرمایه گذاری کنند این به کسی چه مربوط ؟؟؟؟؟

 • ناشناس گفت:

  اتی جون کجای کاری مکه نمی دونی یکی دو ماه بیشتر به اخر سال نمونده مردم بولاشون رو از بانکها در اوردن کذاشتن بدیده در حقیقت این قیل وقال برای نجات بانکها از ورشکستکیه تا اقازاده با جیبای بر بول به خوش کذرونی تودبی وترکیه نوروز رو بکذرونن

 • اتی گفت:

  ما نبایدپایمان راازگلیممان درازتر کنیم.
  چطور آقایون نورچشمی دراطراف حرم رضوی.شیراز.هتل هایس مشهد.شمال و….. برج میسازند برادراشون زمین خواری می کنند؟
  آخه منم داداشم ریس ق……یه باشه زمین خواری می کنم وبه کسی جواب نمی دم.
  چطور حالا که پروژه دارد به بهره دهی می رسد سروکله عالیجنابان پیدا شده؟
  نکند داد مردم را می خواهیدبستانید!!!!!!؟؟؟؟
  چرا درخصوص مسکن مهر دادما به جایی نمی رسد.؟؟؟
  خدایا مارا ازشر گرگ صفتان انسان نما نجات بده.

 • فروغ گفت:

  خیلی جالبه که سرمایه گذاری که داره به مردم سود میرسونه باید جلوی کارش گرفته بشه ولی خود من که شیرازی هستم سال ۸۵ در هتل چمران سرمایه گذاری کردم و الان هیچی دستم نگرفته بعد از ۱۰ سال میگن بیا ۵۰۰هزار تومان بزاریم رو پولت بهت بدیم ولی خواهرم با سرمایه گذاری در سهام پدیده خانه خرید نمیدونم چرا جلوی کلاه گذاری هتل چمران گرفته نشد؟؟؟

 • داریوش - شهر خیام گفت:

  انصاف – وجدان و شعور ؛ که وجه تمایز اشرف مخلوقات ، با دیگر موجودات هست هم بد چیزی نیست ….

  دادگستری استان ، کارگروه ویژه برای اخبار موثق گذاشته …

  انسانها که نمیمانند اما این پروژه های بینظیر برای صد ها سال خواهند ماند و افتخاری بر این سالها خواهند بود

 • ناشناس گفت:

  به گزارش روابط عمومی گروه شرکتهای پدیده، در راستای انتشار اخبار ضد و نقیض در خصوص شرکت پدیده، به اطلاع کلیه هم میهنان گرامی می رسانیم شرکت پدیده با توجه به تعداد ۱۲۰ هزارنفر سهامدار و ۳۰ هزار نفر نیروی کارمند و کارگر ، همچنان به فعالیتهای خود بصورت منسجم و دقیق ادامه می دهد.شایان ذکر است کلیه مطالب خلاف واقع علیه پدیده و نیز نشر اکاذیب توسط سایتهای خبری، موسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

  • مهدی گفت:

   تکلیف ما سهامداران چی میشه

   • یه سهامدار پدیده گفت:

    اگه دولت و حسودها بزارن تکلیف همه روشنه مثل همیشه … فقط باید مواظب باشید گول این اکاذیبی که تو روزنامه ها و خبرها بر علیه شرکت بزرگ پدیده از روی حسادتشون مینویسند رو نخورید و پا برجا به سهامتون اعتماد کنید همینطور که تا حالا کردید

 • rahad گفت:

  حالا یکی هم میخواد واسه توسعه گردشگری کاری کنه و عده ای مشغول بکار شن اقایون نمیزارن چون به نفعشون نیست حتما

 • سعید گفت:

  تبلیغات منفی بر علیه پروژه های منفی همیشه وجود داره و نه تنها نقاط ضعف نیست بلکه نقطه قوتی هم هست که این پروژه ها واقعا ماهیت عالی دارن و حتی در مقابل منفی بافی های بزرگ هم مقاومت میکنند …
  اگر پدیده تخلف کرده …پس صدا و سیما هم متخلفه ..پس پای خیلیا میاد وسط …اگر کارش درسته که قطعا درسته چون پروژه قابل لمس با حسابرسی درست پیش روی مردم قرار داده پس در نتیجه دولتمندان با پدیده مخالفن یا شایدم شاکی خصوصی از سوی بورس یا جای دیگر داره که نمیخوان بزارن مردم بیرون از بورس فعالیت داشته باشن
  ضمنا لینک صحبتهای آقای پهلوان در مجمع همه چی رو روشن میکنه

  http://persiandrive.com/download2.php?a=595106&b=4fb51dc617c60f0f6ed804431ce3e003

 • […] حیدری همچنین تصریح کرد: دستگاه قضایی با هر گونه دلال بازی که در حق مردم اجحافی شود مقابله می‌کند و بر همین اساس فعالیت دفا‌تر دلالی شرکت‌های پدیده شاندیز از سوی دستگاه قضایی ممنوع و متوقف شده است. منبع :سایت کهکیلویه  […]

پربازديد