تاریخ درج خبر : 1393/10/16
کد خبر : ۴۳۰۰۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -

واکنش میراث فرهنگی نسبت به واگذاری زمین مسجدشهیدان گچساران

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نسبت به واگذاری بخشی از زمین‌های مسجد شهیدان گچساران که در فهرست آثار ملی به عنوان یکی از مکان رویدادهای مهم ثبت شده، مخالفت کرد.

asasasass

در همین ارتباط، روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویر احمد مطلبی را برای سایت استان ارسال کرده است که در پی می‌آید:

بسمه تعالی
این آثار را باید گنجینه ارزشمندی بدانیم که در آن می توان تاریخ و انسان را، ایران و ایرانی را و عملکرد و سنت های الهی را مشاهده کرد و باید آنها را حراست کنیم. مقام معظم رهبری( مدظله العالی)
انقلاب شکوهمند اسلامی ایران جدا از تاثیراتی که در جامعه جهانی بر جای گذاشت، شاهد ظهور مجموعه‌ای از یادمان‌های این نهضت پرشکوه در جای جای سرزمین عزیزمان بود، مکان‌هایی که هر کدام شاهد و ناظری بر دلاوری‌های مردم به پا خاسته ایران در مقابل دو هزار و پانصد سال ظلم و ستم شاهنشاهی بود، همانند میدان انقلاب ، میدان آزادی، میدان ژاله، مسجد اعظم قم ، مدرسه فیضیه، مسجد گوهر شاد مشهد و…بخشی از این مکان رویدادهای انقلاب اسلامی را شامل می‌شود.
در بسیاری از کشورهای جهان نیز این مکان رویدادها هنوز هم به عنوان سنبلی از رشادت‌های این ملت‌ها ثبت، ضبط و مرمت شده است.
استان دلاور خیز و شهید پرور کهگیلویه و بویراحمد در این میان شاهد چند مکان رویداد در دل خود بوده که می‌توان از مسجد شهیدان گچساران نام برد. با توجه به نقش و جایگاه مساجد در بیداری و روشنگری مردم در قبل از انقلاب اسلامی و نقش و جایگاه این مکان مقدس(مسجد شهیدان) که باعث ماندگاری آن در تاریخ انقلاب اسلامی ایران گردید(درسال ۱۳۵۷ که اوج اعتراضات نسبت به رژیم شاهنشاهی بر می‌گردد که با شهادت و مجروح شدن تعدادی از مردم روشنگر و انقلابی شهر گچساران منجر شد).
لذا با توجه به ارزش و جایگاهی که این مکان رویداد در بین مردم و تاریخ انقلاب اسلامی ایران به ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد داشته است و همچنین به جهت حفظ، پاسداشت و انتقال این اثر ماندگار به نسل های آینده، با همت و پیگیری‌های مثمره ثمراداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ این اثر را به عنوان یک مکان رویداد مهم در فهرست آثار ملی ثبت نماید.
در روزهای اخیر گزارشی مبنی بر واگذاری بخش‌هایی از این مکان رویداد که در فهرست آثار ملی به عنوان یک اثر مقدس و ماندگار ثبت گردیده است به گوش می رسد که هر گونه سوء مدیریت در این بنا باعث خدشه وارد کردن به اصالت این مکان و از بین رفتن گوشه‌هایی از خاطرات مردم فهیم، انقلابی و شهید پرور گچساران می‌باشد.
لذا اداره کل میراث فرهنگی استان با هرگونه دخل و تصرف و برهم زدن وضعیت فعلی این مکان رویداد مقدس، مخالفت خویش را اعلام می‌نماید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • میراث دوست گفت:

    آقایان میراث فرهنگی که همیشه خواب تشریف دارید . بولدوزر اطراف آتشکده ی خیرآباد را زیر و رو کرده است . یکی اومده باغ زده و دیگری اومده جاده زده و یکی دیگر اومده لوله انتقال تفت کشیده و دیگری اومده درختان تاریخی سدر کنار پل خیری و محمد خان را از ریشه کنده و دهانه های قنات تاریخی را کنار پل را تخریب کرده است . یکی نیست از این مسئولین میراث سوال کند چرا اینهمه تخریب و چرا توجهی نمیکنید ؟

  • صبا گفت:

    میراث خواب تشریف داشته تازه بیدار شده

  • یادش به خیرمسجدجامع.

پربازديد