تاریخ درج خبر : 1393/10/28
کد خبر : ۴۳۳۲۴۴
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنی با رئیس حوزه هنری استان

سایت استان: هنرمند

۲۶ آذر امسال علی هوشمند به عنوان چهارمین رئیس حوزه هنری استان معرفی و شروع به کار نمود. حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی یکی از نهادهای انقلاب اسلامی می باشد که بیش از سه دهه است در عرصه فرهنگ و هنر کشور فعال می باشد. اما این نهاد در کهگیلویه و بویراحمد عمر کوتاهی دارد ولی با وجود همین عمر کوتاه تاکنون منشاء خیرات و برکات بسیاری بوده که از جمله می توان به اثر فاخر و جاودانه ی «پایی که جا ماند» اشاره کرد. امروزه به لطف زحماتی که در این مجموعه کشیده شده است حوزه هنری را همه می شناسند و این مجموعه مورد اعتماد مسئولین و شخصیت های استان می باشد. در آستانه دومین دهه از عمر حوزه هنری انقلاب اسلامی استان یکی دیگر از نیروهای توانمند فرهنگی کشور به عنوان رئیس این نهاد توفیق خدمت به دست آورده اند. هوشمند پیشتر در فرهنگ و ارشاد اسلامی دو استان ایلام و قزوین مشغول به کار بوده اند و بررسی رزومه ی ایشان نشان از توانمندی و کاربلدی ایشان می دهد. حضور ایشان به عنوان رئیس جدید حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد امیدواری های بسیاری را در میان هنرمندان و اهالی فرهنگ بوجود آورده است. هر چند معضلات و دغدغه هایی در این عرصه وجود دارد که ذکر مواردی چند از این دغدغه ها در این مجال خالی از لطف نیست:

۱- در سال های گذشته به واسطه برخی برنامه ریزی های ناصحیح و عدم حمایت در حوزه فرهنگ و هنر طیف وسیعی از هنرمندان استان اقدام به مهاجرت به تهران و شهرهای دیگر نمودند که این مسئله جز فرار نخبگان تعبیر دیگری ندارد و موجب گردیده سات که استان از سرمایه های خود محروم باشد. لذا ضروری است در اولین حرکت آقای هوشمند زمینه ترغیب و دعوت مجدد اهالی هنر را به عرصه کار و فعالیت فراهم نماید و با حمایت های لازم زمینه ظهور و تولید آثار فاخر هنری مهیا گردد.

۲- حمایت از تولید، به جرات می توان بحران در عرصه تولید آثار هنری بویژه چاپ و تولید کتاب را بزرگترین معضل فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد دانست. اگر آمار دقیقی از کتاب های تولیدی در استان ارایه گردد به خوبی همه واقعیات نشان داده می شود. هر چند حوزه هنری در سال های گذشته گام های مهمی در این عرصه برداشته است و کتاب های بسیاری بویژه تحت عنوان دانشنامه ی فرهنگ و تمدن استان به چاپ رسید اما لازم است این حرکت با شدت بیشتری دنبال شود و البته به کیفیت کار هم توجه بیشتری صورت گیرد .در تولید آثار باید ذائقه جامعه هدف مدنظر واقع گردد و مخاطب سنجی از اولویت های کار باشد. هم چنین باید تمرکز تولید بر روی آثاری باشد که در توزیع مشکلی نداشته باشند.

۳- اهتمام به امر آموزش. کشف، جذب و استعدادیابی از رسالت های اساسی حوزه هنری محسوب می شود و حوزه وظیفه حمایت از هنرمندان انقلابی را بر عهده دارد. متاسفانه سال هاست از ظهور چهره های جدید خبری نیست که این معضل ریشه در عدم توجه دستگاه های فرهنگی به مقوله آموزش دارد. سال ها پیشتر کلاس های آموزشی حوزه هنری از فعالترین کلاس های هنری در سطح استان بودند که در سال های گذشته این بخش مغفول مانده است و امید می رود که در دوره جدید شاهد توجه و احیاء این بخش باشیم.

۴- حوزه ساختمان ندارد، باور این مسئله سخت است که حوزه هنری انقلاب اسلامی به عنوان نهادی تاثیر گذار که تاکنون کارهای درخوری بویژه در حوزه دفاع مقدس داشته است همچنان فاقد جا و مکان باشد. اما متاسفانه حوزه هنری ساختمانی از خود ندارد و اجاره نشین است. و این مشکلی است که حل آن نیازمند یک همراهی و همدلی جمعی از سوی همه مسئولین استانی و بویژه استاندار محترم می باشد. فرهنگ در تمام احوال از مهم ترین موضوعات و دغدغه های مردم بوده است وسال هاست مقام معظم رهبری بر این مهم تاکید دارند و بارها از توجه به فرهنگ سخن گفته اند. ایشان سال ۱۳۹۳ را نیز به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کرده اند که خود نشان از اهمیت این مقوله از نگاه معظم له می دهد. پس ضروری است همگی دست در دست هم به جد و با کار جهادی برای فرهنگ و هنر استان گام برداریم و ضمن ارج گذاری به تمام زحماتی که در عرصه فرهنگ استان و بویژه توسط حوزه هنری و مدیران قبلی این نهاد کشیده شده است یک حرکت اساسی و جدی را در این مسیر شروع دوباره نماییم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد