تاریخ درج خبر : 1393/11/14
کد خبر : ۴۴۱۴۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

عشایر نماد اقتصاد مقاومتی است

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: عشایر نماد اقتصاد مقاومتی است.

IMG_2622

مجید علیپور در نشست خبری با اصحاب رسانه به برنامه های دهه مبارک فجر اشاره کرد و گفت: اعتبار سه پروژه افتتاحی این اداره کل در ایام الله دهه فجر امسال ۱۱ میلیارد ریال است.

وی افزود: این طرح های افتتاحی شامل ساختمان امور عشایر شهرستان بهمئی، چاه عمیق تامین آب آشامیدنی در گچساران و راه اندازی شبکه اسکان عشایر استان است.

وی بیان کرد: ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار عشایری با جمعیتی افزون بر ۷۰ هزار و ۷۶۲ نفر در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که حدود ۱۲ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهد.

علیپور اظهار کرد: جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد دارای ظرفیت ها و قابلیت های چشمگیری در زمینه های مختلف هستند و نقش مهمی نیز در توسعه اقتصادی استان دارند.

وی عنوان کرد: سالانه بیش از ۱۰ هزار مترمربع انواع صنایع دستی شامل گلیم، گبه و جاجیم از سوی عشایر کهگیلویه و بویراحمد تولید و به بازار عرضه می شود.

علیپور ابراز داشت: سه دستگاه اجرایی کهگیلویه و بویراحمد شامل اداره کل امور عشایر، آموزش و پرورش عشایر و سپاه عشایر به طور مستقیم به جامعه عشایری این استان خدمات رسانی می کنند.

IMG_2618

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بیش از یک میلیون راس دام در اختیار عشایر این استان است، افزود: برای خروج جامعه عشایری استان از تک محصولی بودن اجرای برنامه های پرورش زنبورعسل و تولید عسل برای آنان در حال پیگیری است.

علیپور گفت: برنامه ریزی لازم برای تولید انواع گیاهان دارویی از سوی عشایر جزو برنامه های مهم دولت و سازمان امور عشایر کشور است.

وی بیان کرد: ماهانه به طور میانگین حدود ۶۳۰ تن آرد و سالانه نیز به طور متوسط بیش از ۱۵۰ هزار لیتر نفت و ۱۰ هزار سیلندر گاز بین عشایر کهگیلویه و بویراحمد توزیع می شود.

علیپور اظهار کرد: از مرداد امسال تاکنون با راه اندازی کارخانه خوراک دام و طیور کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج حدود یک هزار و ۵۰ تن کنستانتره دام با قیمت یارانه ای بین عشایر استان توزیع شده است.

وی عنوان کرد: بروز پدیده خشکسالی و کمبود بارش در چند سال اخیر مشکلات متعددی را برای عشایر کهگیلویه و بویراحمد ایجاد کرده است.

علیپور ابراز داشت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون علاوه بر ساخت یک هزار و ۳۰۰ منبع ذخیره آب آشامیدنی، سه هزار کیلومتر جاده ارتباطی، ۱۸۱ فروشگاه عشایری، ۴۳۰ ابنیه فنی شامل پل و آب نما، ۵۳ هزار متر جدول گذاری و ۵۰ باب حمام خورشیدی در کهگیلویه و بویراحمد یک هزار و ۵۰۰ مورد بهسازی چشمه و آبشخور نیز برای عشایر این استان انجام شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    باسلام وتحیت:انصافامهندس علیپورمدیری مردمی ودربرخوردباارباب رجوع خوش برخوردهستند وبرای عشایرزحمت زیادی می کشندمن خودم عشایرهستم جندباررفتم پیش ایشان. انسان خاکی است ومشکلم راحل کردند

پربازديد