تاریخ درج خبر : 1393/10/23
کد خبر : ۴۳۰۶۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

به جای تخریب فرهنگ همفکری را احیا کنیم

ابتکارجنوب- همه به این واقعیت رسیده ایم که مشکلات کهگیلویه و بویراحمد در بخش های مختلف، جز در سایه وحدت داخلی قابل حل نخواهد بود و چشم امید داشتن به مدیریت کشوری کار از پیش نمی برد. امروز نیز ما برای رسیدن به این هدف که نتایج آن می تواند به آبادانی استانمان بینجامد، قدمی برداشته ایم که امیدواریم در دراز مدت به نتیجه مورد نظر بینجامد. برای داشتن استانی آباد، کهگیلویه ای پیشرفته، گچسارانی متحد و یاسوجی منسجم تر به این مهم نیاز داریم. لذا در شماری چند از روزنامه سعی در ارائه نظرات و عقاید نخبگان، سیاسیون، صاحب نظران، فعالین و دلسوزان سیاسی استان داریم تا در قدم بعد شاهد انتخابی اصلح باشیم. امید است این هدف که انتظار می رفت سالها پیش توسط دلسوزان واقعی استان ارائه می شد، با مدیریت جامعه سیاسی استان، دلسوزی هرچه بیشتر و همکاری آنها به ثمر برسد تا در چند ماه مانده به انتخابات، به انتخاب دقیق تر برسیم.

24-IMG_5583
در این شماره با سید نعمت اله صدوقی رئیس اولین ستاد انتخاباتی اصلاح طلبان در خرداد ۷۶در شهرستان کهگیلویه به گفت و گو نشستیم. وی که تشکیل جبهه مشارکت و مجمع روحانیون مبارز در استان را نیز در کارنامه دارد، بعدها با تشکیل حزب اعتماد ملی، این حزب را برای ادامه فعالیت سیاسی برگزید.

۱- عملکرد نمایندگان و مدیران اجرایی استان چگونه است ؟

عده ای اصلاحات را فروخته و صندلی ها را خریده اند
ج : عملکرد درصد بالایی از نمایندگان و مدیران اجرایی را اینگونه می شود تبیین کرد، علی رغم عرف رایج بین الملل و سخنان اخیر رئیس جمهور دخالت قوه مقننه و نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها و تصمیم های استانی را به طور واضح و عینی میتوان دید. یعنی عملکرد مدیران تابعی از تصمیمات و تفکرات نمایندگان مجلس است که این خود آفتی بزرگ برای هر جامعه رو به مدنیت و در حال پیشرفت است . در این بین آنچه دچار خسران شده است زجرکشیدگان اصلاح طلبی هستند که دیده نشده اند . درصد بالایی از مدیران کل و استانداران دیگر استان ها تا جایی که اطلاع دارم اصلاحات را فروخته و صندلی ها را خریده اند و فردا روزی هم که انتخابات در پیش است از اصلاح طلبان که جمعیتی بالای ۶۰ درصد جامعه هستند انتظار دارند که به کمک آنها بشتابند . اما اصلاح طلبان با کدام انگیزه دوباره از دولت و مدیران اجرایی حمایت کنند ؟ مسئولین محترم لطفا پاسخ این یک سئوال را بدهید !!!! اکثریت مدیران اسماً اصلاح طلبند اما در عملکرد از اصول گرایان تندرو ، تندرو تر شده اند و به طیف مخالف اصلاحات اهمیت و جایگاه بیشتری داده و آنها را به مناصب مهم رسانده اند حال مردم قضاوت کنند و مسئولین هم جواب بدهند که فردا جواب این مردم را چگونه خواهند داد . اگر خدای نکرده این دیدگاه شکست بخورد و بازهم انتخابات ۸۴ تکرار شود و اصلاح طلبان شکست بخورند پاسخگو کیست ؟

۲- چقدر از انتظارات مردم از مسئولین و نمایندگان بجاست و به چه انتظاراتی نمیتوان پاسخ داد ؟

ج : مردم ولی نعمت حکومت هستند مگر کلام مولی علی (ع) جز این چیز دیگری است ؟ اهمیت مردم در حکومت اسلامی را در نامه ششم حضرت علی (ع) مطالعه بفرمایید لذا خواسته های مردم از مسئولین بجاست اما مردم باید قضاوت کنند که چند درصد از خواسته های آنها برآورده شده است ؟ ضمن اینکه تاکید می شود که آمارهای اقتصادی با همه نابسامانی ها روبه بهبود و پیشرفت است پس چرا فضای یاًس و نا امیدی در جامعه هنوز هم حاکم است. ایراد در یک جاست، توسعه ی سیاسی مدّ نظر مردم آهنگی کند و بعضاً ساکن دارد . به شعارهای رئیس جمهور محترم که امید و اعتدال بوده است توجه کنید، امروزه چقدر امید را در جامعه میتوان لمس کرد ؟ آیا خداوند به عنوان داوری آگاه بر همه ی امور از عملکرد این دسته از مسئولین که به آرزوهای مردم پشت پا می زنند خواهد گذشت ؟ از دید شما به عنوان خبرنگار این بنده پست بودن قابل بخشش است ؟ آیا اینگونه عملکردها ضربه ای به پیکر آرزوهای مردم و رایی که داده اند نیست ؟ آیا این کارها جبران ناپذیر نیستند ؟ آیا صدای پای آمدن دولتمردان قبل را نمی توان شنید ؟ آیا این دسته از مسئولین دوباره در یک چرخش ۱۸۰ درجه ای به طیف مخالف نمی پیوندند؟

۳- جایگاه اصلاح طلبان بین مردم و سهم آن در مدیریت استانی چگونه است ؟

دوره، دوره فرصت طلبان است نه اصلاح طلبان
ج : جایگاه و پایگاه اصلاح طلبان در قلب مردم است. اکثریت مردم استان دل در گرو اصلاحات دارند و الان که ماشاء ا… همه اصلاح طلب هستند (خنده ) امروز اصلاح فهمی به مراتب برای حل معضلات جامعه از رنگ و لعاب اصلاح طلبی داشتن مهم تر است ، ما هم داریم از دوستان نا اهل ضربه میخوریم و هم از رقیبانی که شطرنج سیاست را جوانمردانه بازی نمی کنند . .خانم خبرنگار دوره، دوره فرصت طلبان است نه اصلاح طلبان واقعی؟

۴- دیدگاه شما در باره تعامل مدیریت اجرایی استان با احزاب و گروه های مختلف چیست ؟

ج : ضعیف بودن جامعه مدنی باعث شده که امروزه حزب فعالی در استان وجود نداشته باشد تا بتوانند تعاملی برقرار نمایند . منظور از حزب در ادبیات سیاسی تشکیلات منسجمی است که کلیه ی غعالیت هایش تشکیلاتی و سازمان یافته و بر اساس خواسته های مردم باشد . فقدان حزب به معنای واقعی باعث می شود که عده ای قدرت طلب ، فرصت های تاریخی را قبضه و پست ها را به نفع دوستان و فامیل های خود مصادره نمایند که این فرصت سوزی را هم اکنون هم می توان به عینه مشاهده کرد .

۵- وضعیت اصلاح طلبان در استان و به تفکیک شهرستان چگونه است ؟

ج: من فکر می کنم که اصلاحات به دست اصلاح طلب نماهای نا اهل در کمای عمیقی فرو رفته و اگر مانند چند سال گذشته با همان رویه قبل عمل نمایند کما فی السابق ره به جایی نخواهند برد که بهتر است تدبیری اندیشیده شود تا تقدیری بهتر از این در انتظارشان باشد مثلا مسئولین بالا دستی این فرصت سوزی را لمس و اصلاح طلبان واقعی را به قدرت بازگردانند. بعضی از مدیران کل برای خود شرینی آدم های چند وجهی را سرکار آورده و اسمشان را گذاشتند اعتدال و تعامل در صورتی که این اعتدال و تعامل نیست .

۶- در کهگیلویه و بویراحمد اقوام و طوائف تیین کننده در انتخابات هستند یا احزاب ؟

ج : اگر مسئولین به تحزب اهمیت می داده اند قطعا امروز گرفتار دیو ۷ سر قومیت گرایی نبوده ایم. از روزی که آقای روحانی رای آوردند دلسوزان تذکرات لازم را در باره به وقوع پیوستن وضعیت امروز داده اند اما آقایان به جای گوش دادن فقط برای رقبای ما خوش رقصی نموده اند که این نشانی از عدم فعالیت درست و منطقی احزاب رسمی سازمان یافته می باشد . لذا در غیاب احزاب قدرتمند به نظر می رسد رویکرد حرکت «جبهه ای » در انتخابات سال آینده موثرتر واقع شود .

۷- نظر شما راجع به عملکرد نمایندگان استان در ادوار مختلف چیست ؟

ج : همیشه قومیت بر افکار نمایندگان و مسئولان حاکم بوده و خواهد بود. اینجانب جز در موارد خاصی از نمایندگان آنهم در اموراتی که حقا و انصافا در مسیر اصلاح طلبی بوده اند راضی نیستم. مواردی هم داشتند که خلاف مصالح اصلاح طلبی بوده است . در کوچه و بازار می شنویم که مردم به عینه در باره بعضی از نمایندگان و مدیران می گویند که اینها نماینده و مدیر واقعی نیستند بلکه دکان دارانی هستند که معامله می کنند . این سئوالات را باید از مردمی پرسید که دادشان به آسمان بلند است که چرا نمایندگان موقع رای جمع کردن دست مردم را می بوسند اما بعد از پیروزی از جواب دادن به فعالین سیاسی و کوچکترین خواسته ی مردم که تلفنی ساده است هم طفره رفته و عارشان می شود که جواب مردم را بدهند ، چرا که ذهنیت له یا علیه نماینده و مدیران بودن را به اذهان متبادر می کند . من فقط انعکاس دهنده بخشی از مطالبات مردم هستم لذا نماینده و مدیر نباید بی توجهی اش را به پای نداشتن وقت بگذارد .

۸- پیش بینی شما از انتخابات آتی چگونه است ؟ آیا دوره اصلاح طلبان تمام شده ؟

ج : قبلا هم خدمت اصحاب رسانه و مردم شریف عرض کرده ام که اصلاحات تمام شدنی نیست، گفتمانی است که از بدو تاریخ بوده و تا انتهای تاریخ هم خواهد بود اما مردم ما باید بدانند که اگر قومیت گرایی و پست پرستی و بی توجهی به این گفتمان (اصلاحات ) به همین شکل ادامه پیدا کند و رد صلاحیت ها گسترده باشد -که امیدوارم که اینطور نباشد- بازهم همین آش است و همین کاسه .

۹- برنامه آینده اصلاح طلبان برای پیروزی در انتخابات آتی چیست ؟

ج : اصلاح طلبان بدون برنامه نیستند و اما محقق شدن وحدت رویه و شروع فعالیت های انتخاباتی راه درازی در پیش است که نیاز به عزم همگانی و ایثار و از خود گذشتگی دارد، امیدوارم که محقق شود.

۱۰- اصلاح طلبان چگونه می توانند به توافق نهایی رسیده و جایگاه خود را به دست بیاورند ؟

از جایی داریم چوب می خوریم که سالهاست مردم رای می دهند
ج : متوجه نشدم منظورتان از جایگاه خود را به دست بیاورند چیست ؟ اگر منظور دردل مردم است که اکثریت قاطعی از مردم امروز خواهان اصلاح هستند اما اگر منظورتان به دست آوردن مدیریت ها آنهم به صورت عادلانه، راهش این است: الف – اصل قومیت گرایی را تا حد ممکن بی رنگ کنند، که وظیفه آگاهان و نخبگان جامعه است. به تغییر مدیران چند چهره و گماردن افراد متخصص ، دلسوز ، کاربلد ، یک رنگ و بها دادن به گفتمانی که مردم در ۲۴ خرداد به آن آری گفتند. این امر در رفع قومیت گرایی شدنی است و عقب نشینی دوستان ما در طیف مقابل از تمامیت خواهی، تجدید نظر در افکارشان. ب – حرکت در جهت تحزب و اصلاح و تحول خواهی و دوری از دکان داری و معاملات پشت پرده می تواند اصلاح طلبان را به پیروزی برساند. ای کاش مسئولین ما کمی از جسارت و شهامت بزرگانمان بخصوص رئیس جمهور را داشتند . دوستان لطف کنند و در گوگل اسم اینجانب را جستجو و مشاهده نمایند که از دو سال پیش تا کنون ذره ذره این نارسایی ها و مشکلاتی که همه مردم از آن می نالند در نامه های جداگانه به رئیس جمهور و نشست با شکوه فعالان سیاسی با استاندار وگفتگو با مدیران کل و مصاحبه های گوناگون تذکرات لازم را داده ام که ناشی از دغدغه های اینجانب نسبت به حل معضلات و مشکلات مردم است که همه در مقابلشان مسئولیم . حرف آخر اینکه از جایی داریم چوب می خوریم که سالهاست مردم رای می دهند اما گروهی بعد از کسب قدرت بواسطه ی مردم و آراء آنان رای مردم را به نفع خود و اقوام و اطرافیان خویش مصادره می کنند و این یعنی شکست و بازگشت به عقب .

منبع: ابتکار جنوب – شنبه ۲۰ دی ۹۳

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کاظمی گفت:

  درودبرسیدکه مانندسلفی های خود حرفهای حق را بی پروا میگوید

 • دانشجو گفت:

  اصلاح طلب واقعی لاهوتی است نه صدوقی و منطقیان ورستاد

 • دهدشتی گفت:

  عشق فقط لاهوتی

 • سوقی گفت:

  چرامی عزیز مگه یادت رفته چطور صدوقی بادولت وراد وروئین درجولکی گوشت بره میخورد. ولی استاد لاهوتی مثل یک رهبر بزرگ سکوت کرد و از هیچ اصولگرا ی حمایت نکرد.

 • چرام گفت:

  اولا شما سوقی نیستید دوم اینکه اینقد روابط اقای صدوقی ولاهوتی قوی محکم هست که تفرقه انداختن شما کاری از پیش نمیبره چراکه یک پیوند فکری وعقیده ای بود نه منفعتی و انشاالله با همکاری همه دلسوزان کهگیلویه انتخابات اینده از ان اصلاح طلبان خواهد بود

 • اصلاح گفت:

  عامل خیلی از اختلافات و بدبختی ها در سرزمین من ………..

 • پديده گفت:

  ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • سوقی گفت:

  اصلاح طلب واقعی دکتر لاهوتی است. صدوقی بدون لاهوتی هیچی نیستش.

 • اصلاح طلب گفت:

  صدوقی با غیرت برس بداد ملت

 • زرین گفت:

  با سلام و سپاس،اشاره درستی شد به ازبین رفتن جامعه مدنی،این درد کمی نیست،در کشور کانادا،بیش از هشتاد درصد امور به دست مردم و ان جی ا و ها سپرده شده و دولت قط در مسایل کلان درگیره،درحالیکه اینجا همان جامعه مدنی نیم بند هم در چندسال گذشته له شد رفت،مطمن باشیم تا زمانی که جریان های سیاسی درقالب احزاب مستقل ثبت شده و شناسنامه دار فعالیت نکنند در هیچ زمینه ای پیشرفت رخ نخواهد داد
  دوم اینکه من بر آنم که در آینده عضوی در بدن کشف خواهد شد به اسم شرافت دان یا شرفدان،محتوای آن هورمونی است که باعث می شود فرد به راحتی حاضر نشود دست به هرکاری بزند تا خود یا جناحش سود ببرند،تمام رفتارهای اجتماعیسیاسی آدم ها تحت تاثیر آن عضو است،هرچه آن هورمون بیشتر ترشح شود شخص خویشتن داری بهتری دارد،اگر به هر علت ازکار بیافتد و یا ازبدن خارج شود فرد اقدامات ضد مردمی و نارواتری انجام می دهد،شاید ریشه دردهای زیادی از ما همین است،این روزها ماجرای علی مطهری مثال خوبی بر این مدعاست

 • داریوش .ا گفت:

  عالی بود حاج آقا

 • بهلول گفت:

  به نظر من آقای صدوقی واقعیات غیرقابل کتمانی را بیان کردند .

 • دلسوز گفت:

  تهمت حمایت اقایان بزرگان اصلاحات از موحد یاهر کس دیگری که سابقه اصلاح طلبی ندارد بطور کلی از یک جا می ایند ان هم جاییست که میگوید اصلاحات مال من است ودیگران هیچ حقی ندارند حتی فرزند وبرادرشان و نزدیکانشان اگر ادعای کاندیداتوری داشته باشند را دشمن پدر کشته به حساب می اورند قلم به مزدهای اصلاحات فروش تا سی سال دیگر نوبت شما نمیشه

 • امیر گفت:

  سلام. مصاحبه بسیار وزینی بود کاش مسوولین علی الخصوص کسانی که پیشرفت شان مدیون جریان اصلاح طلبی بودند اندکی شهامت دفاع از تفکر خود را داشتند

 • ناشناس گفت:

  حاج آقا صدوقی مطهری کهگیلویه است

 • ناشناس گفت:

  جانا سخن از زبان ما می گویی -درود بر صدوقی صادق

 • مهندس چام گفت:

  سلام .اقای صدوقی عزیز من مطالبی که شما بیان کردید رو با دقت مطالعه کردم و کالبد شکافی کردم .بله بحث های خوبی مطرح کردی و حرفهای شما میتونه کارگشا باشه ..در بین این حرف ها جملات متفکرانه ای دیده ام مثل عده ای اصلاحلات را فروخته و صندلی ها رو خریده اند من کامل با این حرف موافقم اقای صدوقی همون عده ای الان در بین شماها و اصلاحطلبان قرار دارند و شیپور اصلاحطلبی به دست گرفته اند !!!!!چطور این قضیه هنوز مبهم باقی مانده در صورتی که چهره ای خیلی از افراد نمایان شده !!!نکته بعد در جملات این بود دوره .دوره فرصت طلبان است نه اصلاحطلبان بله دقیقا مشکل همین جاست که کسانی که دنبال منفعت خود هستن بدنبال چنین فرصت های هستن و با توجه به نزدیکی به انتخابات الان پرچم اصلاحات رو به دوش گرفته اند و حرف از اصلاحطلبی میزنن به نظر من این یعنی خیانت …و ظلم در حق کسانی که در راه اصلاحات زندگی خود را فدا کردن …اقای صدوقی عزیز من یک ادم اکادمیک هستم فکر واندیشه ای خودمو دارم و نظرات خودمو میگم شما فرمودید اصلاحطلبان بدون برنامه نیستند ولی الان در سطح استان تفرقه و بی برنامگی اصلاحات به چشم میخوره و هرکس در هر گوشه ای طبلی به دست گرفته و شیپور اصلاحطلبی گرفته ..ایا واقعا اصلاحات و کسانی که دوست دارند پرچم اصلاحات دوباره بر استان برافراشته بشه نباید به فکر یک برنامه ای کلی برای پیروزی باشند . شما حرف ها خوبی بیان کردید ولی مشکل با این چیزها حل نمیشه .زمانی میتونیم موفق باشیم که اتحاد خود را نه با حرف بلکه با عمل به خوبی انجام بدیم الان هر کسی برای وارد شدن به صحنه ای انتخابات در هر گوشه ای از استان دست به تبلیغ میزنند ومن یقینا میگوییم اگر همین روند ادامه داشته باشه .بازم اصلاحات شکست سنگیتی متحمل میشه …واما جمله اخرم سعی کردند که مارا دفن کنند،غافل از اینکه ما بذر بودیم و روییدیم….پس بیاییم این بذر رو خوب مواظب کنیم با تشکر چام

 • سعید گفت:

  احسنت بر نطق عالی کاملا منطقی جناب آقای صدوقی، این دیدگاه نشانگر دید وسیع و آگاهانه نسبت به شرایط کنونی استان رو نشون میده، بازم خسته نباشی سید عزیز

 • ناشناس گفت:

  صدوقی مطهری کهگیلویه است

 • ناشناس گفت:

  احسنت حاج آقا عالی بود

 • میر دهدشتی گفت:

  بسیار عالی از مطالب حاج آقا صدوقی
  بدوست عزیزم”سید میگه”در عملکرد حاج آقا صدوقی از نوع تاثیر گذاریشون شاید نقدی وارد باشه
  اما نوع حمایت حاج آقا از هرکاندیدی به شکلی که شما فرمودید نبوده.سابقه سیاسی حاج آقا گواه چنین مطلبی است.

 • داریوش گفت:

  احسنت به حاج آقا صدوقی

 • آزاد خانی گفت:

  درود بر حاج آقا صدوقی که درد دل بسیاری از اصلاح طلبان را بارها بیان کردند و همیشه دلسوزانه مشکلات پیش رو را گوش زد کردند از حق اصلاح طلبان دفاع کردند.

 • لنده گفت:

  درود برسید شجاع مدرس اصلاحات صدوقی عزیز که بدون هیچ چشم داشتی همیشه خط شکنی

 • a. a گفت:

  به خوبی مشکلات و چالش های پیش رو را اشاره کردند. احسنت حاج آقا خیلی عالی

 • شفایی گفت:

  عالی بود حاج آقا که با دقت و امعان نظر مشکلات و معضلات رو حلاجی کردی. فقط انشالله هر چی بریم جلوتر راه حل ها رو هم عرضه کنی برای ا
  ینکه شکاف ها کمتر بشه.

 • دانائی فر گفت:

  درود بر حاج آقا صدوقی بسیار از سخنرانی و پاسخ های دلسوزانه تان بهره بردم

 • واقعیت یا حقیقت ؟ گفت:

  امان از روزگار ! وآی از سرنوشت ! عجبا از …
  سلام جناب حاج آقا صدوقی : خواهش می کنم فقط به این یک سوال پاسخ دهید اما شما را به اون جدتون فاطمه زهرا (س) حقیقت را بگید : مگه حضرتعالی در دوران گذشته اونقدر در محل زادگاهتون (راک)به خاطر اندیشه اصلاح طلبی اذیت نشدید ؟ طوری که حتی مینی بوس های راک شما را برای مسیر دهدشت سوار نمی کردند ؟درسته یا نه ؟
  حالا فقط بگو چرا در انتخابات گذشته از جنایب آقای موحد به شکل تمام قد حمایت کردید ؟ هرچند که صلاحیت ایشون تایید نشد اما فقط بفرمایید چرا از ایشون حمایت کردید ؟ حالا دوباره صحبت از اصلاح طلبی و وحدت و …. می زنید .!!!!!

 • مخاطب گفت:

  جاج آقا اگر ابتدا خود منصف باشی و به وحدت معتقد ما می آیم گرچه تجربه گذشته از جانبداری شما ما را بی اعتماد کرده است؟؟؟

 • deleted گفت:

  برادر جان ایشان ازکسی از کسی نام نبرده نسنجیده حرف نزن

 • منصورمحمدی گفت:

  آقای صدوقی دستشون دردنکنه بادقت نظرکامل ودلسوزانه مشکلات اصلاح طلبان رابیان نمودند.ای کاش به شکاف میان برخی سران اصلاحات درتقسیم پستها وفرصتی که برای اصلاحات به تهدیدمبدل شده اشاره میکردندتامردم بهترتصمیم گیری میکردندوهم چنین اعتمادوتوجه به جوانان که نسل آینده وسازنده وقلب تپنده ی اصلاحاتند.

 • سيد گفت:

  این حاج آقا بدلیل طرفداری خاص وناسیونالیستی از آقای لاهوتی درواقع نماینده جریان اصلاحات نیست نماینده واقعی باید به فکر تجمیع نظرات باشد نه اینکه از فرد خاصی که خودش هم مطمئن است هیچوقت به مجلس نمی رود طرفداری کند . مصاحبه های قبلی با ایشان در همین سایت حس عجیب ناسیونالیستی حاج آقا را نشان می دهد.

پربازديد