تاریخ درج خبر : 1393/11/01
کد خبر : ۴۳۴۵۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

در چهار سال گذشته مجوز شکار به کسی داده نشد

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد با توجه به اهتمام وی‍‍‍‍‍ژه دولت یازدهم به مقوله محیط زیست گفت: صادر نشدن مجوز شکار در سال جاری و در چهار سال گامی ارزنده درجهت حفظ گونه های محیط زیست بود.

عطا پورشیرزاد روز سه شنبه درجمع خبرنگاران از محیط زیست به عنوان میراث ملی و همگانی یاد کرد وگفت: حفاظت از سلامت محیط زیست و گونه های حیات وحش نیازمند احساس مسئولیت آحاد جامعه است.

IMG_0567

وی فرهنگ قبیح شکار را یک مساله مشکل ساز برای محیط زیست خواند و افزود: حفاظت از گونه های حیات وحش در مناطق حفاشت شده با نیروی کم محیط بان به امری سخت تبدبل شده است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت: تعداد ۲۸ محیط بان در قالب هشت پاسگاه محیط بانی مشغول حراست و صیانت از عرصه های زیست محیطی در منطقه حفاظت شده دنا هستند.

وی به نقش رسانه ها در ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست اشاره کرد و گفت:انتشار برخی اخبار کذب و خلاف حقیقت از سوی برخی رسانه ها از پیامدی اجتماعی نامطلوبی برخوردار است .

پورشیرزاد با بیان اینکه مناطق حفاظت شده از نظارتخوبی برخورداراست، تصریح کرد: انتشار خبری کذب مبنی برخرید و فروش گوشت شکار(قوچ و میش)در یاسوج و در منطقه حفاظت شده دنا که بازتاب وسیعی در برخی رسانه های کشوری و فضاهای مجازی داشت، این نوع خبررسانی مغایر شان حرفه ای اطلاع رسانی رسانه هاست.

پورشیرزاد با تاکید بر اینکه گونه جانوری قوچ و میش در مناطق حفاظت شده استان وجود ندارد، برخی اخبار منتشر شده در زمینه تعداد محیط بانان و آمار مربوط به حوزه زیست محیطی استان را از سوی برخی رسانه های کشوری غیرواقعی دانست.

وی اظهارکرد : به تازگی یکی از رسانه های کشوری تعداد محیط بانان منطقه حفاظت شده دنا را چهار نفر و خرید و فروش شکار( قوچ و میش) را مربوط به استان کهگیلویه وبویراحمد اعلام کرده بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد گفت: تعداد ۲۸ محیط بان در قالب هشت پاسگاه محیط بانی مشغول حراست و صیانت از عرصه های زیست محیطی در منطقه حفاظت شده دنا هستند.

وی وسعت مناطق حفاظت شده در استان کهگیلویه وبویراحمد را نیز ۲۹۸ هزار و ۶۷۶ هکتار و شمار محیط بانان در این میزان مناطق را نیز ۶۹ نفر دانست.

پورشیرزاد اظهار کرد: البته مناطق حفاظت شده این استان نیز با کمبود شدید محیط بان مواجه هستند.

وی شمار پرونده های تشکیل شده در حوزه های مختلف شکار، تصرف اراضی، درگیری با محیط بانان و تعلیف غیرمجاز در ۹ ماهه امسال در این استان را ۱۸۱ مورد اعلام کرد.

پورشیرزاد با اشاره به وضعیت استان کهگیلویه وبویراحمد در زمینه میزان آلودگی هوا ، ریزگردها و صنایع آلاینده، گفت: این استان با توجه به بررسی های انجام شده با کمترین چالش در این زمینه مواجه است.

وی تصریح کرد: البته این موضوع به معنا و نافی بروز چالش ها و بحران جدی در این راستا در آینده نیست اما بر اساس مستندات و پایش دو ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان وضعیت مناسبی به لحاظ سالم بودن هوا وجود دارد.

پورشیرزاد نهال کاری از سوی هفت هزار و ۲۵۱ دانش آموز در منطقه حفاظت شده دنا و طرح احیای بلوط در بیش از هشت هزار هکتار از مناطق زاگرس که با خطر بیماری خشکیدگی (زوال) مواجه شده بود را از مهمترین اقدامات زیست محیطی استان در سال جاری اعلام کرد.

وی موضوع طرح حفاظت از تنوع زیست محیطی در سیمای زاگرس مرکزی و نقش استان کهگیلویه وبویراحمد را در این زمینه یادآور شد و افزود: اداره کل محیط زیست استان در این راستا اقدامات و عملکرد مناسبی را داشته است.

پورشیرزاد اظهار کرد: همسو کردن اجرای طرح ها و فعالیت های عمرانی در بخش های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری، گردشگری و مدیریت منابع آب و خاک با حفظ تنوع زیستی از اهداف مهم سند راهبردی زاگرس مرکزی است.

وی ابراز داشت: همکاری و احساس مسوولیت برخی دستگاه های مختلف عمرانی و اجرایی این استان در این راستا تاکنون مطلوب بوده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد