تاریخ درج خبر : 1393/11/04
کد خبر : ۴۳۶۸۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

«علی مطهری؛ نماینده ای مستقل»

سایت استان: آرزو غلامی

کمتر کسی را می توان یافت که نام فرزند استاد مرتضی مطهری، ایدئولوگ جمهوری اسلامی را نشنیده باشد. علی مطهری هر چند مدت به صدر اخبار و تیتر اول روزنامه ها می آید و با اعلام مواضع صریح خود، جنجالی به پا میکند که اتفاقا بیش از آنکه در خوشایند حزب متبوع اش سخن براند، در کسوت نماینده ای مستقل و شجاع بر اعلام مواضعش اصرار دارد. باز روایت آنچه در روزهای پایانی آذرماه، در مجلس شورای اسلامی گذشت و قطع نطق علی مطهری توسط چند نماینده و برخوردهای فیزیکی بین نمایندگان شرح مکرر است. اما یادآوری مواضع علی مطهری و بیان علت و سبب استقلال و شجاعت این نماینده اصول گرا طریقی ست برای شناخت بهتر او. نماینده ای که اگر چه اکنون مرد سیاست است اما پیش از ورود به مجلس سبقه فرهنگی اش بیشتر مطرح بود. او که استاد فلسفه دانشگاه تهران است.علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران و مدیریت علمی انتشارات صدرا (مرکز نشر آثار استاد مطهری) عضو هیئت مدیره «بنیاد علمی فرهنگی استاد شهید مطهری» نیز هست و این بنیاد مسئولیت جهانی کردن اندیشه آن اسلام شناس بزرگ را بر عهده دارد. او البته برادر همسر رئیس مجلس اصولگرا ست و نکته جالب راجع به علی مطهری این است که او اتفاقا نه به عنوان نماینده اصولگرایان سنتی بلکه با حمایت ستاد رایحه خوش خدمت (هواداران احمدی نژاد) وارد مجلس شد و در ابتدا صلاحیت او برای نامزدی در انتخابات رد شد اما در پی رایزنی ها و تجدید نظرخواهیها، شورای نگهبان رأی به صلاحیت وی برای ورود به رقابتهای انتخاباتی داد. علی مطهری اما پس از ورود به مجلس ردای وکالت بر تن کرد و اگرچه نسبت نزدیک خویشاوندی با علی لاریجانی، رئیس مجلس و فرزند مرتضی مطهری بودن برای وی حاشیه امنی ایجاد میکرد ولی از رانت آن موقعیت بهره نجست. با آنکه انتظار رسمی از علی مطهری این بود که یا مانند نواصولگرایان در تایید اقدامات محمود احمدی نژاد در صحن مجلس شعار دهد .و یا مانند اصولگرایان سنتی ساکت بنشیند و تماشا کند و یا اگر حرکتی انجام می دهد پشت پرده و دور از جنجال رسانه ها باشد با این همه اما علی مطهری آنچه را مخالف با وظیفه نمایندگی و حقوق موکلین خود می دانست از پشت تریبون مجلس فریاد می زد. و یادآور می شد که یک نماینده تا چه اندازه می تواند موثر باشد. او پیش تر البته گفته بود که «علت این که من تصمیم گرفتم وارد مجلس شوم این بود که احساس می کردم صرف مقاله نوشتن و مصاحبه کردن خوب است ولی کافی نیست. لازم است جایگاه قانونی بدست آورد تا انسان موثرتر باشد. احساس می کردم اینکه ما کنار بنشینیم و به یک مسئول التماس کنیم فایده ندارد. باید خودمان به میدان می آمدیم تا یک جایگاه و تریبون قانونی پیدا کنیم و این علت اصلی کاندیداتوری من بود»

استیضاح کردان

تفاوت عملکرد علی مطهری زمانی آشکار شد که در ماجرای مدرک جعلی علی کردان دومین وزیر دولت محمود احمدی نژاد و استیضاح وی بیشترین نقش را ایفا کرد. عوض علی کردان در مرداد سال ۸۷ وزیر کشور شد و ماجرای مدرک تقلبی دکترای وی توسط علی مطهری مطرح شد.علی مطهری در مهرماه ۸۷ در مصاحبه ای گفت « این اتفاق وهن جمهوری اسلامی ست آدمی که صداقت نداشته عهده دار یک پست کلیدی شده است اگر در روز رای اعتماد صادقانه می گفت که تحصیلات من اینگونه است و مقاله در دانشگاه آکسفورد دادم که چندان اعتباری ندارد یا در دانشگاه آزاد واحدهایی را گذراندم اما مدرک نگرفته ام نمایندگان این سخنان را می پذیرفتند ولی وقتی کسی از ترس اینکه رای نیاورد دروغ بگوید دیگر صلاحیت وزارت را ندارد.» علی کردان در ۱۴ آبان سال ۸۷ توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی استیضاح و از سمت وزارت کشور برکنار شد. علی مطهری در این جلسه به عنوان نحستین موافق استیضاح سخنرانی کرد. علی مطهری در این ماجرا در قامت یک وکیل ظاهر شد و تا نتیجه بدست نیاورد عقب نشینی نکرد.

خانواده هاشمی

در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن یک نفر خانواده هاشمی و به ویژه دختر وی فائزه هاشمی را مورد اهانت و فحاشی قرار می دهد. علی مطهری در واکنش به این اتفاق طی نامه ای که خطاب به رئیس دستگاه قضا نوشت مسئولیت این هتاکی را متوجه رئیس جمهور و مناظره جنجالی دانست و نوشت « … باید بررسی شود که چرا انقلاب اسلامی ما به این انحطاط کشیده شده است و بنده ریشه این پرده دری‏ها را در مناظرات انتخاباتی میدانم » رفتار علی مطهری در برخورد با این موضوع و همچنین اشاره به اینکه او در زمره اولین کسانی بود که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ به سراغ هاشمی رفسنجانی رفت و از او برای کاندیداتوری ریاست جمهوری دعوت کرد زمانی جالب توجه می شود که علی مطهری در دوران ریاست هاشمی رفسنجانی از منتقدان او به شمار می رفت و در نقد سیاست های سازندگی در کیهان یادداشت می نوشت. حال آنکه در دعوت از هاشمی برای تصدی پست ریاست جمهوری، علی مطهری بیش از ملاحظه سیاسی و جناحی، به خروج از بحران پس از اتمام دولت دهم می اندیشید.

هتک حرمت در حرم امام

در ۱۴ خرداد سال ۸۹ وقتی که محمود احمدی نژاد در سخنرانی خود در حرم امام خمینی نطق خود را طولانی کرد تا مجال به سید حسن خمینی برای سخنرانی نرسد و به دنبال آن عده ای از اصولگرایان تحریک شده و شعارهایی سردادند اولین کسی که نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد علی مطهری بود. او در یادداشتی که به صورت اختصاصی در سایت تابناک منتشر شد احمدی نژاد را به کودک بی ادب یک خانواده تشبیه کرد که وقتی در مهمانی مراعات نمی کند و از جانب بزرگترهای خود با نهی جدی روبرو نمی شود جسارت پیدا می کند و گستاختر می شود. او در دی ماه سال ۹۱ نیز درباره اتفاق حمله به یادگار امام از یادداشت خود دفاع کرد.
موضع گیری های علی مطهری در مورد مرگ هاله سحابی و موضوع وقف دانشگاه آزاد در فضای مطبوعات و دانشگاه ها جنجال آفرین بود و در دوره ای که مجلس هشتم در خمودی و سکوت از کنار اقدامات خانمان سوز دولت نهم و دهم می گذشت علی مطهری گویی تنها و تک صدای بیدار مجلس بود. او تاکید میکند: «پیدایش پدیده‌ای به نام احمدی‌نژاد ناشی از نوع رفتار مجالس هفتم و هشتم بوده که اگر مستقل عمل کرده بود اوضاع کشور بدینجا نمی‌رسید»

طرح سوال از رئیس جمهور

هرچند یکی از اختیارات مجلس در امر نظارتی خود سوال از رئیس جمهور است اما از این اختیار استفاده نمی کردند و دخیل بودن برخی ملاحظات و نگاه امنیتی و سوابق ماجرای انتخابات سال ۸۸ موضوع سوال از رئیس دولت نهم و دهم را در مجلس به تابو تبدیل کرده بود. علی مطهری خود می گوید در طول ۴ سال گذشته بر روی دو موضوع بیشترین اصرار را داشته است اولی استیضاح کردان که موفق شد و دومی نیز سؤال از رئیس جمهور. این دغدغه باعث شد وی برای تحت فشار قرار دادن مجلس شورای اسلامی برای سؤال از احمدی نژاد استعفا دهد. وی در متن استعفای خود این را نیز ذکر می کند که مخالفت رهبری با طرح سؤال از رئیس جمهور قطعی نیست.
وی می گوید: «تابوی سؤال از رئیس‌جمهور باید شکسته شود تا نمایندگان بتوانند از اختیارات قانونی‌شان استفاده کنند. فرض کنید سؤال از رئیس‌جمهور کاراشتباهی است ولی باید اجازه داده شود سؤال کنندگان خود به این جمع‌بندی برسند؛ باید اجازه داد این کار انجام شود و رئیس‌جمهور هم برای پاسخ گویی به مجلس بیاید تا این احساس به وجود آید که سؤال از رئیس‌جمهور، کار خوبی نبود که در این صورت قطعا دفعه بعد، نمایندگان به راحتی سؤال از رئیس‌جمهور را امضا نخواهند کرد»
. او با تلاشی سخت و زمانبر توانست امضاء لازم جهت سوال از رئیس جمهور را جمع کند و محمود احمدی نژاد را برای پاسخ به مجلس بکشاند. هرچند نوع مواجهه تمسخر آمیز احمدی نژاد با مجلس این نقص قانون را آشکار کرد که در صورتی که نمایندگان از سوال رئیس جمهور قانع نشدند هیچ امکان قانونی ندارند و برخورد نمایندگان با رئیس جمهمور در این شرایط در قانون پیش بینی نشده است. علی مطهری البته در حال جمع آوری امضاء بود تا برای بار دوم احمدی نژاد را برای پاسخ گویی به مجلس بکشاند که این امر مصادف با انتخابات مجلس و روی کارآمدن مجلس نهم شد با ترکیب متفاوت که یادآور مجلس ششم در تاریخ جمهوری اسلامی است و عملا بحث سوال از رئیس جمهور منتفی شد.

محاکمه کاندیدای ریاست جمهوری

شاید بتوان گفت حساسیت برانگیزترین موضع گیری علی مطهری در مدت نمایندگی اش نوع برخورد او با مسئله حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی بود. زمانی که علی مطهری بحث محاکمه سه کاندیدای ریاست جمهوری را مطرح کرد هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان رنجیدند. اصلاح طلبان از اینکه دو چهره و مقام شاخص جمهوری اسلامی را پای میز محاکمه بکشانند ناراضی بودند و اصولگرایان از اینکه به این محاکمه پای محمود احمدی نژاد به عنوان یکی از عوامل فتنه ۸۸ باز شود دلخور بودند. علی مطهری شاید در زمانی که کمتر کسی در این رابطه موضع میگرفت بهترین پیشنهاد را داد. اول اینکه همانطور که بارها اشاره کرده حبس بدون محاکمه شرعا و قانونا نادرست است و اگر حصری ست باید با رای دادگاه و قانون باشد. و در این صورت کسی حق اعتراض به حکم دادگاه و حاصل دادرسی را ندارد. دوم آنکه مسئله حصر تعیین تکلیف شود اگر قرار است در دادگاه رسیدگی شود، مراجع قضایی نقش خود را ایفا کنند و اگر قرار است که مسئله حصر کاندیدا به شورای عالی امنیت ملی واگذار شود این پرونده به دست نهادی می افتد که ریاست اش با حسن روحانی ست و دولت در آن شورا ۵ نماینده دارد. و سوم آنکه نقش پررنگ کاندیدای پیروز را در آشوب سال ۸۸ یادآور می شود. گفته های علی مطهری به مذاق بسیاری از اصولگرایان خوش نمی آید. چرا که این سوال را به ذهن متبادر می کند که اگر او یک اصولگراست پس آنها که در مجلس شعار مرگ بر منافق سر می دهند چه مواضعی دارند و کدام خط فکری را دنبال می کنند .جریان اصولگرایی پس از دولت نهم و دهم اتفاقا باید وام دار علی مطهری باشد. مردی که محل درآمدش همچنان دانشگاه و انتشارات صدرا است و تا کنون جز ایستادگی بر مواضع اش و دفاع از حقوق رای دهندگانش مجذوب قدرت نشده است. دیدگاه های فرهنگی او به خصوص در مسئله حجاب بسیار سختگیرانه است و به لحاظ دسته بندی در منتهی الیه جناح اصولگرا قرار دارد. او علاوه بر ماجرای سوال از وزیر کشور در تابستان امسال در خصوص ماجرای حجاب و دختران ساپورت پوش حتی در بخشی از نطق ناتمام اخیرش مجددا همراستا با انصار حزب الله و طیف جبهه پایداری مجددا در این رابطه انتقادات تندی از دولت حسن روحانی کرد. مطهری به همان میزان در بحث مبارزه با مفاسد و تخلفات احتمالی مسوولان مملکتی به ویژه در حوزه اقتصادی مواضعی نزدیک به طیف احمد توکلی و الیاس نادران یعنی اصولگرایان منتقد دوران احمدی نژاد دارد. با این همه همانطور که گفته شد او در مواضع سیاسی خود به خصوص در زمینه آزادی بیان و چگونگی فعالیت گروههای سیاسی شبیه به اصلاح طلبان میاندیشد و عمل میکند و موضع می گیرد.از این رو او یکی از معدود نماینده هایی است که مواضع و رفتارهایش هم اصولگرایانه است و هم اصلاح طلبانه. اتفاقا مواضع تند علی مطهری در برخورد با مسایل فرهنگی و اصرار بر ضرورت حفظ حجاب نشان از استقلال این نماینده اصولگرا دارد نماینده ای که نه در جرگه اصلاح طلبان قرار میگیرد و نه در صف اصولگرایان. علی مطهری در زمره نمایندگان شجاع و آزاد اندیش است که در تاریخ نامش به نیکی خواهد ماند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد گفت:

  باسلام : بنده تعجب میکنم از این سرکار خانم غلامی دست نوشته شما هم مثل نطق های آقای مطهری است . اگر آقای مطهری راست می گوید چرا در رابطه با خانواده های شهید فتنه ۸۸ به دفاع برنخواست و نطق پیش از دستور ایراد ننموده بود ؟ چرا در رابطه با آقازاده های معروف ( م . ه) (ف . ه) که همراه با خانوادهایشان فرمان فتنه را صادر نمودند صحبت نکرد؟ چرا در مورد ظلمی که به رهبری و این مردم شده سخنی به میان نیاورده ؟ آقای مطهری دنبال خود نمایی و جلب توجه است . اینقدر نگوییم پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد ، از این پس بگوییم علی مطهری با بدان بنشست و خاندان نبوتش گم شد .

 • ناشناس گفت:

  اقای روهنده سلام من رهبرم و نظامم را خیلی بیشتر از تو وامثال تو دوست دارم ولی نظراتم به نوشته های خانم غلامی نزدیکتر است با تشکر

 • ناشناس گفت:

  با سلام

 • سعید گفت:

  از اقای یا خانم صاحب سایت تقاضا میکنم یه فرصتی به ما هم بدهند تا طراوشات ذهنی مون رو در مورد این و اون بنویسیم!!

 • شاهرخ گفت:

  سلام بر دوستان اهل قلم اهل صداقت و عزت و مردانگی سلام درود بر دوستان اصلاح طلب .نوشته ی خیلی خیلی جالبی بود .اما ما دستمون ازاین دنیا کوتاه هست فقط داریم باین کارا خودمون رو فریب می دهیم وقتی بسیاری از نخبگان و فریختگان سیاسی ما رو خط ضرب در روش زدن و بازداشت خانگی هستن ما چرا حرف از سیاست بزنیم که از نظر جایگاه و قدرت و مقام خیلی از اونا هم پایین تریم اگر میخوای ازادی رو برای خودت ترویج بدی برو خارج

 • روهنده گفت:

  آقای اصلاح طلب محترم میرحسین وکروبی و..امثالهم که جرمشان مشهود است ودرجرائم مشهود قضاوت درمورد مجرمان نیاز به اثبات نیست ولی حدود مجازات درحیطه قوه قضائیه است.این نه شایعه است ونه تهمت ،همه دنیا متوجه این است.درواقع انکار مجرم بودن این افراد جای سئوال است.

 • روهنده گفت:

  آقای عاقل…علنی یاغیرعلنی دست من وشما نیست بلکه یک تشخیص اخلاقی ،حقوقی وقضایی ونیازمند اقتضای خاص خودش رادارد.من نمیدانم این واقعیتی که شما وامثال خ غلامی ازآن دم می زنید چیه؟تهمت واتهام اثبات نشده درنتیجه شایعه سازی وسیاسی کاری وجناح بازی ونگرش حزبی…کجای این کار منطقی است؟اگرتوجه کنید ..من گفتم اگر ملاک راه ومنش بزرگوارانی چون حضرت امام ره وشهید مطهری ره است پس بروید عملکرد علی مطهری وامثالهم وحتی برخی کسانی که لباس اصولگرایی راپوشیدند رابا آنها مقایسه کنید ببینید کجا باهم ارتباط دارند…من یه اظهارتاسفی هم به خ غلامی دارم که فکر می کردم /ادم دلسوزیست ولی به نظر میرسد راهرو احزاب سیاسی است که این خیلی جالب نیست.من هرجناحی وهرحزبی که خارج گفتمان امام ره وانقلاب حرکت کند مردود میدانم.زیرا سیاست انقلاب وامام ورهبری درواقع پیاده کردن اسلام ناب محمدی ص است وخدمت مناسب ومتناسب به مردم شریف ایران اسلامی است.وقت اضافی ندارم که بابرخی افراد که دوست دارند چیزی گفته باشند بحث کنم.وبدانید انسان شوخی یاجدی دربرابر همه رفتارش پیش خدا باید پاسخگو باشد

  • اصلاح طلب گفت:

   آقای روهنده سلام
   در بخشی از کامنتت گفته ای: تهمت واتهام اثبات نشده درنتیجه شایعه سازی وسیاسی کاری وجناح بازی ونگرش حزبی…کجای این کار منطقی است؟
   حرف من هم دقیقا همینه. در مورد میرحسین و کروبی و رهنورد هم همین نظر را داری یا نه؟

 • اقای عاقل گفت:

  درجواب آقای روهنده. کی به این مملکت ضربه زد؟پس جرا علنی محاکمه نمی شوند؟ پس بیایند به اتفاق احمدی نژآد محاکمه شوند؟ببیند کی ضربه زده >آقای روهنده خودرا گول نزن خانم غلامی چیزی جز واقعیت ننوشته

 • علی اکبر گفت:

  سرکار خانم غلامی آیا شما با اندیشه های شهید والامقام فیلسوف قرن(به تعبیر حضرت امام ره) آشنا هستین؟ تا کنون چند جلد از کتاب های ایشان را مطالعه کرده اید؟ گرفتاری شما در قید و بند بعضی مسایل سیاسی و مادی باعث شده که فرق حماقت و شجاعت را تشخیص ندهید. در حالی که تفاوت اندیشه شهید بزرگوار با فرزند ایشان کاملا مشهود می باشد ، عده ای امثال شما که بدون از شناخت درست از شهید بزرگوار افکار و اعمال علی مطهری را تشبیه به افکار پدرشان کرده اند به این شعر شاعر که گفته اند(( پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد.سگ اصحاب کهف روزی چند پی نیکان گرفت و مردم شد))توجه نکرده اید. جای صحبت فراوان هست ….

 • امید گفت:

  اندیشه های شهید مطهری ژنتیکی نیست خانم باصطلاح نویسنده …
  از قدیم گفته اند پسر نوح …

 • ناشناس گفت:

  شهید مطهری و اتفاقا همین آقای مطهری مخالف …………… هستند .

 • ناشناس گفت:

  نکته ای ظریف علی مطهری را از زمینه سیاسی پیرامون او میتمایز کرده است, بسیاری از اصول گرایان در مورد مسایل سیاسی و اجتماعی روز کشور با یک منطق “بخشنامه ای” برخورد می کنند. در حالیکه علی مطهری با منطقی شخصی و فردی با رخدادهای زمانه خود برخورد می کند. دیگران در هر لحظه متناسب با آنچه که بزرگان برایشان مصلحت دانسته باشند, رفتار میکنند و به همین خاطر از انعطاف عمل بالایی در تغییر مواضع برخوردارند و میتوانند درباره یک موضوع واحد در چند برهه زمانی حرف بزنند, سکوت کنند, محکوم و یا تایید نمایند! در حالیکه علی مطهری چنین نیست و غالبا بر موضع خود نسبت به امور پابرجا می ماند.
  نکته دوم, اینست که علی مطهری انگشت اشاره ایست که درست به جایی از جناح اصول گرایان نشانه رفته که به سبب فسادهای اقتصادی و ضعف در مدیریت کلان کشور در طول هشت سال, بسیار آسیب پذیر است. پس از طرفی هویت این انگشت اشاره چنان نیست که بشود قطعش کنند و از طرفی آن سوی ماجرا به هیچ وجه قابل دفاع کردن نیست. مضاف بر این این, پیشنهاد علی مطهری مبنی بر رفع حصر در شرایطی طرح می شود که هیچ کدام از دو سوی غایله, نه حصر شده ها و نه حصر کنندگان حاضر به مصالحه نیستند.
  آخر اینکه, علی مطهری برای خودش کسی است. پدرش کسی بوده است. در کارنامه اش فسادی از نوع مالی و جنسی به چشم نمیاید. نمی شود انگی به او چسباند. تیپ و قیافه اش هم به جاسوس و لابی و پادو نمی خورد. روشنفکر و یا دموکرات هم نیست و با کوچکترهای اصول گرایان هم در نمی افتد و معمولا رو به قله های سیاسی کشور حرف می زند و پروایی هم ندارد. یک جورهایی می شود گفت این آدم, برای جناح اصول گرا بیشتر به یک بدشانسی شبیه است. از آن تیپ بدشانسی ها که نمی شود کاریش کرد. معمولا تا بشود درباره اش سکوت میکنند تا آنقدرها به چشم نیاید.

 • زرین گفت:

  ارزش شماهم در جای خود بالاست که خدمات این مرد را برشمرده اید
  مطهری خلاصه خویش است!

 • ارامش گفت:

  بسیار عالی.احسنت

 • روهنده گفت:

  خانم غلامی نه شما ونه مطهری هیچ ارتباطی با اندیشه اسلامی آن دانشمند فقید وآن فرزانه حکیم ندارید…این دستگیره دست تو ومطهری وامثالهم راخواهد سوزاند انشاا…بزرگترین هتاکی به حرم امام ره رفتار عملی وغلط مطهری وشماها نسبت به راه امام ره است.برو وصیت امام ره را ووصیت شهید مطهری وزندگی عملی آنها رامطالعه کن تاببینی چقدر شماها وعلی مطری وامثالهم دارید به امام ره ظلم می کنید….اززمانی که استان پاک وبی آلایش کهگیلویه وبویراحمدراجولانگاه تبعیدی های سیاسی کردند لکه تاریکی برپیشانی انسانهای پاک وجامعه بکر ودست نخورده این سرزمین غیرتمند آشکارشد..خداکند جلوی تبعید به این استان گرفته شود.حصرخانگی رهبران فتنه ننگین ۸۸ بزرگترین رافت وملایمت نظام اسلامی است به این متجاوزان به حقوق ملت.خ غلامی علی مطهری اگر لیاقت دارد از ۳۲۴ هزارمیلیاردی که به سبب فتنه ۸۸ به این ملت وارد شد حرف بزند.. ..شما این قر ضعیف شدیدکه فقط حزبی وجناحی حرف می زنید…هرکس پشت پرچم اصولگرایی واصلاح لبی پنهان شده ولی رودروی اسلام وامام ره ورهبری عزیز حرکت کند قطعا خدارسوایش می کند…

 • ناشناس گفت:

  اینا همش یه بازیه که مردم رو از توجه به مشکلات اساسی و اصلی منحرف کنند. حالا چهر تا پادو و جوگیر هم در این جو گیر افتاده اند و از صبح تا شب شعر به هم می بافند.

 • محمد گفت:

  علی مطهری حقا فرزند مرد آزاده شهید مطهری میباشد.
  خانم غلامی متنتون رسا وجالب بود.

 • بئاتریس گفت:

  بسیار جالب و رسا و جامع بود.

پربازديد