تاریخ درج خبر : 1393/10/16
کد خبر : ۴۳۰۰۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

جوابیه‌ای به «زمانی برای گذر از ۸۸»؛ پاسخی برای خروج از توهم

تا پیش از این بعنوان خواننده‌ای خاموش اتفاقات استان را از دریچه‌ی رسانه‌های مجازی دنبال می‌کردم، اما مقاله‌ی جناب آقای حیدریان با عنوان «زمانی برای گذر از ۸۸» و بی پاسخ ماندنش، مرا بر آن داشت که پاسخی در شان توهمات باقیمانده از فتنه‌ی ۸۸ دهم، باشد که مورد قبول شهدای عزیز و غریب آن هشت ماه دفاع مقدس گردد.

جناب آقای حیدریان!

نمیدانم هیجان ۱۳۸۸ از کی برای شما به اوج رسید، اما برای من از ساعت ۲۱:۴۵ اول خردادماه ۱۳۸۸ هیجانات به اوج رسید. آن شب (در میان هیاهوی خوشحالی اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد) میرحسین حرف از تقسیم دوستی زد، از دور هم بودن گفت و از دادن و ستاندن. از استقبال گرم مردم در پیش از شروع تبلیغات رسمی تشکر کرد، یادآور شد که در آستینش پول نفتی ندارد که بین مردم تقسیم کند و صحبت از چراغ‌هایی به میان آمد که به خانه روا هستند و به مسجد حرام.

همه چیز پر شور و هیجان پیش می‌رفت تا جمعه‌ی رای گیری؛ مردمی که تا دیروز رو در روی همدیگر می‌ایستادند و کاندیداهای همدیگر را نقد یا مسخره می‌کردند، حالا در صف‌های طویل رای در اوج رافت و مودت اسلامی تقسیم دوستی می‌کردند و از دور هم بودن لذت می‌بردند. همه چیز از جانب مردم در خیر و خوشی بود و صدا و سیما مطابق معمول «صبح امید وطن» را پخش میکرد. در گوشه‌ای از تهران اما، میرحسین موسوی از تریبون خبرنگارانی که دورش حلقه زده بودند «برنده‌ی قاطع انتخابات» را به زبان آورد تا خودش را نه فقط پیش از شمارش آرا بلکه قبل از پایان رای‌گیری رئیس‌جمهور دهم معرفی نماید.

جناب آقای حیدریان!

هنوز که هنوز است نمیدانم چرا وقتی آن صحنه و گفتن دوباره‌ی «برنده‌ی قاطع انتخاب» به یادم می‌آید، یاد اسناد منتشر شده‌ی کودتای ۲۸ مردادماه می‌افتم. وقتی مجری برنامه‌ی شبانگاهی بنگاه خبرپراکنی انگلستان (بی بی سی) بجای گفتن «الان ساعت ۱۲ نصف شب است» گفت: «الان دقیقا ساعت ۱۲ نصف شب است» و رمز شروع کودتا را به اطلاع تمامی دستگاه‌های تحت فرمانش رساند.

بعد از همان ساعت ۱۱ شب بود که مردم جلوی وزارت کشور تجمع کردند و صحبت از قیامت شدن در کشور راندند، بعد از همان ساعت ۱۱ شب بود که واقعه‌ی دلخراش کوی دانشگاه و مجتمع سبحان اتفاق افتاد، بعد از همان ساعت ۱۱ شب بود که از انقلاب تا آزادی مردم برای پس گرفتن رایشان موج موج به هم پیوستند، بعد از همان ساعت ۱۱ شب بود که حوزه‌ی ابوذر به آتش کشیده شد و ۷ نفر از هموطنانمان کشته شدند، بعد از همان ۱۱ شب بود که با نظریه‌ی «داماد لرستان» مردم را نسبت به نظام بدبین کردند، بعد از همان ۱۱ شب بود که با تئوری صندوق‌های دو طبقه مردم را دو دسته کردند و رو در روی هم قرار دادند، بعد از همان ۱۱ شب بود که وزن رای‌ تهران از رای لوداب و زیلایی سنگین‌تر و مهم‌تر شد، بعد از همان ۱۱ شب بود که رهبری «جان» خود را ناقابل خواندند و «بدن» خویش را ناقص، بعد از همان ۱۱ شب بود که با کفش در نماز جمعه شرکت کردند و شعار نه غزه نه لبنان سر دادند.

جناب آقای حیدریان!

نمی‌دانم که شما سال ۸۸ کجا بودید، اما من از ۲۴ شهریور ۸۸ به تهران آمدم. یعنی همان لباس شخصی‌ای که ۲۶ خرداد در میدان امام و خیابان باغ زهرای بوشهر باتوم سبز به دست گرفت و جلوی کسانی ایستاد که به پشتوانه‌ی اعتمادشان به میرحسین موسوی اعتمادشان به نظام را از دست داده بودند، حالا دانشجوی دانشگاه تهران شده بود. نمی‌دانم یادتان هست که روزنامه‌های هفکر با حضرتعالی برای زنده نگه‌داشتن آشوب‌های نیمه جان خیابانی و فتنه‌ی سبز تاریخ تولد سران فتنه را ۷، ۱۴ و ۲۱ مهر تیتر کردند؟ یادتان هست که چگونه آشوب‌ها را از روز قدس تا ۱۳ آبان کشاندند؟ یادتان هست که بعد از همان ۱۱ شب بود که شیطان بزرگ از کاخ سفید به کاخ کرملین اسباب‌کشی کرد و بجای اینکه «تمام فریادهایمان را بر سر آمریکا بزنیم» آدرس لانه‌ی جاسوسی را در سفارت روسیه به ما نشان دادند؟ شما فضای دانشگاه تهران و دانشگاه‌های کشور در سال ۸۸ را بخاطر دارید؟ فضای اقتصادی آن روزها را چطور؟ از فضای جامعه چیزی بیادتان مانده که اینطور شیردلانه حرف از «گذر» می‌زنید و فراموشی آن ایام؟

جناب آقای حیدریان!

حرف از محسن رضایی زده‌اید و افاضاتشان در فلان برنامه‌ی تلویزیونی! این آقا محسن که الان برای شما ملاک و مبنا و معیار شده است برای ما هنوز هم یکی از خواص مردود است. محسن رضایی همان کسی است که بجای تو دهنی زدن به متوهمان و فتنه‌گران، حرف از ۹۰۰ هزار کدملی زد. آقا محسن در عین اینکه می‌دانست ساختار انتخابات بگونه‌ای نیست که احتمال وقوع چنین تقلبی وجود داشته باشد و بجای آبروداری و محافظت از حیثیت، امانتداری و جمهوریت نظام حرف از پیگیری و اثبات زد. آیا گستاخی‌های نماینده‌ی ایشان در محضر رهبری را فراموش کرده‌اید؟ محسن رضایی به واسطه‌ی اخلاص و فداکاری‌هایش در زمان جنگ مورد لطف خداوند قرار گرفت و خیلی زود مسیرش را از سران فتنه جدا گرد، اما این بدان معنی نیست که کارنامه‌ی قابل قبولی در فتنه‌ی آن سال داشته باشد.

برادر ارجمند!

انگار فراموش کرده‌اید که خود موسوی برای اینکه ژست روشنفکری بگیرد (و احتمالا برای اینکه first lady آیندۀ ایران را به همه نشان بدهد!) همسرش را در اکثر سفرها و میتینگ‌ها با خود همراه ساخت و پوستر «شهر خالی است زعشاق…» را به‌صورت تمام‌رنگی به در و دیوار شهر چسباند؟ پس چه شده که وقتی حرف از رانت‌خواری تحصیلی ایشان می‌شود، یک دفعه گفتمان لمپنی و ضدروشنفکری «غیرت ناموسی» غوغا به راه انداخت؟ نشان دادن چند ثانیه‌ای کپی عکس ۳*۴ سیاه و سفید رهنورد، نشان دادن ناموس است ولی پوستر «شهر خالی است ز عشاق…» عین ناموس پرستی؟

همیشه برایم سوال بود که مگر شما «خس و خاشاک» هستید که حرف احمدی‌نژاد را به خودتان گرفته‌اید و اینچنین برآشفته اید؟ مگر شما جزو همان ۴۰ میلیون نفر نبودید؟ مگر احمدی‌نژاد آن ۴۰ میلیون نفر را از «خس و خاشاک‌»ها جدا نکرد؟ مگر صدا و سیما غیر از این گفت که مسئولین باید در ایام حساس بر انتخاب عبارات و کلماتشان بیشتر دقت نمایند؟ حال چه شده که مستند اخیر صداوسیما خوشحالتان کرده و آن را به چشم یک پیروزی می‌نگرند؟

اما استناد شما به حرف‌های علی مطهری مصداق بارز اشاره‌ی « الغریق یتشبث به کل حشیش» است. نه تنها علی مطهری بلکه تمام کسانی که به ایشان ارجاع می‌دهند بعد از گذشت ۵ سال اتفاقات ۸۸ را درگیری دو گروه بر سر قدرت می‌داند، نه یک جنگ همه جانبه علیه جمهوریت و اسلامیت نظام و متاسفانه برای آگاه سازی این دسته از ساده لوحان هیچ کاری جز دعای شفا نمی‌توان کرد.

برادر عزیز!

آرزوی گذشتن و بخشیدن سران فتنه یک آرزوی دست نیافتنی هست و خواهد ماند. آنها باید تاوان تمام دلشوره‌ها، خسارت‌ها، خونریزی‌ها و جنایت‌های وارده به بدنه‌ی نظام و مردم را پس بدهند. ظلمی که سران فتنه به امام و آرمان‌هایش کردند نهضت آزادی نکرد و حتی منافقین هم نکردند. آنها شمشیر را از رو بستند و در روی امام ایستادند و اینها خودشان را پیش عبارت «نخست وزیر امام» قایم کردند و با کف و سوت تلاویو و کاخ سفید خوش رقصی نمودند.

نمیدانم شما را برادر بزرگتر خود خطاب کنم یا در جایگاه برادر بزرگتر شما را نصیحتی نمایم (اگرجه مطمئن هستم که از نظر تقوا صدها پله از بنده بالاتر هستید)، اما دست از آرزوهای دراز بردارید که به فرموده‌ی معصوم باعث هلاکت است. ان شاا… که بزودی آن خائنین به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی را در دادگاه عدل خواهیم دید و شیرینی مجازاتشان را در کوی و برزن پخش خواهیم کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد گفت:

  کرو یه بردی بنه سر حدش. آنجا،آنجا مکو.رمزشب.توهم داری؟

 • قلندر درازو گفت:

  خیلی خندیدم مدیر محترم سایت لطفا از این مطالب و نطرات بیشتر درج و منتشر کنید جالبه . اوقات فراغت خوبی برایم ایجاد کردید ممنونم.
  انشاالله بزرگ می شید نارحت نباشید

 • حقوقدان گفت:

  من از طرفداران سر سخت اقای میر حسین بودم.اما متاسفانه ایشون به بیراهه رفتن .خدا انشاالله از سر تقصیراتش بگذره

 • احمد گفت:

  با سلام به تمام کسانی که اظهار نظر کردند. دوست گرامی ، میگن در مثل مناقشه نیست . به کچل گفتند اسمت چیه؟ گفت : زلفعلی . می خواستید “پاسخی برای خروج از توهم” ارایه کنید ولی انگار خداوند مقدر فرموده تا پایان عمر ، خودتون تو ی این” توهم ” بمانید. هیچ میدانید درطول تاریخ اسلام ، چند بار “پیراهن عثمان”بنام دین بالا رفت ؟ و بنام دفاع از دین چه خونهایی که به ناحق ریخته شد؟ مطمئن باش روزی پرده ها کنار میرود و حقیقت رخ مینمایاند و بزرگان گفته اند ” از مکافات عمل غافل مشو – گندم از گندم بروید جو زجو” اینقدر از شنیده های خود مطمئن مباش . حقیقت غیر از این است که مرقوم فرموده اید. خدا همه ماها را عاقبت به خیر کند.

 • غلو گفت:

  سلام بنگال سنگ سنگین واین دونفراویزمکن که نوکری ملی تریف نیاره وای گپ زینت نشون دایی بنظرم نونی …………ک…..ح….

 • ميثم حبيبى گفت:

  درودبه همگى.این ذهن شماست که متوهم است وجناب حیدریان حقیقت راتازه بااغماض بیان کردند.نمیخوام ان روزهاى وصفین تاریخى رابه یاداورم که علیه میرحسین قران صفینى برنیزه کردندفقط شمارابه سخنان مطهرى دعوت میکنم مگرمطهرى تاسه سال پیش نمیگفتندفتنه فتنه ولى چه شدالان حرف خودراپس گرفت برویدپیش ایشان وسنارویوهاى ازقبل تعیین شده براسرکوب اصلاح طلبان بشنوى.شمااگرانسان وشرافت وکرامت انسانى اعتقادداشتى درمقابل هموطنانت چماقداروباتون به دست نبودى.سخنان عسکراولاى رادرپایان عمررابیاداور.اقادرست پس محاکمه شون کنید

  • سیدعباس مرادی گفت:

   شما اگر سه تا دلیل محکم و با سند آوردی که میرحسین درست میگفت، منم قول میدم که ازین به بعد هر‌چی علی مطهری گفت مثل شما چشم بسته قبول‌کنم.

 • شیر زرد گفت:

  اقا زور نزنید . همو چنی که زن این بنده خدا ی خدا زده گفت ملت رای و دوماشون این و ککاشون ، تا اخرشه خوندم که ایی جریان سر بنی نیاره . نه او اهنگر سر بن داشت (اما مرد بی زیر بار زور نیره ) نه ای بچه سی ، والا اگه امام خمینی و اقای خامنه ای نه سی بین ، سر داغ امام علی که ای اولایلش نیترن خوب عامداری کنن ، سر سیلل وکار مخره ایتنگنام . کر باید مثل امام خمینی بود و اقای خامنه ای ، جونم سی او شیری که خردنه .موسوی که خدا روزش کرده بی ، ورسا پشت پا زه و یه عمر زحمت ، احمدی هم کارل داه و ایمل وکار مخر . خاتمی و هاشمی که دنبال عشق و حالشونن . مو خو دونم تایید وانیبو ولی بل تا گپمه بزنم .

 • بنگال گفت:

  جناب مرادی توخیلی کوچکترازانی که د خصوص موسوی ورضایی بخوای اظهار نظر کنی تا چاپلوسان وجلبک مغزهایی چون ….. هست اوضاع استان ما همینطور خواهد بود

 • بینظر گفت:

  آقای مرادی ؟؟ اصلا رایی خوانده شد که یکی ۱۳ میلیون و دیگری ۲۴ میلیون رای بیاورد ؟؟!! احمدی نزاد ۲۴ میلیون رای آورد؟؟!!خودش اعتراف کرد که ……. میلیون …… بیشتر نداشته. عقل هم خوب چیزی است.

  • شیر زرد گفت:

   کرو وخو وریس . مه وی بو تو نه من باغ بی . وری وری ، البته اگه خته و خو نزه بی .

 • حمید گفت:

  حرفت منطقیه ولی این افساد طلبان حرف حق به گوششون نمیره .

 • گچسارانى گفت:

  جواب منو ندادى اقاى مرادى پنج سال این سه نفر را بدون از هیچ دادگاهى یامحاکمه اى در حصرنگه داشتین وفرصت هیچ جوابى به انها ندادید بفرض که فتنه گر کدوم حکومت اسلامى همچو اجازه اى به روساى حکومتش داده؟؟حرف ما همیشه همین بوده وهست. ازاین که دادگاهى ساختگى وناعادلانه حکمى عجیب صادرکند بعیدنیست .

 • هنردوست گفت:

  فردی که خود افتخار چماقداریش را فریاد میزند وازشراب قدرت مست وهمه را اماج تهمت قرارداده است کلمه فارسی رانبایددرعرصه پاسخ به او سلاخی کرد!!

 • شهروند گفت:

  کاسب فتنه! این بهترین چیزی است که می تواند به شما تعلق بگیرد! مار زهرآلود ۸۸ دو سر داشت که سر بزرگترش احمدی نژاد و امثال لباس شخصی هایی که به هیچ قانون و مرجعی پاسخگو نبودند و نیستند بود. ما خواهان محاکمه در دادگاه علی وار هستیم نه فرمایشی ! دادگاهی که هر دو سر در آن مطابق عدالت علی محاکمه شوند. دادگاهی که در آن شورای …..که به جای نگهبانی مبلغ سر بزرگتر فتنه بود محاکمه شود! صداو سیمایی که از خروش مردمی که خواستار رفع ابهام در فضای آرام بودند هیچ نمی گفت ولی برای سر بزرگتر فتنه تمام و کمال گذاشت! لباس شخصی هایی که به نفع سر بزرگتر فتنه راهپیمایی آرام مردم را به خون تبدیل کردند! …….

  • سیدعباس مرادی گفت:

   سلام همشهری
   در خلال متن عرض کردم که برای کسانی که اتفاقات ۸۸ را (به قول جنابعالی) مار دوسری میپندارند که یک سرش اجمدی نژاد است و یک سر دیگر موسوی و لاغیر، هیچ کاری جز دعا برای شفا نمی‌شود کرد.
   و در پایان هم نوشته بودم که ان شاالله دادگاه تشکیل خواهد شد و سران فتنه به سزای اعمال خود خواهند رسید.

 • سیروس گفت:

  اخسنت بر این افشا گری اما حیف که صاحب سلیت هم اصلاح طلبه بیشتر کاممت های تایید مطلب شمارو نمی زنه

 • گجسارانى گفت:

  دوست عزیز که از تقواوانصاف وکلام معصوم سخن میگویی همون معصوم درجایى دیگه مى فرمایید شنیدن سخن هرمتهم یامحکوم قبل از صدورحکم برقاضى مسلمان واجب است حتى اگر درجرم اوتردیدى نباشد .

  • سیدعباس مرادی گفت:

   جناب گچسارانی!
   الان یادتون افتاده که باید حرف بزنید؟ الان یادتون افتاده که قبل از صدور حکم باید اثبات کنید؟ خوب چرا همون موقع نرفتین شورای نگهبان شکابت کنید؟ چرا همون موقع اسناد و مدارک تقلب رو ارائه ندادید تا به نفعتون حکم صادر بشه؟
   فکر نمیکنید گفتن این حرفها اون هم الان خیلی دیر و کمدیه؟

   • مهر گفت:

    کدوم شورای نگهبان .همون شورایی که اکثریت ان به نفع یک کاندید خاص سخنرانی کردند

 • ناشناس گفت:

  آقای حیدریان! به نظر شما در فقه اسلامی «بغات» به چه کسانی گفته می شود؟

 • رضایی گفت:

  رادی عزیز یه کم منصف باش ……احمدی نژاد هم قبل انتخاات گفت پیروزم ….اینکه دلیل بر تخلف نمیشه

 • دو راهی گفت:

  سلامتی میر در حصرمان صلوات

  درود بر موسوی درود بر خاتمی درود بر کروبی

 • مسلم گفت:

  مزارمه

 • ندو گفت:

  آقای مرادی ؟؟؟؟؟؟؟؟
  احسنت ولی

پربازديد