تاریخ درج خبر : 1393/10/14
کد خبر : ۴۲۹۶۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -

اصلاح‌طلب اصولگرا هستم/ انتصاب‌های قومی همیشه وجود داشته است/ خادمی برنامه محور است

فرماندار شهرستان بویراحمد با همراهان رسانه ای خود یعنی مسئول روابط عمومی فرمانداری و مشاورش در امور رسانه به دفتر خبرنما آمد، با خود گزارش عملکرد و همچنین برنامه های آتی در حوزه بویراحمد را به همراه آورده بود و بنا به گفته مشاورش قبلا در خصوص نحوه مصاحبه و میزان صراحت لازم با وی صحبت شده بود، برخی از سؤالات را با جوابهایی نظیر شرایط روز،وضعیت مقتضی و … پاسخ داد و برخی از سوالات را نیز با صراحت؛از اینکه در خصوص برنامه های فرهنگی و عملکردی که مورد علاقه وی بود کمتر سوال کردیم و بیشتر به مسائل سیاسی پرداختیم از ما انتقاد کرد که در پاسخ به وی گفتیم معمولا در جلسات همه این سئوالات از شما پرسیده شده و اینگونه مصاحبه ها بیشتر برای شناساندن شناسنامه سجلی وسیاسی افراد است، کمتر به اعداد و ارقام میپردازد زیرا خبرگزاریها آن بخش را به خوبی پوشش می دهند ، دکتر یاری پور آرام و خونسرد است، به توانایی خود در فرماندار بودن اعتماد دارد، نسبت به رگه ها و اقوام بویراحمدی و خصوصیات آنها آشنایی زیادی دارد، درد جامعه را مسائل فرهنگی نظیر افترا، تهمت، آسیب های اجتماعی و… می داند و امیدوار است در جایگاه فرماندار که بعد سیاسی آن پررنگتر است به معضلات فرهنگی جامعه رسیدگی کند.

یاری-پور۰

برای شروع خود را معرفی کنید(شناسنامه سجلی و شناسنامه سیاسی)

هوشنگ یاری پور هستم، اهل جهان آباد دشتروم متولد ۱۳۴۹، دوران ابتدایی و راهنمایی را در منطقه عشایری دلی رنگک و دبیرستان را در یاسوج گذرانده ام، از سال دوم تا چهارم دبیرستان سالی سه ماه جبهه رفتم،سال ۶۹ وارد دانشگاه ارومیه شده و سال ۷۵ با مدرک دکترای دامپزشکی فارغ التحصیل شدم، از فروردین سال ۷۷ در شبکه دامپزشکی بویراحمد مشغول به کار شدم، فروردین ۷۷ مسئول شبکه دامپزشکی بویراحمد شدم و تا سال ۸۰ مدیر شبکه بودم، در سال ۸۰ به عنوان مدیر نمونه شهرستانی معرفی شدم، از سال ۸۰ تا سال ۸۳ در اداره کل دامپزشکی سه سال کارشناس بودم، از سال ۸۳ معاونت امور دام جهاد کشاورزی استان شدم تا سال ۸۵، از سال ۸۵ با تغییر دولت تا دی ماه ۹۲ در کشتارگاه سرآبتاوه (تنگ کناره) مشغول به کار شدم .
• در زمان اصلاحات سال ۸۰ مدیر نمونه شهرستانی شدم، یک ماه بعد عزل شدم، در سال ۸۵ نیز معاون جهاد کشاورزی بودم که با تغییر دولت نیز مرا عزل کردند، یعنی هم در دوران اصلاحات و هم اصول گرایان عزل شدم، این دلیل نمی شود که من از عقایدم دست بردارم.
• به پست پایبند نیستم و بعد از عزل هیچ انتقادی به کسی نداشتم، هشت سال در کشتارگاه کارشناس بودم از پنج صبح در مکانی که نه امکانات گرمایشی و نه سرمایشی داشت کار کردم، وظیفه ام را انجام دادم .

شناسنامه سیاسی؟

من اصلاح طلب اصولگرا هستم

اصلاح طلب اصولگرا به چه معنایی؟

مشی اصلاح طلبی را در زندگی و اعتقادات و امور روزانه قبول دارم ولی به اصول دین هم پایبند هستم، خطوط قرمز ها را رعایت می کنم، شعار نمی دهم و پایبند به مشی خودم هستم و اکنون هم اعتدالگرا هستم.

در فکر فرمانداری نبودم/ به توانایی خود اعتقاد دارم

اولویتتان در فرمانداری شهرستان بویراحمد چیست، به نظر شما چه سنخیتی میان دامپزشکی و فرمانداری وجود دارد و انتخاب شما با چه معیاری بوده است؟

دی ماه ۹۲ از من خواسته شد فرماندار شوم در حالیکه حتی در فکر فرمانداری هم نبودم، با چند نفر از دوستانی که از نفر کاری و اعتقادی می شناختم مشورت کردم و آنها برخی بر حسب توانمندی و برخی نیز بر حسب تکلیف توصیه به پذیرفتن کردند،و می گفتند چون توانمندی داری اگر نپذیری مسئول هستی.

بنظر خود شما این توانمندی وجود دارد؟

به توانایی ام اعتقاد دارم که پذیرفتم و اگر اعتقاد نداشتم وارد این عرصه نمی شدم، معتقدم هم در فرمانداری و هم در بحث توسعه شهرستان می توانم گامهای مؤثری بردارم.
• آقای دکتر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دامپزشک هستند، نیرویی باهوش و زرنگ و خلاق( معمولا دامپزشکها، خلاق و زرنگ هستند و بسیار خادم، وجهه خدمتگزاری دامپزشکها مشهود تر است تا بحث سیاسی)

• تعصب خاصی روی مسایل قومی و قبیله ای ندارم.

اولویت شما در شهرستان بویراحمد چیست؟

یاسوج مرکز استان شهری مهاجرپذیر و گردشگر پذیر است و حاشیه و شهرکهای اقماری اطراف یاسوج به همین دلیل ایجاد شده است، توسعه پایدار روستاها، توسعه اشتغال در روستاها و توسعه زیرساخت های شهری در کاهش مهاجرت از روستا به شهر تأثیر داردو با همین رویه توسعه پایدار روستاها از اولویت های اول ماست.
ایجاد زیرساخت های گردشگری در سطح شهرستان و شهر یاسوج از اولویت های دیگر مجموعه فرمانداری است.

آیا انتصابات موجود در استان طبق خواسته مردم بوده است، تأثیر نمایندگان، و تأثیر مؤلفه های سیاسی و قومیتی را چقدر در این امر دخیل می دانید؟

انتصابات به شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی استان و شهرستان برمی گردد، تا کنون عملکرد خوبی ارایه شده است و انتظار می رود که هم مدیران فعالیت خوبی از خود نشان دهند و هم مورد نظارت و رصد قرار گیرند.

وضعیت بخشداران در بویراحمد چگونه است؟ آیا همه بخشداران در دولت یازدهم تغییر کرده اند؟

اولین تجربه در استان بوده، که همه بخشداران وزارت کشوری هستند، در بویراحمد همه بخشداران تغییر کرده اند و اکثریت آنها نیز اصلاح طلب هستند.

آیا به رواج خودسانسوری در میان مدیران به ویژه مدیران سیاسی در استان اعتقاد دارید؟

این وضعیت مختص استان نیست.

در بعد سیاسی ، چه نمره ای به مسئولان سیاسی استان می دهید؟

ارزیابی صرفا بر اساس معیارهای سیاسی سخت است.

• مسایل تربیتی و فرهنگی جامعه برای من مهمتر از مسایل سیاسی است.
• حضرت امام حسین(ع) بزرگترین اصلاح طلب بود باید از قیام امام حسین(ع) یاد بگیریم و هر جا ظلمی بود جلویش بایستیم در حالیکه به خاطر مسایل اقتصادی، سیاسی، طایفه ای و … می گذریم.

احساس می شود در این دوره بیشترین تاثیر در بحث عزل و نصب ها در استان حاکم بودن نگاه قومی و قبیله ای است ارزیابی شما از این روند چگونه است؟

انتصاب قومی در همه دوره ها بوده است، سیاست به معنای تدبیر درست است، زمانی در دوره اصلاحات خیلی از مدیران از یک قوم خاص بوده اند، ولی در شرایط امروزه نباید به این مسائل دامن بزنیم، اگر مدیران و بزرگان ما به دنبال مسایل قومی و قبیله ای و تعصبات جناحی باشند به عصر جاهلیت برمی گردیم ، این از ویژگی های اصل جاهلیت است.

یعنی شما معتقدید در زمان نمایندگی آقای سید باقر موسوی بیشتر به سمت قوم گرایی رفتیم؟

نه، حرف من این است که در آن زمان هم این مسایل بود ولی دامن زده نمی شدو در آن زمان شرایط خیلی فرق می کرد، در آن مقطع زمانی در هر روستا شاید یک لیسانس بود ولی الان هر خانواده ای چند تا لیسانسه دارند.
• در حال حاضر، بحث اعتماد گرایی بیشتر از قبیله گرایی است، افراد مورد نظر و مورد اعتماد ممکن است افراد نزدیک باشند نمی توان گفت انتخاب مدیران صرفا بحث قومی و قبیله ای است بلکه بیشتر بحث اعتمادی و عملکرد فرد و پایبندی به اصول است.

صحبتی که وجود دارد این است که مدیران شاخص کنونی به حوزه گچساران مربوط می شوند، نظر شما در این خصوص چیست؟

شاید دستگاههای بزرگ و شاخص اینطور باشند ولی پراکنش نیروها نشان دهنده این مطلب نیست.

به نظر شما چرا این اتفاق افتاده است و این انتخاب بر اساس چه دلیلی است؟

این را باید از خودشان بپرسید که بر اساس چه شاخص هایی انتخاب کرده اند.

یعنی جنابعالی اگر انتخاب کننده بودید به نظرتان در استان و … نیروهای توانمندتری نسبت به مدیران فعلی وجود نداشت؟

نیروها بر اساس شاخص ها و توانمندی ها انتخاب شده اند، در حوزه شهرستان می توانم نظر بدهم ولی درحوزه استان، در تخصص من نیست.

ارزیابی تان از عملکرد نمایندگان مردم بویراحمد ودنا در مجلس شورای اسلامی از قبل تا به امروز چگونه است؟

باز هم به شرایط روز بستگی دارد، در آن روز آقای موسوی عملکرد خوبی داشت و هنوز هم در اذهان و افکار به خوبی از او یاد می شود، آقای زارع نیز اکنون با توجه به شرایط اقتصادی کشور ، تحریم های موجود و وضعیت اعتباری عملکرد بسیار خوبی داشته است که جای تقدیر و تشکر دارد، بسیار فعال و پیگیر هستند.

آقای هدایت خواه؟

بهتر است قضاوت نکنم چون من جزء معزولین ایشان هستم، ولی ایشان در مسائل فرهنگی موفقتر از مسایل سیاسی عمل کرده است و اگر در مسایل فرهنگی می بود و عمل می کرد، بهتر می توانست عمل کند.

یاری

دکتر خادمی استانداری برنامه گرا و آقای حسینی استانداری سنتی

استان دو چهره بومی به عنوان استاندار تجربه کرده است، آقای حسینی و آقای دکتر خادمی، ارزیابی تان از این دو چگونه است؟

آقای خادمی فردی علمی، اجرایی و با تدبیر و برنامه محور است، آقای حسینی بیشتر سنتی عمل می کرد تا برنامه محور باشد.

سنتی را به چه معنایی به کار می برید؟

قضاوتش با خودتان ،وقتی می گویم آقای خادمی برنامه محور است یعنی برنامه ای برای کار خود تدوین کرده است مثلا برنامه ۲۰ به علاوه ۱۰ و با توجه به فشارهای اقتصادی،سیاسی، قومی و قبیله ای و … موجود در حال عمل با تدبیر است، ولی آقای حسینی برای توسعه استان برنامه ای نداشت و به صورت سنتی عمل میکرد.

برای توسعه سیاسی استان چه برنامه هایی دارید ؟

هر کس دولت را حمایت کند، از او حمایت می کنیم.

اشخاص خاص برای سخنرانی در استان نیاز به مجوز وزارت کشور دارند

آیا این موضوع که حوزه فرمانداری و استانداری از به عهده گرفتن امنیت سیاسیونی که برای سخنرانی به استان می آیند استقبال نمی کنند، صحت دارد ؟

اصلا، چنین چیزی صحت ندارد که وزارت کشور استقبال نکند، در مجامع دانشگاهی اگر انجمنهای دانشجویی کسی را دعوت کند تمامی مسایل حراستی به عهده همان تشکل است، در محیط های سربسته و دانشجویی بر عهده خودشان است، اما اگر حزب یا گروهی از فردی دعوت کند باید قبل از آن از وزارت کشور مجوز بگیرد.
به گمان ما، وزارت کشور این وظیفه را بر عهده دارد که حتی اگر یک توریست وارد استانی شود امنیتش را تأمین کندو همچنین مقامات کشوری که وارد استانی می شوند اطلاع می دهند و تأمین امنیت آنها بر عهده وزارت کشور و دستگاههای انتظامی است، ولی تشکل دانشجویی وقتی از فردی دعوت می کند ،همه مسائل بر عهده همان تشکل است، در دانشگاه غیر از دانشجو حق وارد شدن ندارد و پلیس هم نمی تواند وارد شود.

تأمین امنیت افراد در خارج از دانشگاه بر عهده کیست؟

نیروی انتظامی تأمین امنیت خارج از دانشگاه را به عهده می گیرد.

شنیده شده آقای مطهری در صحبت تلفنی دعوت انجمن اسلامی دانشگاه آزاد واحد یاسوج را نپذیرفت و گفت با توجه به اینکه امنیت آقای خاتمی تأمین نشد او نیز نمی آید نظر شما در این مورد چیست؟

ایشان باید از وزارت کشور مجوز می گرفت و با مجوز وارد می شد.

شما گفتید درحوزه دانشگاه نیاز به مجوز ندارد؟

ایشان شخص خاص هستند و به دلیل همین خاص بودن دانشگاه باید از وزارت کشور مجوز می گرفت، در حالیکه درخواست کتبی نداده بودند و صرفا با معاونت سیاسی در این خصوص هماهنگی تلفنی صورت گرفته و مجوز شفاهی داده شده بود، برخی از افراد را باید شورای تأمین مجوز دهند که در این مورد،با شورای تأمین هماهنگی نشده بود و بعضی از افراد نیز کلا مجوز سخنرانی ندارند و مجوز ها را شورای عالی امنیت ملی می دهند.

اشخاصی که برای آنها مجوز صادر نمی شود چه کسانی هستند، می توانید مثال بیاورید که دانشجویان بدانند چه کسانی را نباید دعوت کنند؟

تا کنون چنین مواردی نداشته ایم.

درمورد فائزه هاشمی چطور؟

در مورد ورود ایشان سایت ها موضع گیری کردند در حالیکه به عنوان یک شهروند حق حضور در استان را داشت، ایشان به عنوان یک شهروند به یاسوج سفر کرده بود، هیچ تشکلی برای ورودش درخواست مجوز نداده بود و نیازی هم به اخذ مجوز نبود.
• فرمانداری در خصوص حضور فائزه هاشمی در یاسوج و در پاسخ به برخی سایت ها،جوابیه داده بود که طبق قانون کسی که به شهری وارد می شود، برای فضای سربسته نیاز به مجوز ندارد و قانون به صراحت گفته است، و ایشان از طرف هیچ حزب یا تشکلی نیامده بود بلکه سفر شخصی داشت .

یاری-پور۵

مردمی که خسته از افراط و تفریط بودند به اعتدال و روحانی رأی دادند/خاتمی هنوز هم محبوبیت دارد

اساس پیروزی دولت تدبیر و امید را در چه می دانید؟

مشی اعتدال گرایی، مردمی که از افراط و تفریط خسته شده بودند به این مشی و شعارهای آن رأی دادند یعنی هم مورد مقبولیت مردم است و هم مقام معظم رهبری مشروعیت آن را تأیید کرده است.

یعنی مردم به اعتدال آقای روحانی رأی دادند؟ آقای خاتمی و هاشمی در این میان چه نقشی داشتند؟

شرایط مملکت به گونه ای بود که باید یک فرد اعتدال گرا را قبول می کردند، آقای خاتمی در زمان خود رأی خوبی داشت و هنوز هم محبوبیت دارد ولی شاید خیلی از طرفداران آقای روحانی را اصلاح طلبان به اضافه طیف معتدلی از اصولگرایان تشکیل می دهند.

مشخصا بفرمایید اگر آقای خاتمی در انتخابات گذشته کاندیدای ریاست جمهوری و یکی از رقبای روحانی بود، چه اتفاقی می افتاد، می خواهیم بدانیم مردم واقعا برای اعتدال به آقای روحانی رأی دادند یا تأثیر حمایت آقای هاشمی و آقای خاتمی از وی، موجب پیروزی اش بود؟

بستگی به شرایط روز دارد، شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روز اقتضا می کرد که مردم به آقای روحانی رأی دهند.

به هر حال انصراف آقای عارف و حمایت اصلاح طلبان یکی از دلایل عمده پیروزی آقای روحانی بود، قبول دارید؟

هم اصلاح طلبان و هم طیفی از اصولگرایان معتدل ، از آقای روحانی حمایت کردند.

خاتمی را اصلاح طلب اصولگرا و روحانی را یک اصولگرای اصلاح طلب می دانم

در ابتدای مصاحبه خود را اصلاح طلبی اصولگرا دانستید، آیا ما اصلاح طلبی داریم که اصول را قبول نداشته باشد؟

در هر دو طیف کسانی پیدا می شود، ولی در برخورد با اصول روش و بینش فرق دارد .آقای خاتمی را اصلاح طلب اصولگرا و آقای روحانی را یک اصولگرای اصلاح طلب می دانم.

نظر شما در مورد ۹ دی چیست؟

فصل الخطاب من در مورد ۹ دی فرمایشات مقام معظم رهبری است، دراتفاقات ۸۸ عوامل زیادی دخیل بودند، برخی معترض بودند و برخی مغرض، ولی با ورود مقام معظم رهبری معترضان راه خود را روشن کردند.

فتنه چیست؟

• حضرت علی (ع) می فرمایند: در زمان فتنه مانند شتری باش که نه بتوانند از تو سواری بگیرند نه بتوانند شیرت را بدوشند، در بحث فتنه باید خیلی احتیاط کرد.

فتنه گر کیست؟

کسی که به فتنه دامن می زند

آیا موسوی فتنه گر است؟

موسوی مفتون است

کروبی ؟

مفتون است

خاتمی؟

نه

• در طول مصاحبه از مسائل فرهنگی حتی یک سؤال هم نپرسیده اید، گم شده جامعه ما تربیت دینی و فرهنگی است.
• هیچ کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری در زمان انتخابات، یک درصد هم مسایل فرهنگی در تبلیغاتشان بیان نکرده بودند.

اولین کلمه ای که با شنیدن این نام ها به ذهنتان خطور می کند چیست؟

آقای بزرگواری: نماینده کهگیلویه
زارعی: چهره تلاشگر و محبوب
تاجگردون: چهره علمی و با پشتکار
سید محمد خاتمی: سید بسیار جلیل القدر، فاضل و محبوب
میرحسین موسوی: یک نیروی زحمتکش و انقلابی در بند
کروبی: یک لر شجاع، صادق، انقلابی
جنتی: رد صلاحیت
حمید رسایی: تندروی
هاشمی رفسنجانی: استوانه انقلاب
سید باقر موسوی: نماد غیرت، سیاست و فرهنگ
حسینی استاندار: آدم مؤمن و سنتی
هدایت خواه : یک نیروی فرهنگی
غریب پور: نیروی پر انرژی، پرتوان، با برنامه

منبع: خبرنما

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هم استانی گفت:

  نه دیگه نشد! اصلاح طلب اصولگرا نداشتیم دیگه

 • ب گفت:

  بعضی ها فقط عنوان ها را یدک می کشند

 • واقع بین گفت:

  جناب حسین آقا اگر جنابعالی شتابزده و مغرضانه قضاوت نمی کردی مفتون را مفتونم نمی خواندی ؛ ویا اینکه در انتقادت رعایت ادب را لحاظ می فرمودی . باشد که انصاف فراموش نشود.

 • حسين گفت:

  سلام جناب فرماندار
  گرچه اظهارنضرهای شما درباره افراد به نسبت خوب بوده
  اما به عنوان یک بویراحمدی وقتی مصاحبه شما را خواندم خیلی خجلت زده شدم که برسر بویراحمد چه آمده که شما فرماندارآن شده اید
  نسبت بین شماو فرمانداری را هرگز نفهمیدم
  معنای اصلاح طلب اصولگرا را نه شما فهمیدی ونه ما اگر هم فهمیدی پس چرا توضیح ندادی؟
  موسوی وکروبی مفتونم هستند یعنی چه ؟
  اگر شما یک ذره شم سیاسی داشتی وقتی از شما میپرسند که کناره گیری عارف برقبولی روحانی چه تاتیری داشت چرابلدنیستی که جواب بدی؟
  زمان آقای موسوی کدامیک از فامیلهای ایشان در مصدرکار قرارگرفتند؟
  شمامیدانید دردوره سیدباقرچندنفرازمدیران گرمسیری بودند؟
  دو معاون استاندار.مدیرکل امور آب مدیرکل منابع طبیعی
  مدیرکل ارشاداسلامی
  کشاورزی وجهاد
  مدیرکل برنامه ریزی
  مدیرکل سیاسی
  .فنی حرفه ای
  و و و…..

 • واقع بین گفت:

  درود خدا بر دکتر یاری پور که بی پرده و شجا عانه دیدگاه آزادمنشانه خود را بیان فرموده اند .
  راست گفته اند که درخت هر چه پر بارتر باشد متواضع تر است . انشااله همیشه سربلند باشید .

 • ابراهیم گفت:

  واژه اصلاح طلب اصول گرا مثل این واژه است
  بنفش زرد
  سرد گرم
  پرسپولیس استقلال
  سوسیالیست کاپیتالیست

 • بویراحمد ی گفت:

  درود بر دکتر شجاع حقیقت همیشه تلخ است

 • کاملا درست گفت:

  در سال ۸۴ به احمدی نژاد رای دادین
  در سال ۹۲ به ولایتی
  مسعود حسینی قوی ترین استاندار برنامه محور بومی استان بود چون با برنامه تمام مدیرانشو انتصاب کرد و همگی همفکر بودند
  چی شد فائزه هاشمی اگر دوباره بیاد باید ازتون اجازه بگیره
  ساماندهی حاشیه شهر چی شد
  هنوز هم آقای دهرابپور را ملاقات میکنید
  از وضعیت فساد اخلاقی نتشد از فقر در حاشیه شهرها خبر دارید
  اصلاح طلب اصولگرا حتما تز جدید هست

 • ب گفت:

  آخ از بخت بویراحمد

پربازديد