تاریخ درج خبر : 1393/11/16
کد خبر : ۴۴۲۳۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

«کامنت یا اتهام و ناسزا»

سایت استان: سیدولی موسوی نژاد

داری با دم شیر بازی می کنی جوجهˈ، ˈبرو سیب هاتو بفروشˈ، ˈآقای کاندیدا، شما خانه شیراز و ماشین های مدل بالا را کجا آوردید، خودت و برادرت … هستیدˈ، اینها نظرهایی (کامنت هایی) است که برخی افراد در سایت های محلی استان کهگیلویه و بویراحمد قرار می دهند.

این نظرها درباره افراد مختلفی از یک مسوول معمم استان گرفته تا نماینده پیشین مجلس و یک شهروند که قصد نامزدی انتخابات را دارد نوشته شده است.

جمله های دیگری که در شان انسان نیست اما در برخی کامنت های سایت های خبری استان دیده می شود: بروبابا حیف نون خودتو مسخره کردی (مخاطب آن یک فعال سیاسی معروف و مسوول پیشین)، دله دزد (مخاطب آن یک شخصیت سیاسی کشوری) که شمار آنها رو به فزونی است.

باتوجه به مخاطب بسیاری از این کامنت ها، موضوع خبر و ادبیات کامنت ها به نظر می رسید که این کامنت ها با هدف تحقیر و تخریب نوشته می شود.

اگرچه شمار این نظرها نسبت به کامنت هایی که با ادبیات محترمانه ای نوشته می شوند کم است اما ادبیات سخیف و همچنین تهمت هایی که هیچ گاه ثابت نمی شود و ممکن است افراد نتوانند به خوبی در برابر این اتهامات از خود دفاع کنند به اندازه ای خطرناک هست که باعث هتک حیثیت بسیاری از افراد شود.

با توجه به فرهنگ ایرانی به نظر نمی رسد افرادی که این کامنت ها را می نویسند حاضر باشند این جمله ها و صفات را رو در رو با این افراد بیان کنند اما دسترسی به اینترنت باعث شده که افراد بدون درنظر گرفتن فرهنگ خوش رفتاری به بیان این مطالب بپردازند.

باید توجه داشت که برخی از این عناوین، اتهام ها و جمله ها می تواند مشکلات حقوقی برای افراد داشته باشد اما با همه این وجود سایت های خبری اقدام به انتشار بسیاری از آنها می کنند.

در هفته گذشته رسانه های استان به نقل از مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نوشتند که بیش از ۵۰ درصد از کامنت های نادرست سایت های استان توسط کارمندان ادارات در وقت اداری نوشته می شود.

احمد نشاطی فر در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد که با حضور مدیران کل استان و روسای دستگاه ها اداری برگزار شد با انتقاد از فضایی که در رسانه های استان ایجاد شده گفته بود که فضای مجازی استان و سایت ها نگران کننده شده است.

از آنچه این مسوول اظهار کرده است می توان اینگونه برداشت کرد که برخی کارمندان به دلایل رقابت بر سر پست ها و مسوولیت های دولتی سعی در تخریب برخی از مسوولان یا دیگر افراد می کنند و شمار این افراد نیز زیاد است.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری نیز در زمینه کامنت نویسی در سایت ها می گوید: برخی کامنت ها حاوی توهین، افترا و تهمت است اما در برخی سایت ها منتشر می شود.

به گفته حجت الاسلام و المسلیمن سیدشرف الدین ملک حسینی اینکه برخی سایت ها هرکامنتی را منتشر می کنند و سپس می گویند که این حرف ما نیست بلکه حرف مخاطبان است چنین استدلالی غیرمنطقی است.

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد نیز می گوید: انتشار برخی کامنت ها کاری اخلاقی و رسانه ای نیست و رسانه ها باید دقت لازم را در این زمینه داشته باشند.

به گفته آزاد خردمند رسالت رسانه ها بیشتر از تصور برخی افراد است و نباید تصور کرد هر کس با داشتن یک آدرس اینترنتی می تواند به چنین کاری اقدم کند.

وی با بیان اینکه برخی سایت های خبری استان مجوز قانونی را از اداره کل فرهنگ و ارشاد کسب نکرده اند گفت: این سایت های بدون مجوز تا پایان اسفند مهلت دارند که نسبت به کسب مجوز اقدام کنند.

به گفته این مسوول اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای سال ۱۳۹۴ همه سایت های بدون مجوز مسدود خواهند شد.

در مجموع به نظر می رسد برای برطرف کردن این مشکل چهار راه حل باشد: نخست، آنکه سایت های خبری از انتشار این گونه کامنت ها خودداری کنند.

دوم اینکه فرهنگ خوش رفتاری و شرم و حیا که در فضای واقعی جامعه وجود دارد به فضای مجازی هم گسترش یابد که این گزینه، زحمت بیشتر و زمان بسیار زیادی می خواهد.

سوم اینکه نهادهای قانونی، نظارتی و قضایی به روش هایی که قانون در اختیار آنها گذاشته است جلوی این کار را بگیرند که در سطح کشوری هم، چنین کاری می شود.

چهارم اینکه برخی افراد که به صفات، تهمت ها و ادعاهای ناروا و ناشایستی متهم شده اند می توانند از راه های قانونی اقدام به شکایت کنند، اگرچه این انتخاب، می تواند بدترین گزینه باشد.

به نظر می رسد بهترین راه حل، انتخابی است که مدیران سایت های خبری می توانند داشته باشند و از انتشار کامنت ها و نظرهای ناپسند خودداری کنند تا فضایی که فناوری های نوین در اختیار مردم قرار داده اند با این کم توجهی ها از بین نرود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سفرسنتر گفت:

  سلام باعث افتخار ما خواهد بود که تجربه ایی متفاوت را بتوانیم برای شما ایجاد کنیم,آژانس سفرهای برتر پاسخگوی تمامی سوالات شما خواهد بود .علاوه بر اون میتونیم اطلاعات بیشتری برای برنامه ریزی سفرهای خارجی و داخلی در اختیارتون بذاریم کافیه که به سایت ما برید و با ما تماس بگیرین :)
  http://www.gardeshbama.ir

 • سفرسنتر گفت:

  تا حالا شده بخوای مقصد سفرتو دقیق بشناسی و برای هزینه ی سفرت برنامه ریزی کنی ؟؟؟ خب کاری نداره که کافیه بری تو سایت http://www.gardeshbama.ir و هم از برنامه های سفر مطلع بشی هم از قیمت ها و هم تماس بگیری که سوالاتو بپرسی و حتی جاذبه های گردشگری مثل: http://gardeshbama.ir/antalya-tour-shiraz/ ببینین !!! به همین راحتی ;)

 • علی گفت:

  نصف کامنتها در شهرداری و شورای شهر دهدشت نوشته میشه :-)

 • بخشوده گفت:

  تشکر از نویسنده مطلب.البته توهین به هر کس ،و با هر دلیلی غلط است اما وقتی بعضی از مسئولان رده بالای کشور در تریبونهای رسمی مثل نمازجمعه وسخنرانیهایی که از رسانه های جمعی پخش مىشود به برخی افراد حتى اندک توهین مىکنند چه انتظاری از دیگران است.البته این از میراث دولت گذشته بجا مانده.رییس دولت مخالفانش را خس و خاشاک نامیده یا مجلس را به تمسخر گرفته و در جاى دیگر میکوید فلان جای انها میسوزد خطاب به امرییکاییها .هر چه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک

 • اصلاح طلب گفت:

  شما میگید در ۸۸ جوانان بالاشهری پول گرفتند و اعتراض میکردند.
  اونوقت اون جوانان که کشته میشدند پول را میخواستند چکار؟ پول به چه دردشان میخورد؟ مگه نه روبروشون تفنگ و … بود و جانشان در خطر.
  لطفا توضیح و تبیین بفرمایید

 • روهنده گفت:

  آقای فرهنگی امثال تو آبروی جامعه شریف فرهنگی رامی برید چرابافته ذهن مغرض وجاهلانه خودت رابه فرهنگیان وبرخی مسئولین ارتباط می دهی؟اولا منظور احمدی نژاد ازخس وخاشاک مزدورانی است که به نام مردم وبه نام اصلاحات و…به جان ومال وناموس مردم حمله ورشدند.کسانی که بیش از ۳۲۴ میلیلد تومان به اقتصاد این کشور خسارت زدند.منظوراحمدی نژاد خائنانی بود که با دادن بسته های اسکناس از قیطریه جوانان مردم رااغفال به آتش سوزی وتخریب اموال ملت کردند.آماری که می گویی ۷۰ درصد اشتباه است چون ۸۰درصد به نظام رای دادنداما ازدل ۱۳میلیون رقیب احمدی نژادحتی ۱۰۰۰ نفر اهل خرابکاری هم نبودند بلکه عده ای فریب خوردند ودرروزهای پایانی هم متوجه شدند که جریان تقلب ساختگی است وکنارکشیدند لذا بااین تفکر سبز های محترم راوارد فتنه گران نکن…لذا باین طرز فکر یارگیری غلط نکن مردم باهوش تر ازآنند که دگر گوش به تزویردهند

 • ازاد گفت:

  من طرفدار آزادی هستم اما با سوء استفاده از ازادی مخالفم. یا با اینکه بلد نیستیم از ازادی استفاده کنیم. شا فرض کنید توی خیابان ها همه آزاد باشند به دلیل عصبانیت و شکایت از وضع جامعه به هم توهین کنند… خب همه چی ازبین میره. بنظرم مدیرای سایتا باید جلوی این رکیک نویسی را بگیرند.

 • ناشناس گفت:

  نمیشه گفت چون مردم ناراضی و عصبی هستند پس می توانند هرچیزی بگویند… خداوکیلی نمیشه انتقاد کرد از مسوولان یا هرکس دیگری اما محترمانه؟؟

 • یک فرهنگی گفت:

  از قدیم گفته اند احترام امامزاده به متولی آن است براستی مگر رییس جمهور سابق قریب به ۷۰% ملت را خس و خاشاک و بزغاله ننامید مگر مجلس را که عصاره ملت است در تناقض آشکار با فرموده امام راحل که مجلس در راس است تکذیب نکرد ومگر دیگری اخیرا ملت را منگول فرض نکرد . آنگاه چه انتظاری باید از مردم عادی داشت ؟!

 • ناشناس گفت:

  کامنت و یا نظری که در نشریات بر روی دیدگاه ها و گفته های دیگران قرار داده می شود, دو ویژگی اساسی دارد؛
  ۱- با توجه به ناشناس بودن فاعل آن, به خوبی بیان کننده میزان و شدت موافقت و یا مخالفت شهروند ما با دیدگاه های مطرح شده در حوزه اجتماعی ست و از این بابت واجد ارزشی خاص است.
  ۲- کامنت “خروجی” یک جریان فکری و اجتماعی ست و نه تولید کننده آن. بنابراین با حدف و یا سانسور آن نمیشود تغییری در شیوه زندگی و یا دیدگاه های افراد ایجاد نمود. همانطور که نمی توانیم با تکاندن سیب های یک درخت نغییری در ماهیت و یا ویژگی های آن درخت ایجاد کنیم.
  از طرفی باید شرایط ملتهب سیاسی-اقتصادی کشوزمان را نیز در نظر گرفت. شرایطی که برا خیلی ها بازی مرگ و زندگی شده است و به نانی که می خورند وصل است. هیچ کاری بهتر از این نیست که در فضایی آزاد نویسنده را با توده مخاطبان موافق و مخالف و ممتنع او به خال خودشان بگذاریم. نویسنده و موافقین دیدگاه او باید بتوانند از عهده دفاع از خود در برابر منتقدین بر بیایند. با سانسور عقاید مخالفین “به بهانه اتهام و ناسزا” دست افرادی که برای بالا رفتن از نردبان قدرت به سراغ “نوشتن” می آیند نیز باز می شود.
  ۳- تعریف ما از اتهام و ناسزا چیست؟
  وقتی نویسنده ای دروغگو و یا دله دزد و یا فاسد و سیب فروش نیست و برادرش هم آن چیزی که می گویند نیست می تواند سکوت کند و یا به دفاع از خود در برابر اتهامات بپردازد. این البته وضعیت خشن و دشواری ست که به سبب جنگ و جدال میان گروه های سیاسی در سطح بالای کشور شروع شد و حالا به رده های پایین تر مردمی رسیده است. اما نباید خواهان حدف و سانسور کامنت ها به این بهانه باشیم. یکی به دیگری می گوید “ساندیس خور!” آن یکی هم جوای می دهد “وطن فروش!” خب! ما نباید یکی از این دو و یا هر دو را از فضای اجتماعی حدف کنیم. تا اینکه بالاخره آنها خودشان راهی برای حل مسایل میان خودشان پیدا کنند. زیرا وظیفه و هدف نشریات داوری و قضاوت میان مردم نیست.
  ۴- آیا انتظار زیادی است اگر بگوییم نشریات همزمان با حدف کامنت های خشن, مانع از انتشار مقاله ها و مطالبی شوند که پر از “دروغ” و “ریا” و “قدرت نمایی” و “خشونت” نویسندگان و گروه های پشتیبان آنها است؟
  ۵- ما می توانیم مردم را به آرامش و احترام متقابل به هم “دعوت” کنیم. بخش هایی از اجتماع هستند که آدم های خوب و درست و شریفی هستند. اما با دیدن فسادها و دروغ ها و بی نظمی و هرج و مرجی که در حوزه اقتصاد بر کشور حاکم است به خشم می آیند و در نوشتن کامنت ها صبرشان لبریز می شود. اما نباید آنها را حدف کنیم.
  چه بسیجی که به روشنفکر فحش می دهد و چه کارمندی که به مدیرش بد و بیراه می گوید, چه روشنفکری که افراد مذهبی را مسخره می کند و چه آنکه برای بازی و شیطنت زیر مطالب هجو می نویسد. اینها انسان هستند و شایسته حدف شدن نیستند.
  شاد باشید.

پربازديد