تاریخ درج خبر : 1393/10/17
کد خبر : ۴۳۰۱۲۴
+ تغییر اندازه نوشته -

«علت عدم یکپارچگی جغرافیای لر»

سایت استان: ابوالفضل بابادی شوراب

دردوران پایانی عمرسلسله قاجار،رضاشاه برای کسب قدرت مطلق سرزمین ایران،تاسیس سلطنت خانوادگی خود(پهلوی)وحفظ آن،قوم لر راخطر بالقوه و قطعی برای خود احساس می کرد وترس فراوانی از یکپارچگی وبه قدرت رسیدن این قوم ایرانی الاصل داشت.

شاید رضاشاه و دولت پهلوی برای ترس های خود دلایلی داشته که بخشی از این دلایل بصورت زیر می تواند باشد:

الف- با توجه به اینکه اولین قرارداد نفتی بین دولت انگلیس و بخشی ازخوانین لر(شاخه لربختیاری) منقعد گردید.

ب- با درنظر گرفتن منابع عظیم آب و توپوگرافی ذخیره ی آب برای تبدیل به انرژی های گوناگون درجغرافیای لر

ج- سرمایه های انسانی شجاع و خوش فکری که در این قوم وجود داشته است همچون بانو قدم خیرقلاوند،علیمردان خان اعظمی بیرانوند، خسروخان بویراحمدی، شیرعلیمردان خان بختیاری، خداکرم خان بهمئی، ،سرداراسعد بختیاری،کرم رضا فلاحی(کرمی لرستانی)

د- با توجه به پهناوری، توپوگرافی و غیرقابل دسترس بودن سرزمین لر

ه- وجود منابع طبیعی متعدد مانند مخازن گسترده نفت،گاز،منابع معدنی و طبیعی

متاسفانه ما درتاریخ پر از ظلم و تبعیض پهلوی مشاهده می کنیم که همین که نخبگانی از این قوم اندکی رشد می کردند با توطئه وسیاست ازمیدان قدرت حذف می شدند.

به همین دلیل رضاشاه این قوم میهن پرست را در تقسیمات کشوری درچندین استان تفکیک نمود بطوری که موازنه قدرت اقوام همجواربراین قوم دراستان های تقسیم شده برابر یا بیشتر باشد تا ازرشد استعدادها ونیروهای توانمند آن جلوگیری شود.

بعد ازتجهیزسامانه ی هوایی ارتش درزمان رضاشاه پهلوی توسط دولت های خارجی،اولین استفاده آن در بمباران شهر لرنشین خرم آباد صورت گرفت. نکته ی قابل ذکر این است که این سامانه ی هوایی در زمان رضاشاه هیچگاه درجهت کشتن مردمی غیراز ایران بکار گرفته نشد.

به همین منظور خانواده پهلوی برای برطرف کردن این تهدید با سیاست انجام وصلت خانوادگی با این قوم اقدام نمود که پس ازبرطرف شدن تهدید از طرف این قوم(شهادت رهبران اصلی لر در جغرافیای آنان وزندانی نمودن نخبگان شجاع و تطمیع باقی مانده سران آن) و تسلط برکل ایران کم کم آنها را کنترل و تحت سیطره خود قرار داد.

ضمنا سرزمین های زرخیز و منابع نفتی،گازی،معدنی وآبی قوم لر،نه این که برای این قوم ایجاد فرصت نکرد بلکه باعث تهدید وعقب ماندگی مداوم آنان شد.

اگر اقتصاد کشور براساس تک محصولی(نفت و گاز)باشدعمده مواد یاد شده درسرزمین های این قوم قرار دارد،متاسفانه عملا می بینیم هیچگونه صنایع جانبی وجایگزین در کنار این منابع برای پیشرفت این مناطق احداث نگردیده است.

قابل ذکر است که همیشه دراذهان عمومی شجاعت ها،فداکاری ها ی این قوم میهن خواه را بعنوان تهدید به هموطنان دیگرمعرفی می نمایند و به تحقیر و تمسخراین قوم با ابزارهای رسانه ای وافکارعمومی می پردازند.

اگر پراکندگی جغرافیایی جامعه لربه شکل زیردرسه استان متمرکزمی شد

مطمئنا شکوفایی استعدادها وتوانایی های این قوم جهت سربلندی ایران موثرتر واقع می گردید:

لرهای فیلی و لرهای لک در استانهای لرستان و ایلام وبخشی ازهمدان

(استان۱)

لرهای بهمئی،بویراحمدی و ممسنی دراستانهای غرب فارس،کهگیلویه

وبویراحمد وجنوب شرق خوزستان( استان۲)

لرهای بختیاری درشرق و شمال شرق خوزستان،جنوب اصفهان و چهارمحال

(استان۳)

اگر این استان ها درتقسیمات کشوری تشکیل می گردید لرها می توانستند از منابع خدادادی خود برای حل مشکلات ومعضلات بی شمارخود بعنوان یکی از اقوام بزرگ ایرانی استفاده می کردند.

شاید پراکندگی جغرافیای بوجود آمده قابل برگشت نباشد ولی ما می توانیم تجمع تفکرهم تباران خود را برای رشد و توسعه جامعه لرهای ایران وجهان بکار ببریم.(یک دست صدا ندارد)

به امید وحدت و بالندگی فرهنگی قوم نجیب لر

و سربلندی ایران اسلامی عزیزمان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ابوالفضل بابادی/در جواب جناب خبرنگار گفت:

  دوست عزیز اطلاعات بنده کامل نیست

  لطفا اگر راجع به لرهای بوشهر و مناطق جنوب و شرقی اصفهان دارید با کمال میل مشتاقم

  ab.babadi@gmail.com

  به ایمیل بنده بفرستید

 • خبرنگار گفت:

  موضوع مهم در جغرافیای لرها(پارسیان اصیل) که دراین مطلب به ان توجه نشده است – مناطق جنوبی و شرقی اصفهان و مناطف دیلم و گناه در استان بوشهر – لرها به دریا نیز راه دارند

 • م طاها گفت:

  مطلب قشنگ وزیبا بود،من به نوع تفکر که قوم گرایی یا تعصب بیجا باشه کار ندارم،هم استانیهای عزیزم استانهای اصفهان وشیراز چند کیلومتر با شما فاصله دارند،سکوت سکوت سکوت

 • بیطرف گفت:

  من تاریخ را خوب خوانده ام که به این نتایج دردناک رسیده ام.طرفدار سینه چاک رضاشاه هم نیستم. اما قضاوت تاریخ در مورد رضاشاه غیر از آن است که شما فکر میکنید.دادگاه تاریخ بیرحم و بی ملاحظه است.

 • پاسخ جناب بهلول گفت:

  جناب بهلول بهتر است کمی انتقاد پذیر باشید

  اگر با نظرشان مخالفید حداقل اجازه شنیدن صدای ایشان و دیگر هویت خواهان و مطالبه گران قوم لر را بدهید

  جناب بهلول امیدوارم لر نباشید تا بتونم به شما حق بدهم که چرا از آگاه شدن لرها می ترسید

  • بهلول گفت:

   اتفاقا لرم و شش دانگ هم لرم و اهل گچساران . چرت و پرت حدی دارد . مدام میگویید قوم لز ، قوم لری که فرهیحته اش امثال شما با این اندیشه باشند میخواهم تا قیام قیامت ، به گونه شما یکپارچه نباشه .
   حال بفرض لر نباشم بر چه اساسی از قوم لر بترسم . مگه گفته خودتان نیست که سرمایه های انسانی و طبیعی اش توسط دیگران به یغما رفته است ؟ پس اگر چیزی بودن ، چرا اینهمه به آنها ظلم شده است ؟ جناب نویسنده تدبیر این نیست که بنشینیم و با تعریف از خود انشا بنویسیم ، تدبیر آن است که با عقل و دانش خود ، میهن خویش راکنیم آباد .

 • بهلول گفت:

  حرف مفت . بر طبل قوم و قوم گرایی کوبیدن ، نشانه ی بیخردی است . من نمیدانم نویسنده از کدام ایل استان است اما از ایشون سوال میکنم عامل تضادها و اختلافات درون استانی بین طوایف و ایلات استان چیست ؟
  مسئولین محترم سایت استان لطفا اینگونه چرندیات را منتشر نکنید . اگر به دقت به جملات مطلب توجه کنید مشخص میشود که جملات پیوند محکمی با هم ندارند و نتیجه این است که نویسنده رفته و جملات پراکنده را جمع آوری و این مطلب بی ارزش را برای سایت ارسال کرده است .

 • مهدی گفت:

  سلام مطلب قشنگ وواقعی بود هرزمان نخبگان وقلم بدستان این قوم تلاشی درجهت رفع ابهامات وگمنامی نموده اند تا چهره واقعی اقوام لر را که همانا صداقت شجاعت وانسانیت بوده به دیگران معرفی کنند در درون همین قوم عده ای بدلایلی واهی وبی مسندی مقابله کرده اند .

 • یک لر گمنام گفت:

  ادب مرد به از دولت اوست

  ببخشید حالا شما که سینه چاک رضاشاه هستید شخصا بی طرف هستید یا فامیلی تون بی طرف؟؟؟
  ضمنا تاریخ بخونید شاید کمی از بی طرفی!!!!!خارج شوید.

 • بیطرف گفت:

  این مطالب موهوم را از کجا گیر آوردی ؟؟ رضا شاه به تنها حکومتی که احترام میگذاشت حکومت زندیه و کریمخان زند بود. لرها خطری برای رضاشاه نبودند. لرها کاری به حکومت مرکزی نداشتند. فقط به فکر غارت و دزدی در مناطق مجاور بودند.رضاشاه به همین خاطر سرکوبشان کرد.

 • رضایی گفت:

  بابا کم بگین لر…لر….. تا کی میخواید قومیت گرایی کار کنید قومیت گرایی بنویسید….تو رو قران دوست عزیزم بس دیگه…..انسان زاده اندیشه خویش است نه زاده قومیت خویش…….

پربازديد