تاریخ درج خبر : 1393/11/06
کد خبر : ۴۳۷۸۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -

انشا درباره مدرسه

سایت استان: سیدولی موسوی نژاد*

به تازگی با سفرمسوولان کهگیلویه و بویراحمد به یکی از مناطق دورافتاده این استان مدرسه ای کشف شد که کلاس های آن در یک قبرستان برگزار می شود،انتشار تصاویر آن در رسانه ها واکنش هایی را در پی داشت، در این یادداشت، اینکه مدرسه چگونه جایی است را موضوع انشای یک دانش آموز تخیلی قراردادیم.

بنام خدا، موضوع انشا، مدرسه چگونه جایی است؟ مدرسه، جایی است که در آن شماری دختر یا پسر کنار هم می نشینند و توسط یک معلم، آموزش داده می شوند که در ادامه به دو گونه آن می پردازیم.

***مدرسه نخست؛ تعریف مدرسه: مدرسه به جایی گفته می شود که دور تا دور آن را مزارهای مردگان روستا فراگرفته باشد، حیات آن کوه های اطراف قبرستان است، صندلی های آن از سنگ است، نه که سنگی را تراشیده باشند مانند برخی پارک ها، بلکه سنگ های بزرگ و کوچک و قلوه سنگ ها که دانش آموزان روی آنها می نشینند و به آموزگار گوش می دهند، کف کلاس، خاکی است و اگر بهار یا نزدیک بهار باشد پوشیده از علف می شود.

یک نمونه: از این مدرسه ها کم و بیش در کهگیلویه و بویراحمد هست که یکی از نمونه های آن به تازگی با سفر برخی مسوولان و خبرنگاران به یکی از مناطق محروم این استان کشف شد.

آدرس: کهگیلویه و بویراحمد، شهرستان بویراحمد، بخش سیلاب کلووار، روستاهای کبوتران و پنبه زار.

تعداد دانش آموزان: ۴۰ دانش آموز دختر و پسر در مقطع ابتدایی.

***مدرسه دوم؛ تعریف مدرسه: مدرسه به ساختمانی گفته می شود که در یک روستا ساخته شده است، امکانات خوبی دارد، وسایل سرمایشی و گرمایشی دارد، حیات آن آجری است، زیبا ترین ساختمان روستاست، صندلی های شیک و تمیزی دارد، به تخته سیاه خوب و شاید هم وایت برد مجهز است، نشستن در آن برای درس خواندن مناسب است، دانش آموز ندارد، بسیاری از آنها را اداره کل نوسازی مدارس با پول نیکوکاران ساخته است اما هیچ دانش آموزی که در این روستاها درس بخواند موجود نیست و روشن نیست این مدرسه ها با چه توجیهی ساخته شده اند، از این مدرسه ها گاهی وقت برای نگهداری چهارپایان نیز استفاده می شود.

یک نمونه: از این مدرسه ها هم کم و بیش در استان کهگیلویه و بویراحمد یافت می شود که هرچندمدت یک بار یکی از آنها را برخی رسانه ها به صورت شانسی پیدا کرده و از آن رونمایی می کنند.

آدرس: استان کهگیلویه و بویراحمد، ….

تعداد دانش آموزان: صفر

***نتیجه گیری: نتیجه من از این انشا این است که در استان کهگیلویه و بویراحمد گونه های مختلفی از مدرسه می تواند وجود داشته باشد که دست کم به دو نوع آن می توان اشاره کرد:۱- مدرسه هایی که دانش آموز ندارند ۲- دانش آموزانی که مدرسه ندارند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

200x208
200x208