تاریخ درج خبر : 1393/10/24
کد خبر : ۴۳۲۵۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

مصوبات مهم سفر مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به کهگیلویه و بویراحمد

شورای اداری جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد، امروز میهمانان و مصوبات ویژه‌ای از جمله اختصاص اعتبارات تأمین آب اراضی شیبدار و احداث خط مدرن روغن‌کشی زیتون داشت.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، ابوالقاسم حسن‌پور، مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی، رمضانی، مشاور وزیر و مجری طرح زیتون کشور، گل‌محمدی رئیس مؤسسه تحقیقات مرکبات کشور در بازدیدی یک‌یوزه از باغات زیتون و مرکبات کهگیلویه و بویراحمد،به همراه مسئولان اتانی و شهرستانی جهاد کشاورزی در نشست شورای اداری حاضر شدند تا وضعیت باغبانی این استان را آنالیز کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد امشی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در این نشست موضوعات مهمی مطرح و مصوب شد؛ پیگیری برای اختصاص مبلغ ۵۰ میلیارد ریال به تأمین آب باغات اراضی شیب‌دار، احداث خط ویژه روغن‌کشی زیتون از جمله مهم‌ترین مصوبات این نشست بوده است.

جعفر گوهرگانی با اشاره به تولید ۱۴ تن روغن زیتون در سال جاری، ابراز داشت: استان کهگیلویه و بویراحمد به طور رسمی به جمع تولیدکنندگان روغن زیتون در کشور پیوست.

وی تصریح کرد: احداث خوشه صنعت زیتون از دیگر مصوبات نشست شورای ادرای با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بوده است.

متولی بخش کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد، ادامه داد: همچنین در این نشست مقرر شد تا آموزش‌های رایگانی در مباحث مختلف باغبانی برای باغداران استان کهگیلویه و بویراحمد از سوی وزارت جهاد کشاورزی صورت گیرد و کشاورزان این استان در بازدیدهای مختلف از باغات مهم کشور با روش‌های مدرن باغداری آشنا شوند.

به گفته گوهرگانی، در نشست شورای اداری سازمان جهاد کشاورزی همچنین مقرر شد، هزینه‌های هرس، پیوند، تغذیه و اصلاح باغات زیتون این استان برآورد و از سوی وزارت جهاد کشاورزی تأمین شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به غرس‌های نهال‌های مشکل‌دار انار در سالیان گذشته، از قول مساعد مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارات برای کمک به اصلاح این باغات در استان خبر داد.

وی ادامه داد: از آنجا که این استان شرایط مساعدی را برای توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار دارد، قول ویژه گرفتیم که مبالغی را برای تأمین آب این اراضی جهت احداث باغ در اختیار سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد قرار گیرد.

گوهرگانی حمایت از تولیدکنندگان نهال را از دیگر مصوبات این نشست خواند و تأکید کرد: حتی اگر یک متر هم توسعه باغات نداشته باشیم، اجازه ورود نهال از بیرون از استان را نمی‌دهیم چرا که این کار به معنی انتقال بیماری‌های نابودکننده باغات خواهد بود.

وی احداث خط ویژه روغن‌کشی و حمایت مالی وزارت جهاد کشاورزی از توسعه باغات زیتون را از دیگر مصوبات این نشست اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد حمایت از طرح‌های تحقیقاتی باغبانی، آموزش باغداران، و توسعه فراوری زیتون و تولید محصولات متنوع وابسته به زیتون را از دیگر مصوبات نشست امروز خواند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد