تاریخ درج خبر : 1393/10/30
کد خبر : ۴۳۴۴۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

لااقل این صفرها را حذف کنید

سایت استان: علی محقق

هرچقدر هم که از سالهای ۹۰ و ۹۱ و اوضاع عجیب و غریب اقتصاد کشور در آن روزگار دور شویم، باز هم انگار قرار نیست تخلف ها و مفاسد چندهزار میلیاردی مربوط به آن دوران، دست از سر ذهن افکار عمومی جامعه بردارد و به عددهای چندهزار میلیاردی عادت کنیم. تازه ترین خبر می‌گوید که در همان سالها حدود ۲۲ میلیارددلار (۶۶ هزار میلیارد تومان یعنی ۶۶ و جلویش ۱۲ صفر) پول نقد از کشور به ترکیه و امارات منتقل شد و هنوز هم هیچ خبری از سرنوشت این پولها نشده است. همه چیز از آن سه هزار میلیارد تومان جنجالی (یک ۳ و جلویش ۱۲ صفر) شروع شد؛ اگر به ریال حساب کنیم هم می‌شود یک ۳ و جلویش ۱۳ صفر. یک سال تمام و تا پایان کار دولت قبل جامعه در شوک این فساد پیچیده بود تا اینکه دولت جدید بر سر کار آمد. طی ۱۷ ماهی که آغاز به کار دولت جدید می‌گذرد به تدریج میراث تلخ به جا مانده از دولت گذشته و تخلفات و کم و کسری‌های ناشی از آن دوران فاش می‌شود و هر چند ماه یک بار یک عدد چند هزار میلیاردتومانی جدید روی سر مردم کشور آوار می‌شود؛ اعدادی که همگی مربوط به یک دوره زمانی مشخص هستند اما روز به روز بزرگتر می‌شوند. پاییز سال گذشته بود که وزیر نفت برای اولین بار فاش کرد که دولت گذشته حداقل ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول نقد و نفت کشور (بیش از ۸ هزار میلیاردتومان) در اختیار بابک زنجانی قرار داد تا به عنوان بخش خصوصی تحریم ها را دور بزند و نفت کشور را در بازارهای جهانی بفروشد.
اما اکنون با گذشت چند سال نه خبری از پولها شد و نه خبری از نفت ها و نفتکش ها. زنجانی حدود یک سال است که در زندان است اما هنوز هم معلوم نیست که او این ۸۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان ناقابل را چه کرده و کجا برده و چگونه از کشور خارج کرده است. چند ماه بعد اسناد گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی نشان داد که مجموعه ایی از ۱۳۸ شرکت و کارخانه دولتی که طی سالهای پایانی دولت دهم به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد چند ماه بعد از واگذاری یک جا به همین تاجر خلق الساعه واگذار شد.
اسناد موجود نشان می‌دهد که مرتضوی در تاریخ ۲۷ آذرماه سال ۹۱ تفاهم نامه‌ای چندهزارمیلیاردی را با بابک زنجانی امضا کرد که موضوع آن واگذاری ۱۳۸ شرکت تولیدی و خدماتی تامین اجتماعی به شرکت سورینت قشم در قبال دریافت ۴ میلیارد یورو (حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان) بود. آنگونه که از محتوای گزارش تحقیق و تفحص برمی آید زنجانی هیچ گاه پول و تضمین قابل اتکایی برای تصاحب این شرکت ها به تامین اجتماعی نپرداخت و سعید مرتضوی هم در زمان امضای این تفاهم نامه هیچ مسئولیت قانونی در تامین اجتماعی نداشته است. اما از ویژگی های دوران عجیب دولتمداری محمود احمدی نژاد و یارانش یکی هم اختیارات و توانمندی های بی حد و حصر افراد مجهول و مجعول بوده است. فقط در چنین دورانی می‌توان در یک مصوبه چند دقیقه ای ۱۳۸ شرکت دولتی و میلیاردها تومان سرمایه بیت المال را بدون کمترین برآورد کارشناسی در ازای مطالبات تامین اجتماعی، یک شبه و در مقطعی خاص( دوران مدیریت مرتضوی) به یک سازمان شبه دولتی واگذار کرد. باز هم فقط در چنین دولتی به فاصله فقط چند ماه بعد از واگذاری همان مدیر جنجالی و جعلی سازمان در خود این اجازه و اختیار را می‌بیند که همه این شرکت ها را در ازای یک تفاهم نامه عجیب، ساده انگارانه، چند سطری و غیر حقوقی به تاجری مجهول الهویه بفروشد. تخلف ها و فسادهای چند هزار میلیاردی مربوط به آن دوران اما به مه آفرید و بابک زنجانی ختم نمی‌شود. چندی بعد هم گوشه هایی از یک فساد و تخلف بانکی ۱۲ هزار میلیاد تومانی مربوط به همان دوران فاش شد.
ظاهرا این بار به خیر گذشت و پول های جابجا شده برعکس موارد پیشین سالم به پایگاههای خود در خزانه بانکی بازگشتند اما در هرحال عوامل این فساد اخیر نشان دادند که دیگر تخلف کمتر از چند هزار میلیارد تومان صرف نمی‌کند و باید رکورد قبلی ها رو بشکنند حتی اگر لو بروند و قضیه حل و فصل شود. این روزها هم زمزمه جمع شدن ۹۴ هزار میلیاردتومان پول از محل تبلیغات مشکوک برای فروش سهام یک پدیده خاص دیگر به گوش می‌رسد. می‌گویند در بهترین حالت ارزش شهر رویایی در حال ساخت یک دهم سهام فروخته شده هم نخواهد بود. اما به هرحال چنین پولی از حساب چند صد هزار ایرانی در سراسر کشور به حساب های مجری این پروژه واریز شده است تا او هم از هزار میلیاردهای جنجالی عقب نمانده باشد؛ حتی به قیمت انواع و اقسام تخلف. همانطور که در سطور ابتدایی این مطلب ذکر شد در تازه ترین تراژدی اقتصاد ایرانی روز شنبه معاون اول رئیس جمهور از یک مورد جدید و عجیب چندهزار میلیاردی سخن گفته که تاکنونی کسی از آن سخن نگفته بود و فعلا هم از جزییات آن کسی چیز نمی‌داند.
به گفته جهانگیری براساس تدبیر دولت گذشته طی سالهای ۹۰ و ۹۱ برای کنترل قیمت ارز، ظرف ۱۷ ماه، ۲۲ میلیارد دلار پول کشور در قالب حواله یا پول نقد به صرافی‌های دوبی و استانبول فروخته شد و به خارج صادر شد، که این رقم بسیار تعجب آور است.سرجمع عددهای گفته شده بالغ بر ۲۰۰هزار میلیارد تومان است که به ریال می‌شود یک ۲ و ۱۵ صفر جلویش. از قضا بن مایه عمده این جابجایی ها، تخلف ها و فسادهای شکل گرفته به سال ۱۳۹۱ و دوران عجیب اقتصاد کشور در آن روزها برمی گردد. جالب این که در همان سال ۹۱ رقم کلی بودجه کشور حدود ۵۶۶ هزار میلیارد تومان بود و رقم تخلف های اقتصادی گفته شده معادل بیش از یک سوم کل بودجه کشور در آن سال بود. ابعاد هیچ کدام این عددها و به خصوص جمع ۲۰۰ هزارمیلیاردی آنها نه برای صفحه ماشین حساب‌های معمولی و نه برای ذهن ما آدمهای معمولی جامعه با میانگین درآمد زیر یک میلیون تومان در ماه قابل هضم نیست و قرار هم نیست که کسی به تعداد صفرهای این اعداد عادت کند. کاش لااقل زودتر صفرهای اضافی ریال را حذف کنند، شاید بهتر بتوانیم این عددها و آنچه که بر اقتصاد کشور رفته است را دقیق تر بفهمیم و با آن کنار بیاییم.

سرمقاله ابتکار – سه شنبه ۳۰ دی ۹۳

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • روهنده گفت:

    خدا عاملان این همه ظلم به مردم وظلم به امام وانقلاب وشهدا وظلم به به مسئولین پاک رالعنت کند که می دانیم ریشه اینها درزمان کدام دولت ها ساقه دوانده است…

  • شین دال گفت:

    جناب آقای محقق
    ممنون از اینکه به من یاد دادید ارقام اختلاسی را چگونه بخوانم .برای من عذاب آور بود که لیسانس این مملکتم و نمیتوانم یک عدد دورقمی را با دوازده صفر جلوش بخوانم .شما روش خوبی ابداع کردید از این به بعد ارقام اختلاسی را اینگونه رصد میکنم .
    – پول خارج رفته (امارات و. ترکیه ) / ۶۶ جلویش دوازده صفر
    – بابک زنجانی / ۸ جلویش دوازده صفر
    – پول واریز شده به حساب صرافی های ترکیه و دوبی / ۲ جلویش پانزده صفر و……………
    برای من و شما و هیچکسی قابل باور نیست که پشت پرده این اختلاسها حساب و کتابی نیست .همه میدانیم . اما اگر فقط برای ناتوانی در خواندنش ناراحتیم راهش این نیست که صفرهای ریال حذف شود .راهکار شما بهتر است .لیکن آنچه جان را میسوزاند فقری است که در کنار این همه ثروت بر باد رفته ( که چندان هم به باد نرفته )استخوانمان را آب میکند.

پربازديد