تاریخ درج خبر : 1393/10/13
کد خبر : ۴۲۹۴۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

زمانی برای گذر از ۸۸

سایت استان: جواد حیدریان

بعد از اظهارات همیشگی علی مطهری در سال های اخیر به عنوان کسی که دائم از ضرورت تعیین تکلیف «سران فتنه» سخن گفته، اظهارات رئیس محترم قوه قضائیه، بعد از انتشار مستند «دهم» از تلویزیون – نشان می‌دهد کمتر کسی به چنین صراحتی در ۵ سال گذشته در خصوص حصر سخنی به میان آورده است. وضعیتی که به نظر می‌رسد، محصول نوعی تجربه سیاسی و البته اهمیت پذیرش اشتباهات گروه های مختلف و ضرورت گذر از شرایط سخت است.
پخش اولین قسمت از مستند «دهم» که روایتی دیگرگون از حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸ را نشان می‌دهد و همزمانی اش با روز ۹ دی زمینه بررسی و به چالش کشیدن اتفاقات ناگوار ۵ سال پیش را فراهم آورده است. به باور بسیاری این مستند تلویزیونی برای اولین بار به نقش رئیس جمهوری سابق و همینطور سازمان صدا و سیما در ایجاد آتش اختلاف و دو قطبی شدن فضای کشور اشاره می‌کند. اشاره ای که می‌توانست بسیار زودتر از اینها آبی بر آتش اختلاف و فتنه باشد و کشور را تا این حد به دوپارگی مبتلا نمی‌کرد.
فعالان اصلاح طلب و اصولگرا در چند روز گذشته هر کدام از تریبون های رسمی و در برنامه های زنده رسانه ملی از ضرورت رفع حصر سخن گفته و حتی تاکید کرده اند که حاکمیت خود این مساله را مرتفع می‌کند. با این حال ریاست محترم قوه قضاییه در واکنش به اظهارات مطرح شده به ملاحظات این دستگاه برای پرهیز از برگزاری دادگاه برای محاکمه آنان اشاره کرده و گفته است؛«هرگاه مصوبه شورای عالی امنیت ملی در خصوص حصر سران فتنه تغییر یابد، دستگاه قضایی آماده برگزاری دادگاه سران فتنه است.»
پیش بینی روند پیش رو و تحلیل رویدادها و اتفاقات اخیر از چند نظر حائز اهمیت است. چرا که با از دست رفتن بخشی از اعتماد عمومی در سال ۸۸ که می‌توان گفت وضعیت نامتعارف و هزینه سازی را بر کشور تحمیل کرد، حالا آرام آرام زمینه ای برای تفهیم اتهام و تشخیص سره از ناسره در ساحت سیاسی کشور فراهم آمده است. انتشار مستندی که در آن، یک طرف به صورت مرسوم مورد هجمه و از پیش متهم نیست و روایت صادقانه تری از ۸۸ و بعد از آن را ارائه می‌دهد، می‌تواند زمینه ای برای ایجاد دلگرمی و آغازی در پروسه تفاهم ملی باشد. چرا که انتشار کم زاویه این مستند از ۸۸ در رسانه رسمی حاکمیت، تلاشی است تا در هوای کم غبارتر، تحلیلی ساده تر و منصفانه تر از آنچه بر سر کشور آمد ارائه شود.
از سوی دیگر بعد از اظهارات محسن رضایی به عنوان یکی از کاندیداهای سال ۸۸ در مصاحبه زنده تلویزیونی به مناسبت روز ۹ دی که در تحلیلش از حوادث بر اشتباه گروه های سیاسی و ایجاد شرایط بحرانی تاکید کرده بود، حائز اهمیت است. وی نسبت به بروز فتنه دیگری در گفتگویش هشدار داد: از کجا معلوم کسانی که در سال ۸۸ مقابل «سران فتنه» ایستادند فتنه دیگری به پا نکنند.
اما آنچه حالا اهمیت دارد وضعیت فعلی کشور است که اگرچه در بعد اقتصادی با مشکلاتی همراه است اما هرگز دچار بی ثباتی نیست و شرایط سیاسی به خصوص دیپلماسی کشور روند رو به بهبودی را طی می‌کند. با این حال توجه به شرایط سیاست داخلی که تا حدودی محصول مدیریت دولت برخاسته از حمایت قاطع جریان اصولگرایی است (دولت محمود احمدی نژاد)، نیازمند بازنگری و تقویت حس اتحاد و رفع سوء تفاهم های بیشتری است. حالا امید می‌رود، فضا بعد از ۵ سال از انتخابات ۸۸ به سمت مطلوبی از همدلی گام بردارد که اشتباهات اتفاق افتاده به نحوی مورد پذیریش واقع شود و کشور در بستری از آرامش داخلی بتواند مسیرهای سخت خارجی را طی کند و ۵ سال بعد از طوفان غم انگیز ۸۸ بتواند به ساحل آرامش دست یابد.

*سرمقاله ابتکار – پنجشنبه ۱۱ دی ۹۳

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ميثم حبيبى گفت:

  درودبه جوادحیدریان وقلم زیباوشیواى شما.الحق که حق گفتى.دست مریزادبرادر.انشاﺀالله پاینده واستوارباشى

 • نورابادى گفت:

  سلام اقا جواد ازنظر بنده فتنه گران کسانى بودند که به یک اعتراض ساده وحتى بیصدا دامن زدند وکشتار راه انداختند مردم بیگناه را به هرشکل ممکن سرکوب کردن وحالا هم خودشونو وامدار این انقلاب مى دانند. ونیروهاى واقعى این انقلاب را برچسپ فتنه گر زدند

 • دو راهی گفت:

  درود بر موسوی درود بر خاتمی درود بر کروبی

 • عیدی گفت:

  افرین احسنت تبارک اله و قربون این عکس و فیگورت….

 • 111111 گفت:

  جه فدر خوب بود در هفته وحدت مقام معظم رهبری جهت وحدت بین مردم این کار نیک را انجام میداد.

 • 111111 گفت:

  خدا وکیلی جواد خوب گفتی کو حرف شنوا؟////؟

 • حمید گفت:

  خدا همتون رو به راه راست هدایت کنه …………………..

 • شهروند گفت:

  موافق گفته های شما هستیم

پربازديد