تاریخ درج خبر : 1391/03/12
کد خبر : ۴۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

استفاده بی رویه از ظروف یکبارمصرف درکهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است

کارشناس مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج استفاده بی رویه از ظروف یکبار مصرف را در این استان نگران کننده عنوان کرد و گفت: این مسئله می تواند سلامت جامعه را به خطر اندازد.
خاتون برسیاه افزود: امروزه به علت راحتی استفاده از ظروف یک‌بار مصرف، تولید این ظروف در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافته است.

وی بیان کرد: ظروف یک‌بار مصرف موجود در بازار از ماده‌ای سمی به نام “مونو استایرن” ساخته شده که نگهداری غذای بالاتر از دمای 65 درجه در آن‌ها، سبب آزاد شدن این ماده سمی و سرطان‌زا می‌شود.

برسیاه یادآور شد: علاوه بر عامل حرارت، چربی مواد غذایی که در ظروف یک‌بار مصرف نگهداری می شوند، فرایند آزاد شدن “مونواستایرن” ها را تسریع می‌کند.

وی تصریح کرد: نگهداری، حمل و بسته‌بندی غذا با دمای بالاتر از 65 درجه در این ظروف خطرناک است و رنگی کردن ظروف یک‌بار مصرف علاوه بر انتقال مواد تشکیل دهنده پلاستیک به مواد غذایی، سایر مواد افزودنی شیمیایی را نیز به داخل غذا وارد می‌کند که این امر اثرات سوء بیشتری بر سلامت مصرف کننده می‌گذارد.

برسیاه با اشاره به مضرات استفاده از این ظروف بر چرخه طبیعت نیز اظهار داشت: سالانه میلیون‌ها تن پلاستیک در صنایع بسته‌بندی استفاده و در طبیعت رها می‌شود که 300 تا 500 سال طول می‌کشد تا به طبیعت بازگردند.

وی عنوان کرد: لازم است به جای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی از ظروف گیاهی استفاده شود.

.

.

.

منبع: خبرگزاری مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد