تاریخ درج خبر : 1393/10/28
کد خبر : ۴۳۳۴۹۳
+ تغییر اندازه نوشته -

«خدا پدر دزد قبلی را بیامرزد! »

سایت استان: امیرحسین عزیزی

در زمانهای نه چندان پیش درزدی که کارش دزدیدن کفن مردگان بود درلحظه های آخرش عمرش به پسرش چنان وصیت کرد که :پسرم راستش من درتمام عمر کارم کفن دزدی بود ونتوانستم برای پدرم خدابیامرزی دربیاورم توکاری نکن که بیش ازمردم نفرینم کنند ،پسردرجوابش گفت که خیالت راحت پدرکاری میکنم که همه برای پدرت طلب آمرزش کنند وبعدازفوت پدرش ضمن دزدیدن کفن مرده ها چوبی نیزدرامتداد ران مرده ها فرومیکرد ومردم میگفتند خداپدردزدقبلی رابیامرزد که اگرکفن مرده ها را میزدید لااقل این کاررا بامرده ها نمیکرد. حالاحکایت اختلاس، نمیدانم دزدی ،ویژه خواری ،زمین خواری،وحتی این اواخردریاخواری دراین مملکت شده است.

خالی از طلف نیست که ابتدا نگاه مختصری نسبت به چندمورد ازاختلاس درتاریخ ایران بپردازم.

۱-عبدالحسین تیمورتاش نخستین وزیردرباررضا شاه که به عنوان نخستین اختلاس کننده قرن سیزدهم ازوی نام برده شده است ودرنهایت درسال ۱۳۱۲ درزندان قصرکشته شد.

۲- نصرت اله منتصر شهرداروقت تهران درسال ۱۳۳۴ که مدت هفت ماه شهردارتهران بود وبه جرم بی لیاقتی درحفاظت ازاموال دولتی به دادگاه فراخوانده شد و برکنارگردید.

۳- احمدقوام ملقب به قوام السلطنه سیاستمدارقدرایرانی دراواخردوران قاجارودوران پهلوی که پنج بارنخست وزیرشدکه درآن زمان علیه وی دربازاختلاس ازخزانه دولت طرح دعوی شد.

۴- ستاره فرمانفرماییان دخترعبدالحسین فرمانفرماازسیاستنداران وفعال اجتماعی زمان پهلوی که سال ۱۳۵۷بعدازانقلاب ازایران گریخت وبه انگلستان وسپس به آمریکا رفت.

این چندمورد از اختلاسهای زمان پهلوی بودکه همه اختلاس کنندگان به نوعی یا در مرکز قدرت بودند و یا به مرکزقدرت متصل بودند که ازمقدار و مبلغ اختلاس آنها اطلاعی در دست نیست. درسالهای پس ازانقلاب اولین مورداختلاس که درکمال ناباوری مردم یکباره سر و صدای زیادی درمحافل و مجالس براه انداخت ،اختلاس ۱۲۳میلیاری بود که درنهایت فاضل خداداد اعدام شد و همدستان او پس ازچند سال تحمل زندان آزادشدند و به من ربطی هم نداره که چرا و چگونه و به چه دلیل اینطورشد!

هنوز خاطره و داغی خبراختلاس ۱۲۳میلیاردی رخت برنبسته بود که که ناگهان خبر لوگوی اختلاس: شهرام جزایری، بر صفحه اول نشریات خودنمایی کرد و آنروز به عنوان بزرگترین اختلاس در ایران نام گرفت و چند سال بعدهم سر و ته قضیه به هم آمد خدا را شکر که مثل خداداد نبود و نتیجه اینکه گفتیم خدا پدر آن یکی را بیامرزد. این قصه انگار قصد تمام شدن نداشت صحبت از جوانی بود که در ۲۹سالگی از دست فروشی شروع کرد و به کجاها رسید بازهم به من ربطی نداره که چه طورشد که ابن طور شد و دوباره زمزمه اختلاس دیگری بلندشد و به عنوان بزرگترین اختلاس تاریخ ایران مطرح گردید سه هزارمیلیارد رقمی کمی نبود به مصداق ضرب المثل (فاسد وخو مفسده وخو سر بیگناه ره پی پخو ترجمه ی فاسدخواب ومفسده هم خواب است سر بیگناه گرفتار فقل وزنجیرشد) مه آفرید خسروی اعدام شد و خاوری به باختر گریخت و هر کس چرتکه بدست گرفته که این مبلغ اگه برگردانده شود برای هر ایرانی چند در میاد و گاهی از این حکایت طنزهایی میساختندکه به طورمثال جزایری را در زندان بامقایسه مبلغ با اختلاس اخیر مسخره میکنند ونهایت اینکه پدربیامرزی برای جزایری درآمد. در حالی که فکر نمیکردیم کسی روی خاوری راسفید کند این روزها خبر از اختلاس ۱۲هزار میلیاری بانک تجارت کرمان درسایت ها منتشرشده است تا هم اختلاس سه هزارمیلیارد ی خیلی بزرگ به نظرنیاید و یک پدربیامرزی برای خاوری درآورد؟ راستی چقدپول تو این مملکته که با این همه اختلاس و دزدی باز آب از آب تکان نیخوره و همچنان داره میچرخه؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعادت گفت:

  سلام عزیزی ….
  به روز باش برادر
  بعد از پدیده شاندیز باز هم اعداد نجومی تو صنعت نفت اومده بالا

 • آشنا گفت:

  جناب ناشناس مگه میخواستی املا تصحیح کنی اصل مقوله رابچسب

 • ناشناس گفت:

  چقدر غلط املایی داشتید

 • عزیزی گفت:

  شرمنده ام سعیدجان انشا اله آخریش باشه .یعنی میشه؟

 • سعیدبخشوده گفت:

  تشکر از نویسنده محترم که داغ ما را تازه تر کرد.

 • بویراحمد گفت:

  خبر نداری برادر پدیده شاندیز بیش از ۹۰ هزار میلیارد تخلف داشته.من بیصبرانه منتظرم ببینم چه کسی میخواد برای این یکی پدربیامرزی در بیاره.انگار مسئولین ودستگاههای زیربط همگی خوابند.شاید هم……….

 • محمد گفت:

  تمام این دزدیها وصلند به قدرت ……….. یا همون ……………….. که ……………… میگویند والا اگر اینجور نباشه چطور فرد بیچاره ای که از سر ناچاری دست به دزدیدن لنگه کفشی میکنه باید در اسرع وقت اعدام بشه

پربازديد