تاریخ درج خبر : 1393/10/29
کد خبر : ۴۳۴۰۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

تجهیز شهرداری‌ها و شهرسازی از بودجه مناطق محروم بهتر از حرکات نمادین است

مجتمع چند منظوره گردشگری ” قلعه دره شور ” شامل دو بخش کلی اقامتی رفاهی و ورزشی سرگرمی در زمینی به مساحت حدودی ۵۰ هزارمتر مربع است که در بخش اقامتی رفاهی مواردی همچون باغ رستوران آفتاب که چندی پیش آغاز به کار کرد و کافی شاپی بزرگ با معماری سنتی بر روی تپه قلعه احداث خواهد شد.

10513415_828405653836891_5353663706577506440_n

در سرزمین چهارفصل گرما جای خود را به سرما داده و اگر این روزها سری به استان کهگیویه و بویراحمد بزنید به وضوح می توانید تغییرات فصلی را در همه نقاط این استان مشاهده کنید. استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل واقع شدن در سلسله کوه های رشته کوه زاگرس و منتهی به بنادر جنوبی کشور شاهد آب و هوایی متفاوت بوده که هر ساله شاهد حضور گردشگرانی از مناطق جنوبی کشور و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس در این استان هستیم.

شهر دهدشت به عنوان اولین شهر این استان که طی سال های زیاد به عنوان بلاد شاپور مشهور بوده و اکنون به عنوان یکی از شهرهای تاثیرگذار و نخبه پرور شناخته می شود از اواخر پاییز تا اواسط بهار مکانی مناسب برای تفریح و گردشگری است. این شهر به دلیل واقع شدن در منطقه معتدل همچنین مجاورت با کوه های اطراف دارای آب و هوایی خاص در فصل های سرد و معتدل سال است. توسعه فرهنگ گردشگری و ایجاد فضا و بستری مناسب برای تفریح سالم و به دور از هرگونه دغدغه ای یکی از نیازهای اساسی شهر دهدشت بوده که در سال های اخیر با ورود بخش خصوصی قسمتی از این مشکل حل شده است. با توجه به بافت قدیمی شهر دهدشت و کمبود فضاهای گردشگری و تفریحی در این شهر برخی از سرمایه گذاران بومی اقدام به تاسیس و راه اندازی مجتمع های تفریحی در حومه این شهر کرده اند که سایت بشارنیوز با فرشید عزیزی یکی از سرمایه گذاران این بخش مصاحبه ای را به شرح ذیل ترتیب داده است:

سوال: طرحی که انجام داده اید دارای چه مشخصه هایی بوده و چه خدماتی را به مردم ارائه می دهد؟

مجتمع چند منظوره گردشگری “قلعه دره شور” شامل دو بخش کلی اقامتی رفاهی و ورزشی سرگرمی در زمینی به مساحت حدودی ۴۰ هزارمتر مربع است که در بخش اقامتی رفاهی مواردی همچون باغ رستوران آفتاب که چندی پیش آغاز به کار کرد و کافی شاپی بزرگ با معماری ترکیبی سنتی و مدرن بر روی تپه قلعه احداث خواهد شد.همچنین احداث ۱۲ ویلای زیبا به دور دریاچه در دستور کار داریم و ساخت فروشگاه صنایع دستی با معماری بافت قدیم جهت همکاری دو طرفه بخش خصوصی با مردمی که بضاعت راه اندازی فروشگاه یا محلی برای فروش محصولات خود را ندارند ساخته خواهد شد.ایجاد پارک کودک را نیز در این مجمتع هم خواهیم داشت و در بخش ورزشی-سرگرمی کلوپ شبانه بیلیارد و بولینگ و دو زمین بازی تنیس و بدمیتون و استخر شنا و چندین سرگرمی دیگر ورزشی در نظر گرفته شده است.اما آنچه تلاشمان است تکمیل بخش پذیرایی و پارک زیبای کودک برای ایام نوروز است.

سوال: این مجتمع در کدام منطقه از شهرستان کهگیلویه واقع شده است؟

در کیلومتر یک جاده سرفاریاب (طولیان) جاده قدیمی منطقه دره شور (قلعه دره شور) که به پیشنهاد یکی از مقامات محترم شهرستانی نامش رو فرشیدآباد گذاشتیم.

سوال: برای راه اندازی و ایجاد این مجتمع تاکنون چقدر هزینه کرده اید؟

هزینه های زیرساخت همچون راه سازی و پل و آب نما و برق و غیره حدودا ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان و هزینه های کلی همچون حصارکشی و خاکبرداری و بلوار بندی و سیستم تامین آب و آبیاری و … حدود ۱۰۰ میلیون تومان و هزینه ساخت باغ رستوران تا اینجا حدود ۳۵۰ میلیون تومان بوده است. این هزینه بدون هزینه های اتلاف شده و جانبی است.

سوال: برای ساخت این مجتمع چه نهادها و دستگاه هایی با شما همکاری داشته اند؟

ریسک بسیار بزرگی در ابتدای راه کرده ام که امیدوارم خدا به خیر بگذراند و تا الان برای ساخت این مجتمع از طرف هیچ نهادی حمایت نشده ام و متاسفانه علی رغم پتانسیل بالای گردشگری شهرستان کهگیلویه نگاه مسئولین تنها به مناطق سردسیری استان می باشد و برخلاف اکثر سرمایه گذاران که ابتدایی ترین قدم هایشان با اخذ وام بانکی است تاکنون هیچ گونه تسهیلاتی دریافت نکرده ام و تا حدودی حوصله سیستم بروکراسی بانکی استان را ندارم.با توجه به نیاز جاده دسترسی مناسب به مجتمع نیاز به دستگاه های راهسازی دارم و از آن جایی که چه بخش دولتی چه بخش خصوصی در دهدشت فاقد تعداد کافی دستگاه راهسازی بخصوص گریدر و غلطک هستند مانده ایم چه کنیم که این معضل برای شهرستان بزرگی مثل کهگیلویه دردآور است.همچنین برای تامین آب شرب هم مشکل داریم که این هم خود جای بحث دارد که علیرغم داشتن مجوز آب و فاصله تنها یک کیلومتری از لوله آب برای کشیدن انشعاب از طرف ادارت مربوطه و امکاناتشان دچار مشکل هستیم. همچنین بارها به استانداری و فرمانداری مراجعه کردیم که متاسفانه کوتاهی چشم گیری وجود دارد.کاش از بودجه مناطق محروم برای ادارات شهرداری و راهسازی شهرستان ها ادوات راهسازی تهیه کنند بسی بهتر از حرکات نمادین است.

سوال: این طرح تاکنون چند درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؟

متاسفانه به علت گرانی مصالح و بالا رفتن دستمزدها و عدم دریافت تسهیلات بانکی فعلا موفق شدم فاز یک یعنی باغ رستوران و بخشی از زیرساخت ها را با هزینه ای که گفتم به مرحله پایانی برسانم که امیدوارم با استقبال مردم و درامد همین باغ ستوران و دیگر توانایی های درآمدی شخصیم ساخت پروژه را بدون منت ادامه بدهم.

سوال: میزان استقبال مردم از این طرح تا الان چطور بوده است؟

خدا رو شکر تا الان نوید بخش روزهای خوب بوده. امیدوارم به لطف خدا.

سوال: چه برنامه هایی برای آینده این طرح دارید؟

باید منتظر عوامل بسیاری بخصوص آینده تحریم ها بود که با توجه به وضعیت تحریم ها و نا معلومی وضعیت آینده ساخت بقیه پروژه را به حالت تعلیق درآوردم.

سوال: هدف کلی شما از اجرای این طرح چه بود؟

طبیعتا در وهله اول هدف کلی من داشتن یک شغل خوب جهت کسب درآمد و سپس خدمت به مردم، عمران و آبادانی منطقه که پیشینه همیشگی ما بوده است. کسی که میخواهد به اجتماع کمک کند باید خودش اول از یه قوت و بنیه ای برخوردار باشد.

سوال: در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

من هم می توانستم مثل همه کسانی باشم که اندک سرمایه خود را از این شهر برده و در جاهای دیگه سرمایه گذاری کرده اند، اما علی رغم جوانی، اندک سرمایه خود را بدون حمایت دولتی و بانکی در این شهر که عده ای این کارم رو حماقت می دانستند سرمایه گذاری کردم. تنها انتظارم این است که اگر میخواهند شهر پیشرفت کند باید پیشرفته فکر کرد و پیشرفته همکاری کرد و پیشرفته استقبال کرد. با کوته فکری و سخت گیری و کاغذ بازی به جایی نخواهیم رسید و باید در صنعت گردشگری در مورد مشتری این نکته را دانست که کسی مطابق میل ما پولش رو خرج نمی کند. استاندار و مسئولین استانی و مطبوعات بدانند که شهرستان کهگیلویه درخصوص پتانسیل های گردشگری چیزی از مناطق سردسیری کم ندارد و این بی مروتی را زمانی دیدم که در همایش بی خاصیت فرصت های گردشگری که در پایان اردیبهشت در یاسوج برگزار شد و فقط مقداری بیت المال حیف و میل شد در حضور من حتی تصاویر مربوط به شهرستان کهگیلویه را بخشی از مناظر مناطق سردسیر استان معرفی می کردند که با اعتراض شدید بنده مواجه شدند هرچند همه جای استان سرای من است و با همه شهرستان ها رابطه نسبی و سببی زیادی دارم. شهرستان کهگیلویه با توجه به وجود شهر باستانی بلادشاپور و دو سد بزرگ و مناظر بی مثال و هوای معتدل رو به گرم بیشترین پتانسیل را برای سرمایه گذاری گردشگری صنعتی در نه ماه از سال را دارد که یک نقطه قوت است.من پیشنهاد میدهم مردم باید اندک توانمندی های خود رو روی هم گذاشته و یا با ایجاد تعاونی ها در روستاها و توسعه گردشگری روستایی و ایجاد تفرجگاه های کوچک در کنار مناظر طبیعی روستاها در کنار کشاورزی و تولید صنایع دستی کوچک زیر سایه معرفی هویت تاریخی بلاد شاپور توسعه شهرستان و استان را رقم بزنند.نقطه قوت این استان پتانسیل گردشگریه ولاغیر که باید لکوموتیو صنعت استان شود. چون دیگر صنعت ها در این استان با چالش های اساسی مواجه هستند که حرکت در مسیر آنها مستلزم وقت و هزینه بسیار زیاده. از نفت که چیزی سهم استان نمیشه و اگر بشه به برکت تلاش بعضی دوستان منحصر شهرستان های خاص شده. پس بیاییم و بر این صنعت کم هزینه و پردرآمد تکیه کنیم.در پایان از تمامی اعضای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان که علیرغم بضاعت این سازمان ، پشتیبانی های لازم رو بعمل میارند نهایت سپاسگذاری رو دارم.

*گزارش و گفتگو از: سیدامین صداقتی نیا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فردوسی حکیم گفت:

  سحر تا چه زاید شب آبستن است.

 • کرامتی نسب گفت:

  خخخخخخخ…..شهروند دیشموکی ! اراسی؟!!!

 • شهروند دیشموکی گفت:

  جناب مهندس عزیزی
  شهر و دیار ما افتخار می کند به داشتن جوانی شجاع، تحصیل کرده، روشنفکر، اصیل و سیاستمدار همچون شما
  آرزوی موفقیت روزافزون برای شما داریم
  ایل بویراحمد و طیبی و بهمیی اختلاف را کنار گذاشته تا این جوان کارآفرین و با اصالت را روانه مجلس نماییم

پربازديد