تاریخ درج خبر : 1393/10/24
کد خبر : ۴۳۱۷۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

برخورد قاطع با ریشه‌کنان گیاهان در بویراحمد صورت می‌گیرد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد به متخلفان و ریشه‌کنان گیاهان کوهی هشدار داد که امسال این اداره با قاطعیت و برنامه‌ریزی مدون با چنین افرادی برخورد قاطع و قانونی می‌کند.

سعید نظری در جمع اصحاب رسانه با بیان این که امسال و در فصل تابستان روزهای دشواری را پشت سر گذاشتیم و از همه توان و نیروی خود برای حفظ جنگل‌های شهرستان بویراحمد از جان و دل مایه گذاشتیم، اظهار کرد: روزهایی بود که همکاران ما در کنار آتش حتی از داشتن یک بطری آب محروم بودند و مخلصانه با روحیه جهادی حریق را در جنگل‌ها اطفاء می‌کردند.NAZARI

این مسئول افزود: هنوز تابستان امسال و روزهای سخت آن را یادمان نرفته که دست و پای همکاران ما از شدت شعله آتش می‌سوخت، اما دغدغه حفظ جنگل‌ها هر گونه سختی را برای آن‌ها آسان می‌کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد اما کار در پاییز و زمستان را آسان‌تر از تابستان و آتش‌سوزی‌ها ندانست و گفت: با شروع فصل زمستان باید شبانه‌روز به فکر جلوگیری از تخریب‌ها باشیم و به یقین این‌کار به مراتب سنگین‌تر از مشکلات آتش‌سوزی در تابستان است.

وی همه فصول سال را فصل سختی و کار و تلاش برای منابع طبیعی دانست و گفت: با شروع فصل بهار و از اواخر زمستان کار منابع طبیعی بسیار سخت‌تر از تابستان و زمستان خواهد بود چرا که در این فصل باید از گونه‌های نادر گیاهی خود حفاظت کنیم چرا که هجوم منفعت‌طلبان و ریشه‌کنان گیاهان کوهی بسیار زیاد است.

نظری، منفعت‌طلبی این عده را ناشی از نادانی و عدم علم به ریشه‌کنی گیاهان کوهی و انقراض نسل آن‌ها دانست و گفت: این عده فکر می‌کنند که با برداشت هر چه بیشتر و زیادتر گیاهان، برای سال‌های آینده چیزی باقی خواهد ماند همچنان که امروز دیگر در کل استان یک ساقه کرفس کوهی دیده نمی‌شود.

این مسئول از نشست مسئولان منابع طبیعی شهرستان و هم‌اندیشی برای حفظ گیاهان کوهی یاد کرد و گفت: نشست‌های خود را همچنان ادامه می‌دهیم و برای جلوگیری از ریشه‌کنی این گونه گیاهان تاکنون راه‌حل‌هایی پیشنهاد شده که به دنبال اجرای بهترین این راه‌کارها هستیم.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد استفاده از توان و مشارکت مردمی را یکی از مؤثرترین راه‌ها دانست و گفت: مردم مناطق مختلف نباید اجازه دهند که غریبه‌ها مناطق آن‌ها را عاری از گیاهان کوهی کنند چرا که آیندگان باید این گونه‌ها را ببینند همچنان که امروز دیگر بچه‌های ما کرفس را به چشم نمی‌بینند.

نظری، ضمن تشکر از دستگاه قضایی استان با هشدار صریح به کسانی که از هم‌اکنون خود را برای ایام منتهی به بهار آماده ریشه‌کنی گیاهان کوهی کرده‌اند، تصریح کرد: حتی نسبت به یک ساقه گیاه کوهی در منطقه تحت حفاظت خود احساس وظیفه می‌کنیم و با هماهنگی که اکنون بیش از هر دوره‌ای میان دستگاه قضا و منابع طبیعی وجود دارد با متخلفان برخورد لازم و قاطع خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حسین گفت:

  با سلام به این مسئول عزیز
  این کار رو نه شما و نه هیچ کس دیگه ای قادر به انجام دادن آن نیست.به دلایل زیر.
  ۱٫ مردم استان اکثراً در فقر به سر میبرند
  ۲_ ماموران محیط بانی حمایت نمی شوند
  ۳_ امکان کنترل پارتی بازی در استان وجود ندارد

پربازديد