تاریخ درج خبر : 1393/10/24
کد خبر : ۴۳۲۲۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

مجلس در حفظ و صلابت قانون مسئول است

سایت استان: سامان کرم نیا*

مجلس نهاد قانون گذاری است و به همان میزان در حفظ و صلابت قانون مسئول است.
قانون اساسی ، اساس و بنیاد جمهوری اسلامی ایران را تشکیل داده و یادگار رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره) می باشد . این قانون خون بهای هزاران شهید ی است که برای حفظ و بقاء آن در دفاع از تمامیت ارضی و حفظ ارزش های اسلامی با دشمن متجاوز،جنگیدند و شهید شدند، تا از مام وطن و قانون اساسی پاسداری و آزادی را برای همگان به ارمغان بیاورند .
ماده ی ۸۶ قانون اساسی میگوید:
نمایندگان مجلس در مقام ایفای نمایندگی در اظهارنظر و رأی خود کاملا آزادند و نمیتوان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار نظر کرده اند یا آرائی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده اند تعقیب و یا توقیف کرد.
و همچنین در ماده ۲۳ ( قانون اساسی/فصل سوم/ که به حقوق ملت میپردازد) آمده است:
تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمیتوان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد.
جدای از تقدس حقوق مدنی جامعه ، بر آحاد ملت واجب است برای حفظ و پاسداشت قانون اساسی همت گماشته و به عقاید و نظرات مردم با دیده ی احترام نگریسته و حقوق مدنی را در جامعه به کمال برسانند .
بدیهی است که جامعه از اقشار و طبقات مختلفی شکل گرفته و از همه ی این اقشار، نباید انتظار داشت که یک گونه به آزادی اندیشه ، بیان و قلم بنگرند ، مثلأ نگاه جامعه ی روشنفکر و نگرش آنها به قوانین مملکت به گونه ای و نگاه قشر عوام جامعه به گونه ای دیگر است ، اصولأ مردم برای رصد کردن حقوق خود و تسلی خاطر برای بهره مندی از حقوق مدنی نگاهشان به نهادهایی است که متولی و نظارت بر این عملکرد را بر عهده دارند ، مهمترین و مؤثر ترین ارگان مجلس شورای اسلامی است که به نمایندگی از مردم در چارچوب قانون اساسی ،خط مشی آزادی عمومی را تبیین و قوانین مدنی را به منصه ظهور میرسانند ، البته مردم هم آگاه هستند و عملکرد نمایندگان خود را رصد خواهند کرد و نمره ی منفی و یا مثبت آنان را اگر توان بیان هم نداشته باشند در دادگاه وجدان خویش به قضاوت خواهند گذاشت.

مشاجره ای که ۹۳/۱۰/۲۱ در جریان نطق دکتر علی مطهری در مجلس شورای اسلامی ایران به وقوع پیوست این سؤال را به ذهن متبلور می سازد ، که آیا در صحن علنی مجلس قانونگذار، آزادی بیان برای نماینده ای که در آغوش قانون اساسی عقایدش را بیان میدارد وجود ندارد؟
اگر کسی به مقام تظلم خواهی برآید مدافع اش چه کسی خواهد بود ؟
آیا احساس عدم امنیت در جامعه بوجود نمی آید؟
اندیشه را بایستی با اندیشه پاسخ گفت نه با محدودیت و قوای قهری و ایجاد تنش و التهاب در فضای جامعه.
عیب را بایستی جستجو کرد و دید که آیا اشتباه از قانون است ، یا انتخاب مردم و یا اندیشه ها ی ناثواب ، هرچه باشد بایستی دید و شناخت و اصلاح کرد تا به جای تنفر ، دل زدگی و بی مهری ، صفا ، صمیمیت و آزادگی بر جامعه سایه افکنده و غرور ملی پایدار بماند.
نگرش های مختلف جامعه برای پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی مبنی بر تامین نیازمندی های عمومی مسلتزم متوافق بودن اندیشه های برتر بوده و با حفظ آرمان های ارزشمند ، به نقل از پیامبر اسلام (ص) که می فرمایند وحدت موجب رحمت و تفرقه موجب عذاب است، و همچنین می فرمایند: گشاده رویی زینت بردباری است، امکان پذیر است. کمی به خود آییم ! و با تأمل به چالش ها و مشکلات موجود به هم فکری پرداخته و بگذاریم هر کس هر عقیده ای که دارد آن را بیان و به منصه ظهور برساند ، اندیشه ی والا را تقویت و عقاید ناقص را با صلح و دوستی اصلاح و اندیشه های ناکارامد را دور ریخت و به رفع ایرادات پرداخت.
باید دید که زمان در حال گذر است، ما چه خوب و چه بد گام به فردا بگزاریم همان قسم به تاریخ خواهد پیوست و آیندگان اندیشه امروز ما را به چالش خواهند کشید ! خوشا آنکه علی گونه بیاندیشد،زندگی کند و گام به جلو بگذارد!

*دبیر انجمن اسلامی دانشجویان متحد دانشگاه آزاد کازرون و عضو شورای سیاست گذاری تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ننیکبخت؛ح گفت:

  مطهری تنها مرد مجلس است؛ چون فریاد میرند تمکین بر قانون داشته باشیم افراطیون دچار واهمه شدن…
  عالی بود..سپاس

 • علی گفت:

  آقای کرم نیا گل گفتی اما افسوس که عده ای از نمایندگان مجلس بجای نمایندگی برای مردم (( وکیل الدوله به معنای عام هستند )) و از واژگان مقدسی چون ( مقام ولایت ، خون شهداء ، دفاع مقدس ) برای خود پلی ساخته اند که منافع حزبی خود را دنبال میکنند واگر نماینده ای پیدا شد که با مشی آنها مخالف بود لذا با همان واژگان ابتدا اورا ترر شخصیت می کنند ومانند پتکی برسرش می کوبند تا چشمه اندیشه را بخشکانند
  در روایات ائمه معصومین بکرات آمده است که قدرت هر کس به میزان فکر واندیشه او بستگی دارد نه به زور وبازوی او ، اما میبینیم که بعضی ازنمایندگان مجلس ، اندیشه را کنار گذاشته وبا زور وبازوی خود هجوم میبرند تا کاغذ نطق دیگر نماینده را پاره کنند و اندیشه ناطق را لگد مال نمایند واقعا باید برای این مجلس تاسف خورد

 • رستگار گفت:

  تاسف میخورم که مجلس ما دست افراط گرایانی قرار گرفته که نه سواد سیاسی دارند نه حق شناس اند…
  درود…

 • از چرام گفت:

  درود جناب کرم نیا

پربازديد