تاریخ درج خبر : 1393/10/29
کد خبر : ۴۳۳۶۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

هویت بخشی، حلقه گمشده بازار یاسوج است

شهردار یاسوج گفت: شهر یاسوج با داشتن ظرفیتهای بسیار کم نظیر، امکان برخورداری از یک بازار مطلوب و جذاب را دارد ولی باید پذیرفت که هویت بخشی، حلقه گمشده بازار این شهر است.

به گزارش سایت استان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری یاسوج، محمد علی جاوید در نشست با اعضای اتاق اصناف یاسوج افزود: متاسفانه مقصد خرید بسیاری از شهروندان یاسوجی، استانهای مجاور است و اصاف و بازاریان می بایست با درک صحیح این مشکل، در صدد رفع آن باشند.

۷۴۱۵۷۸

وی بیان کرد: این موضوع نشان دهنده این است که سیاست گذاری ما مسوولان برای جلب رضایت مردم از وضعیت بازار و فرهنگ سازی برای حمایت شهروندان از اصناف با مشکلاتی مواجه بوده است.

جاوید، با اشاره به اینکه دسته بندی اصناف در معابر مختلف، و فراهم نمودن شرایط مطلوب برای خرید آسان کالا و خدمات، از جمله راهکارهای هویت بخشی به بازار و ارتقای اقبال عمومی به آن است اظهار داشت: به طور حتم در صورت تحقق این موضوع، از طرفی ارزش افزوده املاک بازاریان افزایش می یابد و از طرفی رضایت عمومی از بازار نیز بیش از پیش ایجاد خواهد شد.

وی عنوان کرد: شهرداری یاسوج این آمادگی را دارد تا با تمام امکانات و پتانسیلهای خود در جهت ساماندهی، ایجاد زیرساخت های لازم و انتقال اصناف مزاحم و آلاینده به مکانهای مناسب گام بردارد.

جاوید با تاکید بر اینکه هیچ مقامی در شورا و شهرداری قادر به صدور مجوز دستفروشی به متقاضیان نیست ابراز داشت: البته این موضوع پدیده ای مختص شهر یاسوج نیست بلکه در تمامی شهرهای کشور مشاهده می شود و باید با آن به صورت علمی و برنامه ریزی شده برخورد شود تا مشکلات این بخش به حداقل برسد.

شهردار یاسوج افزود: دغدغه اصناف در زمینه شیوع سازه های موقت، که در سطح شهر وجود دارد را به خوبی درک می کنیم و تلاش مجموعه شهرداری این خواهد بود که متولیان این ۷۰۰ سازه موقت به سمت رعایت اصول مهندسی و نیز پرداخت عوارضات تعیین شده ترغیب شوند.

جاوید گفت: البته این سازه های موقت مزایایی را نیز برای شهر داشته اند که از آن جمله می توان به فعال شدن برخی زمینهای راکد و بدون استفاده و نیز جلوگیری از تبدیل آنها به مکان های نا امن و یا محل انباشت زباله اشاره کرد.

وی بیان کرد: ملزم نمودن صاحبان سازه های موقت به جلب نظر سازمان نظام مهندسی ساختمان به منظور رعایت اصول فنی و ایمنی، ارجاع ایشان به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و اخذ عوارض از این واحدها به میزان چند برابر سایر واحدهای تجاری از جمله اقداماتی است که شهرداری در قبال فعالیت سازه های موقت صورت داده است.

جاوید اظهار داشت: طبق مصوبه شورای اسلامی شهر در صورت برپایی نمایشگاه های عرضه کالا، می بایست ۱۵ درصد اجاره بهای غرفه ها به حساب شهرداری واریز شود که به اعتقاد ما مبلغ زیادی نیست زیرا عرضه کنندگان در نمایشگاه باید از تولیدکنندگان کالاها باشند و بدیهی است که پرداخت چنین مبلغی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

وی عنوان کرد: از ابتدای خدمت در شهرداری تلاش کردیم تا با استناد از قوانین و مقررات و با ضابطه مند کردن وصول عوارض ساختمانی و شهری، اجازه سوءاستفاده و یا اعمال تبعیض های احتمالی را ندهیم و خوشبختانه این تلاشها نتیجه داده و شهرداری در این زمینه در مسیر قابل قبولی حرکت می کند.

جاوید ابراز داشت: باید حرمت مردمی که به مجموعه شورا و شهرداری اعتماد کرده اند به خوبی نگه داشته شود و اینجانب اعلام می کنم که با هرگونه تخلف با قاطعیت برخورد خواهم کرد.

شهردار یاسوج با اشاره به اینکه رویه شهرداری در زمینه ساماندهی تابلوهای سردرب واحدهای تجاری، رفع ناهمگونی از چهره بازار است، افزود: مجموعه شهرداری به هیچ وجه اقدام به وصول عوارض تابلوهای شناسایی اصناف نمی کند بلکه نصب تابلوهای غیر متعارف شرکتها و موسسات بزرگ در بازار تنها با پرداخت عوارضی متناسب با این تابلوها امکان پذیر است.

جاوید گفت: جمعه بازار شهر یاسوج با وضعیت کنونی به هیچ وجه مورد تایید شهرداری نیست زیرا در این مکان ۹۳۷ واحد صنفی در فضایی نامطلوب که البته معضلات فراوان اجتماعی و ترافیکی را به همراه داشته، فعالیت می کنند.

وی بیان کرد: در صورتی که نیروی انتظامی و سایرمسوولان مرتبط با موضوع جمعه بازار، کاری از پیش نبرند، شهرداری خود تدابیری برای رفع این مشکل خواهد اندیشید.

رئیس اتاق اصناف مرکز استان نیز گفت: شهرداری و اصناف در گذشته یک مجموعه واحد را تشکیل می دادند که با گذر زمان و تغییرات قانون، از یکدیگر منفک شدند ولی هم اکنون نیز همچون دو برادر خوانده در کنار هم هستند و به شهروندان خدمات ارائه می دهند.

IMG_2658

نادر موسوی ‌قوام‌ آباد افزود: اصناف مختلف شهر یاسوج مشکلاتی دارند که امیدواریم با پیگیری های شهردار محترم شاهد برطرف شدن آنها در کمترین زمان ممکن باشیم.

وی بیان کرد: طبق قانون نظام صنفی امکان انعقاد یک تفاهم نامه منسجم بین اتاق اصناف و شهرداری وجود دارد که در صورت عملی شدن این تفاهم نامه، مشکلات به حداقل خواهد رسید.

موسوی اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصناف، موضوع ضابطه مند کردن وصول عوارض از صنوف بازاری است که البته شهردار و مجموعه شهرداری در این زمینه قول مساعد داده اند.

مسوول واحد امور شهری شهرداری یاسوج نیز در این نشست گفت: با اطمینان این موضوع را مطرح می کنم که در زمینه وصول عوارض از اصناف هیچگونه تبعیضی صورت نگرفته و اینجانب به عنوان متولی این موضوع، عواقب هر گونه سوءاستفاده احتمالی را می پذیرم.

محسن مراد زاده افزود: طبق دستورالعمل و قوانین مربوطه، میزان عوارض اصناف مختلف متفاوت است و بدیهی است که میزان وصول عوارض یکسان نباشد.

وی بیان کرد: در عین حال با وجود اطمینان از صحت عملکرد حوزه امور شهری، این آمادگی را داریم تا در صورت انعکاس هرگونه تخلفی، به آن رسیدگی کرده و پاسخگوی آن باشیم.

مراد زاده با تاکید بر اینکه دریافت ۱۵ درصد اجاره بهای نمایشگاهها توسط شهرداری طبیعی و بر اساس قانون است، اظهار داشت: برگزارکنندگان نمایشگاهها موظف هستند تا عوارض شهرداری در این بخش را تا قبل از پایان زمان برگزاری نمایشگاه به حساب شهرداری واریزکنند یا با پرداخت درصدی از مبلغ تعیین شده، برای مابقی بدهی خود، به میزان لازم وثیقه بگذارند.

وی عنوان کرد: گستره خدمات و وظایف شهرداری بسیار وسیع است و می بایست دستگاههای مختلف همکاری مطلوبی در این زمینه داشته باشند. در این نشست نمایندگان اصناف نیز به طرح مشکلات و راهکارهای تعامل مطلوب تر بین شهرداری و اتاق اصناف پرداختند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • اتیبتناتن گفت:

  با سلام فکری بحال کنده کاری خیابان طبیعت مدخل ورودی دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی بنمائید که منجر به زشتی چهره شهر و خرابی خوردروهای شهروندان می شود متشکرم

 • ناشناس گفت:

  با سلام جناب آقای دکتر جاوید فکری به حال ورودی خیابان طبیعت (مدخل ورودی به دانشکاه علوم پزشکی یاسوج و جهاد کشاورزی و مجموعه وابسته به ان و نیز اداره آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد می باشد) که کنده کاری شده و با عث زشتی چهره شهر و وارد آمدن خسارت به ماشینهای شهروندان شده است بکنید البته جاههای دیگری در شهر نیز وجود دارد که اینچنین است به حال آنجاهها نیز فکری بکنید متشکرم

 • شرف اباد گفت:

  با سلام آقای دکتر جاوید لطفا به فکر خیابان ساحلی شرف اباد باشد نخواستیم آسفالت حداقل اسفالتش لکه گیری شود

 • احمدی گفت:

  سلام شهردار عزیز چی شد اون بنر نهضت اسفالتت بایک گل که بهار نمیشه

پربازديد