تاریخ درج خبر : 1393/10/28
کد خبر : ۴۳۳۶۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -

۱۰ آسیبی که قند به بدن شما می‌زند‎

وقتی به یک فرد معمولی بگویید مصرف بیش از اندازه قند باعث پوسیدگی دندان و افزایش وزن می شود، احتمالا به شما خواهد گفت، خودم می‌دانستم! اما اگر به فردی عادی بگویید که مصرف زیاد قند به پیامدهایی مانند ابتلا به بیماری‌های قلبی، چین و چروک وتخریب لثه‌ها می‌انجامد، احتمالا دیگر مشتاق شیرینی نخواهد بود. در واقع درصد بالایی از این مصرف مرگبار قند در میان‌وعده‌های به ظاهر بی‌ضرر مثل سوپ، ماست و سایر غذاهای آماده پنهان است. قند هیچ گونه ارزش غذایی ندارد و تاثیرش به عنوان عامل اصلی چاقی و دیابت در سراسر جهان به اثبات رسیده است.

امروزه اهمیت توجه به میزان قندهای پنهان که مخفیانه راه خود را به رژیم غذایی روزانه ما باز می‌کنند، بیش از هر زمان دیگری است.

اگر بدانید قند تا چه حد برای سلامت‌تان مضر است، هرگز نگاهتان به یک بسته شکلات مانند قبل نخواهد بود.

عامل چین و چروک زودرس پوست است

مشکل مصرف زیاد قند و شکر بروز فرآیندی است به نام گلیکولیزه شدن که محصول نهایی آن AGEsیا «فرآورده نهایی گلیکوزیلاسیون»این محصول بر ساختمان و انعطاف‌پذیری پروتئین‌ها به خصوص آسیب‌پذیرترین آنها «کلاژن و الاستین» که مسئول حجم‌‌دهی و استحکام‌بخشی به پوست هستند، تاثیر می‌گذارد و همچنین پوست را در برابر اثرات آسیب‌های محیطی بسیار مستعد تخریب می‌کند.

به هورمون‌ها آسیب می‌زند

قندها تعادل هورمونی را به هم می‌زنند، بنابراین مراقب وجودهرگونه عدم تعادل هورمونی نظیر PCOS (سندروم تخمدان پلی‌کیستیک)، اندومتریوز یا دور‌ه‌های قاعدگی شدیدباشید. قبل از شروع دوره قاعدگی تمایل به خوردن شکلات افزایش می‌یابد. وجود منیزیم موجوددر شکلات به دلیل خاصیت شل‌کنندگی عضلات مفید است، اما بهتر است از شکلات تلخ با شکرکم که تاثیر بیشتری دارد و بی‌ضرر است، استفاده شود.

باعث کمبود انرژی می‌شود

قندها به جای کمک به افزایش میزان انرژی باعث کمبود انرژی می‌شوند. ورزشکاران به خصوص با این مسئله آشنا هستند. خوردن غذاهای پُرقند قبل از مسابقات ورزشی باعث کندتر شدن شما می‌شود . توصیه کارشناسان تغذیه خوردن سیب برای میان‌وعده است. همراهی مقدار زیادی فیبر با گلوکز طبیعی در سیب بهترین توصیه تغذیه‌ای برای ورزشکاران است.

مصرف قند مثل یک اعتیاد است

قند از آنجایی که بر هورمون‌های سیری و اشتها تاثیر می‌گذارد به شدت اعتیادآور است و به همین دلیل است که خوردن آن را ادامه می‌دهیم. همچنین از آنجا که مصرف قند باعث تحریک دوپامین در مغز می‌شود و به دلیل ایجاد احساس لذت‌بخش، عادت بسیار دشواری برای ترک کردن است!

باعث فساد لثه می‌شود

قند نه تنها خطری برای سلامت دندان‌هااست، بلکه به شدت موجب التهاب لثه‌ها می‌شود که به نوبه خودبه لق‌شدن و افتادن دندان‌ها می‌شود.

می‌تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند

قند مخمرهای داخل شکم را تغذیه می‌کند. از آنجا که ۸۰ درصد باکتری‌های مفید سیستم ایمنی بدن در شکم و روده‌ها قرار دارند، حفظ تعادل باکتری‌های مفید برای مبارزه با ویروس‌ها و باکتری‌ها بسیار مهم است.

باعث افزایش تعریق می‌شود

مصرف قند باعث می‌شود بیشتر عرق کنید و این عرق بدبو است. در این موارد،استفاده از دئودرانت‌های طبیعی و مصرف میوه‌های تازه به جای میوه‌های خشک توصیه می‌شود.

می‌تواند عامل بروز بیماری‌های قلبی باشد

مصرف قند با تاثیر بر افزایش تری‌گلیسرید و کلسترولVLDL، ایجاد مقاومت به انسولین و ضخیم‌کردن دیواره‌های شریان‌ها، عامل مهمی در افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است.

باعث ایجاد نفخ می شود

هر چقدر بیشتر قند بخورید، گاز معده بدبوی بیشتری در شکم‌تان ایجاد می‌شود و علاوه بر آن باعث ایجاد نفخ و احساس ناخوشایند می‌شود. قند باکتری‌های بیماری‌زای درون شکم را تغذیه می‌‌کند و منجر به افزایش جمعیت آنها می‌شود. از مکمل‌های پروبیوتیک مناسب موجود در بازار که سوش‌های متفاوت از باکتری‌های مفید بدن‌تان را تامین می‌کنند، استفاده کنید.

پوست را خشک می کند

شکر تصفیه شده و هر اسمی که به «اوز» ختم می شود مثل فروکتوز، گلوکز، ساکاروز،همگی باعث کم‌آب شدن سلول‌های پوست می‌شوند و در نتیجه پوست چروکیده، نازک می‌شود و ظاهری ناسالم به خود می‌گیرد. قند به اسیدهای چرب ضروری که لایه خارجی سلول‌های پوست را می‌سازند، متصل می‌شود و مانع ورود مواد غذایی به سلول و خروج مواد سمی از این سلول‌ها می‌شود. بنابراین به جای صرف هزینه برای خرید محصولات مراقبت از پوست بهتر است، مصرف قند را متوقف کنید و به صورت ماهانه شاهد روند بهبود پوست‌تان باشید

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد