تاریخ درج خبر : 1393/10/29
کد خبر : ۴۳۳۶۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -

«یادی از زنان قوم لر»

سایت استان: عطا طاهری بویراحمدی

جوانی هوشمند و پویا، از کهگیلویه و بویراحمد، یکی پژوهنده از شورای دختران و پسران فرهیخته‌ی قوم لر، در مرکز، شبی در یاسوج با دوستش مهندس مهدی پورانصاری، به خانه آمدند به گفتگو نشسیم و نام وی «ستار ماندگار» بود.
او گفت: طرح شان پسند، هم پذیرفته‌ی کارشناسان استاد و سازمان «یونسکو» قرار گرفته است.
شاد شدم و امیدوار، که زنان نامدار قوم لر به سینه‌ی تاریخ سپرده می‌شوند. و اولین شیرزن لر بی بی مریم بختیاری است، که ترانه و حماسه آهنگ دل انگیز زندگی او، بیش از قرنی است، که دل پیر و جوان لر را – زن و مرد – به تپش می ‌اندازد، سرلوحه کار نیک آنهاست.
اما، زیباتر آنست که از دلاور زنان سدشکن رنج های زندگی، آن قهرمانان گمنام، آن پشت و پناه و یاور مردان خودساخته‌ی مقاوم، سنگواره‌های فرهنگ ایستادگی، بیشتر یاد آورد.
روزی پس از آن دیدار و خبر خوش، تجلیل نوشتی از زنان کوچ نشین از یاد رفته، مهرنگاشتی از آن کوته دیدار در سایت اینترنتی به نام «ستار ماندگار» درج شده دیدم، که مرا سپاسگذار خود ساخته بود.
پایدار و ماندگار باد جوانان شورمند و نیک نگر ما ایران دارنده‌ی بسیاری اقوام فرهنگمدار.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهرشاد گفت:

  بسیار عالی و خیلی خوشحال شدم
  جای تقدیر و تشکر فراوان دارد که از جناب آقای کی عطا طاهری و ستار ماندگا بعمل اوریم.
  واقعا بی بی مریم شیر زنی بود که دلاورانه در برابر خوشی ها و ناخوشی ها زندگی سختش استوار ماند.
  امیدوارم که روزی ببینیم این عزیزان در راستای اعتلای فرهنگ و تاریخ ایل بزرگ بویراحمد با همدلی و هم اندیشی کاری ملی انجام بدهند..

 • رایگان.پ گفت:

  اماجناب ایکس این صفحه که مادرآن نظرمی دهیم دلیل نمی شودکه با آن فرهنگ،صداقت،یک دلی وسنت های گذشته خودرانادیده بگیریم.
  وفرهنگ عرب هم به جای خودباشدنه اینکه ماکاسه داغ ترازآش شویم
  فرهنگ خودرازیرپابگذارییم پس چه کسی بایدفرهنگ ایرانی رازنده بدارد؟

  • ناشناس گفت:

   برای اینکه سوء تفاهم نشود, یاداوری می کنم که بنده نگفتم که فرهنگ خود را نادیده بگیریم!! و یا به گفته شما کاسه داغ تر از آش دیگران باشیم. بلکه به شما عزیز یاداوری کردم که به فرهنگ های انسانی دیگر با نگاه منصفانه تری نگاه کنیم.
   در عین حال این مساله هم که فرهنگ ما همه اش صداقت و یک دلی باشد محل تردید بنده است. دروغ گویی و ریا و تعارفات و پشت سر دیگران حرف زدن و گریه زاری برای مردگان و قسم الکی خوردن به وقت معامله و … هم بخشی از فرهنگ ما ایرانی جماعت است.
   خوشبختانه در سال های اخیر نگرشی در میان جامعه شناسان کشورمان با رویکرد “نقد منصفانه فرهنگ ایرانی” شکل گرفته است که هدفش زدودن اندیشه ایرانی از خودبرتربینی و اینطور تعصبات و درک آن ارزش های واقعی ایرانیت است. بهتر است از این توهم که ایرانی بهترین است و روزگاری بهترین بوده است بیرون بیاییم و نگاهمان نسبت به خودمان و دیگر مردمان روی زمین هم نه شیفته وار و نه تحقیر آمیز, که واقعی و منصفانه باشد.

 • رایگان.پ گفت:

  باسپاس ازجناب آقای طاهری وآقای ماندگارکه چنین مسئله مهمی رامطرح کردند.
  ماکه نمی توانیم خودآنان باشیم اماای کاش یک ذره ازغیرت زنان قدیم دروجودمادختران نسل جدیدمی بودتادربرابرگربادفرهنگ غرب وعرب متززل نمی شدییم.

  • ناشناس گفت:

   فرهنگ عرب, مانند بسیاری از فرهنگ های انسانی قابل احترام است. این فرهنگ در زمان و مکان خاص خودش بوجود آمده و سرشار از ظرایف و نکات ارزشمند هم هست. دشمنی ما ایرانیان با فرهنگ عرب ممکن است یک خودفریبی بزرگ برای از یاد بردن کم کاری هایی باشد که بعنوان یک ملت در حق خود روا داشته ایم.
   و البته فرهنگ غرب هم اگر نگوییم گل سرسبد فرهنگ های معاصر است, دست کم یکی از با ارزش ترین گنجینه هایی ست که برای نسل های کنونی به ارث گذاشته شذه است. همین درسی که خوانده اید/ همین صفحه ای که در آن نظر گذاشته اید/ همین حق نظر دادن/ همین آزادی بیان اندیشه را مدیون فرهنگ غرب هستید
   در نهایت اگر منظورتان از غیرت, داشتن تعصب و سرسختی و یکدندگی در برابر جهان پیرامون است, باید خدمتتان عرض کنم که درست به دلیل همین انعطاف ناپذیری است که هیچ اثری از فرهنگ بومی خوامان برایمان باقی نمانده است.
   بسیاری از همین دختران نسل جدید در واقع قهرمانان بزرگی هستند که دارند راه پرمخاطره استقلال و خودباوری و آزادی را تجربه می کنند. من بر خلاف شما و آقای طاهری (و با احترام به هردویتان) نسل کنونی زنان لر را بیش از زنان گذشته این قوم می ستایم.

 • ناشناس گفت:

  اقای عطاطاهری بایددرگرمسیر می ماندتابزرگترازآن باشد که درسردسیرشماها فکرش رامی کنید.خونی که در گرمسیر بجوشد.بهتر

 • سعیدبخشوده گفت:

  با تشکر از استاد فرزانه جناب اقای کی عطا طاهری عزیز و سپاس فراوان از ستار ماندگار گرامی و اعضای محترم شورای نامبرده بخاطر انتخاب و پیگیری این طرح زیبا و سوژه مبتکرانه .لیکن امید است بانیان این طرح به مادران گمنامی که فرزندان فریهیخته و کارامدی به وطن سپرده اند یادی شود همانگونه که استاد طاهری در این مطلب فرموده اند

 • kazem گفت:

  درود بر شما
  لظفا اگه میشه اسامی دیگر شیرزن های استان را هم نام ببرید
  متشکرم

 • زرین گفت:

  الا ای پیر فرزانه
  خوشحالم که هستی و راه هزاران جوان نوپا را هموار می کنی

  عمرت دراز باد چو یلدای روزگار

 • ناشناس گفت:

  سلام به آقای طاهری عزیز.
  درباره هویت زنان قوم لر چه باید گفت؟ خوب که فکرش را می کنیم می بینیم در گیر و دار و جدال میان “ایرانیت” “اسلامیت” و “مدرنیت” خیلی چیزها در پاره فرهنگ های بومی کشورمان از یاد رفته و یا تغییر شکل و ماهیت یافته است. یکی هم همین “زن قوم لر” بوده.
  زن لر این اواخر, (از پهلوی به اینسو) تا به خودش آمد هر بار به رنگی و شکلی درامد. هر بار ارزشش به شکلی و وظیفه و رسالتش به نحوی تعریف شد. آنقدر که حالا دیگر نمی داند کدام یکی است و چطوری باید باشد.
  شما دختران امروزی لر را از نظر رفتار و شکل و ریخت و برخوردشان با زندگی را با مادرها و مادربزرگهایشان مقایسه کنید! دوباره همین مادران را مقایسه بفرمایید با تصاویری که از زنان لر در پنج دهه قبل از این وجود داشته است. ما به زودی به تصویری از تنها “دو زن” دست خواهیم یافت, یکی “زن جهانی” (که خواهان آزادی و رهایی و حقوق و برابری ست) و دیگری “ضد آن” (که باور و ایدئولوژی خاصی را در مقابله با زن جهانی دنبال می کند). تمامی زنان بومی با پاره فرهنگ های سرزمینی در نهایت به یکی از این دو جریان خواهند پیوست. در آینده هیچ “زن بومی” از نوع کرد و لر و افغان و عرب و کولی و لاتین و … جز در گالری های تاریخ و موزه ها و جز در پوستی ظاهری جایی نخواهد داشت.
  با درود.

 • حسین عسکری گفت:

  درود بر جناب اقای طاهری

 • پاینده باشید و مانا جناب طاهری عزیز

پربازديد