تاریخ درج خبر : 1393/10/15
کد خبر : ۴۲۹۷۹۵
+ تغییر اندازه نوشته -

گوهرگانی: استفاده بی‌رویه از کود شیمیایی در استان مصداقی ندارد

جعفر گوهرگانی در کمیته بذر و نهال استان کهگیلویه و بویراحمد از عدم کمبود کودهای شیمیایی در این استان خبر داد و گفت: موضوع استفاده بی‌رویه از کود شیمیایی در این استان مصداقی ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: نباید دلخوش به در دسترس بودن برخی نهاده‌های کشاورزی از جمله کود و سم باشیم بلکه باید با جدیت توصیه‌های علمی را به کشاورزان انجام دهیم تا روند کشاورزی سنتی در این استان کند شده و وارد کشاورزی مدرن و مکانیزه شویم.

کمیته بذر

کاهش ۳۰ درصدی تولید در پی کاشت بذور مصرفی کشاورزان

گوهرگانی استفاده از بذور اصلاح شده را یکی از الزامات ورود به کشاورزی مدرن دانست و گفت: دوره استفاده از بذور مصرفی خود کشاورزان به عنوان بذر در فصل کاشت گذشته و باید این بساط به طور کلی جمع شود.

وی از افزایش ۱۰۰ درصدی استفاده کشاورزان از بذور اصلاح شده خبر داد و بیان کرد: در سال زراعی جاری میزان بذر اصلاح شده گندم از سه هزار تن به ۶ هزار تن رسیده که رشدی ۱۰۰ درصدی داشته است.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: عدم استفاده کشاورزان از بذور اصلاح شده گندم و جو تا ۳۰ درصد تولید آن‌ها را کاهش می‌دهد.

میزان فعلی خرید تضمینی گندم در شأن این استان نیست

گوهرگانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به میزان بسیار پایین خرید تضمینی گندم در این استان اشاره کرد و ابراز داشت: شرایط برای خودکفایی کهگیلویه و بویراحمد در آرد و گندم فراهم است و تنها همت مسئولان، کارشناسان در همه نقاط استان را می‌طلبد.

وی گفت:‌ امسال با رشد ۱۰۰ درصدی، حدود ۴۵ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خرید شده است که این رقم نیز در شأن داشته‌های بخش کشاورزی این استان نیست.

متولی بخش کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد، رسیدن به میزان خرید تضمینی ۸۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان و آمار خود مصرفی‌ها را برنامه چند ساله خود و همکارانش اعلام کرد و خاطرنشان کرد: اگر به این میزان تولید و خرید تضمینی برسیم به لحاظ نیاز به گندم و آرد خودکفا خواهیم شد.

گوهرگانی، خودکفایی در نیاز این استان به گندم به عنوان قوت اصلی مردم را قدمی بزرگ خواند و گفت: همه کارشناسان، مدیران میانی، شهرستانی، ناظران، کشاورزان و همه بدنه جهاد کشاورزی باید خودکفایی در محصولات کشاورزی به ویژه در گندم را با پوست و خون خود درک و لمس کنند.

عدم به کارگیری ساده‌ترین اصول علمی در مزارع کشاورزی

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش،‌رسالت کارشناسان و مهندسین ناظر بخش کشاورزی را سنگین خواند و گفت: مسائل ابتدایی همانند دادن کود پایه و کود سرک و آیش مسائلی هستند که در بسیاری مزارع ما جدی گرفته نمی‌شوند و این کارشناسان و ناظرین هستند که باید کشاورز را متقاعد به استفاده از روش‌های علمی و تغذیه گیاه را جدی بگیرند.

استفاده از بذور اصلاح شده باید به ۲۰ هزار تن برسد

ابوالحسن صداقت‌کیش نیز در این نشست میزان مورد نیاز مزارع این استان به بذور اصلاح شده گندم را ۲۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: ‌اگر چه با برنامه‌ریزی‌های این سازمان در سال زراعی جاری میزان استفاده از بذور اصلاح شده گندم ۲ برابر شده و به ۶ هزار تن رسیده است ولی میزان ایده‌آل ما ۲۰ هزار تن است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: استقبال کشاورزان برای کاشت بذور اصلاح‌شده زیاد شده ولی لازم است کارشناسان بخش کشاورزی، مزایای استفاده از بذور اصلاح شده را به کشاورزان توضیح دهند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد