تاریخ درج خبر : 1393/10/16
کد خبر : ۴۲۹۹۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

این پدیده‌ها از کجا آمده اند؟

سایت استان: علی محقق

«پدیده شاندیز» پس از حدود ۶ سال حضور تمام قد در تبلیغات شبکه های رادیویی و تلویزیونی صدا و سیما، نیم تای آگهی‌های روزنامه ها وستون‌های بازاریابی سایت های خبری، این روزها به ناگهان به بخش‌های خبری رسانه ملی و تیتراول روزنامه ها و خبرگزاری‌ها نقل مکان کرده و ممنوعیت هایش خود به خبر داغ رسانه ها تبدیل شده است.
در طول یکی دو سال اخیر زمزمه های متعددی درباره تخلفات عدیده این پروژه بزرگ به گوش می‌رسید و تنی چند از مسوولان دولتی برخی اقدامات غیرقانونی این شرکت را مطرح کردند. اما انتشار این گونه خبرها همواره در هیاهوی بمباران بی امان تبلیغاتی این شرکت گم بود و تمام آنچه که از صفحه تلویزیون تا صفحات روزنامه ها و بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهرها و اماکن عمومی و فرودگاهها دیده و شنیده می‌شد، تبلیغ شهرهایی رویایی در شاندیز و شمال و جنوب و وعده درآمد سرشار از طریق بورس بازی و خرید و فروش سهام بود تا اینکه سرانجام هفته گذشته معاون دادستان کل کشور در گفتگویی با خبرنگاران تخلفات زیاد شرکت پدیده شاندیز و دو شرکت دیگر را تایید کرد و گفت که به دستور دادستان کل کشور تا اطلاع ثانوی و تعیین تکلیف قضایی، تبلیغات این شرکت ها در رسانه ها ممنوع است.
طی سال های گذشته این شرکت صرفا به پشتوانه حضور تمام عیار در تبلیغات تلویزیونی و طبیعتا اعتماد مردم به رسانه ملی کشور، هزاران میلیارد سرمایه مردم کشور را در قالب سهام یک «شهر رویایی » بدون کمترین نظارتی به حساب های خود سرازیر کرده است. همزمان طی یک سال گذشته و با افشای برخی تخلفات و آغاز پیگیری‌ها دراین باره این شرکت تبلیغات رادیویی و تلویزیونی خود را به شدت گسترش داد و صدا وسیما هم بی توجه به دهها مکاتبه دستگاههای اجرایی و نظارتی به بازوی رسانه ای آن بدل شده بود تا این شرکت با بهره‌گیری از اعتماد افکار عمومی به رسانه ملی، به فعالیت‌های خود مشروعیت بخشد و هزینه اجتماعی برخورد با این تخلفات در دست بررسی را بالا ببرد.
گفته می‌شود که صاحبان این شرکت در مقام شرکت سهامی خاص مانند شرکت سهامی عام عمل کرده و با بورس بازی و کاغذبازی ارزش سهام خود را بدون هیچ پشتوانه و نظارتی تا چندین برابر افزایش داده و خرید و فروش کرده است که طبق قانون هم تخلف محسوب می‌شود و هم در صورت تداوم این وضعیت خطراتی از قبیل بروز اعتراضات اجتماعی در آینده را می‌توانست به دنبال داشته باشد. علاوه بر این بر اساس اعلام مسوولان وزارت جهاد کشاورزی مجریان این پروژه طی سالهای پایانی دهه ۸۰ و پیش از تصویب طرح جامع شهر، بدون اخذ هر‌گونه مصوبه و مجوزی اقدام به تغییرکاربری ۴۱٫۵ هکتار زمین‌های کشاورزی خارج از محدوده شهر نموده و برخلاف قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی در بهترین و حاصلخیزترین زمین های کشاورزی منطقه به جای باغ میوه و کشت گندم و جو، مزرعه آهن و سیمان کاشته‌اند.
حساسیت زمین های کشاورزی از این جهت است که تولید کشاورزی با امنیت غذایی جامعه، توسعه اقتصادی، حفظ سرمایه ها و منابع ملی کشور و حفظ محیط زیست پیوند خورده و روند رو به افزایش تغییر کاربری زمین‌های حاصلخیز حاشیه شهرها و ساخت و سازهایی از این دست به اصلی‌ترین تهدید و چالش بخش کشاورزی و تولید محصولات غذایی کشوربدل شده است. تا جایی که مقام معظم رهبری در این رابطه هشدار داده و تاکید نموده اند که«تغییرکاربری و نابودی زمین های کشاورزی یک خسارت جبران ناپذیر برای کشور است»
بررسی های بیشتر نشان می‌دهد که در دوران فعالیت دولت دهم در روند اجرای این پروژه هیچ کدام از مراحل قانونی تصویب طرح جامع شهر طی نشده و مسئولان محلی و استانی بدون اخذ مجوزهای لازم از مراجع قانونی و بدون توجه به قوانین و مقررات و حقوق بیت‌المال صرفا مطابق خواست مجریان پروژه و با هدف حل مشکل آنها، نقشه شهر را گسترش داده و اراضی موصوف را به شهر الحاق کرده اند. در این رابطه حتی شورای عالی شهرسازی و معماری این پروژه بزرگ را در تعارض کامل با استانداردهای معماری و شهرسازی و ضوابط فنی طرح جامع اعلام کرد.
با همه این احوال هنوز چیز زیادی از ابعاد تخلفات «پدیده شاندیز» رونمایی نشده است و مشخص نیست که سرنوشت شکایت های متعدد دستگاههای اجرایی و نظارتی و شکایت مدعی العموم از صاحبان این شرکت چه خواهد شد. اما واقعیت این است که «پدیده شاندیز» فقط یکی از دهها و شاید صدها پدیده بزرگ و کوچک تخلفات سالهای ۸۴ تا ۹۲ اقتصاد ایران است و کشور طی این دوران شاهد اوج گیری چهره ها و برندهای مرموز زیادی بوده که یک شبه رهی صدساله رفتند و با حداقلی از تلاش و توان به مدد برخی رانت ها و همراهی های بدون پشتوانه و سوء استفاده از منابع ملی و دارایی های مردم و یا در نتیجه اعتماد عمومی به رسانه ملی اوج گرفته و پدیده شدند.
طی سالهای نیمه دوم دهه هشتاد هلدینگ بزرگ توسعه سرمایه گذاری امیر منصور آریا و تیم فوتبال لیگ برتری آنها یعنی داماش چشم همگان را خیره می‌کرد، بی آنکه کسی از عقبه و تاریخچه این شرکت و چگونگی اوج گیری یک شبه برادران خسروی چیز چندانی بداند. اما افشای پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی همه چیز را مشخص کرد. حال باگذشت بیش از دو سال و با وجود اعدام نفر اول پرونده فساد سه هزار میلیاردی هنوز تکلیف ابعاد دیگر پرونده بزرگ شرکت های اقماری زیرمجموعه این هلدینگ مشخص نشده است. این پرونده در حالی چنین پیچیدگی و وسعت دارد که مه آفرید خسروی کارش را در اوایل دهه ۸۰ با راه اندازی یک گاوداری ساده در زادگاهش آغاز کرد و شش سال بعد ابعاد تخلفات او و برادرانش سر از هزاران میلیارد تومان درآورد وپای دهها مدیر بانکی و دولتی به پرونده تخلف عظیم این گاودار سابق باز شد.
به موازات اوج گیری برادران خسروی در سالهای پایانی دهه هشتاد، یک جوان موبور تهرانی هم به تدریج زبانزد خاص و عام شد. او که خودش می‌گفت زمانی در چهارراه استانبول دلار می‌فروخت به ناگهان صاحب دهها شرکت تجارتی و ایرلاین و بانک و از قضا تیم فوتبال لیگ برتری شد. بابک زنجانی در بحبوهه تحریم های نفتی قرار بود که در مقام بخش خصوصی به کمک وزارت نفت و دولت سابق بیاید و تحریم کنندگان را دور بزند. اما کمی بعد مشخص شد که او این همه سال مشغول دور زدن خودی‌‎ها بوده است و هزاران میلیارد تومان پول نفت ملی را خورده و پس نداده است. این پدیده موبور حدود یک سال است که در زندان به سر می‌برد و هنوز مشخص نیست سرنوشت مطالبات حداقل ۱۲ هزار میلیاردتومانی دولت از او چه خواهد شد.
فعلاٌ از سرنوشت پرونده پدیده شاندیز چیزی معلوم نیست. شاید شهر رویایی وعده داده شده صرفا خیالبافی بوده باشد و این شرکت به خاطر تخلفات انجام شده در دادگاه مجرم شناخته شود. شاید هم این شرکت تخلفات خود را رفع و رجوع کند و همچنان به فعالیت های شبهه ناک خود ادامه بدهد. در هرحال واقعیت این است که پدیده «پدیده» همانند نمونه های گفته شده و دهها نمونه مشابه دیگر صرفا مولودهایی برآمده از دوران عجیب و غریب اقتصاد کشور در هشت سال فعالیت دو دولت گذشته هستند و ظاهرا تا مشخص شدن ابعاد واقعی کوه یخ تخلفات و فسادهای شکل گرفته در این دوران باید باز هم منتظر ماند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ابراهیم گفت:

    سلام و سپاس،با نگارنده موافقم بجز بحث امیر منصور آریا.طبق تحقیقات مستقلی که حقوقدان سرشناس و مستقل آقای دکتر محمود کاشانی انجام داه و در نشریه کانون وکلا منتشر گردیده است آقای مه آفرید امیرخسروی نه تنها تخلفی نکرده بلکه بعنوان نخبه اقتصادی باید تجلیل می شد.مطلب مفصلی دارد دکتر کاشانی که شاید اثبات شود سرسبز آقای امیرخسروی بر دار شد تا زبان سرخش اسراری را هویدا نکند.

  • ... گفت:

    مانند همیشه مستند، جامع، شیوا و خواندنی ست نگاشته شما جناب محقق.

پربازديد