تاریخ درج خبر : 1393/10/13
کد خبر : ۴۲۹۵۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -

خرید و فروش علنی گوشت حیات وحش دنا در یاسوج و سی‌سخت

خرید و فروش گوشت حیات وحش منطقه حفاظت شده دنا، در شهرهای سی سخت و یاسوج به صورت علنی صورت می‌گیرد و بنا به تحقیقات، قیمت هر کیلو گوشت از ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان بنا به سن شکار در نوسان است.

۱۳۹۳۱۰۱۳۱۱۲۲۴۲۴۰۲۸۴۳۹۱۴
منطقه حفاظت شده دنا که در چند استان پراکنده است، محل زیست گونه‌های متنوع وحوش بوده و در سال‌های اخیر به دلیل سوء مدیریت، مورد هجوم شکارچیان زیادی بوده و همین هجوم مسلحانه به دنا سبب بروز چندیدن حادثه منجر به قتل در سال‌های گذشته شده و جمعیت حیات وحش را بنا به اظهارات محیط‌بانان دنا به زیر ۱۵۰۰ راس رسانده است.

قتل چند شکارچی به دست محیط‌بانان و مجروح شدن چند محیط‌بان به دست شکارچیان، از سال ۸۶ تاکنون پرونده منطقه حفاظت شده دنا را به دادسراهای جنایی کشور وارد کرد و همین موضوع سبب شده کشتار حیات وحش در دنا با آسودگی بیشتری صورت بگیرد.

اکنون حکم اعدام دو محیط بان منطقه حفاظت شده دنا (اسعد تقی‌زاده و غلامحسین خالدی) قطعی و بر اساس آخرین اطلاعات آنها در انتظار حکم استیذان رئیس قوه قضاییه هستند. با این حال سازمان محیط زیست و گروه‌های غیر دولتی نتوانسته‌اند رضایت خانواده مقتولان را بگیرند.

تماس مکرر دلالان برای فروش گوشت شکار

یک فعال اجتماعی و از مدیران شهرستان سی‌سخت در زمان دولت اصلاحات، در گفت‌وگویی فاش کرد: در سفری که هفته پیش به شهر یاسوج داشتم به شکل عجیب و به طور مکرر تماس‌هایی داشتم که خواهان فروش گوشت تازه شکار به من بودند.

وی که به ضرورت این گزارش، نامی از وی منتشر نمی‌ شود، می‌گوید: دلیل اینکه مرا برای تماس انتخاب کرده بودند، شاید این بود که زمانی در این شهر مسئولیت داشتم و دلالان فروش گوشت شکار به من گفتند، گوشت تازه کل و بز دنا به قیمت ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان قابل خرید و فروش است.

این فعال اجتماعی گفت: من هنوز در شوک هستم که چند نفر در چند روز پشت سر هم، اینقدر آزادانه تماس داشتند که اگر گوشت شکار نیازی داری خریداری کنیم. برای من که در سی سخت به طبیعت علاقمند شده بودم آزاردهنده است و آنطور که با مردم محلی صحبت می‌کردم ارتباط عجیبی بین بی‌انگیزگی محیط‌بانان و دست باز شکارچیان وجود دارد. شکارچی ها دیگر از محیط زیست نمی ترسند و آزادانه شکار می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۸۳ که در دنا بودم، با چشم غیر مسلح به فاصله نزدیکی از شهر سی سخت می‌توانستیم حیات وحش را ببینیم گفت: بارها در مسیر‌های کوهپیمایی گونه های بز و پازن(بز پیر شده) را مشاهده می‌کردیم که غروب‌ها تا نزدیکی باغ‌های شهر سی‌سخت که در دامنه دنا است، پایین می آمدند. آن زمان شکار هم بود اما خیلی کم بود و البته خانم ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بود و ما شاهد پیگیری های جدی مسئولان محیط زیست وقت بودیم و نمی‌دانم دلیل این بی‌انگیزگی چه می‌تواند باشد.

وی اظهار کرد: در اوایل دهه ۸۰ مسئولان محیط زیست اذعان داشتند که بیش از ۳ هزار راس کل و بز در دنا شمارش شده است. در حالی که اگر نیمی از آنها ماده باشد و اگر در طول یکسال شکار صورت نگیرد می‌توانست یکساله به ۶ هزار راس افزایش یابد، در حالی که آمارهای فعلی آمار نگران کننده و هشدار دهنده است و بعضا شنیده می‌شود این آمار تا ۱۵۰۰ و زیر ۱۰۰۰ رسیده است.

پیگیری های میدانی و تمایل مدیران استانی برای گوشت شکار

خبرنگاران در تماس با چند دلال خرید و فروش گوشت شکار در منطقه حفاظت شده دنا و همینطور تحقیقات میدانی به این نتیجه رسیدند که روزانه در دنا شکار صورت می‌گیرد، چرا که در گفت‌وگوهای رد و بدل شده میان فروشندگان و خبرنگاران آنا، آنها برای تایید تازه بودن گوشت ضمانت هایی می‌دادند.

میان اولین و آخرین تماس با یکی از فروشندگان گوشت شکار در دنا، ۵ روز فاصله بوده است که فروشنده ضمن تاکید بر اینکه «در صورتی شما مشتری باشید و من مطمئن باشم، برای شما ثابت می کنم که این گوشت خریداری شده متعلق به چند روز است.»

یکی از کسانی که با فروشندگان شکار ارتباط دارد می‌گوید: سفارش بسیاری به واسطه شکارچیان داده می‌شود و آنها روزانه شکار می‌کنند، حتی این سفارش از سوی مدیران استانی نیز بوده است و شکارچیان علاوه بر شکار در دنا در مناطق حیات وحش خیز استان‌های اصفهان، یزد و فارس و… نیز شکار می‌کنند.

وی تاکید کرد: شکار آنها غیر قانونی است و به دلیل آشنایی دقیق به منطقه قادر به استتار طی سه شبانه روز در دنا هستند و در یکی از تعقیب و گریزها گویا آنها سه شبانه روز در منطقه‌ای‌ پنهان شدند که محیط زیست نتوانست آنها را پیدا کند.

واکنش سازمان محیط زیست

در این میان محمد مجابی، قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست در مورد نحوه رسیدگی به چنین تخلفات آشکاری که حیات وحش کشور را تهدید می‌کند، گفت: امسال در رابطه با صید و شکار در دنا چه به صورت قانونی چه غیر قانونی شکایتی را دریافت نکرده ایم و صرفا زمانی این موضوع به ما مربوط می‌شود که شکایت نامه ای به دست سازمان برسد تا ما از طریق معاونت حقوقی پیگیری کنیم.

با این حال علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به خبر خرید و فروش گوشت شکار در دنا گفت: این پرونده باید در داسرای ویژه بررسی شود و اگر اتفاقی افتاده باشد باید یگان حفاظت محیط زیست در این باره نظر بدهد.

کمبود ۸ هزار نفری نیروی حفاظت عامل گسترش کشتار حیات وحش

همچنین سرهنگ حمیدرضا خیل‌دار فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: تخلف در همه جای کشور به وقوع می‌پیوندد و یکی از معضلات ما کمبود نیروی انسانی در محیط زیست است چرا که ساختار ما ظرفیت ۱۰ هزار و ۵۰۰ نیروی حفاظتی را دارد در حالیکه ما تنها ۲۵۰۰ نفر نیروی محیط بان داریم.

وی تاکید کرد: وقتی کمبود نیرو داریم و منطقه‌ای مانند پارک ملی دنا که باید روزانه با ۵۰ محیط‌بان اداره شود، تنها با ۴ محیط بان اداره می‌شود که یکی از دلایل بروز تخلف گسترده در این منطقه نبود نیروی انسانی است که شبیه به دیگران مناطق کشور است.

وی تاکید کرد: گزارش مکتوب خرید و فروش گوشت شکار باید به دفتر حفاظت سازمان محیط زیست ارسال شود تا بعد از بررسی به دفتر عملیات اطلاعات ناجا سپرده و سپس همکاران ما در یاسوج عملیات پیگیری را آغاز کنند.

تمام اطلاعات این گزارش در صورت نیاز برای پیگیری در اختیار سازمان‌های مرتبط قرار خواهد گرفت.

منبع:آنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • جاسم گفت:

  شناخت مدیرانی که چنین بازاری رو رونق می دهند معیار خوبی برای عدم صلاحیت انها در اون پستی که هستن می باشد واقعا تا کی شکم پرستی

 • وقتی ماهی فروش هفتم تیر یاسوج ماهی گندیده را کیلویی ۳۵۰۰۰تومان می فروشند و هیچ کس در این استان ککش نمی گزد . از این هم بدتر هم می شود .

 • ناشناس گفت:

  درود برشماوگزارش زیبای شما

 • ناشناس گفت:

  متاسفانه در دهدشت اوضاع بدتره و کیلویی ۳۸ هزار تومان هم میفروشن
  محیط زیست. و طبیعت دارن نابود میشن
  نه قانونی
  نه مسئولی
  نه مردم
  هیشکی به فکر نیست و فقط باید سرمون رو به دیوار بکوبیم

پربازديد