تاریخ درج خبر : 1393/10/23
کد خبر : ۴۳۱۲۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

«وقتی طایفه کار حزب را انجام می دهد»

 سایت استان: سیدولی موسوی نژاد*

از نخستین باری که معنای رای را یاد گرفتم سه دهه می گذرد، آن زمان انتخابات مجلس بود و فردی نامزد این انتخابات در کهگیلویه و بویراحمد شده بود و بسیاری از افراد طایفه وی به آن شخص رای دادند و همه دوستان و فامیل را تشویق می کردند که همین کار را بکنند.
وقتی طایفه کار حزب را انجام می دهد- سیدولی موسوی نژاد*
آن زمان در مقطع ابتدایی بودم و یادم هست کسانی که تحصیلات عالی دانشگاهی داشتند بسیار اندک بودند ولی اکنون کسانی که تحصیلات عالی دانشگاهی ندارند اندک هستند.

تغییرات زیاد دیگری از آن موقع تاکنون رخ داده است، موهای پدر من به طور کامل سفید شده است، موهای خودم هم کم کم سفید می شود، خیابان هایی که شمار اندکی خودرو، آن هم پیکان های سفید و وانت بارهای تویوتا در آن ها پیدا می شد اینک پر از خودروهای داخلی و خارجی با مارک های پژو و پراید و زانیتا و … شده است، مردم مستمند آن موقع، اکنون خوش پوش تر شده اند، کودکان به جای زبان لری، فارسی سخن می گویند، خانه های سنگ و سیمانی و گچی جایشان را به خانه هایی که از فوم می سازند داده اند، تلویزیون های سیاه و سفید با تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی جابجا شده اند، پزشک های هندی و بنگلادشی از شهر ما رفته اند و پزشک های بومی جایگزین شده اند، شمار کمی از مردم از آن تلفن های چهار رقمی داشتند اکنون همه تلفن همراه دارند ( علاوه بر وایبر و واتس آپ، فیس بوک و …)، تلویزیون، تنها دو شبکه یک و دو داشت الان دست کم ۲۱ شبکه شده، جاده های خاکی روستاها همه آسفالت شده است، خلاصه، دنیا از این رو به آن رو شده است، به جز یک چیز که هیچ تغییری نکرده است، همان شخصی که چنددهه پیش از یک طایفه خاص در انتخابات شرکت کرده بود هنوز هم شایعه است که نامزد مجلس خواهد شد و بسیاری از هم طایفه ای های وی باز هم می خواهند به وی رای دهند.

دیروز با یکی از دوستان درباره انتخابات سخن می گفتم یک جمله گفت که باعث شده این یادداشت را بنویسم. گفت که اصلاحطلب و اصولگرای ‘فانتزی’ کم پیدا می شود که بخواهد براساس تفکرش رای دهد همه به خاطر دلبستگی های خویشاوندی و طایفه ای رای می دهند. ممکن است یک اصلاح طلب به نامزد اصولگراها رای دهد و یک فرد اصولگرا به یک اصلاحطلب.

جمله این دوست را می توان به عبارت دیگری به این صورت نوشت: در نبودن احزاب فعال، طوایف در استان کهگیلویه و بویراحمد نقش بسیج کنندگی مردم به سمت یک کاندیدای خاص را برعهده دارند.

کارکردهای احزاب:

معرفی کاندیدا: یکی از کارهای احزاب این است که افرادی را به نمایندگی از حزب برای انتخابات نامزد کنند که در جوامع سنتی، این کارکرد توسط طوایف و بزرگان و متنفذین صورت می گیرد.

در این زمینه، بزرگان و متنفذین طوایف، افرادی را برای نامزدی مجلس معرفی می کنند اگرچه احزاب و جناح های سیاسی هم این کار را انجام می دهند اما بدون حمایت طوایف، معرفی کاندیداها جدی گرفته نمی شود.

٢. بسیج انتخاباتی: احزاب، طرفداران خود را به حمایت از نامزدهای معرفی شده تشویق مـی کننـد. در این مورد نیز بدون استثنا همه افراد پیروز در انتخابات های گذشته در کهگیلویه و بویراحمد پیروزی خود را مدیون بسیج اعضای یک طایفه و ایل بزرگ و یا زیرمجموعه های این طوایف یا ائتلافی از چند طایفه هستند و احزاب و جناح های سیاسی تاثیر چندانی در پیروزی نداشتند و اگر تاثیری بود بدون حمایت های طایفه ای کارساز نبود.

٣. سازمان دهی: احزاب راهبردهای خرد و کلانی را برای سازماندهی فرایند انتخابات از ابتدا تا انتها اجرا می کنند و از این راه نقشی حیاتی در سازمان دادن به انتخابها و بدیلها ایفا می کنند. در این باره هم سازماندهی توسط اعضای موثر طوایف صورت می گیرد و معمولا همه طایفه در این زمینه نقشی را برعهده دارد از تبلیغات دیواری تا کامنت گذاری در سایت های خبری.

۴. نمایندگی منافع: احزاب، نمایندگی گروههای اجتماعی گوناگون را بر عهده دارند و منافع این گروه ها را به سیاست تبدیل می کنند. در این مورد نیز طوایف همین کار را انجام می دهند و به طور معمول منافع یک گروه از متنفذین یا اعضای بیشتری را برعهده دارند و پس از پیروزی به منافعی از جمله تقسیم مقام ها و سمت های دولتی بین اعضای طایفه اقدام می کنند یا دریافت تسهیلات و هر کاری که از مجازی شبه قانونی امکان انجامش باشد به نفع طایفه پیروز انجام می شود.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که هرچند زمان تاثیرگذاری طوایف و ایل های بزرگ به سرآمده و به هیچ وجه یک طایفه یا ایل نمی تواند به صورت تکی به چنین کاری اقدام کند اما در این مورد هم به جای یک طایفه، ائتلافی از چند طایفه می توانند پیروز شوند همانند ائتلاف چند حزب در دمکراسی های حزبی.

اینکه طوایف کار احزاب را انجام می دهند ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد نیست و در بسیاری دیگر از استان های ایران و حتی خاورمیانه نیز چنین پدیده ای مشاهده می شود.

*خبرنگار ایرنا مرکز یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • پاتاوه گفت:

  جنگ قدرت وثروته. تحصیل کرده های استان مهاجراستانهای دیگه هستندورنج غربت. تحمل می کننداماطایفه گرایی وپول دراستان محروم وضعیف ماکه عامل اصلیش همین طایفه بازیه حرف اوله می زنه. تاریخ هم همین بوده توده زروزور برمرم گرسنه وبدبخت سواربودند

 • م طاها گفت:

  عالی بود،کاش میتونستم این حرفارو به بفهمونم،دلیل عقب ماندگی وفقر ما اینه که آدامای فرهیخته خونه نشین شدن وادمایی برا انتخابات قدعلم میکنن که پشتشون یا به تیره وطایفه شون گرمه یا به مال منالشون

 • بویراحمد گفت:

  اصلا وابدا این سخنان در مورد ما تامرادیها صحت ندارد وگرنه همیشه باید نماینده مجلس از ایل تامرادی می بود

 • ناشناس گفت:

  نوشته بسیار خوبی بود

 • ناشناس گفت:

  موافقم . مسخره ترین کلمه ای که تو این مملکت میشه شنید حزبه در واقع باندهای قدرتی هستند که منابع و مافع کشور رو در پستو ها تقسیم می کنند!

پربازديد