تاریخ درج خبر : 1391/08/04
کد خبر : ۴۳۱۱
+ تغییر اندازه نوشته -

پیشرفت و عدالت

مقام معظم رهبری مدظله العالی دهه چهارم انقلاب اسلامی را دهه پیشرفت و عدالت نامیدند . که این نامگذاری حاکی از نوعی دیدگاه مبتنی بر اصول و مبانی اعتقادی در جهت دهی به برنامه ها و چشم انداز های نظام در رسیدن به اهداف متعالی می باشد. چرا که در اندیشه دینی و خدا محور نمی توان پیشرفت را با هر قیمتی بدست آورد و برای رسیدن به هدف نمی توان از هر ابزاری استفاده کرد . چون جوهره دین که مبتنی بر فطرت بشر است ، در برگیرنده تمامی کمالات و ارزشهای انسانی است . لذا در راستای مباحث کلیدی و کارگشای مقام معظم رهبری به مبحث عدالت و پیشرفت می پردازیم .

عدالت:عدالت چیست ؟ لفظی است که در حکم و معنای مساوات بکار می رود و عدل در عرف عام به معنای رعایت حقوق دیگران در برابر ظلم و تجاوز و در واقع به معنای اعطاء هر ذیحقی – حقش «اعطاء کل ذی حق حقه » و به معنای هر چیزی را در جای خود نهادن و عدالت خداوند جزء اصول مذهب و از صفات خداوند است و عدالت از دیدگاه فقهاء ملکه و نیرویی است که سبب می شود انسان واجبات را انجام دهد و محرمات را ترک نماید .

خداوند در قرآن کریم می فرماید : ان اله یأمر بالعدل و الاحسان و ایتای ذی لقربی . ( نحل آیه 90 )     همه بر این موضوع واقفیم که عدالت از اصول اعتقادی و دینی ماست و عدالت از خواستگاه های فطری بشر بوده و خواهد بود و گرایش به عدالت در کنار گرایش های عالی مثل حقیقت جویی – گرایش به زیبایی و پرستش در ذات و فطرت انسان به ودیعه گذاشته شده است

… خداوند نظام عالم خلقت را بر اساس عدالت استوار کرده است « قامت السموات و الارض بالعدل » وجود تفاوتها و فراز و فرودها در عالم خلقت حاکی از عدالت الهی است . چرا که اگر این تفاوتها نبود زیبایی‌های جهان خلقت بر ما آشکار نمی‌شد. مثالی بزنم اگر زمین همه‌ دشت بود و از کوه‌ها و تپه‌ها خبری نبود وضعیت زندگی چگونه بود؟ لذا آنچه در جهان خلقت مشاهده می‌کنیم تفاوت است و این تفاوت عین عدالت است. ولی آنچه محکوم و مذموم است تبعیض و نابرابری است در شرایط یکسان حکم نایکسان کردن،بی حق‌ها را صاحب حق کردن وذیحق‌ها را از حقوقشان محروم کردن امری زشت و نازیبا است. لذا در قاموس خلقت الهی آنچه موج می‌زند عدالت است واز ظلم و تبعیض خبری نیست. امروزه شکوفا شدن ملکه عدالت به عنوان گمشده بشریت از خاستگاه‌های آرمانی بشریت است. انقلاب اسلامی که بر اساس مکتب الهی اسلامی رونق گرفت از جمله اهدافش حرکت در مسیر تحقق عدالت بوده است و بخش عمده‌ای از ناملایماتی را که امروزه در قالب تحریم، تهدید و جنگ  تجربه می‌کنیم ناشی از این مأموریت الهی و فطری است که جهان استکباری این حق‌طلبی و عدالت‌خواهی را برنمی‌تابد و دائم  در صدد تقابل و توطئه برای مهار انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است. گرچه در مبانی اعتقادی ما تحقق عدالت در زمان ظهور حضرت بقیه‌الله الاعظم است ولی باید به این مطلب واقف باشیم که انقلاب اسلامی از مقدمات ظهور دولت یار می‌باشد. و اینجاست که هرچه از عمر انقلاب و نظام می‌گذرد گرایش به عدالت‌خواهی بیشتر می‌شود آنچه در این مبحث مد نظر است این است که عدالت باید زیرساخت پیشرفت باشد. پیشرفتی را باید مدنظر داشت که در آن رعایت عدالت و انصاف شود و حقوق انسان‌ها محترم شمرده شود به قول شاعر

« جهان جمله خط و خال و ابروست

که هر چیزی بجای خویش نیکوست»

پیشرفت: یعنی استفاده از ابزارها و امکانات و استعدادها در راه رسیدن به اهداف برنامه‌هاو برنامه‌های پنج ساله ای که در سیاست‌گذاری کلان نظام اعلام می‌شود با هدف‌گذاری خاص تهیه و ابلاغ می‌شود هر آنچه به اهداف برنامه تحقق پیدا کند می‌گوییم پیشرفت حاصل شده است. از زمان وقوع انقلاب اسلامی و تحقق نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های خوبی در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، صنعتی نظامی حاصل شده است که این پیشرفت‌ها لازم هستند ولی کافی نمی‌باشند با توجه به تحولات جهانی و ادعایی که نظام اسلامی دارد لازم است بر ابعاد پیشرفت‌های افزوده شود که در چشم‌انداز ایران 1404بخشی از این پیشرفت‌ها آمده است. لذا در راستای رسیدن به این مهم لازم می‌داند نکاتی را از مجاری کارشناسی طرح نماید. عواملی که می‌توانند باعث تحقق پیشرفت و عدالت شودند:

1- قانون‌گرایی: توجه به قانون و تمجید از آن از عوامل محسن در رسیدن به پیشرفت می‌باشد . قانون اساسی ما که برگرفته از مبانی دینی و اعتقادی است از جمله قوانینی است که است کمال خوبی برخوردار می‌باشد که در بحث رسیدن به قله پیشرفت می‌بایست مورد توجه همه اقشار جامعه به ویژه برنامه‌سازان و برنامه‌ریزان قرار گیرد. توجهی به اصولی مانند اصل 44 قانون اساسی که بارهای بار مورد تأکید و توجه رهبری بوده است . قانون گریزی و فراتر از قانون حرکت کردند و قانون‌شکنی آفت پیشرفت و ترقی است.

 2- توجه به اصل شایسته سالاری قطعاً برای اجرایی نمودن برنامه‌های تعالی بخش نیازمند کارگزارانی کارآمد و دارای توان مدیریتی بالا هستید اینجاست که می‌بایست به سپردن مسئولیت‌ها و مدیریت همه افراد شایسته و توانمند توجه شود. شایسته‌سالاری و به گزینی می‌بایست عوض به کارگیری نیروی انسانی در ابعاد مختلف مدیریتی توجه شود. انسان شایسته با کفایت و درایت می‌تواند چرخه پیشرفت حرکت را خیلی راحت‌تر از افراد فاقد کفایت و تجدید بچرخاند و در راه رسیدن به اهداف بتوانید به پیش برود. توجه به اصل شایسته سالاری نیاز امروز و فردای ایران اسلامی است توجه به این است می‌بایست خارج از جریان گرایی باشد.

 3- مدیریت دانش محور : امروز و کسی پوشیده نیست که دست یاری بشر کنجکاو به دانش‌های مختلف به ساعت می‌باشد. مدیریتی می‌تواند در تحقق پیشرفت مد نظر مقام معظم رهبری موفق باشد که از دانش و تخصص لازم برخوردار باشد. چرا که سپردن مسئولیت را به افراد جاهل و فاقد دانش لازم دستاوردی که ندارد هیچ، حتی امکان وارد کردن خسارت هم دارد. سپردن کار به کاردان

 4- مدیریت متعهد: تعهد و تدین و روحیه امانت‌داری و لایت پذیری در امر مدیریت یک امر ضروری است که ضرورت آن در نظام دینی و الهی انکارناپذیر است. لذا می‌طلبد که در گزینش مدیران به میزان تعهد و تدین آن‌ها توجه شود. پیروزی‌های چشمگیر امروز ایران اسلامی مدیون چنین انسان‌هایی بوده که نمونه عینی آن انسان دکتر محمدی و احمدی روشن و دیگر عزیزان عرصه انرژی هسته‌ای می‌باشند.

 5- مدیریت تعامل گرا:تعامل  در مدیریت و استفاده از توان و پتانسیل دیگران و خودداری از خودسری و خودخواهی عاملی مؤثر در نیل به پیشرفت و تعالی است استبداد رأی و خودخواهی عامل هلاکت و رکود است. از هنر مدیریت تحول گرا همراه کردن دیگران با خود و استفاده از توانمندی‌های فکری و خلاقیت‌های ذهنی آنها است.

 6- مدیریت جهادی: مدیریتی می‌تواند در راستای پیشرفت و عدالت ایفای نقش کند که دارای روحیه جهادی و تلاش بی‌وقفه در عبور محوله باشد. وقت شناسی، پای کار بودن، دلسوزی و عشق و محبت از ویژگی‌های این مدیریت است.  در مجموع در دهه پپیشرفت و عدالت  باید جهت برنامه در راستای توسعه عدالت باشد و تلاش شود تا از تمام ظرفیت‌ها و استعدادهای تأثیرگذار در این امر مهم استفاده شود تا به یاری خداوند چشم‌انداز 1404 به اهداف مدنظر برنامه آن‌گونه که بایسته و شایسته است نایل شویم به  امید آن روز .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • قناری گفت:

    قصدم توهین نیست اما خیلی مایلم بدونم این سایت روزی چند نفر بازوید کننده داره

پربازديد