تاریخ درج خبر : 1393/10/27
کد خبر : ۴۳۳۰۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -

وجود گچ در آب شرب ارتباطی با ایجاد سنگ کلیه ندارد

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد گفت: وجود گچ در آب شرب ارتباطی با ایجاد سنگ کلیه ندارد.

به گزارش سایت استان به نقل از پایگاه خبری شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد فرهاد صداقت در جمع خبرنگاران با اشاره به تصور اشتباهی که بیشتر مردم در مورد عامل بروز سنگ کلیه دارند اظهارکرد: وجود گچ در آب و لعاب گرفتن کتری هیچ ارتباطی با سنگ کلیه ندارد.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد افزود: چیزی که به صورت لعاب کتری مشاهده می شود در حقیقت سختی موقت آب یا سختی بی‌کربناتی و کربناتی آب است که در اثر بالا رفتن دمای آب د رکتری رسوب می‌کند.

وی یادآور شد: در صورت تنظیم دمای آبگرمکن دیواری به بالاتر از ۶۰ درجه سانتی گراد نیز امکان تشکیل رسوب سختی و گرفتگی پشت شیرآلات منزل وجود دارد.

صداقت تصریح کرد: سختی کل آب مجموع سختی موقت و دائم است که بر اساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و کشوری بالا رفتن آن در آب هیچ محدودیتی برای مصرف آب ایجاد نمی کند و صرفا برای برای جلوگیری از رسوب شدید آن در خطوط انتقال و شبکه توزیع آب و احتمال گرفتگی لوله ‌ها حد مجاز ۵۰۰میلی گرم بر لیتربر حسب کربنات کلسیم را برای آن در نظر گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده در سطح ملی و بین‌المللی هیچ شواهدی مبنی بر تاثیر سختی آب در ایجاد سنگ کلیه وجود ندارد، و شواهدی مبنی بر احتمال تاثیر مثبت آب با سختی بالا بر بیماری هی قلبی و عروقی نیز وجود داد.

وی با اشاره به اینکه میزان سختی کل آب در کهگیلویه و بویراحمد ۲۵۰ میلی‌ گرم بر لیتر بر حسب کربنات کلسیم است، گفت: شهروندان از این بابت هیچگونه نگرانی نداشته باشند.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آبفای شهری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: اساسا کلسیم یکی از عناصر مفید برای بدن انسان می‌باشد و بدن انسان در شرایط نرمال دارای ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰گرم از این عنصر مفید است.

صداقت مقدار کلسیم جذب شده از آب نسبت به سایر مواد غذایی را بسیار ناچیز دانست و گفت: بخش عمده کلسیم بدن انسان از طریق سایر مواد غذایی از جمله لبنیات جذب می‌شود.

وی یادآور شد: بر اساس تحقیقات علمی مصرف بیش از حد نمک و مصرف کم آب اصلی‌ترین عوامل تشدید سنگ کلیه هستند و بنابراین تصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز سنگ کلیه اصلاح رژیم غذایی ، ورزش و مصرف مداوم آب در برنامه روزانه شهروندان قرار گیرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد